Australiska cupen 2022
Evenemangsfakta | |||
---|---|---|---|
Datum | 21 juli–1 oktober 2022 | ||
Land | Australien | ||
Deltagare | |||
Lag i kval | 750 | ||
Antal lag | 32 | ||
Statistik | |||
Matcher | 31 | ||
Mål | 119 (3,8 per match) | ||
Publik | 67 918 (2 191 per match) | ||
0 | |||
Mästare | Macarthur (1:a titeln) | ||
Finalist | Sydney United 58 | ||
| |||
|
Australiska Cupen 2022 var den nionde säsongen av Australiska cupen i fotboll, tidigare känd som FFA-cupen, den nationella cupen i Australien. 32 lag deltar i huvudturneringen, 10 från A-league och 22 lag från regionala fotbollsfederationer i Football Australia.
Den 11 september gjorde Sydney United 58 historia, då man var det första laget utanför A-League, att kvalificera sig för en final, detta genom att besegra Brisbane Roar med 3–2 efter förlängning.[1]
Lag
A-League | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Denna tabell: visa • redigera
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Övriga | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Monaro Panthers (2) | Sydney United 58 (2) | Bonnyrigg White Eagles (3) | North West Sydney Spirit (3) | Wollongong United (6) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Broadmeadow Magic (2) | Newcastle Olympic (2) | Mindil Aces (2) | Brisbane City (2) | Logan Lightning (2) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Peninsula Power (2) | Magpies Crusaders United (3) | Adelaide City (2) | Modbury Jets (3) | Devonport City (2) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Avondale (2) | Bentleigh Greens (2) | Green Gully (2) | Heidelberg United (2) | Oakleigh Cannons (2) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Armadale (2) | Cockburn City (2) |
Spelträd
Sextondelsfinaler | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||||||||||||||
3 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Peninsula Power | 4 | |||||||||||||||||
14 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
North West Sydney Spirit | 1 | |||||||||||||||||
Peninsula Power | 2 | |||||||||||||||||
27 juli 2022 | ||||||||||||||||||
Green Gully | 1 | |||||||||||||||||
Wollongong United | 2 | |||||||||||||||||
28 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Green Gully | 3 | |||||||||||||||||
Peninsula Power | 0 | |||||||||||||||||
3 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Sydney United 58 | 1 | |||||||||||||||||
Sydney United 58 | 3 | |||||||||||||||||
14 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Monaro Panthers | 0 | |||||||||||||||||
Sydney United 58 (str.) | 1 (4) | |||||||||||||||||
3 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Western United | 1 (3) | |||||||||||||||||
Western United | 2 | |||||||||||||||||
11 september 2022 | ||||||||||||||||||
Melbourne Victory | 1 | |||||||||||||||||
Sydney United 58 (e.f.) | 3 | |||||||||||||||||
27 juli 2022 | ||||||||||||||||||
Brisbane Roar | 2 | |||||||||||||||||
Adelaide City | 1 | |||||||||||||||||
17 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Logan Lightning | 0 | |||||||||||||||||
Adelaide City | 2 (1) | |||||||||||||||||
30 juli 2022 | ||||||||||||||||||
Adelaide United (str.) | 2 (4) | |||||||||||||||||
Newcastle United Jets | 0 | |||||||||||||||||
31 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Adelaide United | 2 | |||||||||||||||||
Adelaide United | 1 | |||||||||||||||||
21 juli 2022 | ||||||||||||||||||
Brisbane Roar | 2 | |||||||||||||||||
Mindil Aces | 0 | |||||||||||||||||
17 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Avondale | 6 | |||||||||||||||||
Avondale | 2 (1) | |||||||||||||||||
27 juli 2022 | ||||||||||||||||||
Brisbane Roar (str.) | 2 (4) | |||||||||||||||||
Heidelberg United | 1 | |||||||||||||||||
1 oktober 2022 | ||||||||||||||||||
Brisbane Roar | 3 | |||||||||||||||||
Sydney United 58 | 0 | |||||||||||||||||
21 juli 2022 | ||||||||||||||||||
Macarthur | 2 | |||||||||||||||||
Bonnyrigg White Eagles | 0 | |||||||||||||||||
17 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Oakleigh Cannons | 5 | |||||||||||||||||
Oakleigh Cannons (e.f.) | 5 | |||||||||||||||||
27 juli 2022 | ||||||||||||||||||
Brisbane City | 3 | |||||||||||||||||
Brisbane City | 3 | |||||||||||||||||
31 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Cockburn City | 1 | |||||||||||||||||
Oakleigh Cannons | 2 | |||||||||||||||||
21 juli 2022 | ||||||||||||||||||
Sydney FC | 1 | |||||||||||||||||
Bentleigh Greens (e.f.) | 2 | |||||||||||||||||
10 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Broadmeadow Magic | 1 | |||||||||||||||||
Bentleigh Greens | 1 | |||||||||||||||||
31 juli 2022 | ||||||||||||||||||
Sydney FC | 2 | |||||||||||||||||
Sydney FC (str.) | 3 (3) | |||||||||||||||||
14 september 2022 | ||||||||||||||||||
Central Coast Mariners | 3 (1) | |||||||||||||||||
Oakleigh Cannons | 2 | |||||||||||||||||
21 juli 2022 | ||||||||||||||||||
Macarthur | 5 | |||||||||||||||||
Armadale | 2 | |||||||||||||||||
10 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Modbury Jets | 5 | |||||||||||||||||
Modbury Jets | 0 | |||||||||||||||||
30 juli 2022 | ||||||||||||||||||
Macarthur | 4 | |||||||||||||||||
Magpies Crusaders United | 0 | |||||||||||||||||
31 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Macarthur | 6 | |||||||||||||||||
Macarthur | 2 | |||||||||||||||||
2 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Wellington Phoenix | 0 | |||||||||||||||||
Newcastle Olympic | 0 | |||||||||||||||||
17 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Melbourne City | 1 | |||||||||||||||||
Melbourne City | 1 | |||||||||||||||||
3 augusti 2022 | ||||||||||||||||||
Wellington Phoenix | 2 | |||||||||||||||||
Devonport City | 0 | |||||||||||||||||
Wellington Phoenix | 4 | |||||||||||||||||
Sextondelsfinaler
Sextondelsfinaler | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 16 |
Mål | 65 (4,1 per match) |
Publik | 24 323 (1 520 per match) |
Sammanfattning
Lag 1 | Resultat | Lag 2 |
Bentleigh Greens | 00002–1 (e.f.) | Broadmeadow Magic |
Bonnyrigg White Eagles | 0–5 | Oakleigh Cannons |
Mindil Aces | 0–6 | Avondale |
Armadale | 2–5 | Modbury Jets |
Heidelberg United | 1–3 | Brisbane Roar |
Brisbane City | 3–1 | Cockburn City |
Adelaide City | 1–0 | Logan Lightning |
Wollongong United | 2–3 | Green Gully |
Magpies Crusaders United | 0–6 | Macarthur |
Newcastle United Jets | 0–2 | Adelaide United |
Sydney FC | 00003–3 (e.f.) (3–1 str.) | Central Coast Mariners |
Newcastle Olympic | 0–1 | Melbourne City |
Peninsula Power | 4–1 | North West Sydney Spirit |
Devonport City | 0–4 | Wellington Phoenix |
Sydney United 58 | 3–0 | Monaro Panthers |
Western United | 2–1 | Melbourne Victory |
Matcher
1 | 21 juli 2022 | Bentleigh Greens | 0000 2 – 1 (e.fl.) | Broadmeadow Magic | Kingston Heath | |
19:30 UTC+10 | George Lambadaridis 31′ Ken Krolicki 117′ | (1 – 1) Rapport | 32′ Jacob Dowse | Melbourne Publik: 501 Domare: Lara Lee | ||
2 | 21 juli 2022 | Bonnyrigg White Eagles | 0 – 5 | Oakleigh Cannons | Bonnyrigg Sports Ground | |
19:30 UTC+10 | (0 – 1) Rapport | 32′ Joe Guest 57′ Chris Lucas 67′, 73′ Daniel Clark 78′ Wade Dekker | Sydney Publik: 856 Domare: Shane Skinner | |||
3 | 21 juli 2022 | Mindil Aces | 0 – 6 | Avondale | Darwin Football Stadium | |
19:00 UTC+9:30 | (0 – 2) Rapport | 11′ Scott Hilliar 27′, 47′, 89′ Liam Boland 49′, 84′ Liston Diaz | Darwin Publik: 1 043 Domare: Casey Reibelt | |||
4 | 21 juli 2022 | Armadale | 2 – 5 | Modbury Jets | Alfred Skeet Reserve | |
18:30 UTC+8 | Adriano Jelenovic 6′, 69′ | (1 – 4) Rapport | 18′ Harrison Conant 33′ Daniel Ditroia 35′ Hamish McCabe 45+2′ Cameron O'Doherty 56′ Liam McCabe | Perth Publik: 570 Domare: Jack Morgan | ||
5 | 27 juli 2022 | Heidelberg United | 1 – 3 | Brisbane Roar | Olympic Village | |
19:30 UTC+10 | Kosta Petratos 57′ (str.) | (0 – 1) Rapport | 2′ Rahmat Akbari 59′ Henry Hore 88′ Nikola Mileusnic | Melbourne Publik: 1 937 Domare: Alex King | ||
6 | 27 juli 2022 | Brisbane City | 3 – 1 | Cockburn City | Perry Park | |
19:30 UTC+10 | Yuta Hirayama 58′ Sam Sibatuara 61′ Brandon Reeves 90+2′ (str.) | (0 – 1) Rapport | 25′ Daniel Robinson | Brisbane Publik: 762 Domare: Alireza Fagahani | ||
7 | 27 juli 2022 | Adelaide City | 1 – 0 | Logan Lightning | Marden Sports Complex | |
19:00 UTC+9:30 | Daniele Bresan 28′ | (1 – 0) Rapport | Adelaide Publik: 600 Domare: Sam Kelly | |||
8 | 27 juli 2022 | Wollongong United | 2 – 3 | Green Gully | Ian McLennan Park | |
19:30 UTC+10 | Mitsuo Yamada 19′ (str.) Bailey Babarovski 58′ | (1 – 1) Rapport | 41′ Alex Salmon 60′ Gianluca Iannucci 65′ Josh Hope | Wollongong Publik: 1 355 Domare: Stephen Lucas | ||
9 | 30 juli 2022 | Magpies Crusaders United | 0 – 6 | Macarthur | Stadium Mackay | |
17:30 UTC+10 | (0 – 1) Rapport | 2′ Anthony Carter 53′ Jonathan Aspropotamitis 56′ Daniel De Silva 77′ (str.) Daniel Arzani 79′, 90′ Al Hassan Toure | Mackay Publik: 1 141 Domare: Adam Kersey | |||
10 | 30 juli 2022 | Newcastle United Jets | 0 – 2 | Adelaide United | McDonald Jones Stadium | |
19:30 UTC+10 | (0 – 1) Rapport | 45′ George Blackwood 79′ Hiroshi Ibusuki | Newcastle Publik: 4 439 Domare: Kurt Ams | |||
11 | 31 juli 2022 | Sydney FC | 0000 3 – 3 (e.fl.) | Central Coast Mariners | Leichhardt Oval | |
16:00 UTC+10 | Adam Le Fondre 29′ (str.) Anthony Caceres 42′ Max Burgess 50′ | (2 – 1) Rapport | 14′ Béni Nkololo 53′ Michael Ruhs 90+5′ Jason Cummings | Sydney Publik: 3 211 Domare: Tim Danaskos | ||
Adam Le Fondre Rhyan Grant Jaiden Kucharski Connor O'Toole | Straffsparksläggning 3 – 1 | Jason Cummings Jacob Farrell Max Balard Storm Roux |
12 | 2 augusti 2022 | Newcastle Olympic | 0 – 1 | Melbourne City | No. 2 Sportsground | |
19:30 UTC+10 | (0 – 1) Rapport | 41′ Luke Oresti | Newcastle Publik: 1 412 Domare: Adam Bavcar | |||
13 | 3 augusti 2022 | Peninsula Power | 4 – 1 | North West Sydney Spirit | A.J. Kelly Park | |
19:30 UTC+10 | Jacob McLean 15′ Josah Hitchcock 41′ Malakai Love-Semira 75′, 87′ | (2 – 1) Rapport | 26′ Grant Cornwell | Brisbane Publik: 750 Domare: Daniel Cook | ||
14 | 3 augusti 2022 | Devonport City | 0 – 4 | Wellington Phoenix | Valley Road Ground | |
19:30 UTC+10 | (0 – 1) Rapport_ | 9′, 64′ Ben Waine 61′ Oskar van Hattum 76′ Bozhidar Kraev | Devonport Publik: 1 550 Domare: Lachlan Keevers | |||
15 | 3 augusti 2022 | Sydney United 58 | 3 – 0 | Monaro Panthers | Sydney United Sports Centre | |
19:30 UTC+10 | Patrick Antelmi 37′ Chris Payne 63′ (str.) Kyle Cimenti 79′ | (1 – 0) Rapport | Sydney Publik: 526 Domare: Jonathan Barreiro | |||
16 | 3 augusti 2022 | Western United | 2 – 1 | Melbourne Victory | Melbourne Rectangular Stadium | |
19:30 UTC+10 | George Timotheou 24′ (sjm.) Lachlan Wales 53′ | (1 – 0) Rapport | 48′ Jake Brimmer | Melbourne Publik: 3 670 Domare: Chris Beath | ||
Åttondelsfinaler
Åttondelsfinaler | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 8 |
Mål | 31 (3,9 per match) |
Publik | 11 083 (1 385 per match) |
Sammanfattning
Lag 1 | Resultat | Lag 2 |
Modbury Jets | 0–4 | Macarthur |
Bentleigh Greens | 1–2 | Sydney FC |
Sydney United 58 | 00001–1 (e.f.) (4–3 str.) | Western United |
Peninsula Power | 2–1 | Green Gully |
Adelaide City | 00002–2 (e.f.) (1–4 str.) | Adelaide United |
Melbourne City | 1–2 | Wellington Phoenix |
Oakleigh Cannons | 00005–3 (e.f.) | Brisbane City |
Avondale | 00002–2 (e.f.) (1–4 str.) | Brisbane Roar |
Matcher
17 | 10 augusti 2022 | Modbury Jets | 0 – 4 | Macarthur | ServiceFM Stadium | |
19:00 UTC+9:30 | (0 – 2) Rapport | 9′ Al Hassan Toure 45+2′, 90′ Lachlan Rose 64′ Charles M'Mombwa | Adelaide Publik: 1 000 Domare: Jack Morgan | |||
18 | 10 augusti 2022 | Bentleigh Greens | 1 – 2 | Sydney FC | Kingston Heath Soccer Complex | |
19:30 UTC+10 | Riak 86′ | (0 – 1) Rapport | 40′ Adrian Segecic 68′ Aaron Gurd | Melbourne Publik: 911 Domare: Shaun Evans | ||
19 | 14 augusti 2022 | Sydney United 58 | 0000 1 – 1 (e.fl.) | Western United | Sydney United Sports Centre | |
14:00 UTC+10 | Tariq Maia 56′ | (0 – 0) Rapport | 43′ Connor Pain | Sydney Publik: 1 358 Domare: Stephen Lucas | ||
Glen Trifiro Yianni Fragogiannis Jordan Roberts Kyle Cimenti Cristian Gonzalez | Straffsparksläggning 4 – 3 | Noah Botic Ben Garuccio Nicolas Milanovic Lachlan Wales Steven Lustica |
20 | 14 augusti 2022 | Peninsula Power | 2 – 1 | Green Gully | A.J. Kelly Park | |
16:00 UTC+10 | Joshua Wolley 79′ Alex Smith 79′ | (0 – 0) Rapport | 69′ Josh Hope | Brisbane Domare: Casey Reibelt | ||
21 | 17 augusti 2022 | Adelaide City | 0000 2 – 2 (e.fl.) | Adelaide United | ServiceFM Stadium | |
19:00 UTC+9:30 | Zakaria Waters 76′ Matthew Dawber 109′ | (0 – 1) Rapport | 27′ Zach Clough 95′ Louis D'Arrigo | Adelaide Publik: 3 327 Domare: Daniel Elder | ||
Jai King-Byrne Charlie Devereux Zakariah Waters | Straffsparksläggning 1 – 4 | Juan de Dios Prados López Hiroshi Ibusuki Alexandar Popovic Ben Halloran |
23 | 17 augusti 2022 | Melbourne City | 1 – 2 | Wellington Phoenix | Melbourne Rectangular Stadium | |
19:30 UTC+10 | Mathew Leckie 84′ | (0 – 2) Rapport | 19′ Kosta Barbarouses 36′ Ben Waine | Melbourne Publik: 2 067 Domare: Kurt Ams | ||
23 | 17 augusti 2022 | Oakleigh Cannons | 0000 5 – 3 (e.fl.) | Brisbane City | Jack Edwards Reserve | |
19:30 UTC+10 | Nicolas Niagioran 4′, 11′ Joe Guest 60′, 94′ Aryn Williams 112′ | (2 – 1) Rapport | 22′, 90+3′ Yuta Hirayama 61′ Fraser Hills | Melbourne Publik: 650 Domare: Tim Danaskos | ||
24 | 17 augusti 2022 | Avondale | 0000 2 – 2 (e.fl.) | Brisbane Roar | John Ilhan Memorial Reserve | |
19:30 UTC+10 | Liam Boland 67′ (str.) Stefan Zinni 119′ | (0 – 0) Rapport | 58′ Riku Danzaki 96′ Henry Hore | Melbourne Publik: 500 Domare: Ben Abraham | ||
Yusuf Ahmed Kristian Trajceski Manyluak Aguek | Straffsparksläggning 1 – 4 | Kai Trewin Henry Hore Charlie Austin Connor Chapman |
Kvartsfinaler
Kvartsfinaler | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 4 |
Mål | 9 (2,3 per match) |
Publik | 7 674 (1 919 per match) |
Sammanfattning
Lag 1 | Resultat | Lag 2 |
Peninsula Power | 0–1 | Sydney United 58 |
Oakleigh Cannons | 2–1 | Sydney FC |
Adelaide United | 1–2 | Brisbane Roar |
Macarthur | 2–0 | Wellington Phoenix |
Matcher
25 | 28 augusti 2022 | Peninsula Power | 0 – 1 | Sydney United 58 | A.J. Kelly Park | |
15:00 UTC+10 | (0 – 1) Rapport | 9′ Yianni Fragogiannis | Brisbane Publik: 1 500 Domare: Chris Beath | |||
26 | 31 augusti 2022 | Oakleigh Cannons | 2 – 1 | Sydney FC | Jack Edwards Reserve | |
19:30 UTC+10 | Wade Dekker 6′ Chris Lucas 31′ | Rapport | 74′ Adrian Segecic | Melbourne Publik: 2 142 Domare: Jonathan Barreiro | ||
27 | 31 augusti 2022 | Adelaide United | 1 – 2 | Brisbane Roar | ServiceFM Stadium | |
19:00 UTC+9:30 | Hiroshi Ibusuki 42′ | (1 – 2) Rapport | 7′ Jay O'Shea 31′ Charlie Austin | Adelaide Publik: 2 511 Domare: Tim Danaskos | ||
28 | 31 augusti 2022 | Macarthur | 2 – 0 | Wellington Phoenix | Campbelltown Stadium | |
19:30 UTC+10 | Al Hassan Toure 41′ Lachlan Rose 88′ | (1 – 0) Rapport | Sydney Publik: 1 521 Domare: Daniel Elder | |||
Semifinaler
Semifinaler | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 2 |
Mål | 12 (6 per match) |
Publik | 8 377 (4 189 per match) |
Sammanfattning
Lag 1 | Resultat | Lag 2 |
Sydney United 58 | 00003–2 (e.f.) | Brisbane Roar |
Oakleigh Cannons | 2–5 | Macarthur |
Matcher
29 | 11 september 2022 | Sydney United 58 | 0000 3 – 2 (e.fl.) | Brisbane Roar | Sydney United Sports Centre | |
14:00 UTC+10 | Matthew Bilic 24′ Patrick Antelmi 71′ Glen Trifiro 105′ | (1 – 1) Rapport | 13′ Riku Danzaki 63′ (str.) Charlie Austin | Sydney Publik: 3 177 Domare: Adam Kersey | ||
30 | 14 september 2022 | Oakleigh Cannons | 2 – 5 | Macarthur | Jack Edwards Reserve | |
19:30 UTC+10 | Joe Guest 24′ Wade Dekker 81′ | (1 – 2) Rapport | 44′, 64′ (str.) Ulises Dávila 45+4′, 55′ (str.) Daniel Arzani 58′ Jake Hollman | Melbourne Publik: 5 200 Domare: Lachlan Keevers | ||
Final
- Huvudartikel: Finalen av Australiska cupen 2022
31 | 1 oktober 2022 | Sydney United 58 | 0 – 2 | Macarthur | Western Sydney Stadium | |
19:45 UTC+10 | (0 – 1) Rapport | 32′ (str.) Al Hassan Toure 90′ (str.) Ulises Dávila | Sydney Publik: 16 461 Domare: Daniel Elder | |||
Källor
- Officiell hemsida
Referenser
- ^ ”Watch: Sydney United make history to advance to Australia Cup Final”. Australiacup.com.au. 11 september 2022. https://www.australiacup.com.au/news/watch-sydney-united-make-history-advance-australia-cup-final. Läst 11 september 2022.
|