Herrarnas K-2 1000 meter i kanotsport vid olympiska sommarspelen 1972
Kanotsport vid olympiska sommarspelen 1972 | ||||
---|---|---|---|---|
Slalom | ||||
C-1 | herrar | |||
C-2 | herrar | |||
K-1 | herrar | damer | ||
Sprint | ||||
C-1 1000 m | herrar | |||
C-2 1000 m | herrar | |||
K-1 500 m | damer | |||
K-1 1000 m | herrar | |||
K-2 500 m | damer | |||
K-2 1000 m | herrar | |||
K-4 1000 m | herrar |
Herrarnas K-2 1000 meter vid olympiska sommarspelen 1972 hölls i Västtyskland.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons |
K-2, 1000 meter[1] | Sovjetunionen Nikolaj Gorbatjov Viktor Kratasiuk | Ungern József Deme János Rátkai | Polen Władysław Szuszkiewicz Rafal Piszcz |
Resultat
Heat
Heat 1 | |||
1. | József Deme och János Rátkai (HUN) | 3:41,63 | QS |
2. | Günther Pfaff och Helmut Hediger (AUT) | 3:43,34 | QS |
3. | Vasil Chilingrov och Aleksandar Donkov (BUL) | 3:45,06 | QS |
4. | Jens Sørensen och Jørgen Andersen (DEN) | 3:46,32 | QR |
5. | Jean-Pierre Cordebois och Didier Niquet (FRA) | 3:52,12 | QR |
6. | Adrian Powell och Graham Johnson (AUS) | 3:53,23 | QR |
7. | Herminio Menéndez och José María Esteban (ESP) | 3:53,92 | QR |
8. | Edicto Gilbert och Rogelio Chirino (CUB) | 3:57,41 | QR |
9. | Howard Watkins och Brendan O'Connell (IRL) | 3:59,04 | QR |
Heat 2 | |||
1. | Reiner Kurth och Alexander Slatnow (GDR) | 3:46,05 | QS |
2. | Władysław Szuzkiewicz och Rafal Piszcz (POL) | 3:48,13 | QS |
3. | Paolo Malacarne och Francesco De Santis (ITA) | 3:50,06 | QS |
4. | Dennis Barré och Jean Barre (CAN) | 3:51,30 | QR |
5. | Douglas Parnham och Robert Avery (GBR) | 3:51,93 | QR |
6. | Berndt Andersson och Bo Berglund (SWE) | 3:54,75 | QR |
7. | John Brosius och Alan Whitney (USA) | 3:55,38 | QR |
8. | Ivan Ohmut och Miloš Kralj (YUG) | 4:23,20 | QR |
Heat 3 | |||
1. | Nikolaj Gorbatjov och Viktor Kratasiuk (URS) | 3:42,18 | QS |
2. | Coştel Cosniţǎ och Vasile Simiocenco (ROU) | 3:43,33 | QS |
3. | Hans-Jürgen Riemenschneider och Horst Mattern (FRG) | 3:45,78 | QS |
4. | Marc Moens och Herman Naegels (BEL) | 3:47,02 | QR |
5. | Donald Cooper och Tom Dooney (NZL) | 3:56,48 | QR |
6. | Gilberto Soriano och Horacio Flores (MEX) | 4:03,99 | QR |
7. | Barthélemy Koffi Baugré och Paul Gnamia M'Boule (CIV) | 4:04,00 | QR |
- | Terje Wesche och Per Blom (NOR) | DISQ |
Återkval
Återkval 1 | |||
1. | Jens Sørensen och Jørgen Andersen (DEN) | 3:40,52 | QS |
2. | Herminio Menéndez och José María Esteban (ESP) | 3:40,54 | QS |
3. | Douglas Parnham och Robert Avery (GBR) | 3:40,65 | QS |
4. | Howard Watkins och Brendan O'Connell (IRL) | 3:45,18 | |
5. | Donald Cooper och Tom Dooney (NZL) | 3:45,65 | |
6. | Ivan Ohmut och Miloš Kralj (YUG) | 3:46,05 | |
Återkval 2 | |||
1. | Adrian Powell och Graham Johnson (AUS) | 3:41,77 | QS |
2. | John Brosius och Alan Whitney (USA) | 3:47,91 | QS |
3. | Dennis Barré och Jean Barre (CAN) | 3:49,48 | QS |
4. | Barthélemy Koffi Baugré och Paul Gnamia M'Boule (CIV) | 3:54,03 | |
Återkval 3 | |||
1. | Jean-Pierre Cordebois och Didier Niquet (FRA) | 3:40,44 | QS |
2. | Marc Moens och Herman Naegels (BEL) | 3:41,23 | QS |
3. | Berndt Andersson och Bo Berglund (SWE) | 3:42,93 | QS |
4. | Edicto Gilbert och Rogelio Chirino (CUB) | 3:44,15 | |
5. | Gilberto Soriano och Horacio Flores (MEX) | 3:50,61 |
Semifinaler
Semifinal 1 | |||
1. | József Deme och János Rátkai (HUN) | 3:30,71 | QF |
2. | Władysław Szuzkiewicz och Rafal Piszcz (POL) | 3:34,50 | QF |
3. | Hans-Jürgen Riemenschneider och Horst Mattern (FRG) | 3:35,16 | QF |
4. | Jens Sørensen och Jørgen Andersen (DEN) | 3:38,61 | |
5. | Berndt Andersson och Bo Berglund (SWE) | 3:41,64 | |
6. | John Brosius och Alan Whitney (USA) | 3:46,43 | |
Semifinal 2 | |||
1. | Reiner Kurth och Alexander Slatnow (GDR) | 3:32,82 | QF |
2. | Coştel Cosniţǎ och Vasile Simiocenco (ROU) | 3:34,60 | QF |
3. | Vasil Chilingrov och Aleksandar Donkov (BUL) | 3:36,39 | QF |
4. | Adrian Powell och Graham Johnson (AUS) | 3:36,40 | |
5. | Douglas Parnham och Robert Avery (GBR) | 3:39,36 | |
6. | Marc Moens och Herman Naegels (BEL) | 3:42,52 | |
Semifinal 3 | |||
1. | Nikolaj Gorbatjov och Viktor Kratasiuk (URS) | 3:30,69 | QF |
2. | Günther Pfaff och Helmut Hediger (AUT) | 3:34,09 | QF |
3. | Jean-Pierre Cordebois och Didier Niquet (FRA) | 3:35,21 | QF |
4. | Herminio Menéndez och José María Esteban (ESP) | 3:35,46 | |
5. | Dennis Barré och Jean Barre (CAN) | 3:38,56 | |
6. | Paolo Malacarne och Francesco De Santis (ITA) | 3:40,06 |
Final
Nikolaj Gorbatjov och Viktor Kratasiuk (URS) | 3:31,23 | |
József Deme och János Rátkai (HUN) | 3:32,00 | |
Władysław Szuzkiewicz och Rafal Piszcz (POL) | 3:33,63 | |
4. | Reiner Kurth och Alexander Slatnow (GDR) | 3:34,16 |
5. | Coştel Cosniţǎ och Vasile Simiocenco (ROU) | 3:35,66 |
6. | Jean-Pierre Cordebois och Didier Niquet (FRA) | 3:36,51 |
7. | Günther Pfaff och Helmut Hediger (AUT) | 3:36,61 |
8. | Hans-Jürgen Riemenschneider och Horst Mattern (FRG) | 3:38,67 |
9. | Vasil Chilingrov och Aleksandar Donkov (BUL) | 3:45,40 |
Referenser
- ^ ”Canoeing at the 1972 München Summer Games: Men's Kayak Doubles, 1,000 metres” (på engelska). sports-reference.com. Arkiverad från originalet den 19 maj 2011. https://web.archive.org/web/20110519194519/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1972/CAN/mens-kayak-doubles-1000-metres.html. Läst 20 september 2008.
|