Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1912–1914
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare mandatperioden 1912–1914.
Yrkestiteln anger ledamöternas huvudsakliga sysselsättning. Riksdagsarbetet var vid den här tiden ingen heltidssyssla.
Stockholms stad
Första valkretsen
- Karl Hjalmar Branting, redaktör, s, f. 1860
- Herman Lindqvist, landsorganisationens ordf., s, f. 1863
- Fridtjuv Berg, fil.dr, folkskollärare, l, f. 1851
- Salomon Arvid Achates Lindman, konteramiral, h, f. 1862
- Ernst Julius Söderberg, kassör, s, f. 1871
- Knut Abel Tengdahl, försäkringstjänsteman, s, f. 1867
- Allan Cederborg, rådman, l, f. 1868
Andra valkretsen
- Carl Albert Lindhagen, borgmästare, f. 1860
- Johan Fredrik Nyström, lektor, f. 1855
- H. exc. Karl Albert Staaff, f. 1860
- Erik Kule Palmstierna, friherre, kapten, f. 1877
- Karl Emil Hildebrand, redaktör, f. 1870
- Jakob Byström, redaktör, f. 1857
- Carl Winberg, redaktör, f. 1867
Stockholms län
Södra valkretsen
- Johan Albert Wallin, kopparslagare, f. 1873
- Jakob Pettersson, borgmästare, f. 1866
- Wilhelm Källman, murare, f. 1877
- Gustaf Albert Petersson, president i kammarrätten, f. 1851
- Karl Martin, sergeant, f. 1873
- Gustaf Adolf Molin, skräddaremästare, f. 1874
Norra valkretsen
- Erik Åkerlund, godsägare, f. 1853
- Rikard Hagberg, folkskollärare, f. 1865
- Per Henning Sjöblom, arbetare, f. 1875
Uppsala län
- Nils Edén, professor, f. 1871
- Karl August Borg, förtroendeman, f. 1866
- Alfred Berg, godsägare, f. 1862
- Johan Andersson i Raklösen, hemmansägare, f. 1866
- Eric Björnberg, jordbrukare, f. 1872
Södermanlands län
Norra valkretsen
- Gustaf Gustafsson, hemmansägare, f. 1856
- Evald Krispin Kropp, knivsmed, f. 1859
- Axel Modig, förrådsförvaltare, f. 1859
Södra valkretsen
- Carl Carlsson Bonde, friherre, f.d. överstekammarjunkare, f. 1850
- Anders Johan Bärg, förrådsförman, f. 1870
- Malcolm Juhlin, godsägare, f. 1859
- Carl Johan Johansson i Uppmälby, lantbrukare, f. 1867
Östergötlands län
Norra valkretsen
- Axel Ekman, bruksägare, f. 1869
- Emil Törnblom, metallarbetare, f. 1878
- Anders Edvard Andersson, lantbrukare, f. 1856
- August Henricson, lantbrukare, f. 1839
Norrköping och Linköpings valkrets
- Sven Persson i Norrköping, redaktör, f. 1873
- Frans Johan Axel Swartling, disponent, f. 1840
- Theodor Zetterstrand, rådman, f. 1852, för Norrköping.
Södra valkretsen
- David Hjalmar Pettersson, lantbrukare, f. 1866
- Axel Theodor Adelswärd, friherre, statsråd, f. 1860
- Axel Sterne, journalist, f. 1878
- Conrad Vahlquist, regementsläkare, f. 1856
- Alfred Andersson i Fallsberg, lantbrukare, f. 1865
Jönköpings län
Östra valkretsen
- Johan August Jonsson, lantbrukare, f. 1851
- Fredrik Johanson, fabrikör, f. 1853
- Carl Sjöberg, lantbrukare, f. 1854
- Ernst Liljedahl, lantbrukare, f. 1869
Västra valkretsen
- Erik Räf, disponent, f. 1858
- Johan Andersson i Altofta, hemmansägare, f. 1850
- Bernhard Nilsson, lantbrukare, f. 1874
- Felix Hamrin, grosshandlare, f. 1875
- Thure Widlund, konduktör, f. 1871
Kronobergs län
Östra valkretsen
- Johan August Sjö, lantbrukare, f. 1839
- Johan Engqvist, hemmansägare, f. 1861
- Johan Alfred Uno Fornander, kamrerare, f. 1855
- Axel Lindqvist, glasslipare, f. 1878
Västra valkretsen
- Otto Magnusson, lantbrukare, f. 1864
- Reinhold Eliasson, trävaruhandlare, f. 1872
- Peter Magnus Olsson i Blädinge, hemmansägare, f. 1857
Kalmar län
Norra valkretsen
- Axel Olof Rune, borgmästare, f. 1866
- Erik Anderson i Hägelåkra, lantbrukare, f. 1870
- Otto Dandenell, lantbrukare, f. 1863
- Anders Victor Isaksson, predikant, f. 1855
Södra valkretsen
- Per Olof Lundell, lantbrukare, f. 1849
- Carl L Olausson, lantbrukare, l, f. 1863
- John Jeansson, v. konsul, f. 1865
- Enok Runefors, lantbrukare, f. 1878
- Pehr August Andersson, lantbrukare, f. 1863
- Karl Magnusson, vaktmästare, f. 1873
Gotlands län
- Karl Larsson, lantbrukare, f. 1854
- Karl Rydin, landshövding, f. 1854
- Theodor Hansén, lantbrukare, f. 1867
Blekinge län
- John Jönsson, lantbrukare, f. 1862
- August Larsson, lantbrukare, f. 1856, för Östra domsaga
- Johan Ingvarson, redaktör, f. 1877
- Otto Holmdahl, borgmästare, h, f. 1850
- Ulrik Leander, fängelsedirektör, f. 1858
- Oskar Kloo, distriktskassör, f. 1867
Kristianstads län
Nordvästra valkretsen
- Per Nilsson-Bosson, lantbrukare, f. 1853
- Per Nilsson i Bonarp, hemmansägare, f. 1865
- Sven Bengtsson, lantbrukare, f. 1866
- Lars Borggren, bageriföreståndare, f. 1866
- John Erlansson, lantbrukare, f. 1863
Sydöstra valkretsen
- Raoul Hamilton, greve, l, f. 1850
- Nils Larsson i Klagstorp, hemmansägare, f. 1870
- Gustaf Nilsson i Kristianstad, ombudsman, f. 1880
- Viktor Arvidsson Ekerot, jordbrukskonsulent, f. 1844
Malmöhus län
Norra valkretsen
- Olof Nilsson i Tånga, lantbrukare, s, f. 1863
- Jöns Jesperson, lantbrukare, h, f. 1861
- Martin Holmström, gruvarbetare, s, f. 1867
Mellersta valkretsen
- Johan Jönsson i Revinge, lantbrukare, l, f. 1875
- Sven Linders, lantbrukare, s, f. 1873
- Jöns Jönsson i Slätåker, lantbrukare, l, f. 1867
- Ivar Säfstrand, musikdirektör, l, f. 1872
- Nils August Nilsson i Kabbarp,
Södra valkretsen
- Fredrik Vilhelm Thorsson, parkföreståndare, s, f. 1865
- Jöns Pålsson, lantbrukare, l, f. 1870
- Edvard Lindberg i Sofielund, målare, s, f. 1868
- Hans Andersson i Nöbbelöv, lantbrukare, h, f. 1848
Städerna Hälsingborg, Landskrona och Lund
- Adolf Christiernson, redaktör, f. 1875
- Malte Sommelius, fabriksdisponent, h, f. 1851
- Ola Hansson Waldén, folkskollärare, s, f. 1869
Malmö stad
- Nils Persson i Malmö, murare, s, f. 1865
- Harald Lemke, distriktschef, h, f. 1855
- Klas Värner Rydén, folkskollärare, s, f. 1878
Hallands län
- Anders Olsson i Tyllered, lantbrukare, h, f. 1849
- August Ifvarsson, lantbrukare, l, f. 1858
- Axel Westman, rådman, h, f. 1861
- Carl Strid, järnsvarvare, s, f. 1875
- Anders Henrikson i Heberg, lantbrukare, h, f. 1869
- Per Johan Persson i Tofta, nämndeman, f. 1867
Göteborgs och Bohus län
Södra valkretsen
- Cornelius Olsson i Berg, lantbrukare, h, f. 1857
- Carl L Olausson, lantbrukare, l, f. 1863
- Herman Andersson, lantbrukare, h, f. 1869
- Oskar Lundgren, folkhögskoleföreståndare, l, f. 1862
- Carl Julius Ödman, sjökapten, h, f. 1839
Norra valkretsen
- Oscar Natanael Olsson (senare Broberg), lantbrukare, f. 1856
- Sven Olsson, lantbrukare, l, f. 1861
- Assar Emanuel Åkerman, häradshövding, s, f. 1860
- Carl Wallentin, handlande, h, f. 1856
Göteborgs stad
- Erik Indebetou, direktör i Sveriges Redareförening, h, f. 1870
- Erik Petter Waldemar Röing, grosshandlare, f. 1866
- Wilhelm Lundström, professor, h, f. 1869
- Hjalmar Wijk, handlande, l, f. 1877
- Emil Kristensson, folkskollärare, s, f. 1879
- Edvard Lithander, direktör, h, f. 1870
Älvsborgs län
Norra valkretsen
- Axel von Sneidern, godsägare, h, f. 1875
- Johan Magnus Johansson, handlande, f. 1843
- Harald Hallén, komminister, s
Mellersta valkretsen
- Herman Carlson i Herrljunga, bankdirektör, f. 1870
- Otto Herman Svensson, lantbrukare, f. 1857
- Gustaf Strömberg, järnarbetare, f. 1880
- August Danielsson i Mörlanda, hemmansägare, l, f. 1876
Södra valkretsen
- Axel Fredrik Wennersten, fabriksidkare, f. 1863
- Edor Andersson, lantbrukare, f. 1859
- Gustaf Odqvist, godsägare, f. 1847
- Mauritz Enderstedt, redaktör, f. 1880
- Carl Lorentzon, lantbrukare, f. 1871
Skaraborgs län
Norra valkretsen
- Albert Karlson, lantbrukare, f. 1870
- Lars Johan Jansson, hemmansägare, f. 1840
- Gustaf Wilhelm Sjöberg, f.d. redaktör, f. 1861
- Carl Johanson, lantbrukare, f. 1851
- Erland von Hofsten, borgmästare, f. 1870
Södra valkretsen
- Georg Kronlund, häradshövding, f. 1860
- Carl Persson i Stallerhult, lantbrukare, f. 1844
- Karl Magnus Andersson, lantbrukare, f. 1853
- Sven Johan Larsson, hemmansägare, f. 1862
- Oscar Fredrik Bogren, redaktör, f. 1851
Värmlands län
Norra valkretsen
- Anders Gustaf Olsson, bankkamrer, l, f. 1879
- Herman Nordström, träarbetare, s, f. 1882
- Alfred Persson i Björsbyholm, lantbrukare, l, f. 1862
Östra valkretsen
- Per Axel Viktor Schotte, statsråd, l, f. 1860
- Nils A:son Berg, gjutmästare, f. 1861
- Carl Jansson i Edsbäcken, hemmansägare, l, f. 1858
- Nils Helger, folkskollärare, f. 1876
Västra valkretsen
- Johan Peter Igel, predikant, l, f. 1855
- Gustaf Magnus Sandin, folkskollärare, f. 1864
- Albert Mossberg, hemmansägare, f. 1863
- Per Anderson, fabrikör, f. 1861
Örebro län
Norra valkretsen
- Anders Gustafsson, hemmansägare, h, f. 1852
- Erik Agabus Nilson, grosshandlare, l, f. 1862
- Karl Sandberg, lantbrukare, l, f. 1862
- Anders Andersson, banvakt, s, f. 1874
- Olof Nilsson i Örebro, modellsnickare, s, f. 1874
Södra valkretsen
- Ivan Svensson, bruksägare, h, f. 1858
- Gustaf Olofsson i Åvik, lantbrukare, l, f. 1849
- Gustaf Forsberg, bergsman, l, f. 1844
- Edvard Jansson-Uddenberg, handlande, s, f. 1870
Västmanlands län
Östra valkretsen
- Johan Andersson i Stärte, lantbrukare, l, f. 1860
- Viktor Larsson, tidningsman, s, f. 1869
- Axel Robert Lundblad, lantbrukare, h, f. 1862
Västra valkretsen
- Johan Forssell, folkskollärare, s, f. 1855
- Adolf Janson, hemmansägare, l, f. 1860
- Gustaf Adolf Rundgren, järnarbetare, s
Kopparbergs län
Östra valkretsen
- Theodor af Callerholm, häradshövding, f. 1852
- Robert Jansson i Falun, snickare, s, f. 1868
- Samuel Söderberg, nämndeman, f. 1859
Västra valkretsen
- Johan Bernhard Eriksson, järnarbetare, f. 1878
- Johan Ström, hemmansägare, folkskollärare
- Rickard Sandler, folkhögskolelärare
- Anders Hansson, hemmansägare, f. 1839
Norra valkretsen
- Daniel Persson i Tällberg, hemmansägare, f. 1850
- Per Tysk, hemmansägare, f. 1874
- Eskils Hans Hansson, hemmansägare, f. 1857
Gävleborgs län
Gästriklands valkrets
- Erik Andersson Leksell, murare, f. 1854
- Olof Olsson i See, hemmansägare, f. 1862
- Fabian Månsson, redaktör, s, f. 1872
- Karl Starbäck, lektor, f. 1863
Hälsinglands södra valkrets
- August Sävström, ombudsman för Templarorden, s, f. 1879
- Jonas Jonsson i Hå, hemmansägare, f. 1858
- Ernst Lindley, järnarbetare, s, f. 1878
Hälsinglands norra valkrets
- Johan Ericsson i Vallsta, hemmansägare, f. 1852
- Wilhelm Edbom, s, f. 1875
- Per Olsson i Fläsbro, hemmansägare, l, f. 1862
- Per Norin, hemmansägare, s, f. 1863
Västernorrlands län
Medelpads valkrets
- Johan Zelahn, hemmansägare, h, f. 1861
- Isak Westlund, hemmansägare, l, f. 1867
- Robert Karlsson i Fjäl, jordbrukare, l, f. 1869
- Carl Alfred Svensson i Skönsberg, arbetare, s
Ångermanlands södra valkrets
- Johan Nydahl, redaktör, h, f. 1846
- Per-Erik Hedström, hemmansägare, l, f. 1861
- Johan Rudolf Sundström, småbrukare, l, f. 1874
- Johan Emil Berglund, expeditör, s, f. 1861
Ångermanlands norra valkrets
- Carl Öberg, hemmansägare, h, f. 1859
- Fritiof Lundgren, kyrkoherde, l, f. 1871
- Emil Molin, hemmansägare, l, f. 1882
Jämtlands län
Södra valkretsen
- Johan Widén, landshövding, l, f. 1856
- Ingebrekt Bergman, hemmansägare, l, f. 1864
- Aron Julius Wedin, lantbrukare, l, f. 1876
Norra valkretsen
- Niclas Torgén, hemmansägare, l, f. 1871
- Johan Olofsson i Digernäs, hemmansägare, h, f. 1860
- Daniel Wiklund, folkskollärare, l, f. 1877
Västerbottens län
Södra valkretsen
- Adolf Wiklund, lantbrukare, f. 1859
- Erik Florentin Hellberg, provinsialläkare, l, f. 1856
- Johan Rehn, hemmansägare, f. 1865
- Werner Bäckström, hemmansägare, f. 1866
Norra valkretsen
- Olof Jonsson, hemmansägare, l, f. 1858
- Frans Oskar Mörtsell, predikant, h, f. 1861
- Anton Wikström, lantbrukare, l, f. 1876
Norrbottens län
Södra valkretsen
- Ernst August Hage, bokhållare, s, f. 1876
- Paul Hellström, sekreterare, h, f. 1866
- Adolf Linus Lundström, hemmansägare, l, f. 1870
Norra valkretsen
- Karl Ludvig Sandstedt, gruvfogde, l, f. 1861
- Per Albert Bäckman, mejeriföreståndare, l, f. 1871
- Lars Johan Carlsson i Frosterud, hemmansägare, s, f. 1863
Källor
- "Andra kammaren", i Svensk rikskalender 1912, Stockholm, 1911, sid 105-110.
- "Andra kammaren", i Svenska kalendern 1914, Almqvist & Wiksells, Uppsala, 1913, sid. 265-268.
Föregående: 1909–1911 | Ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1912–1914 | Nästa: 1914 |
|