Europamästerskapen i kortbanesimning 2010
Europamästerskapen i kortbanesimning 2010 | |
Datum | 25-28 november 2010 |
---|---|
Grenar | 38 grenar i 1 sport |
Deltagare | |
Nationer | 36 |
Värdskap | |
Land | Nederländerna |
Ort | Eindhoven |
Arena | Pieter van den Hoogenband-simstadion |
Den 18:e upplagan av Europamästerskapen i kortbanesimning hölls i Eindhoven, Nederländerna mellan den 25 och 28 november 2010. Tävlingarna arrangerades vid Pieter van den Hoogenband Simstadion i Eindhoven.
Medaljtabell
Pl. | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Tyskland | 10 | 8 | 4 | 22 |
2 | Nederländerna | 9 | 8 | 5 | 22 |
3 | Ungern | 6 | 1 | 2 | 9 |
4 | Ryssland | 5 | 2 | 8 | 15 |
5 | Italien | 4 | 7 | 7 | 18 |
6 | Spanien | 1 | 2 | 2 | 5 |
6 | Ukraina | 1 | 2 | 2 | 5 |
8 | Österrike | 1 | 0 | 1 | 2 |
9 | Kroatien | 1 | 0 | 0 | 1 |
10 | Slovenien | 0 | 3 | 1 | 4 |
11 | Norge | 0 | 2 | 0 | 2 |
12 | Frankrike | 0 | 1 | 2 | 3 |
13 | Litauen | 0 | 1 | 0 | 1 |
13 | Belgien | 0 | 1 | 0 | 1 |
15 | Irland | 0 | 0 | 2 | 2 |
16 | Tjeckien | 0 | 0 | 1 | 1 |
16 | Finland | 0 | 0 | 1 | 1 |
16 | Estland | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt | 38 | 38 | 39* | 115 |
- * Tyskland och Italien delade på bronset i 50 m bröstsim för herrar, därför har en extra bronsmedalj delats ut
Deltagande nationer
Dessa 36 nationer var representerade med deltagare i tävlingen.[1]
|
Resultat
Herrar
Tävling | Guld | Tid | Silver | Tid | Brons | Tid |
Frisim | ||||||
50 m | Steffen Deibler | 20.98 | Marco Orsi | 21.17 | Andrij Hovorov | 21.32 |
100 m | Danila Izotov | 46.56 | Jevgenij Lagunov | 46.60 | Luca Dotto | 47.09 |
200 m | Danila Izotov | 1:41.84 | Paul Biedermann | 1:42.94 | Jevgenij Lagunov | 1:44.11 |
400 m | Paul Biedermann | 3:39.51 | Federico Colbertaldo | 3:41.70 | Aleksandr Selin | 3:43.70 |
1500 m | Federico Colbertaldo | 14:35.36 | Sergiy Frolov | 14:42.01 | Job Kienhuis | 14:42.39 |
Ryggsim | ||||||
50 m | Stanislav Donets | 22.74 | Vitalij Borisov | 23.72 | Nick Driebergen | 23.73 |
100 m | Stanislav Donets | 49.35 | Damiano Lestingi | 51.46 | Artem Dubovskoj | 1:52.72 |
200 m | Yannick Lebherz | 1:51.74 | Damiano Lestingi | 1:51.84 | Artem Dubovskoj | 1:52.72 |
Bröstsim | ||||||
50 m | Robin van Aggele | 26.44 | Aleksander Hetland | 26.56 | Fabio Scozzoli Hendrik Feldwehr | 26.68 |
100 m | Fabio Scozzoli | 57.78 | Hendrik Feldwehr | 58.09 | Robin van Aggele | 58.68 |
200 m | Marco Koch | 2:04.86 | Melquiades Alvarez Cabello | 2:05.41 | Anton Lobanov | 2:06.71 |
Fjärilsim | ||||||
50 m | Steffen Deibler | 22.34 | Andrij Hovorov | 22.74 | Joeri Verlinden | 23.23 |
100 m | Steffen Deibler | 49.95 | Joeri Verlinden | 50.52 | Peter Mankoč | 50.92 |
200 m | Dinko Jukić | 1:53.35 | Tim Wallburger | 1:53.71 | Bence Biczo | 1:53.75 |
Medley | ||||||
100 m | Markus Deibler | 52.13 | Peter Mankoč | 52.87 | Alan Cabello Forns | 53.24 |
200 m | Markus Deibler | 1:53.25 | Vytautas Janušaitis | 1:54.07 | Dinko Jukić | 1:54.93 |
400 m | Dávid Verrasztó | 4:03.06 | Yannick Lebherz | 4:05.08 | Federico Turrini | 4:05.24 |
Lagkapp | ||||||
4x50 m frisim | Italien Luca Dotto Lucio Spadaro Filippo Magnini Marco Orsi | 1:25.16 | Tyskland Steffen Deibler Markus Deibler Stefan Herbst Christoph Fildebrandt | 1:25.19 | Ryssland Danila Izotov Jevgenij Lagunov Vitalij Syrnikov Vladimir Briuchov | 1:25.81 |
4x50 m medley | Tyskland Stefan Herbst Hendrik Feldwehr Steffen Deibler Markus Deibler | 1:33.40 | Italien Mirco di Tora Fabio Scozzoli Paolo Facchinelli Marco Orsi | 1:33.83 | Ryssland Stanislav Donets Sergej Gejbel Nikolaj Skvortsov Danila Izotov | 1:34.25 |
Damer
Tävling | Guld | Tid | Silver | Tid | Brons | Tid |
Frisim | ||||||
50 m | Ranomi Kromowidjojo | 23.58 | Hinkelien Schreuder | 23.90 | Britta Steffen | 23.95 |
100 m | Ranomi Kromowidjojo | 51.44 | Femke Heemskerk | 52.02 | Britta Steffen | 52.92 |
200 m | Femke Heemskerk | 1:52.62 | Silke Lippok | 1:53.96 | Evelyn Verrasztó | 1:54.39 |
400 m | Ágnes Mutina | 4:01.25 | Melanie Costa Schmid | 4:02.26 | Gráinne Murphy | 4:02.86 |
800 m | Federica Pellegrini | 8:15.20 | Boglárka Kapás | 8:18.56 | Gráinne Murphy | 8:19.45 |
Ryggsim | ||||||
50 m | Sanja Jovanović | 27.10 | Elena Gemo | 27.13 | Simona Baumrtová | 27.30 |
100 m | Daryna Zevina | 57.57 | Sharon van Rouwendaal | 57.91 | Duane da Rocha Marce | 58.37 |
200 m | Duane da Rocha Marce | 2:03.97 | Sharon van Rouwendaal | 2:04.13 | Daryna Zevina | 2:05.08 |
Bröstsim | ||||||
50 m | Dorothea Brandt | 30.40 | Moniek Nijhuis | 30.45 | Valentina Artemjeva | 30.55 |
100 m | Moniek Nijhuis | 1:06.20 | Sophie de Ronchi | 1:06.21 | Tessa Brouwer | 1:06.65 |
200 m | Anastasia Tjaun | 2:22.68 | Tanja Smid | 2:22.88 | Chiara Boggiatto | 2:24.52 |
Fjärilsim | ||||||
50 m | Inge Dekker | 25.38 | Hinkelien Schreuder | 25.49 | Triin Aljand | 25.90 |
100 m | Inge Dekker | 56.51 | Ingvild Snildal | 57.46 | Caterina Giacchetti | 58.17 |
200 m | Zsuzsanna Jakabos | 2:05.58 | Alessia Polieri | 2:06.18 | Caterina Giacchietti | 2:06.49 |
Medley | ||||||
100 m | Evelyn Verrasztó | 59.53 | Hinkelien Schreuder | 59.57 | Theresa Michalak | 59.85 |
200 m | Evelyn Verrasztó | 2:07.06 | Kimberly Buys | 2:10.14 | Lara Grangeon | 2:10.22 |
400 m | Zsuzsanna Jakabos | 4:29.78 | Anja Klinar | 4:30.83 | Lara Grangeon | 4:30.93 |
Lagkapp | ||||||
4x50 m frisim | Nederländerna Inge Dekker Femke Heemskerk Hinkelien Schreuder Ranomi Kromowidjojo | 1:34.34 | Tyskland Jenny Mensing Dorothea Brandt Lisa Vitting Britta Steffen | 1:36.83 | Finland Marlene Niemi Emilia Pikkarainen Lotta Nevalainen Hanna-Maria Seppälä | 1:39.02 |
4x50 m medley | Nederländerna Hinkelien Schreuder Moniek Nijhuis Inge Dekker Ranomi Kromowidjojo | 1:44.98 | Tyskland Jenny Mensing Dorothea Brandt Lisa Vitting Britta Steffen | 1:47.70 | Italien Laura Letrari Lisa Fissneider Elena Gemo Federica Pellegrini | 1:49.56 |
Rekord
Listan nedan visar världs- Europa- och mästerskapsrekorden som satts vid tävlingen.
Datum | Tävling | Heat/Semifinal/Final | Namn | Nation | Tid | CR | ER | VR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
01 26 November | Herrar 50 meter ryggsim | Final | Stanislav Donets | Ryssland | 22.74 |
Förklaring: VR - Världsrekord; ER - Europarekord; CR - Mästerskapsrekord
Externa länkar
- Officiell webbplats
- Resultat på omegatiming.com
Källor
- ^ www.ecswimming2010.nl Arkiverad 24 juli 2012 hämtat från the Wayback Machine.
- ^ www.ltuswimming.com
- ^ www.ecswimming2010.nl Arkiverad 8 november 2010 hämtat från the Wayback Machine.
|