Concacaf Champions League 2021
Evenemangsfakta | |||
---|---|---|---|
Datum | 6 april–28 oktober 2021 | ||
Arrangör | Concacaf | ||
0 | |||
Mästare | Monterrey (5:e titeln) | ||
Finalist | América | ||
| |||
|
Concacaf Champions League 2021 var den 13:e upplagan av Concacaf Champions League, totalt den 56:e upplagan av den största fotbollstävlingen för klubblag som Concacaf anordnar.
Slutspelsträd
Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | |||||||||||||||||||
Real Estelí | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||
Columbus Crew | 4 | 1 | 5 | |||||||||||||||||||
Columbus Crew | 2 | 0 | 2 | |||||||||||||||||||
Monterrey | 2 | 3 | 5 | |||||||||||||||||||
Atlético Pantoja | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||
Monterrey | 3 | 3 | 6 | |||||||||||||||||||
Monterrey | 1 | 4 | 5 | |||||||||||||||||||
Cruz Azul | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||
León | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||
Toronto | 1 | 2 | 3 | |||||||||||||||||||
Toronto | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||||
Cruz Azul | 3 | 1 | 4 | |||||||||||||||||||
Arcahaie | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||
Cruz Azul | 0 | 8 | 8 | |||||||||||||||||||
Monterrey | 1 | |||||||||||||||||||||
América | 0 | |||||||||||||||||||||
Marathón | 2 | 0 | 2 | |||||||||||||||||||
Portland Timbers | 2 | 5 | 7 | |||||||||||||||||||
Portland Timbers | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||
América | 1 | 3 | 4 | |||||||||||||||||||
Olimpia | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||
América (BM) | 2 | 0 | 2 | |||||||||||||||||||
América | 2 | 2 | 4 | |||||||||||||||||||
Philadelphia Union | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||
Alajuelense | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||
Atlanta United | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||
Atlanta United | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||||
Philadelphia Union | 3 | 1 | 0 | |||||||||||||||||||
Saprissa | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||||
Philadelphia Union | 1 | 4 | 5 | |||||||||||||||||||
Åttondelsfinaler
Sammanfattning
Lag 1 | Totalt | Lag 2 | Möte 1 | Möte 2 |
Arcahaie | 0–8 | Cruz Azul | 0–0 | 0–8 |
León | 2–3 | Toronto | 1–1 | 1–2 |
Atlético Pantoja | 1–6 | Monterrey | 0–3 | 1–3 |
Real Estelí | 0–5 | Columbus Crew | 0–4 | 0–1 |
Saprissa | 0–5 | Philadelphia Union | 0–1 | 0–4 |
Alajuelense | 0–2 | Atlanta United | 0–1 | 0–1 |
Olimpia | 00002–2 (BM) | América | 1–2 | 1–0 |
Marathón | 2–7 | Portland Timbers | 2–2 | 0–5 |
Matcher
6 april 2021 | Arcahaie | 0 – 0 | Cruz Azul | Estadio Olimpico Felix Sanchez | ||
22:00 UTC−4 | Rapport | Santo Domingo (Dominikanska republiken) Domare: Kimbell Ward (Saint Kitts och Nevis) | ||||
13 april 2021 | Cruz Azul | 8 – 0 | Arcahaie | Aztekastadion | ||
21:00 UTC−5 | Alexis Gutiérrez 3′ Yoshimar Yotún 11′ Elías Hernández 25′ Walter Montoya 49′, 64′ Josué Reyes 61′ Juan Escobar 69′ Brayan Angulo Tenorio 76′ | (3 – 0) Rapport | Mexico City Domare: José Torres (Puerto Rico) | |||
Cruz Azul avancerade till kvartsfinal med det ackumulerade slutresultatet 8–0.
7 april 2021 | León | 1 – 1 | Toronto | Estadio León | ||
19:00 UTC−5 | Fernando Navarro Morán 25′ | (1 – 0) Rapport | 51′ (sjm.) Andrés Mosquera Guardia | León Domare: Ricardo Montero (Costa Rica) | ||
14 april 2021 | Toronto | 2 – 1 | León | ESPN Wide World of Sports Complex | ||
18:00 UTC−4 | Patrick Mullins 55′ Justin Morrow 72′ | (0 – 0) Rapport | 80′ Fernando Navarro Morán | Bay Lake (USA) Domare: John Pitti (Panama) | ||
Toronto avancerade till kvartsfinal med det ackumulerade slutresultatet 3–2.
8 april 2021 | Atlético Pantoja | 0 – 3 | Monterrey | Estadio Olimpico Felix Sanchez | ||
22:00 UTC−4 | (0 – 2) Rapport | 32′ Vincent Janssen 42′ Alfonso González 70′ José Alvarado | Santo Domingo Domare: Oshane Nation (Jamaica) | |||
15 april 2021 | Monterrey | 3 – 1 | Atlético Pantoja | Estadio BBVA | ||
21:00 UTC−5 | Luis Sánchez Saucedo 9′ Vincent Janssen 14′ Jesús Gallardo 79′ | (2 – 0) Rapport | 61′ Lisandro Cabrera | Monterrey Domare: Drew Fischer (Kanada) | ||
Monterrey avancerade till kvartsfinal med det ackumulerade slutresultatet 6–1.
8 april 2021 | Real Estelí | 0 – 4 | Columbus Crew | Estadio Nacional | ||
18:00 UTC−6 | (0 – 4) Rapport | 19′, 33′ Gyasi Zardes 26′ Jonathan Mensah 45+1′ (str.) Pedro Santos | Managua Domare: Selvin Brown (Honduras) | |||
15 april 2021 | Columbus Crew | 1 – 0 | Real Estelí | Historic Crew Stadium | ||
20:00 UTC−4 | Bradley Wright-Phillips 86′ | (0 – 0) Rapport | Columbus Domare: Keylor Herrera (Costa Rica) | |||
Columbus Crew avancerade till kvartsfinal med det ackumulerade slutresultatet 5–0.
7 april 2021 | Saprissa | 0 – 1 | Philadelphia Union | Estadio Ricardo Saprissa Aymá | ||
16:00 UTC−6 | (0 – 1) Rapport | 34′ Kacper Przybyłko | San José Domare: Ismael Cornejo (El Salvador) | |||
14 april 2021 | Philadelphia Union | 4 – 0 | Saprissa | Subaru Park | ||
20:00 UTC−4 | Jamiro Monteiro 47′ (str.), 90′ Kacper Przybyłko 51′ Anthony Fontana 55′ | (0 – 0) Rapport | Chester Domare: Fernando Guerrero (Mexiko) | |||
Philadelphia Union avancerade till kvartsfinal med det ackumulerade slutresultatet 5–0.
6 april 2021 | Alajuelense | 0 – 1 | Atlanta United | Estadio Alejandro Morera Soto | ||
18:00 UTC−6 | (0 – 0) Rapport | 50′ (str.) Ezequiel Barco | Alajuela Domare: Saíd Martínez (Honduras) | |||
13 april 2021 | Atlanta United | 1 – 0 | Alajuelense | Fifth Third Bank Stadium | ||
18:00 UTC−4 | Jürgen Damm 90+1′ | (0 – 0) Rapport | Kennesaw Domare: Adonai Escobedo (Mexiko) | |||
Atlanta United avancerade till kvartsfinal med det ackumulerade slutresultatet 2–0.
7 april 2021 | Olimpia | 1 – 2 | América | Estadio Tiburcio Carías Andino | ||
20:00 UTC−6 | Justin Arboleda 89′ | (0 – 2) Rapport | 41′ Federico Viñas 44′ Sergio Díaz | Tegucigalpa Domare: Ismail Elfath (USA) | ||
14 april 2021 | América | 0 – 1 | Olimpia | Aztekastadion | ||
19:00 UTC−5 | (0 – 0) Rapport | 50′ Jerry Bengtson | Mexico City Domare: Henry Bejarano (Costa Rica) | |||
Ackumulerat slutresultatet 2–2. América avancerade till kvartsfinal enligt bortamålsregeln.
6 april 2021 | Marathón | 2 – 2 | Portland Timbers | Estadio Olímpico Metropolitano | ||
16:00 UTC−6 | Brayan Castillo 39′ Marlon Ramírez 68′ | (1 – 1) Rapport | 35′ Felipe Mora 59′ (sjm.) Denovan Torres | San Pedro Sula Domare: César Arturo Ramos (Mexiko) | ||
6 april 2021 | Portland Timbers | 5 – 0 | Marathón | Providence Park | ||
16:00 UTC−6 | Yimmi Chará 19′, 36′, 79′ Diego Valeri 66′ Marvin Loría 89′ | (2 – 0) Rapport | Portland Domare: Iván Barton (El Salvador) | |||
Portland Timbers avancerade till kvartsfinal med det ackumulerade slutresultatet 7–2.
Kvartsfinaler
Sammanfattning
Lag 1 | Totalt | Lag 2 | Möte 1 | Möte 2 |
Toronto | 1–4 | Cruz Azul | 1–2 | 0–1 |
Columbus Crew | 2–5 | Monterrey | 2–2 | 0–3 |
Atlanta United | 1–4 | Philadelphia Union | 0–3 | 1–1 |
Portland Timbers | 2–4 | América | 1–1 | 1–3 |
Matcher
27 april 2021 | Toronto | 1 – 3 | Cruz Azul | Raymond James Stadium | ||
22:00 UTC−4 | Jonathan Osorio 20′ | (1 – 2) Rapport | 3′, 34′ Brayan Angulo Tenorio 58′ Pablo César Aguilar | Tampa (USA) Domare: Ricardo Montero (Costa Rica) | ||
4 maj 2021 | Cruz Azul | 1 – 0 | Toronto | Aztekastadion | ||
21:15 UTC−5 | Brayan Angulo Tenorio 28′ | (1 – 0) Rapport | Mexico City Domare: Saíd Martínez (Honduras) | |||
Cruz Azul avancerade till semifinal med det ackumulerade slutresultatet 4–1.
28 april 2021 | Columbus Crew | 2 – 2 | Monterrey | Historic Crew Stadium | ||
20:30 UTC−4 | Milton Valenzuela 66′ Lucas Zelarayán 87′ | (0 – 1) Rapport | 9′ Aké Arnaud Loba 90+3′ José Alvarado | Columbus Domare: Juan Gabriel Calderón (Costa Rica) | ||
5 maj 2021 | Monterrey | 3 – 0 | Columbus Crew | Estadio BBVA | ||
19:00 UTC−5 | Maximiliano Meza 3′, 26′ Miguel Layún 71′ | (2 – 0) Rapport | Monterrey Domare: Daneon Parchment (Jamaica) | |||
Monterrey avancerade till semifinal med det ackumulerade slutresultatet 5–2.
27 april 2021 | Atlanta United | 0 – 3 | Philadelphia Union | Mercedes-Benz Stadium | ||
20:00 UTC−4 | (0 – 0) Rapport | 57′, 73′ Kacper Przybyłko 86′ Anthony Fontana | Atlanta Domare: Jair Marrufo (USA) | |||
4 maj 2021 | Philadelphia Union | 1 – 1 | Atlanta United | Subaru Park | ||
20:00 UTC−4 | Kacper Przybyłko 88′ | (0 – 1) Rapport | 45+2′ Santiago Sosa | Chester Domare: Armando Villarreal (USA) | ||
Philadelphia Union avancerade till semifinal med det ackumulerade slutresultatet 4–1.
28 april 2021 | Portland Timbers | 1 – 1 | América | Providence Park | ||
19:30 UTC−7 | Felipe Mora 90+7′ (str.) | (0 – 1) Rapport | 45+1′ (str.) Roger Martínez | Portland Domare: Mario Escobar (Guatemala) | ||
5 maj 2021 | América | 3 – 1 | Portland Timbers | Aztekastadion | ||
21:00 UTC−5 | Federico Viñas 21′, 59′ (str.) Leonardo Suárez 70′ | (1 – 0) Rapport | 64′ (str.) Diego Valeri | Mexico City Domare: Iván Barton (El Salvador) | ||
América avancerade till semifinal med det ackumulerade slutresultatet 4–2.
Semifinaler
Sammanfattning
Lag 1 | Totalt | Lag 2 | Möte 1 | Möte 2 |
Monterrey | 5–1 | Cruz Azul | 1–0 | 4–1 |
América | 4–0 | Philadelphia Union | 2–0 | 2–0 |
Matcher
11 augusti 2021 | Monterrey | 1 – 0 | Cruz Azul | Estadio BBVA | ||
19:00 UTC−5 | Maximiliano Meza 9′ | (1 – 0) Rapport | Monterrey Domare: Luis Enrique Santander (Mexiko) | |||
16 september 2021 | Cruz Azul | 1 – 4 | Monterrey | Aztekastadion | ||
21:00 UTC−5 | Orbelín Pineda 10′ | (1 – 3) Rapport | 7′ Maximiliano Meza 17′ Duván Vergara 24′, 52′ Rogelio Funes Mori | Mexico City Domare: César Arturo Ramos (Mexiko) | ||
Monterrey avancerade till final med det ackumulerade slutresultatet 5–1.
12 augusti 2021 | América | 2 – 0 | Philadelphia Union | Aztekastadion | ||
21:00 UTC−5 | Richard Sánchez 17′ Emanuel Aguilera 80′ (str.) | (1 – 0) Rapport | Mexico City Domare: Walter López Castellanos (Mexiko) | |||
15 september 2021 | Philadelphia Union | 0 – 2 | América | Subaru Park | ||
21:00 UTC−4 | (0 – 0) Rapport | 79′ Nicolás Benedetti 90+3′ Henry Martín | Chester Domare: Said Martínez (Honduras) | |||
América avancerade till final med det ackumulerade slutresultatet 4–0.
Final
28 oktober 2021 | Monterrey | 1 – 0 | América | Estadio BBVA | ||
21:00 UTC−5 | Rogelio Funes Mori 9′ | (1 – 0) Rapport | Guadalupe Publik: 40 170 Domare: Fernando Hernández (Mexiko) | |||
Se även
- Concacaf League 2021
- Caribbean Club Championship 2021
- Caribbean Club Shield 2021
Källor
- Officiell hemsida
|