Europamästerskapet i volleyboll för damer 2013 var det 28:e europamästerskapet för damer och arrangerades 6 september - 14 september 2013 i Tyskland och Schweiz. Ryssland vann över Tyskland med 3–1 i finalen och vann sin 18:e titel.[2]
Arenor
Turneringen spelades vid fem olika arenor: Halle, Dresden, Schwerin och Berlin i Tyskland samt Zürich i Schweiz. Semifinalerna och finalerna spelades i Berlin.
Grupp A, Finalspel | Grupp C | Arenornas läge i Tyskland |
Halle, Tyskland | Dresden, Tyskland |
Gerry Weber Stadion | EnergieVerbund Arena |
Kapacitet: 11,000 | Kapacitet: 4,000 |
| |
Grupp D | Semifinal och final |
Schwerin, Tyskland | Berlin, Tyskland |
Sport- und Kongresshalle | Max-Schmeling-Halle |
Kapacitet: 5,200 | Kapacitet: 11,000 |
| |
Grupp B, Finalspel | |
Zürich, Schweiz |
Hallenstadion |
Kapacitet: 11,500 |
|
Turneringen bestod av två delar, gruppspel och cupturnering. Den första delen var ett gruppspel med fyra grupp om fyra lag. Alla lag mötte alla övriga lag i sin grupp. De tre bästa i varje grupp gick vidare cupspel, segraren direkt till kvartsfinal, övriga lag till åttondelsfinaler (som alltså bestod av tvåorna och treorna från de olika grupperna). Finalspelet inkluderade en match om tredjepris
Grupper
Gruppspel
Lottning hölls 6 oktober 2012 i Zürich, Schweiz.[3]
(A) | Vidare till kvartsfinal |
(a) | Vidare till åttondelsfinal |
Grupp A
- Arena: Gerry Weber Stadion, Halle, Tyskland
| Poäng | Matcher | Set | Poäng |
# | Lag | V | F | V | F | Kvot | V | F | Kvot |
1 | Tyskland (A) | 8 | 3 | 0 | 9 | 2 | 4.500 | 261 | 221 | 1.181 |
2 | Turkiet (a) | 5 | 2 | 1 | 6 | 5 | 1.200 | 258 | 222 | 1.162 |
3 | Nederländerna (a) | 5 | 1 | 2 | 7 | 6 | 1.167 | 280 | 273 | 1.026 |
4 | Spanien | 0 | 0 | 3 | 0 | 9 | 0.000 | 142 | 225 | 0.631 |
Grupp B
- Arena: Hallenstadion, Zürich, Schweiz
| Poäng | Matcher | Set | Poäng |
# | Lag | V | F | V | F | Kvot | V | F | Kvot |
1 | Belgien (A) | 9 | 3 | 0 | 9 | 2 | 4.500 | 270 | 221 | 1.222 |
2 | Italien (a) | 6 | 2 | 1 | 7 | 4 | 1.750 | 253 | 207 | 1.222 |
3 | Frankrike (a) | 2 | 1 | 2 | 5 | 8 | 0.625 | 256 | 286 | 0.895 |
4 | Schweiz | 1 | 0 | 3 | 2 | 9 | 0.222 | 191 | 256 | 0.746 |
Datum | Tid | | Resultat | | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Totalt | Rapport |
6 Sep | 18:00 | Italien | 3–0 | Schweiz | 25–13 | 25–11 | 25–13 | | | 75–37 | Report |
6 Sep | 20:30 | Frankrike | 1–3 | Belgien | 25–22 | 19–25 | 17–25 | 17–25 | | 78–97 | Report |
7 Sep | 15:00 | Italien | 3–1 | Frankrike | 25–16 | 25–15 | 20–25 | 25–16 | | 95–72 | Report |
7 Sep | 18:00 | Schweiz | 0–3 | Belgien | 21–25 | 16–25 | 23–25 | | | 60–75 | Report |
8 Sep | 15:30 | Frankrike | 3–2 | Schweiz | 17–25 | 25–17 | 24–26 | 25–17 | 15–9 | 106–94 | Report |
8 Sep | 18:30 | Belgien | 3–1 | Italien | 22–25 | 25–16 | 26–24 | 25–18 | | 98–83 | Report |
Grupp C
- Arena: EnergieVerbund Arena, Dresden, Tyskland
| Poäng | Matcher | Set | Poäng |
# | Lag | V | F | V | F | Kvot | V | F | Kvot |
1 | Ryssland (A) | 9 | 3 | 0 | 9 | 2 | 4.500 | 274 | 228 | 1.202 |
2 | Kroatien (a) | 6 | 2 | 1 | 7 | 3 | 2.333 | 242 | 205 | 1.180 |
3 | Belarus (a) | 3 | 1 | 2 | 4 | 7 | 0.571 | 214 | 262 | 0.817 |
4 | Azerbajdzjan | 0 | 0 | 3 | 1 | 9 | 0.111 | 210 | 245 | 0.857 |
Grupp D
- Arena: Sport- und Kongresshalle, Schwerin, Tyskland
| Poäng | Matcher | Set | Poäng |
# | Lag | V | F | V | F | Kvot | V | F | Kvot |
1 | Serbien (A) | 7 | 2 | 1 | 8 | 4 | 2.000 | 286 | 256 | 1.117 |
2 | Tjeckien (a) | 4 | 2 | 1 | 6 | 7 | 0.857 | 289 | 288 | 1.003 |
3 | Polen (a) | 4 | 1 | 2 | 6 | 7 | 0.857 | 281 | 288 | 0.976 |
4 | Bulgarien | 3 | 1 | 2 | 6 | 8 | 0.750 | 290 | 314 | 0.924 |
Datum | Tid | | Resultat | | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Totalt | Rapport |
6 Sep | 17:00 | Serbien | 2–3 | Bulgarien | 25–23 | 25–13 | 22–25 | 28–30 | 13–15 | 113–106 | Report |
6 Sep | 20:00 | Tjeckien | 3–2 | Polen | 24–26 | 25–21 | 25–21 | 24–26 | 15–12 | 113–106 | Report |
7 Sep | 17:00 | Serbien | 3–0 | Tjeckien | 25–21 | 26–24 | 25–23 | | | 76–68 | Report |
7 Sep | 20:00 | Bulgarien | 1–3 | Polen | 22–25 | 25–18 | 13–25 | 18–25 | | 78–93 | Report |
8 Sep | 15:00 | Tjeckien | 3–2 | Bulgarien | 14–25 | 25–20 | 29–31 | 25–19 | 15–11 | 108–106 | Report |
8 Sep | 18:00 | Polen | 1–3 | Serbien | 18–25 | 18–25 | 25–22 | 21–25 | | 82–97 | Report |
Slutspel
- Gerry Weber Stadion, Halle, Tyskland
- Hallenstadion, Zürich, Schweiz
- Max-Schmeling-Halle, Berlin, Tyskland
Åttondelsfinaler
Datum | Tid | | Resultat | | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Totalt | Rapport |
10 Sep | 17:00 | Turkiet | 3–0 | Belarus | 25–16 | 25–13 | 25–17 | | | 75–46 | Report |
10 Sep | 17:30 | Italien | 3–0 | Polen | 25–22 | 25–22 | 25–13 | | | 75–57 | Report |
10 Sep | 20:00 | Kroatien | 3–2 | Nederländerna | 23–25 | 25–11 | 22–25 | 25–23 | 15–11 | 110–95 | Report |
10 Sep | 20:30 | Tjeckien | 2–3 | Frankrike | 25–20 | 25–9 | 23–25 | 23–25 | 18–20 | 114–99 | Report |
Kvartsfinaler
Datum | Tid | | Resultat | | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Totalt | Rapport |
11 Sep | 17:00 | Ryssland | 3–0 | Turkiet | 25–20 | 25–23 | 25–19 | | | 75–62 | Report |
11 Sep | 17:30 | Belgien | 3–2 | Frankrike | 22–25 | 25–23 | 21–25 | 25–20 | 15–9 | 108–102 | Report |
11 Sep | 20:00 | Tyskland | 3–0 | Kroatien | 25–23 | 25–23 | 25–18 | | | 75–64 | Report |
11 Sep | 20:30 | Serbien | 3–0 | Italien | 25–14 | 28–26 | 25–18 | | | 78–58 | Report |
Semifinaler
Datum | Tid | | Resultat | | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Totalt | Rapport |
13 Sep | 17:00 | Ryssland | 3–0 | Serbien | 25–23 | 25–19 | 25–12 | | | 75–54 | Report |
13 Sep | 20:00 | Tyskland | 3–2 | Belgien | 18–25 | 20–25 | 25–21 | 25–21 | 15–11 | 103–103 | Report |
Bronsmatch
Datum | Tid | | Resultat | | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Totalt | Rapport |
14 Sep | 17:00 | Belgien | 3–2 | Serbien | 23–25 | 25–21 | 28–26 | 21–25 | 15–11 | 112–108 | Report |
Final
Datum | Tid | | Resultat | | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Totalt | Rapport |
14 Sep | 20:00 | Tyskland | 1–3 | Ryssland | 23–25 | 25–23 | 23–25 | 14–25 | | 85–98 | Report |
Placeringar
| Spelare i segrande laget: 3 Daria Isaeva 4 Irina Zaryazhko 5 Aleksandra Pasynkova 6 Anna Matienko 7 Svetlana Kryuchkova (L) 8 Nataliya Obmochaeva 10 Ekaterina Kosianenko 11 Victoriia Chaplina 14 Natalia Dianskaya 15 Tatiana Kosheleva 16 Iuliia Morozova 17 Natalia Malykh 19 Anna Malova (L) 20 Anastasia Shlyakhovaya Förbundskapten: Yuri Marichev |
Individuella utmärkelser
Referenser
- Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia.
- ^ [a b c] ”2013 CEV Volleyball European Championship” (på engelska). Confédération Européenne de Volleyball. https://www-old.cev.eu/Competition-Area/competition.aspx?ID=560&PID=-2. Läst 13 oktober 2022.
- ^ [a b c] ”World champions Russia fly to 18th European title”. CEV. 14 september 2013. Arkiverad från originalet den 14 april 2016. https://web.archive.org/web/20160414230610/http://www.cev.lu/News.aspx?NewsID=15315&ID=5. Läst 14 september 2013.
- ^ ”DOL provides exciting preliminary phase of European Championship”. CEV. 6 oktober 2012. Arkiverad från originalet den 22 september 2013. https://web.archive.org/web/20130922211733/http://www.cev.lu/Competition-Area/CompetitionNews.aspx?ID=560&NewsID=13178&TagType=0&TagContent=0&NewsType=0&Paging=0&Sd=1%2F1%2F1900&Ed=1%2F1%2F1900. Läst 28 maj 2020.
Externa länkar
- Wikimedia Commons har media som rör Europamästerskapet i volleyboll för damer 2013.
Bilder & media
- CEV:s webbplats
Tävlingar för volleybolllandslag 2013 |
---|
| Damer |
---|
| Globala tävlingar | | | Kontinentala mästerskap | | | Övriga multisporttävlingar | Transkontinentella: Medelhavsspelen Asien: Sydostasiatiska spelen · Östasiatiska spelen Europa: Spelen för små stater i Europa Nordamerika: Centralamerikanska spelen | | Övriga internationella tävlingar | Transkontinentala: Copa Latina · Panamerikanska cupen Europa: European Volleyball League · Novotel Cup |
| | Herrar |
---|
| Globala tävlingar | Volleyball World Grand Champions Cup · FIVB Volleyball World League | | Kontinentala mästerskap | Afrika · Asien och Oceanien · Europa · Nordamerika · Sydamerika | | Övriga multisporttävlingar | Transkontinentella: Medelhavsspelen Asien: Sydostasiatiska spelen · Östasiatiska spelen Europa: Spelen för små stater i Europa Nordamerika: Centralamerikanska spelen | | Övriga internationella tävlingar | Transkontinentala: Panamerikanska cupen Europa: European Volleyball League · Novotel Cup |
| | Damjunior |
---|
| U23 | | | U20 | VM · Kontinentmästerskap: Afrika | | U19 | Zontävlingar: Nevza | | U18 | Kontinentmästerskap: Afrika · Europa | | U17 | Kontinentmästerskap: Asien och Oceanien | | U16 | Kontinentmästerskap: Sydamerika |
| | Herrjunior |
---|
| Globala tävlingar (U23) | VM | | Globala tävlingar (U19/U20) | VM | | Kontinentala mästerskap (U19/U20) | Afrika | | Zontävlingar (U19/U20) | Nevza | | Globala tävlingar (U17/U18) | VM | | Kontinentala mästerskap (U17/U18) | Afrika |
|
|