Snow-board la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 - Snow-board cross (masculin)
Snow-board la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018
Slalom paralel uriaș
masculin
feminin
Half-pipe
masculin
feminin
Big air
masculin
feminin
Slopestyle
masculin
feminin
Snow-board cross
masculin
feminin
Proba de snow-board, snow-board cross masculin de la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 de la Pyeongchang, Coreea de Sud a avut loc pe 15 februarie 2018[1] la Pheonix Snow Park.[2]
Program
Orele sunt orele Coreei de Sud (ora României + 7 ore).
Primii trei clasați din fiecare serie s-au calificat în runda următoare. În semifinale, primii trei clasați din fiecare semifinală s-au calificat în Finala Mare. Cei clasați pe locurile de la 4 la 6 clasați din fiecare semifinală s-au calificat pentru finala mică.[4][5]
Optimi de finală
Seria 1
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
1
25
Jarryd Hughes
Australia
C
2
1
Pierre Vaultier
Franța
C
3
17
Markus Schairer
Austria
C
4
16
Hanno Douschan
Austria
40
Baptiste Brochu
Canada
nu a luat startul
Seria 2
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
1
24
Alessandro Hämmerle
Austria
C
2
8
Kevin Hill
Canada
C
3
9
Kalle Koblet
Elveția
C
4
33
Konstantin Schad
Germania
5
32
Jan Kubičík
Cehia
Seria 3
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
1
21
Jérôme Lymann
Elveția
Q
2
12
Cameron Bolton
Australia
Q
3
5
Merlin Surget
Franța
Q
4
29
Steven Williams
Argentina
5
36
Duncan Campbell
Noua Zeelandă
Seria 4
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
1
4
Nikolay Olyunin
Sportivii Olimpici ai Rusiei
C
2
20
Alex Pullin
Australia
C
3
28
Michele Godino
Italia
C
4
13
Lorenzo Sommariva
Italia
5
37
Laro Herrero
Spania
Seria 5
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
1
27
Mick Dierdorff
Statele Unite ale Americii
C
2
14
Paul Berg
Germania
C
3
3
Regino Hernández
Spania
C
4
19
Jonathan Cheever
Statele Unite ale Americii
5
37
Lukas Pachner
Austria
Seria 6
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
1
6
Hagen Kearney
Statele Unite ale Americii
C
2
11
Chris Robanske
Canada
C
3
35
Loan Bozzolo
Franța
C
4
22
Adam Lambert
Australia
5
30
Lluís Marin Tarroch
Andorra
Seria 7
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
1
7
Martin Nörl
Germania
C
2
10
Ken Vuagnoux
Franța
C
3
23
Anton Lindfors
Finlanda
C
4
31
Daniil Dilman
Sportivii Olimpici ai Rusiei
5
34
Éliot Grondin
Canada
Seria 8
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
1
18
Emanuel Perathoner
Italia
C
2
15
Nick Baumgartner
Statele Unite ale Americii
C
3
39
Mateusz Ligocki
Polonia
C
4
2
Omar Visintin
Italia
26
Lucas Eguibar
Spania
nu a terminat
Sferturi de finală
Seria 1
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
1
1
Pierre Vaultier
Franța
C
2
25
Jarryd Hughes
Australia
C
3
24
Alessandro Hämmerle
Austria
C
4
8
Kevin Hill
Canada
17
Markus Schairer
Austria
nu a terminat
9
Kalle Koblet
Elveția
nu a terminat
Seria 2
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
1
4
Nikolay Olyunin
Sportivii Olimpici ai Rusiei
C
2
20
Alex Pullin
Australia
C
3
12
Cameron Bolton
Australia
C
4
21
Jérôme Lymann
Elveția
5
Merlin Surget
Franța
nu a terminat
28
Michele Godino
Italia
nu a terminat
Seria 3
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
1
3
Regino Hernández
Spania
C
2
27
Mick Dierdorff
Statele Unite ale Americii
C
3
11
Chris Robanske
Canada
C
4
6
Hagen Kearney
Statele Unite ale Americii
14
Paul Berg
Germania
nu a terminat
35
Loan Bozzolo
Franța
nu a terminat
Seria 4
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
1
7
Martin Nörl
Germania
C
2
15
Nick Baumgartner
Statele Unite ale Americii
C
3
23
Anton Lindfors
Finlanda
C
4
18
Emanuel Perathoner
Italia
10
Ken Vuagnoux
Franța
nu a terminat
39
Mateusz Ligocki
Polonia
nu a terminat
Semifinale
Semifinala 1
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
1
20
Alex Pullin
Australia
C
2
25
Jarryd Hughes
Australia
C
3
1
Pierre Vaultier
Franța
C
4
12
Cameron Bolton
Australia
5
24
Alessandro Hämmerle
Austria
4
Nikolay Olyunin
Sportivii Olimpici ai Rusiei
nu a terminat
Semifinala 2
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
1
3
Regino Hernández
Spania
Q
2
15
Nick Baumgartner
Statele Unite ale Americii
Q
3
27
Mick Dierdorff
Statele Unite ale Americii
Q
4
7
Martin Nörl
Germania
5
23
Anton Lindfors
Finlanda
11
Chris Robanske
Canada
nu a terminat
Finalele
Finala mică
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
7
24
Alessandro Hämmerle
Austria
8
7
Martin Nörl
Germania
9
23
Anton Lindfors
Finlanda
10
12
Cameron Bolton
Australia
11
4
Nikolay Olyunin
Sportivii Olimpici ai Rusiei
nu a luat startul
11
11
Chris Robanske
Canada
nu a luat startul
Finala mare
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
1
1
Pierre Vaultier
Franța
2
25
Jarryd Hughes
Australia
3
3
Regino Hernández
Spania
4
15
Nick Baumgartner
Statele Unite ale Americii
5
27
Mick Dierdorff
Statele Unite ale Americii
6
20
Alex Pullin
Australia
nu a terminat
Referințe
^„Program competiții”. www.pyeongchang2018.com/. Pyeongchang 2018 Olympic Organizing Committee for the 2018 Winter Olympics. Arhivat din original la . Accesat în .
^„Locații”. www.pyeongchang2018.com/. Pyeongchang 2018 Olympic Organizing Committee for the 2018 Winter Olympics. Arhivat din original la . Accesat în .
^„Snow-board cross masculin, stabilirea capilor de serie” (PDF).