Светско првенство у атлетици на отвореном 2013 — штафета 4 × 400 метара за жене
Трка штафета 4 х 400 м у женској конкуренцији на Светском првенству у атлетици 2013. у Москви одржана је 16. и 17. августа на стадиону Лужники.
Освајачи медаља
Русија Јулија Гушчина Татјана Фирова Ксенија Рижова Антоњина Кривошапка Наталија Антјух* | САД Џесика Бирд Наташа Хејстингс Ешли Спенсер Франсина Макорори Џоана Аткинс* | Уједињено Краљевство Елид Чајлд Шана Кокс Маргарет Адеој Кристин Охуруогу |
- Атлетичарке које су у штафетама означене звездицом су учествовале у штафети у предтакмичењу, али не у финалу, а све су добиле одговарајуће медаље.
Рекорди пре почетка Светског првенства 2013.
10. август 2013
Светски рекорд | Совјетски Савез Татјана Ледовскаја, Олга Назарова, Марија Кулчунова, Олга Бризгина | 3:15,17 | Сеул, Јужна Кореја | 1. октобар 1988. |
Рекорд светских првенстава | САД Гвен Торенс, Мејсел Малон-Волас, Наташа Кајзер, Џерл Мајлс-Кларк | 3:16,71 | Штутгарт, Немачка | 22. август 1993. |
Најбољи резултат сезоне | САД Џесика Бирд, Наташа Хејстингс, Ди Ди Тротер, Франсина Макорори | 3:22,66 | Филаделфија, САД | 27. април 2013. |
Афрички рекорд | Нигерија Олабиси Афолаби, Фатима Јусуф, Черити Опара, Falilat Ogunkoya | 3:21,04 | Атланта, САД | 3. август 1996. |
Азијски рекорд | Кина Hebei Province Xiaohong An, Xiaoyun Bai, Chunying Cao, Yuqin Ma | 3:24,28 | Пекинг, Кина | 13. септембар 1993. |
Северноамерички рекорд | САД Денин Хауард-Хил, Дајана Диксон, Валери Бриско-Хукс, Флоренс Грифит Џојнер | 3:15,51 | Сеул, Јужна Кореја | 1. октобар 1988. |
Јужноамерички рекорд | Бразил BM&F Bovespa Жеиса Апаресида Котињо, Bárbara de Oliveira, Joelma Sousa, Jailma de Lima | 3:26,68 | Сао Пауло, Бразил | 7. август 2011. |
Европски рекорд | Совјетски Савез Татјана Ледовска, Олга Назарова, Марија Кулчунова, Олга Бризгина | 3:15,17 | Сеул, Јужна Кореја | 1. октобар 1988. |
Океанијски рекорд | Аустралија Нова Перис, Тамсин Ману, Мелинда Гејнсфорд-Тејлор, Кети Фриман | 3:23,81 | Сиднеј, Аустралија | 30. септембар 2000. |
Нови рекорди после завршетка Светског првенства 2013.
Најбољи резултат сезоне | Русија Јулија Гушчина, Татјана Фирова Ксенија Рижова, Антоњина Кривошапка | 3:20,19 | Москва, Русија | 17. август 2013. |
Критеријум квалификација
Квалификациона норма за учешће на првенству је резултасти испод 3:33,00 у периоду 1. јануара 2012, до 29. јула 2013.
- Ово је ранг листа репрезентације које су испуниле норму у 2013[1]
- 3:22,66 — САД, Филаделфија 27. април
- 3:22,68 — Уједињено Краљевство, Филаделфија 27. април
- 3:24,11 — Јамајка, Филаделфија 27. април
- 3:26,61 — Русија, Казањ 12. јул
- 3:28,43 — Нигерија, Warri 14. јун
- 3:29,55 — Француска, Гејтсхед 23. јун
- 3:29,74 — Пољска (мл.), Тампере 14. јул
- 3:30,28 — Румунија (мл.), Тампере 14. јул
- 3:30,36 — Украјина, Гејтсхед 23. јун
- 3:30,64 — Тринидад и Тобаго, Морелија 7. јул
- 3:30,82 — Бразил, Сао Пауло 18. мај
- 3:31,83 — Немачка, Гејтсхед 23. јун
- 3:32,26 — Индија, Пуна 7. јул
- 3:32,44 — Италија, Мерсин 29. јун
- 3:32,90 — Бахаме, Филаделфија 27. април
- 3:32.93 — Канада, Казањ 12. јул
- Репрезентације које су испуниле норму у 2012.
- 3:26,02 — Чешка Република, Хелсинки 1. јул
- 3:26,52 — Белорусија, Лондон (ЛОИ) 10. август
- 3:27,41 — Куба, Лондон (ЛОИ) 10. август
- 3:30,55 — Ирска, Лондон (ЛОИ) 10. август
- 3:31,27 — Боцвана, Порто Ново 1. јул
Репрезентације чији су резуллтати подебљани учествују на СП.
Квалификационе норме
А норма | Б норма |
---|---|
3:33,00 |
Сатница
Датум | Време | Коло |
---|---|---|
16. август 2013 | 11:30 | Квалификације |
17. август 2013 | 19:30 | Финале |
Сва времена су по локалном времену (UTC+4)
Резултати
Квалификације
За 8 места у финалу кавалификовале су се по две првопласиране штафете из све три полуфуналне групе (КВ) и две штафете по постигнутом резултату (кв).[2],[3]
Поз. | Група | Стаза | Штафета | Атлетичари | Време | Белешка |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 2 | Русија | Јулија Гушчина, Татјана Фирова, Наталија Антјух, Ксенија Рижова | 3:23,51 | КВ, НРС |
2 | 1 | 4 | САД | Ешли Спенсер, Џесика Бирд, Џоана Аткинс, Франсина Макорори | 3:25,18 | КВ |
3 | 2 | 5 | Уједињено Краљевство | Елид Чајлд, Шана Кокс, Маргарет Адеој, Кристина Охуруогу | 3:25,29 | КВ |
4 | 2 | 2 | Нигерија | Patience Okon George, Bukola Abogunloko, Омолара Омотосо, Реџина Џорџ | 3:27,29 | КВ, НРС |
5 | 2 | 3 | Француска | Мари Гајо, Мирјел Иртис-Уери, Фара Анаршарси, Флорија Геј | 3:27,75 | кв, НРС |
6 | 1 | 5 | Италија | Кјара Бацони, Марта Милани, Maria Benedicta Chigbolu, Либанија Гренот | 3:29,62 | КВ, НРС |
6 | 3 | 3 | Румунија | Alina Andreea Panainte, Аделина Пастор, Sanda Belgyan, Бјанка Разор | 3:29,62 | КВ |
8 | 1 | 3 | Украјина | Дарина Приступа, Олга Земљак, Алина Логвиненко, Наталија Пигида | 3:29,63 | кв |
9 | 3 | 7 | Пољска | Малгожата Холуб, Патрицја Вићшкјевич, Iga Baumgart, Јустина Свјенти | 3:29,75 | |
10 | 3 | 6 | Белорусија | Hanna Reishal, Iryna Khliustava, Yuliya Yurenia, Илона Усович | 3:30,28 | НРС |
11 | 1 | 2 | Чешка Република | Дениса Росолова, Јитка Бартоничкова, Jana Slaninová, Зузана Хејнова | 3:30,48 | |
12 | 3 | 5 | Канада | Алиша Браун, Sarah Wells, Noelle Montcalm, Џена Мартин | 3:31,09 | НРС |
13 | 2 | 7 | Бахаме | Amara Jones, Lanece Clarke, Shakeitha Henfield, Cotrell Martin | 3:32,91 | |
14 | 2 | 4 | Тринидад и Тобаго | Shawna Fermin, Sparkle McKnight, Доминик Вилијамс, Romona Modeste | 3:33,50 | |
15 | 1 | 6 | Индија | Нирмала, Тинту Лука, Ану Марјам Џозе, Мачетира Раџу Поовама | 3:38,81 | |
16 | 2 | 6 | Боцвана | Goitseone Seleka, Lydia Mashila, Oarabile Babolayi, Amantle Montsho | 3:38,96 | НРС |
3 | 4 | Јамајка | Роузмари Вајт, Калис Спенсер, Anastasia Le-Roy, Кристин Деј | ДИСК. | чл. 163,3(a) |
Финале
[4],[5]
Пласман | Стаза | Штафета | Атлетичарке | Време | Белешке |
---|---|---|---|---|---|
4 | Русија | Јулија Гушчина, Татјана Фирова, Ксенија Рижова, Антоњина Кривошапка | 3:20,19 | СРС | |
5 | САД | Џесика Бирд, Наташа Хејстингс, Ешли Спенсер, Франсина Макорори | 3:20,41 | НРС | |
6 | Уједињено Краљевство | Елид Чајлд, Шана Кокс, Маргарет Адеој, Кристина Охуруогу | 3:22,61 | НРС | |
4 | 1 | Француска | Мари Гајо, Lénora Guion-Firmin, Мирјел Иртис-Уери, Флорија Геј | 3:24,21 | НРС |
5 | 2 | Украјина | Дарина Приступа, Олга Земљак, Алина Логвиненко, Наталија Пигида | 3:27,38 | НРС |
6 | 3 | Нигерија | Омолара Омотосо, Patience Okon George, Bukola Abogunloko, Реџина Џорџ | 3:27,57 | |
7 | 8 | Румунија | Аделина Пастор, Elena Mirela Lavric, Sanda Belgyan, Бјанка Разор | 3:28,40 | НРС |
7 | Италија | Кјара Бацони, Марта Милани, Maria Enrica Spacca, Либанија Гренот | ДИСК. | чл. 170.6 |
Извори
- ^ Светска ранг листа женских штафета 4 х 400 м које су испуниле квалификациону норму у 2013. Преузето 14.08.2013
- ^ Резултати квалификација по групама на сајту ИААФ Преузето 13.09.2013
- ^ Збирни резултати квалификација на сајту ИААФ Преузето 13.09.2013
- ^ Резултати финала на сајту ИААФ Преузето 13.09.2013
- ^ Финални резултати