Herrarnas tvåa utan styrman i rodd vid olympiska sommarspelen 1972
Rodd Herrarnas tvåa utan styrman | |||
Information | |||
---|---|---|---|
Datum | 27 augusti - 2 september | ||
Nationer | 19 | ||
Deltagare | 38 | ||
Anläggning | Oberschleißheim | ||
| |||
|
Rodd vid olympiska sommarspelen 1972 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
Herrarnas tvåa utan styrman i rodd vid olympiska sommarspelen 1972 avgjordes mellan den 27 augusti och 2 september 1972. Grenen hade totalt 38 deltagare från 19 länder.[1]
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons |
Tvåa utan styrman[2] | Siegfried Brietzke och Wolfgang Mager (GDR) | Heinrich Fischer och Alfred Bachmann (SUI) | Roel Luynenburg och Ruud Stokvis (NED) |
Resultat
Heat
Heat 1
Placering | Roddare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Erwin Haas Lutz Ulbricht | Västtyskland | 7:22.94 |
2 | Ilie Oantă Dumitru Grumezescu | Rumänien | 7:28.03 |
3 | Jeremiah McCarthy Mathew Cooper | Storbritannien | 7:30.62 |
4 | László Balogh György Sarlós | Ungern | 7:49.70 |
5 | José Luis Rion Miguel Ruiz | Mexiko | 7:59.53 |
Heat 2
Placering | Roddare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Heinrich Fischer Alfred Bachmann | Schweiz | 7:20.51 |
2 | Alfons Ślusarski Jerzy Broniec | Polen | 7:24.16 |
3 | Roel Luynenburg Ruud Stokvis | Nederländerna | 7:26.80 |
4 | Larry Hough Dick Lyon | USA | 7:33.16 |
5 | Hans Fortmüller Ulli Wolf | Österrike | 7:38.53 |
Heat 3
Placering | Roddare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Vladimir Poliakov Nikolai Vasiljev | Sovjetunionen | 7:28.97 |
2 | Erik Erichsen Åke Fiskerstrand | Norge | 7:34.89 |
3 | Kim Mackney Chris Stevens | Australien | 7:39.03 |
4 | Raúl Bagattini Érico de Souza | Brasilien | 7:42.02 |
5 | Ri Jong-Hui Li Jong-Un | Nordkorea | 8:04.91 |
Heat 4
Placering | Roddare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Siegfried Brietzke Wolfgang Mager | Östtyskland | 7:20.35 |
2 | Lubomír Zapletal Petr Lakomý | Tjeckoslovakien | 7:25.92 |
3 | Duško Mrduljaš Nikola Mardešić | Jugoslavien | 7:40.47 |
4 | Andrew van Ruyven Richard Symsyk | Kanada | 7:46.90 |
Återkval
Återkval 1
Placering | Roddare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Lubomír Zapletal Petr Lakomý | Tjeckoslovakien | 7:34.16 |
2 | Larry Hough Dick Lyon | USA | 7:37.34 |
3 | Kim Mackney Chris Stevens | Australien | 7:45.03 |
4 | José Luis Rion Miguel Ruiz | Mexiko | 8:15.97 |
Återkval 2
Placering | Roddare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Roel Luynenburg Ruud Stokvis | Nederländerna | 7:38.51 |
2 | Erik Erichsen Åke Fiskerstrand | Norge | 7:50.21 |
3 | László Balogh György Sarlós | Ungern | 7:59.40 |
Återkval 3
Placering | Roddare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Alfons Ślusarski Jerzy Broniec | Polen | 7:34.77 |
2 | Jeremiah McCarthy Mathew Cooper | Storbritannien | 7:40.78 |
3 | Andrew van Ruyven Richard Symsyk | Kanada | 7:45.71 |
4 | Ri Jong-Hui Li Jong-Un | Nordkorea | 7:56.42 |
Återkval 4
Placering | Roddare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Ilie Oantă Dumitru Grumezescu | Rumänien | 7:30.45 |
2 | Duško Mrduljaš Nikola Mardešić | Jugoslavien | 7:40.84 |
3 | Raúl Bagattini Érico de Souza | Brasilien | 7:42.63 |
4 | Hans Fortmüller Ulli Wolf | Österrike | 7:44.45 |
Semifinaler
Semifinal A/B
Semifinal 1
Placering | Roddare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Alfons Ślusarski Jerzy Broniec | Polen | 7:42.41 |
2 | Heinrich Fischer Alfred Bachmann | Schweiz | 7:44.91 |
3 | Ilie Oantă Dumitru Grumezescu | Rumänien | 7:47.77 |
4 | Larry Hough Dick Lyon | USA | 7:50.26 |
5 | Erik Erichsen Åke Fiskerstrand | Norge | 7:57.27 |
6 | Erwin Haas Lutz Ulbricht | Västtyskland | 8:06.06 |
Semifinal 2
Placering | Roddare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Siegfried Brietzke Wolfgang Mager | Östtyskland | 7:40.58 |
2 | Roel Luynenburg Ruud Stokvis | Nederländerna | 7:41.86 |
3 | Lubomír Zapletal Petr Lakomý | Tjeckoslovakien | 7:45.11 |
4 | Vladimir Poliakov Nikolai Vasiljev | Sovjetunionen | 7:46.18 |
5 | Jeremiah McCarthy Mathew Cooper | Storbritannien | 7:56.59 |
6 | Duško Mrduljaš Nikola Mardešić | Jugoslavien | 8:01.58 |
Finaler
B-final
Placering | Roddare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Erwin Haas Lutz Ulbricht | Västtyskland | 7:31.02 |
2 | Vladimir Poliakov Nikolai Vasiljev | Sovjetunionen | 7:34.37 |
3 | Larry Hough Dick Lyon | USA | 7:38.64 |
4 | Erik Erichsen Åke Fiskerstrand | Norge | 7:40.55 |
5 | Duško Mrduljaš Nikola Mardešić | Jugoslavien | 7:43.20 |
6 | Jeremiah McCarthy Mathew Cooper | Storbritannien | 7:51.01 |
A-final
Placering | Roddare | Land | Tid |
---|---|---|---|
Siegfried Brietzke Wolfgang Mager | Östtyskland | 6:53.16 | |
Heinrich Fischer Alfred Bachmann | Schweiz | 6:57.06 | |
Roel Luynenburg Ruud Stokvis | Nederländerna | 6:58.70 | |
4 | Lubomír Zapletal Petr Lakomý | Tjeckoslovakien | 6:58.77 |
5 | Alfons Ślusarski Jerzy Broniec | Polen | 7:02.24 |
6 | Ilie Oantă Dumitru Grumezescu | Rumänien | 7:42.90 |
Referenser
- ^ Rowing at the 1972 Munich Summer Games: Men's coxless pairs Arkiverad 11 november 2012 hämtat från the Wayback Machine.. Sports Reference. Läst 21 februari 2015.
- ^ ”Sports-reference.com”. Arkiverad från originalet den 11 november 2012. https://web.archive.org/web/20121111080454/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1972/ROW/mens-coxless-pairs.html. Läst 21 februari 2016.
|