Damernas individuella tävling i bågskytte vid olympiska sommarspelen 2004
Bågskytte vid olympiska sommarspelen 2004 | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Individuellt | herrar | damer | ||||
Lag | herrar | damer |
Den här artikeln behandlar damernas individuella tävling i bågskytte under olympiska sommarspelen 2004 i Aten.
Medaljörer
Klass | Guld | Silver | Brons |
Individuellt, damer | Park Sung-Hyun (KOR) | Lee Sung-Jin (KOR) | Alison Williamson (GBR) |
Resultat
Rankingrunda
Seed | Tävlande | Poäng | Seed | Tävlande | Poäng | Seed | Tävlande | Poäng | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Park Sung Hyun (KOR) | 682 | 23 | Anja Hitzler (GER) | 632 | 44 | Janet Dykman (USA) | 619 | ||
2 | Lee Sung Jin (KOR) | 675 | 24 | Almudena Gallardo (ESP) | 631 | 45 | Chen Li Ju (TPE) | 617 | ||
3 | Yun Mi-Jin (KOR) | 673 | 25 | Zekiye Keskin Satir (TUR) | 631 | 46 | Puspitasari Rina Dewi (INA) | 616 | ||
4 | He Ying (CHN) | 667 | 26 | Viktoriya Beloslydtseva (KAZ) | 629 | 47 | Marie-Pier Beaudet (CAN) | 616 | ||
5 | Zhang Juanjuan (CHN) | 663 | 27 | Małgorzata Sobieraj (POL) | 628 | 48 | Olga Pilipova (KAZ) | 616 | ||
6 | Yuan Shu Chi (TPE) | 658 | 28 | Iwona Marcinkiewicz (POL) | 628 | 49 | Mari Piuva (FIN) | 615 | ||
7 | Justyna Mospinek (POL) | 657 | 29 | Melissa Jennison (AUS) | 628 | 50 | Elena Dostay (RUS) | 609 | ||
8 | Evangelia Psarra (GRE) | 652 | 30 | Alexandra Fouace (FRA) | 627 | 51 | Fotini Vavatsi (GRE) | 609 | ||
9 | Natalia Valeeva (ITA) | 650 | 31 | Bérengère Schuh (FRA) | 626 | 52 | Kirstin Jean Lewis (RSA) | 606 | ||
10 | Wu Hui Ju (TPE) | 649 | 32 | Mon Redee Sut Txi (MAS) | 626 | 53 | Sayoko Kawauchi (JPN) | 601 | ||
11 | Lin Sang (CHN) | 647 | 33 | Natalia Bolotova (RUS) | 625 | 54 | Tshering Chhoden (BHU) | 600 | ||
12 | Nataliya Burdeyna (UKR) | 643 | 34 | Elpida Romantzi (GRE) | 624 | 55 | Narguis Nabieva (TJK) | 600 | ||
13 | Dola Banerjee (IND) | 642 | 35 | Sayami Matsushita (JPN) | 624 | 56 | Jasmin Figueroa (PHI) | 600 | ||
14 | Tetyana Berezhna (UKR) | 640 | 36 | Stephanie Arnold (USA) | 623 | 57 | Jo-Ann Galbraith (AUS) | 596 | ||
15 | Margarita Galinovskaya (RUS) | 639 | 37 | Yukari Kawasaki (JPN) | 622 | 58 | Maydenia Sarduy (CUB) | 595 | ||
16 | Natalia Nasaridze (TUR) | 639 | 38 | Thin Thin Khaing (MYA) | 622 | 59 | Kateryna Palekha (UKR) | 595 | ||
17 | Naomi Folkard (GBR) | 638 | 39 | Deonne Bridger (AUS) | 620 | 60 | Aurore Trayan (FRA) | 594 | ||
18 | Cornelia Pfohl (GER) | 638 | 40 | Wiebke Nulle (GER) | 620 | 61 | Helen Palmer (GBR) | 594 | ||
19 | Jennifer Nichols (USA) | 638 | 41 | Khatuna Narimanidze (GEO) | 620 | 62 | Hanna Karasiova (BLR) | 588 | ||
20 | Sumangala Sharma (IND) | 638 | 42 | Damla Gunay (TUR) | 620 | 63 | Lamia Bahnasawy (EGY) | 564 | ||
21 | Alison Williamson (GBR) | 637 | 43 | Reena Kumari (IND) | 620 | 64 | May Mansour (EGY) | 536 | ||
22 | Kristine Esebua (GEO) | 636 |
Sektion 1
32-delsfinaler | Sextondelsfinaler | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | ||||||||||||||||
1 | Park Sung Hyun (KOR) | 154 | |||||||||||||||||
16 | May Mansour (EGY) | 102 | |||||||||||||||||
Park (KOR) | 165 | ||||||||||||||||||
Bolotova (RUS) | 148 | ||||||||||||||||||
8 | Natalia Bolotova (RUS) | 154 | |||||||||||||||||
9 | Mon Redee Sut Txi (MAS) | 143 | |||||||||||||||||
Park (KOR) | 171 | ||||||||||||||||||
Folkard (GBR) | 159 | ||||||||||||||||||
5 | Naomi Folkard (GBR) | 139 | |||||||||||||||||
12 | Olga Pilipova (KAZ) | 128 | |||||||||||||||||
Folkard (GBR) | 156 | ||||||||||||||||||
Piuva (FIN) | 151 | ||||||||||||||||||
4 | Mari Piuva (FIN) | 136 | |||||||||||||||||
13 | Natalia Nasaridze (TUR) | 133 | |||||||||||||||||
Park (KOR) | 111 | ||||||||||||||||||
Psarra (GRE) | 101 | ||||||||||||||||||
6 | Jasmin Figueroa (PHI) | 132 | |||||||||||||||||
11 | Natalia Valeeva (ITA) | 130 | |||||||||||||||||
Gallardo (ESP) | 152 | ||||||||||||||||||
Figueroa (PHI) | 150 | ||||||||||||||||||
3 | Almudena Gallardo (ESP) | 148 | |||||||||||||||||
14 | Khatuna Narimanidze (GEO) | 132 | |||||||||||||||||
Psarra (GRE) | 160 | ||||||||||||||||||
Gallardo (ESP) | 152 | ||||||||||||||||||
7 | Zekiye Keskin Satir (TUR) | 13510 | |||||||||||||||||
10 | Wiebke Nulle (GER) | 1357 | |||||||||||||||||
Psarra (GRE) | 163 | ||||||||||||||||||
Satir (TUR) | 161 | ||||||||||||||||||
2 | Evangelia Psarra (GRE) | 138 | |||||||||||||||||
15 | Jo-Ann Galbraith (AUS) | 116 |
Sektion 2
32-delsfinaler | Sextondelsfinaler | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | ||||||||||||||||
1 | Zhang Juanjuan (CHN) | 135 | |||||||||||||||||
16 | Aurore Trayan (FRA) | 122 | |||||||||||||||||
Zhang (CHN) | 166 | ||||||||||||||||||
Marcinkiewicz (POL) | 157 | ||||||||||||||||||
8 | Iwona Marcinkiewicz (POL) | 119 | |||||||||||||||||
9 | Yukari Kawasaki (JPN) | 106 | |||||||||||||||||
Williamson (GBR) | 165 | ||||||||||||||||||
Zhang (CHN) | 161 | ||||||||||||||||||
5 | Alison Williamson (GBR) | 147 | |||||||||||||||||
12 | Janet Dykman (USA) | 121 | |||||||||||||||||
Williamson (GBR) | 154 | ||||||||||||||||||
Kawauchi (JPN) | 150 | ||||||||||||||||||
4 | Sayoko Kawauchi (JPN) | 137 | |||||||||||||||||
13 | Nataliya Burdeyna (UKR) | 129 | |||||||||||||||||
Williamson (GBR) | 109 | ||||||||||||||||||
He (CHN) | 89 | ||||||||||||||||||
6 | Kirstin Jean Lewis (RSA) | 141 | |||||||||||||||||
11 | Dola Banerjee (IND) | 131 | |||||||||||||||||
Lewis (RSA) | 157 | ||||||||||||||||||
Sharma (IND) | 153 | ||||||||||||||||||
3 | Sumangala Sharma (IND) | 142 | |||||||||||||||||
14 | Chen Li Ju (TPE) | 133 | |||||||||||||||||
He (CHN) | 156 | ||||||||||||||||||
Lewis (RSA) | 142 | ||||||||||||||||||
7 | Melissa Jennison (AUS) | 132 | |||||||||||||||||
10 | Stephanie Arnold (USA) | 121 | |||||||||||||||||
He (CHN) | 1589 | ||||||||||||||||||
Jennison (AUS) | 1588 | ||||||||||||||||||
2 | He Ying (CHN) | 141 | |||||||||||||||||
15 | Helen Palmer (GBR) | 130 |
Sektion 3
32-delsfinaler | Sextondelsfinaler | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | ||||||||||||||||
1 | Yun Mi-Jin (KOR) | 162 | |||||||||||||||||
16 | Hanna Karasiova (BLR) | 155 | |||||||||||||||||
Yun (KOR) | 173 | ||||||||||||||||||
Matsushita (JPN) | 149 | ||||||||||||||||||
8 | Sayami Matsushita (JPN) | 165 | |||||||||||||||||
9 | Alexandra Fouace (FRA) | 157 | |||||||||||||||||
Yun (KOR) | 168 | ||||||||||||||||||
Nichols (USA) | 162 | ||||||||||||||||||
5 | Jennifer Nichols (USA) | 160 | |||||||||||||||||
12 | Puspitasari Rina Dewi (INA) | 141 | |||||||||||||||||
Nichols (USA) | 163 | ||||||||||||||||||
Berezhna (UKR) | 160 | ||||||||||||||||||
4 | Tetyana Berezhna (UKR) | 160 | |||||||||||||||||
13 | Fotini Vavatsi (GRE) | 156 | |||||||||||||||||
Yuan (TPE) | 107 | ||||||||||||||||||
Yun (KOR) | 105 | ||||||||||||||||||
6 | Tshering Chhoden (BHU) | 159 | |||||||||||||||||
11 | Lin Sang (CHN) | 156 | |||||||||||||||||
Kumari (IND) | 1347 | ||||||||||||||||||
Chhoden (BHU) | 1344 | ||||||||||||||||||
3 | Reena Kumari (IND) | 153 | |||||||||||||||||
14 | Kristine Esebua (GEO) | 149 | |||||||||||||||||
Yuan (TPE) | 166 | ||||||||||||||||||
Kumari (IND) | 148 | ||||||||||||||||||
7 | Małgorzata Sobieraj (POL) | 1519,9,8,9 | |||||||||||||||||
10 | Thin Thin Khaing (MYA) | 1519,9,8,7 | |||||||||||||||||
Yuan (TPE) | 158 | ||||||||||||||||||
Sobieraj (POL) | 149 | ||||||||||||||||||
2 | Yuan Shu Chi (TPE) | 162 | |||||||||||||||||
15 | Kateryna Palekha (UKR) | 158 |
Sektion 4
32-delsfinaler | Sextondelsfinaler | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | ||||||||||||||||
1 | Justyna Mospinek (POL) | 162 | |||||||||||||||||
16 | Maydenia Sarduy (CUB) | 145 | |||||||||||||||||
Mospinek (POL) | 163 | ||||||||||||||||||
Belosydtseva (KAZ) | 155 | ||||||||||||||||||
8 | Viktoriya Beloslydtseva (KAZ) | 150 | |||||||||||||||||
9 | Deonne Bridger (AUS) | 145 | |||||||||||||||||
Wu (TPE) | 160 | ||||||||||||||||||
Mospinek (POL) | 151 | ||||||||||||||||||
5 | Anja Hitzler (GER) | 163 | |||||||||||||||||
12 | Damla Gunay (TUR) | 152 | |||||||||||||||||
Wu (TPE) | 1569 | ||||||||||||||||||
Hitzler (GER) | 1568 | ||||||||||||||||||
4 | Wu Hui Ju (TPE) | 156 | |||||||||||||||||
13 | Narguis Nabieva (TJK) | 142 | |||||||||||||||||
Lee (KOR) | 104 | ||||||||||||||||||
Wu (TPE) | 103 | ||||||||||||||||||
6 | Galinovskaya (RUS) | 153 | |||||||||||||||||
11 | Elena Dostay (RUS) | 136 | |||||||||||||||||
Galivskaya (RUS) | 158 | ||||||||||||||||||
Pfohl (GER) | 156 | ||||||||||||||||||
3 | Cornelia Pfohl (GER) | 146 | |||||||||||||||||
14 | Marie-Pier Beaudet (CAN) | 128 | |||||||||||||||||
Lee (KOR) | 165 | ||||||||||||||||||
Galinovskaya (RUS) | 163 | ||||||||||||||||||
7 | Elpida Romantzi (GRE) | 151 | |||||||||||||||||
10 | Bérengère Schuh (FRA) | 143 | |||||||||||||||||
Lee (KOR) | 166 | ||||||||||||||||||
Romantzi (GRE) | 146 | ||||||||||||||||||
2 | Lee Sung Jin (KOR) | 164 | |||||||||||||||||
15 | Lamia Bahnasawy (EGY) | 127 |
Finaler
Semifinalwe | Final | ||||||||
1 | Park Sung Hyun (KOR) | 110 | |||||||
4 | Alison Williamson (GBR) | 100 | |||||||
Park Sung Hyun (KOR) | 110 | ||||||||
Lee Sung Jin (KOR) | 108 | ||||||||
3 | Lee Sung Jin (KOR) | 104 | |||||||
2 | Yuan Shu Chi (TPE) | 98 |
Bronsmatch | |
Alison Williamson (GBR) | 105 |
Yuan Shu Chi (TPE) | 104 |
|