Damernas extra lättvikt i judo vid olympiska sommarspelen 2008
Judo vid olympiska sommarspelen 2008 | ||||
---|---|---|---|---|
Extra lättvikt | herrar | damer | ||
Halv lättvikt | herrar | damer | ||
Lättvikt | herrar | damer | ||
Halv mellanvikt | herrar | damer | ||
Mellanvikt | herrar | damer | ||
Halv tungvikt | herrar | damer | ||
Tungvikt | herrar | damer |
Dameras -48 kg i judo vid olympiska sommarspelen 2008 avgjordes den 9 augusti 2008 i Peking i mässhallen Pekings Nationalstadion.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons |
48 kg | Alina Alexandra Dumitru Rumänien | Yanet Bermoy Kuba | Paula Pareto Argentina |
Ryoko Tani Japan |
Resultat
Final
Final | ||||
1 | Alina Alexandra Dumitru (ROU) | 1100 | ||
2 | Yanet Bermoy (CUB) | 0000 |
Mat 1
32-delsfinaler | Sextondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | |||||||||||||||
Wu Shugen (CHN) | 0000 | |||||||||||||||||
Ryoko Tani (JPN) | 0020 | Ryoko Tani (JPN) | 0100 | |||||||||||||||
Sayaka Matsumoto (USA) | 0000 | Ryoko Tani (JPN) | 0001 | |||||||||||||||
Paula Pareto (ARG) | 0000 | |||||||||||||||||
Paula Pareto (ARG) | 1000 | |||||||||||||||||
Tiffany Day (AUS) | 0000 | |||||||||||||||||
Ryoko Tani (JPN) | 0010 | |||||||||||||||||
Lyudmyla Lusnikova (UKR) | 0221 | Alina Alexandra Dumitru (ROU) | 0100 | |||||||||||||||
Chahnez M'barki (TUN) | 0000 | Lyudmyla Lusnikova (UKR) | 0000 | |||||||||||||||
Kim Young-Ran (KOR) | 0100 | |||||||||||||||||
Kim Young-Ran (KOR) | 0000 | |||||||||||||||||
Eva Csernoviczki (HUN) | 1000 | Alina Alexandra Dumitru (ROU) | 1000 | |||||||||||||||
Sarah Menezes (BRA) | 0000 | Eva Csernoviczki (HUN) | 0010 | |||||||||||||||
Alina Alexandra Dumitru (ROU) | 0101 | |||||||||||||||||
Mat 2
32-delsfinaler | Sextondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | |||||||||||||||
Devi Khumujam Tomb (IND) | 0000 | |||||||||||||||||
Ana Hormigo (POR) | 1011 | Ana Hormigo (POR) | 0000 | |||||||||||||||
Pak Ok-Song (PRK) | 0100 | |||||||||||||||||
Pak Ok-Song (PRK) | 0011 | |||||||||||||||||
Kelbet Nurgazina (KAZ) | 0001 | |||||||||||||||||
Hanatou Ouelgo (BUR) | 0000 | |||||||||||||||||
Frédérique Jossinet (FRA) | 0000 | Kelbet Nurgazina (KAZ) | 1001 | |||||||||||||||
Kelbet Nurgazina (KAZ) | 1000 | Pak Ok-Song (PRK) | 0000 | |||||||||||||||
Yanet Bermoy (CUB) | 1021 | |||||||||||||||||
Michaela Baschin (GER) | 0101 | |||||||||||||||||
Meriem Moussa (ALG) | 0011 | Meriem Moussa (ALG) | 0000 | |||||||||||||||
Sandrine Ilendou (GAB) | 0000 | Michaela Baschin (GER) | 0000 | |||||||||||||||
Yanet Bermoy (CUB) | 0001 | |||||||||||||||||
Lyudmila Bogdanova (RUS) | 0001 | |||||||||||||||||
Yanet Bermoy (CUB) | 1010 | Yanet Bermoy (CUB) | 0010 | |||||||||||||||
Glenda Miranda (ECU) | 0000 |
Återkval
1:a omgången | 2:a omgången | 3:e omgången | Bronsmatch | ||||||||||
Wu Shugen (CHN) | 0001 | Pak Ok-Song (PRK) | 0001 | ||||||||||
Sayaka Matsumoto (USA) | 0000 | Paula Pareto (ARG) | 0100 | Paula Pareto (ARG) | 0100 | ||||||||
Wu Shugen (CHN) | 1000 | Paula Pareto (ARG) | 0110 | ||||||||||
Eva Csernoviczki (HUN) | 0001 | ||||||||||||
Kim Young-Ran (KOR) | 0000 | ||||||||||||
Eva Csernoviczki (HUN) | Eva Csernoviczki (HUN) | 0001 | |||||||||||
bye | |||||||||||||
Ana Hormigo (POR) | 0002 | Ryoko Tani (JPN) | 1000 | ||||||||||
Ana Hormigo (POR) | Kelbet Nurgazina (KAZ) | 0001 | Lyudmila Bogdanova (RUS) | 0000 | |||||||||
bye | Ana Hormigo (POR) | 0001 | |||||||||||
Lyudmila Bogdanova (RUS) | 0100 | ||||||||||||
Lyudmila Bogdanova (RUS) | 0001 | ||||||||||||
Lyudmila Bogdanova (RUS) | 1000 | Michaela Baschin (GER) | 0000 | ||||||||||
Glenda Miranda (ECU) | 0000 |
Referenser
- Tävlingsformat
|