Omgång 2 i kvalspelet till världsmästerskapet i fotboll 2022 (Caf)
- Huvudartikel: Kvalspelet till världsmästerskapet i fotboll 2022 (Caf)
Evenemangsfakta | |||
---|---|---|---|
Datum | 1 september–16 november 2021 | ||
Arrangör | Caf | ||
Deltagare | |||
Nationer | 40 | ||
Statistik | |||
Matcher | 120 | ||
Mål | 288 (2,4 per match) | ||
| |||
|
Omgång 2 i kvalspelet till världsmästerskapet i fotboll 2022 (Caf) var den andra av tre omgångar av Cafs (Afrika) kvalspel till VM 2022 i Qatar. Omgång 2 spelades mellan 1 september och 16 november 2021.
Format
I omgång 2 spelar de 26 högst rankade lagen i CAF samt de 14 vinnande lagen från första omgången. Lagen blev lottade i 10 grupper med fyra lag per grupp och där varje lag möts i varsin hemma- och bortamatch. Vinnaren i varje grupp går vidare till tredje omgången.
Seedning
Lottningen för den andra omgången hölls den 21 januari 2020 på Nile Ritz-Carlton i Kairo i Egypten.[1]
Seedningen baserades på Fifas världsranking i december 2019 (anges i parentes nedan).[2]
Seedningsgrupp 1 | Seedningsgrupp 2 | Seedningsgrupp 3 | Seedningsgrupp 4 |
---|---|---|---|
|
|
† Gick vidare från första omgången
Schema
Nedan anges matchdagarna i den andra omgången.[3] Efter att Afrikanska mästerskapet 2021 flyttats från juni/juli till januari/februari så flyttades Matchdag 1 och 2.[4] Afrikanska mästerskapet blev på nytt framflyttat på grund av coronaviruspandemin och den 19 augusti 2020 meddelade CAF att den andra omgången flyttades fram till 2021.[5] Den 6 maj 2021 blev den andra omgången återigen framflyttad på grund av pandemin och alla matcher blev schemalagda att spelas mellan september och november 2021.[6]
Matchdag | Datum | Matcher |
---|---|---|
Matchdag 1 | 1–3 september 2021[a] | 1 v 4, 3 v 2 |
Matchdag 2 | 5–7 september 2021[b] | 2 v 1, 4 v 3 |
Matchdag 3 | 6–9 oktober 2021[c] | 1 v 3, 4 v 2 |
Matchdag 4 | 10–12 oktober 2021[d] | 3 v 1, 2 v 4 |
Matchdag 5 | 11–13 november 2021[e] | 4 v 1, 2 v 3 |
Matchdag 6 | 14–16 november 2021[f] | 1 v 2, 3 v 4 |
Gruppspel
Grupp A
Grupp A | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 12 |
Mål | 55 (4,6 per match) |
Nr | Lag v • r | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Algeriet | 6 | 4 | 2 | 0 | 25 | 4 | +21 | 14 |
2 | Burkina Faso | 6 | 3 | 3 | 0 | 12 | 4 | +8 | 12 |
3 | Niger | 6 | 2 | 1 | 3 | 13 | 17 | −4 | 7 |
4 | Djibouti | 6 | 0 | 0 | 6 | 2 | 29 | −27 | 0 |
2 september 2021 | Niger | 0 – 2 | Burkina Faso | Stade de Marrakech | ||
17:00 UTC+1 | (0 – 0) Rapport | 76′ (str.) Lassina Traoré 79′ Mohamed Konaté | Marrakech (Marocko) Domare: Samuel Uwikunda (Rwanda) | |||
2 september 2021 | Algeriet | 8 – 0 | Djibouti | Mustapha Tchaker Stadium | ||
20:00 UTC+1 | Islam Slimani 5′, 25′ (str.), 46′, 53′ Ramy Bensebaini 27′ Baghdad Bounedjah 40′ (str.) Riyad Mahrez 67′ Ramiz Zerrouki 69′ | (4 – 0) Rapport | Blida Domare: Blaise Yuven Ngwa (Kamerun) | |||
6 september 2021 | Djibouti | 2 – 4 | Niger | Prince Moulay Abdellah Stadium | ||
14:00 UTC+1 | Anas Farah Ali 32′ Warsama Hassan 90′ | (1 – 0) Rapport | 49′, 56′ Victorien Adebayor 65′ (str.) Mohamed Wonkoye 68′ Amadou Sabo | Rabat (Marocko) Domare: Celso Alvação (Moçambique) | ||
7 september 2021 | Burkina Faso | 1 – 1 | Algeriet | Stade de Marrakech | ||
20:00 UTC+1 | Abdoul Tapsoba 64′ | (0 – 1) Rapport | 18′ Sofiane Feghouli | Marrakech (Marocko) Domare: Joshua Bondo (Botswana) | ||
8 oktober 2021 | Algeriet | 6 – 1 | Niger | Mustapha Tchaker Stadium | ||
20:00 UTC+1 | Riyad Mahrez 27′, 60′ (str.) Youssouf Oumarou 47′ (sjm.) Zakariya Souleymane 70′ (sjm.) Islam Slimani 76′, 88′ | (1 – 0) Rapport | 50′ Daniel Sosah | Blida Publik: 0 Domare: Daniel Nii Ayi Laryea (Guinea) | ||
8 oktober 2021 | Djibouti | 0 – 4 | Burkina Faso | Stade de Marrakech | ||
20:00 UTC+1 | (0 – 1) Rapport | 45+2′, 48′ Abdoul Tapsoba 51′ Issa Kaboré 60′ Mohamed Konaté | Marrakech (Marocko) Publik: 0 Domare: Ali Sabilla (Uganda) | |||
11 oktober 2021 | Burkina Faso | 2 – 0 | Djibouti | Stade de Marrakech | ||
17:00 UTC+1 | Issoufou Dayo 30′ Abdoul Tapsoba 63′ | (1 – 0) Rapport | Marrakech (Marocko) Publik: 0 Domare: Hassen Corneh (Liberia) | |||
12 oktober 2021 | Niger | 0 – 4 | Algeriet | Stade Général Seyni Kountché | ||
17:00 UTC+1 | (0 – 2) Rapport | 21′ Riyad Mahrez 33′ Aïssa Mandi 48′ Ismaël Bennacer 54′ Baghdad Bounedjah | Niamey Publik: 2 000 Domare: Issa Sy (Senegal) | |||
12 november 2021 | Burkina Faso | 1 – 1 | Niger | Stade de Marrakech | ||
13:00 UTC+1 | Issoufou Dayo 55′ (str.) | (0 – 1) Rapport | 34′ (str.) Youssouf Oumarou | Marrakesh (Marocko) Domare: Samir Guezzaz (Marocko) | ||
12 november 2021 | Djibouti | 0 – 4 | Algeriet | Cairo International Stadium | ||
16:00 UTC+2 | (0 – 3) Rapport | 29′ Youcef Belaïli 40′ Saïd Benrahma 42′ Sofiane Feghouli 87′ Islam Slimani | Kairo (Egypten) Domare: Djindo Louis Houngnandande (Benin) | |||
15 november 2021 | Niger | 7 – 2 | Djibouti | Stade Général Seyni Kountché | ||
17:00 UTC+1 | Victorien Adebayor 14′, 36′, 75′ Mohamed Wonkoye 62′ Daniel Sosah 64′ Issa Djibrilla 85′, 87′ | (2 – 1) Rapport | 33′ Youssouf Abdi Ahmed 84′ Yabe Siad Isman | Niamey Domare: Mohamed Youssouf Athoumani (Komorerna) | ||
16 november 2021 | Algeriet | 2 – 2 | Burkina Faso | Mustapha Tchaker Stadium | ||
20:00 UTC+1 | Riyad Mahrez 21′ Sofiane Feghouli 68′ | (1 – 1) Rapport | 37′ Zakaria Sanogo 84′ (str.) Issoufou Dayo | Blida Publik: 17 000 Domare: Victor Gomes (Sydafrika) | ||
Grupp B
Grupp B | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 12 |
Mål | 27 (2,3 per match) |
Nr | Lag v • r | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tunisien | 6 | 4 | 1 | 1 | 11 | 2 | +9 | 13 |
2 | Ekvatorialguinea | 6 | 3 | 2 | 1 | 6 | 5 | +1 | 11 |
3 | Zambia | 6 | 2 | 1 | 3 | 8 | 9 | −1 | 7 |
4 | Mauretanien | 6 | 0 | 2 | 4 | 2 | 11 | −9 | 2 |
3 september 2021 | Mauretanien | 1 – 2 | Zambia | Stade Olympique | ||
16:00 UTC±0 | Mamadou Niass 69′ | (0 – 1) Rapport | 10′ Enock Mwepu 57′ Prince Mumba | Nouakchott Domare: Ibrahim Nour El Din (Egypten) | ||
3 september 2021 | Tunisien | 3 – 0 | Ekvatorialguinea | Stade Hammadi Agrebi | ||
20:00 UTC+1 | Dylan Bronn 54′ Ellyes Skhiri 78′ Wahbi Khazri 82′ (str.) | (0 – 0) Rapport | Radès Domare: Daniel Laryea Nii Ayi (Ghana) | |||
7 september 2021 | Zambia | 0 – 2 | Tunisien | Levy Mwanawasa Stadium | ||
15:00 UTC+2 | (0 – 1) Rapport | 8′ (str.) Wahbi Khazri 90+2′ Anis Ben Slimane | Ndola Publik: 5 000 Domare: Eric Otogo-Castane (Gabon) | |||
7 september 2021 | Ekvatorialguinea | 1 – 0 | Mauretanien | Estadio de Malabo | ||
17:00 UTC+1 | Iban Salvador 59′ (str.) | (0 – 0) Rapport | Malabo Domare: Helder Martins de Carvalho (Angola) | |||
7 oktober 2021 | Ekvatorialguinea | 2 – 0 | Zambia | Estadio de Malabo | ||
17:00 UTC+1 | Saúl Coco 35′ Emilio Nsue 88′ | (1 – 0) Rapport | Malabo Domare: Noureddine El Jaafari (Marocko) | |||
7 oktober 2021 | Tunisien | 3 – 0 | Mauretanien | Stade Hammadi Agrebi | ||
20:00 UTC+1 | Ellyes Skhiri 15′ Wahbi Khazri 42′ Seifeddine Jaziri 86′ | (2 – 0) Rapport | Tunis Publik: 0 Domare: Bamlak Tessema Weyesa (Etiopien) | |||
10 oktober 2021 | Zambia | 1 – 1 | Ekvatorialguinea | National Heroes Stadium | ||
18:00 UTC+2 | Fashion Sakala 65′ | (0 – 0) Rapport | 82′ Federico Bikoro | Lusaka Publik: 45 000 Domare: Bakary Gassama (Gambia) | ||
10 oktober 2021 | Mauretanien | 0 – 0 | Tunisien | Stade Olympique de Nouakchott | ||
19:00 UTC±0 | Rapport | Nouakchott Publik: 500 Domare: Mehdi Abid Charef (Algeriet) | ||||
13 november 2021 | Zambia | 4 – 0 | Mauretanien | National Heroes Stadium | ||
15:00 UTC+2 | Patson Daka 34′ Fashion Sakala 37′, 45+1′ (str.), 63′ | (3 – 0) Rapport | Lusaka Publik: 5 000 Domare: Mahmood Ali Mahmood Ismail (Sudan) | |||
13 november 2021 | Ekvatorialguinea | 1 – 0 | Tunisien | Estadio de Malabo | ||
17:00 UTC+1 | Pablo Ganet 84′ | (0 – 0) Rapport | Malabo Publik: 500 Domare: Boubou Traoré (Mali) | |||
16 november 2021 | Tunisien | 3 – 0 | Zambia | Stade Hammadi Agrebi | ||
20:00 UTC+1 | Aïssa Laïdouni 18′ Mohamed Dräger 31′ Ali Maâloul 43′ | (3 – 0) Rapport | Tunis Domare: Pacifique Ndabihawenimana (Burundi) | |||
16 november 2021 | Mauretanien | 1 – 1 | Ekvatorialguinea | Stade Olympique | ||
19:00 UTC±0 | Aboubakar Kamara 22′ | (1 – 0) Rapport | 59′ Saúl Coco | Nouakchott Domare: Ahmad Imtehaz Heeralall (Mauritius) | ||
Grupp C
Grupp C | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 12 |
Mål | 26 (2,2 per match) |
Nr | Lag v • r | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nigeria | 6 | 4 | 1 | 1 | 9 | 3 | +6 | 13 |
2 | Kap Verde | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 6 | +2 | 11 |
3 | Liberia | 6 | 2 | 0 | 4 | 5 | 8 | −3 | 6 |
4 | Centralafrikanska republiken | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 9 | −5 | 4 |
1 september 2021 | Centralafrikanska republiken | 1 – 1 | Kap Verde | Japoma Stadium | ||
14:00 UTC+1 | Tresór Toropité 53′ | Rapport | 36′ Júlio Tavares | Douala (Kamerun) Domare: Peter Waweru (Kenya) | ||
3 september 2021 | Nigeria | 2 – 0 | Liberia | Teslim Balogun Stadium | ||
17:00 UTC+1 | Kelechi Iheanacho 22′, 44′ | (2 – 0) Rapport | Lagos Domare: Kouassi Attisso Attiogbe (Togo) | |||
6 september 2021 | Centralafrikanska republiken | 0 – 1 | Liberia | Japoma Stadium | ||
16:00 UTC±0 | (0 – 0) Rapport | 86′ Kpah Sherman | Douala (Kamerun) Domare: S. Toure (Gabon) | |||
7 september 2021 | Kap Verde | 1 – 2 | Nigeria | Estádio Municipal Adérito Sena | ||
15:00 UTC−1 | Dylan Tavares 19′ | (1 – 1) Rapport | 30′ Victor Osimhen 76′ (sjm.) Rocha Santos | Mindelo Domare: Samir Guezzaz (Marocko) | ||
7 oktober 2021 | Liberia | 1 – 2 | Kap Verde | Accra Sports Stadium | ||
13:00 UTC±0 | Van-Dave Harmon 45+3′ | (1 – 0) Rapport | 52′ Jamiro Monteiro 90+2′ Garry Rodrigues | Accra (Ghana) Publik: 0 Domare: Jean Ouattara (Burkina Faso) | ||
7 oktober 2021 | Nigeria | 0 – 1 | Centralafrikanska republiken | Teslim Balogun Stadium | ||
17:00 UTC+1 | (0 – 0) Rapport | 90+1′ Karl Namnganda | Lagos Publik: 5 000 Domare: Abdelaziz Bouh (Mauretanien) | |||
10 oktober 2021 | Centralafrikanska republiken | 0 – 2 | Nigeria | Japoma Stadium | ||
14:00 UTC+1 | (0 – 2) Rapport | 29′ Leon Balogun 45+1′ Victor Osimhen | Douala (Kamerun) Publik: 0 Domare: Louis Hakizimana (Rwanda) | |||
10 oktober 2021 | Kap Verde | 1 – 0 | Liberia | Estádio Municipal Adérito Sena | ||
15:00 UTC−1 | Ryan Mendes 90′ | (0 – 0) Rapport | Mindelo Publik: 2 000 Domare: Mohamed Ali Moussa (Niger) | |||
13 november 2021 | Liberia | 0 – 2 | Nigeria | Stade Ibn Batouta | ||
17:00 UTC+1 | (0 – 1) Rapport | 15′ (str.) Victor Osimhen 90+4′ (str.) Ahmed Musa | Tanger (Marocko) Publik: 0 Domare: Youssef Essrayri (Tunisien) | |||
13 november 2021 | Kap Verde | 2 – 1 | Centralafrikanska republiken | Estádio Municipal Adérito Sena | ||
15:00 UTC−1 | Júlio Tavares 51′ Stopira 75′ | (0 – 1) Rapport | 11′ Isaac Ngoma | Mindelo Publik: 3 000 Domare: Daniel Nii Ayi Laryea (Ghana) | ||
16 november 2021 | Nigeria | 1 – 1 | Kap Verde | Teslim Balogun Stadium | ||
17:00 UTC+1 | Victor Osimhen 1′ | (1 – 1) Rapport | 5′ Stopira | Lagos Domare: Mustapha Ghorbal (Algeriet) | ||
16 november 2021 | Liberia | 3 – 1 | Centralafrikanska republiken | Stade Ibn Batouta | ||
17:00 UTC+1 | Marcus Macauley 2′ Peter Wilson 8′, 74′ | (2 – 0) Rapport | 61′ Isaac Ngoma | Tanger (Marocko) Domare: Kalilou Ibrahim Traore (Elfenbenskusten) | ||
Grupp D
Grupp D | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 12 |
Mål | 26 (2,2 per match) |
Nr | Lag v • r | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kamerun | 6 | 5 | 0 | 1 | 12 | 3 | +9 | 15 |
2 | Elfenbenskusten | 6 | 4 | 1 | 1 | 10 | 3 | +7 | 13 |
3 | Moçambique | 6 | 1 | 1 | 4 | 2 | 8 | −6 | 4 |
4 | Malawi | 6 | 1 | 0 | 5 | 2 | 12 | −10 | 3 |
3 september 2021 | Moçambique | 0 – 0 | Elfenbenskusten | Estádio Nacional do Zimpeto | ||
15:00 UTC+2 | Rapport | Maputo Domare: Pacifique Ndabihawenimana (Burundi) | ||||
3 september 2021 | Kamerun | 2 – 0 | Malawi | Paul Biya Stadium | ||
20:00 UTC+1 | Vincent Aboubakar 9′ Michael Ngadeu-Ngadjui 22′ | (2 – 0) Rapport | Yaoundé Domare: Jean Jacques Ndala Ngambo (Kongo-Kinshasa) | |||
6 september 2021 | Elfenbenskusten | 2 – 1 | Kamerun | Stade Olympique Alassane Ouattara | ||
19:00 UTC±0 | Sébastien Haller 20′ (str.), 29′ | (2 – 0) Rapport | 61′ (str.) Moumi Ngamaleu | Abidjan Domare: Mehdi Abid Charef (Algeriet) | ||
7 september 2021 | Malawi | 1 – 0 | Moçambique | Orlando Stadium | ||
15:00 UTC+2 | Richard Mbulu 10′ | (1 – 0) Rapport | Johannesburg (Sydafrika) Domare: Souleiman Ahmed Djama (Djibouti) | |||
8 oktober 2021 | Malawi | 0 – 3 | Elfenbenskusten | Orlando Stadium | ||
15:00 UTC+2 | (0 – 1) Rapport | 36′ Max Gradel 85′ Ibrahim Sangaré 90+5′ Jérémie Boga | Johannesburg (Sydafrika) Publik: 0 Domare: Peter Waweru (Kenya) | |||
8 oktober 2021 | Kamerun | 3 – 1 | Moçambique | Japoma Stadium | ||
17:00 UTC+1 | Eric Maxim Choupo-Moting 28′, 51′ Karl Toko Ekambi 63′ | (1 – 0) Rapport | Douala Publik: 10 000 Domare: Mohamed Marouf (Egypten) | |||
11 oktober 2021 | Moçambique | 0 – 1 | Kamerun | Stade Ibn Batouta | ||
14:00 UTC+1 | (0 – 0) Rapport | 68′ Michael Ngadeu-Ngadjui | Tanger (Marocko) Publik: 0 Domare: Sabri Mohamed Fadul (Sudan) | |||
11 oktober 2021 | Elfenbenskusten | 2 – 1 | Malawi | Stade de l'Amitié | ||
17:00 UTC+1 | Nicolas Pépé 2′ Franck Kessié 66′ (str.) | (1 – 1) Rapport | 20′ Khuda Muyaba | Cotonou (Benin) Publik: 1 000 Domare: Bernard Camille (Seychellerna) | ||
13 november 2021 | Malawi | 0 – 4 | Kamerun | Orlando Stadium | ||
15:00 UTC+2 | (0 – 2) Rapport | 22′ (str.) Vincent Aboubakar 42′ André-Frank Zambo Anguissa 85′, 87′ Christian Bassogog | Johannesburg (Sydafrika) Publik: 0 Domare: Issa Sy (Senegal) | |||
13 november 2021 | Elfenbenskusten | 3 – 0 | Moçambique | Stade de l'Amitié | ||
20:00 UTC+1 | Max Gradel 10′ Maxwel Cornet 61′ Jean Michaël Seri 90′ | (1 – 0) Rapport | Cotonou (Benin) Publik: 0 Domare: Ahmed El Ghandour (Egypten) | |||
16 november 2021 | Moçambique | 1 – 0 | Malawi | Stade de l'Amitié | ||
14:00 UTC+1 | Limbikani Mzava 51′ (sjm.) | (0 – 0) Rapport | Cotonou (Benin) Domare: Hassan Mohamed Hagi (Somalia) | |||
16 november 2021 | Kamerun | 1 – 0 | Elfenbenskusten | Japoma Stadium | ||
20:00 UTC+1 | Karl Toko Ekambi 21′ | (1 – 0) Rapport | Douala Domare: Janny Sikazwe (Zambia) | |||
Grupp E
Grupp E | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 12 |
Mål | 20 (1,7 per match) |
Nr | Lag v • r | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mali | 6 | 5 | 1 | 0 | 12 | 1 | +11 | 16 |
2 | Uganda | 6 | 2 | 3 | 1 | 3 | 2 | +1 | 9 |
3 | Kenya | 6 | 1 | 3 | 2 | 3 | 8 | −5 | 6 |
4 | Rwanda | 6 | 0 | 1 | 5 | 2 | 9 | −7 | 1 |
1 september 2021 | Mali | 1 – 0 | Rwanda | Stade Adrar | ||
20:00 UTC+1 | Adama Traoré 19′ | (1 – 0) Rapport | Agadir (Marocko) Domare: Beida Dahane (Mauretanien) | |||
2 september 2021 | Kenya | 0 – 0 | Uganda | Nyayo National Stadium | ||
16:00 UTC+3 | Rapport | Nairobi Domare: Mahmood Ali Mahmood Ismail (Sudan) | ||||
5 september 2021 | Rwanda | 1 – 1 | Kenya | Stade Régional Nyamirambo | ||
15:00 UTC+2 | Abdul Rwatubyaye 21′ | (1 – 1) Rapport | 10′ Michael Olunga | Kigali Domare: Joseph Odey Ogabor (Nigeria) | ||
6 september 2021 | Uganda | 0 – 0 | Mali | St. Mary's Stadium-Kitende | ||
14:00 UTC+3 | Rapport | Entebbe Domare: Ahmad Imtehaz Heeralall (Mauritius) | ||||
7 oktober 2021 | Rwanda | 0 – 1 | Uganda | Nyamirambo Regional Stadium | ||
18:00 UTC+2 | (0 – 1) Rapport | 41′ Fahad Bayo | Kigali Publik: 0 Domare: Joshua Bondo (Botswana) | |||
7 oktober 2021 | Mali | 5 – 0 | Kenya | Stade Adrar | ||
20:00 UTC+1 | Adama Traoré 8′ Ibrahima Koné 22′, 36′, 45′ (str.) Moussa Doumbia 85′ | (4 – 0) Rapport | Agadir (Marocko) Publik: 0 Domare: Youssef Essrayri (Tunisien) | |||
10 oktober 2021 | Kenya | 0 – 1 | Mali | Nyayo National Stadium | ||
16:00 UTC+3 | (0 – 0) Rapport | 55′ Ibrahima Koné | Nairobi Publik: 0 Domare: Blaise Yuven Ngwa (Kamerun) | |||
10 oktober 2021 | Uganda | 1 – 0 | Rwanda | St. Mary's Stadium-Kitende | ||
16:00 UTC+3 | Fahad Bayo 22′ | (1 – 0) Rapport | Entebbe Publik: 0 Domare: Haythem Guirat (Tunisien) | |||
11 november 2021 | Uganda | 1 – 1 | Kenya | St. Mary's Stadium-Kitende | ||
16:00 UTC+3 | Fahad Bayo 89′ | (0 – 0) Rapport | 62′ Michael Olunga | Entebbe Domare: Souleiman Ahmed Djama (Djibouti) | ||
11 november 2021 | Rwanda | 0 – 3 | Malawi | Nyamirambo Regional Stadium | ||
18:00 UTC+2 | (0 – 2) Rapport | 19′ Moussa Djenepo 21′ Ibrahima Koné 87′ Kalifa Coulibaly | Kigali Domare: Hélder Martins de Carvalho (Angola) | |||
14 november 2021 | Mali | 1 – 0 | Uganda | Stade Adrar | ||
17:00 UTC+1 | Kalifa Coulibaly 19′ | (1 – 0) Rapport | Agadir (Marocko) Domare: Bamlak Tessema Weyesa (Etiopien) | |||
15 november 2021 | Kenya | 2 – 1 | Rwanda | Nyayo National Stadium | ||
16:00 UTC+3 | Michael Olunga 2′ Richard Odada 15′ (str.) | (2 – 0) Rapport | 66′ Olivier Niyonzima | Nairobi Domare: Celso Alvação (Moçambique) | ||
Grupp F
Grupp F | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 12 |
Mål | 27 (2,3 per match) |
Nr | Lag v • r | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Egypten | 6 | 4 | 2 | 0 | 10 | 4 | +6 | 14 |
2 | Gabon | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 8 | −1 | 7 |
3 | Libyen | 6 | 2 | 1 | 3 | 4 | 7 | −3 | 7 |
4 | Angola | 6 | 1 | 2 | 3 | 6 | 8 | −2 | 5 |
1 september 2021 | Egypten | 1 – 0 | Angola | 30 June Stadium | ||
21:00 UTC+2 | Mohamed Magdy 5′ (str.) | (1 – 0) Rapport | Kairo Domare: Boubou Traore (Mali) | |||
1 september 2021 | Libyen | 2 – 1 | Gabon | Martyrs of February Stadium | ||
21:00 UTC+2 | Ali Salama 27′ Sanad Al Warfali 90+5′ | (1 – 1) Rapport | 11′ André Biyogo Poko | Benghazi Domare: Bamlak Tessema Weyesa (Etiopien) | ||
5 september 2021 | Gabon | 1 – 1 | Egypten | Stade de Franceville | ||
20:00 UTC+1 | Jim Allevinah 73′ | (0 – 0) Rapport | 90′ Mostafa Mohamed | Franceville Domare: Bakary Gassama (Gambia) | ||
7 september 2021 | Angola | 0 – 1 | Libyen | Estádio 11 de Novembro | ||
20:00 UTC+1 | (0 – 1) Rapport | 43′ Omar Al Khouja | Luanda Domare: Messie Nkounkou (Kongo-Brazzaville) | |||
8 oktober 2021 | Angola | 3 – 1 | Gabon | Estádio 11 de Novembro | ||
18:30 UTC+1[g] | Zini 25′ Ary Papel 56′ Jonathan Buatu 90+1′ | (1 – 0) Rapport | 83′ Axel Méyé | Luanda Publik: 5 000 Domare: Souleiman Ahmed Djama (Djibouti) | ||
8 oktober 2021 | Egypten | 1 – 0 | Libyen | Borg El Arab Stadium | ||
21:00 UTC+2 | Omar Marmoush 49′ | (0 – 0) Rapport | Alexandria Publik: 0 Domare: Pacifique Ndabihawenimana (Burundi) | |||
11 oktober 2021 | Gabon | 2 – 0 | Angola | Stade de Franceville | ||
14:00 UTC+1 | Pierre-Emerick Aubameyang 74′ Augusto Carneiro 84′ (sjm.) | (0 – 0) Rapport | Franceville Publik: 0 Domare: Maguette N'Diaye (Senegal) | |||
11 oktober 2021 | Libyen | 0 – 3 | Egypten | Benina Martyrs Stadium | ||
21:00 UTC+2 | (0 – 2) Rapport | 39′ Ahmed Abou El Fotouh 45+4′ Mostafa Mohamed 72′ Ramadan Sobhi | Benghazi Publik: 0 Domare: Victor Gomes (Sydafrika) | |||
12 november 2021 | Gabon | 1 – 0 | Libyen | Stade de Franceville | ||
14:00 UTC+1 | Pierre-Emerick Aubameyang 54′ (str.) | (0 – 0) Rapport | Franceville Publik: 0 Domare: Mashood Ssali (Uganda) | |||
12 november 2021 | Angola | 2 – 2 | Egypten | Estádio 11 de Novembro | ||
20:00 UTC+1 | Hélder Costa 25′ M'Bala Nzola 35′ (str.) | (2 – 1) Rapport | 45+1′ Mohamed Elneny 59′ Akram Tawfik | Luanda Publik: 15 000 Domare: Jean Jacques Ndala Ngambo (Kongo-Kinshasa) | ||
15 november 2021 | Egypten | 2 – 1 | Gabon | Borg El Arab Stadium | ||
15:00 UTC+2 | Mohamed Magdy 4′ (str.) Johann Obiang 75′ (sjm.) | (1 – 0) Rapport | 54′ Jim Allevinah | Alexandria Domare: Georges Gatogato (Burundi) | ||
15 november 2021 | Libyen | 1 – 1 | Angola | 28 March Stadium | ||
15:00 UTC+2 | Sanad Al Warfali 49′ (str.) | (0 – 0) Rapport | 81′ Zini | Benghazi Domare: Beida Dahane (Mauretanien) | ||
Grupp G
Grupp G | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 12 |
Mål | 19 (1,6 per match) |
Nr | Lag v • r | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ghana | 6 | 4 | 1 | 1 | 7 | 3 | +4 | 13 |
2 | Sydafrika | 6 | 4 | 1 | 1 | 6 | 2 | +4 | 13 |
3 | Etiopien | 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 7 | −3 | 5 |
4 | Zimbabwe | 6 | 0 | 2 | 4 | 2 | 7 | −5 | 2 |
3 september 2021 | Zimbabwe | 0 – 0 | Sydafrika | National Sports Stadium | ||
15:00 UTC+2 | Rapport | Harare Domare: Mahmoud El Banna (Egypten) | ||||
3 september 2021 | Ghana | 1 – 0 | Etiopien | Cape Coast Sports Stadium | ||
19:00 UTC±0 | Wakaso Mubarak 35′ | (1 – 0) Rapport | Cape Coast Domare: Redouane Jiyed (Marocko) | |||
6 september 2021 | Sydafrika | 1 – 0 | Ghana | Soccer City | ||
18:00 UTC+2 | Bongokuhle Hlongwane 83′ | (0 – 0) Rapport | Johannesburg Domare: Derrick Kasokota Kafuli (Zambia) | |||
7 september 2021 | Etiopien | 1 – 0 | Zimbabwe | Bahir Dar Stadium | ||
19:00 UTC+3 | Aschalew Tamene 90+4′ (str.) | (0 – 0) Rapport | Bahir Dar Domare: Bernard Camille (Seychellerna) | |||
9 oktober 2021 | Etiopien | 1 – 3 | Sydafrika | Bahir Dar Stadium | ||
16:00 UTC+3 | Getaneh Kebede 67′ | (0 – 1) Rapport | 45+1′ Teboho Mokoena 71′ Mothobi Mvala 90+1′ Evidence Makgopa | Bahir Dar Publik: 0 Domare: Shuhoub Abdulbasit (Libyen) | ||
9 oktober 2021 | Ghana | 3 – 1 | Zimbabwe | Cape Coast Sports Stadium | ||
16:00 UTC±0 | Mohammed Kudus 5′ Thomas Partey 66′ André Ayew 87′ | (1 – 0) Rapport | 49′ (str.) Knowledge Musona | Cape Coast Domare: Pierre Atcho (Gabon) | ||
12 oktober 2021 | Zimbabwe | 1 – 0 | Ghana | National Sports Stadium | ||
15:00 UTC+2 | Thomas Partey 31′ | (1 – 0) Rapport | Harare Publik: 0 Domare: Amin Omar (Egypten) | |||
12 oktober 2021 | Sydafrika | 1 – 0 | Etiopien | Soccer City | ||
18:00 UTC+2 | Getaneh Kebede 11′ (sjm.) | Rapport | Johannesburg Domare: Georges Gatogato (Burundi) | |||
11 november 2021 | Etiopien | 1 – 1 | Ghana | Orlando Stadium | ||
15:00 UTC+2 | Getaneh Kebede 72′ | (0 – 1) Rapport | 22′ André Ayew | Johannesburg (Sydafrika) Domare: Blaise Yuven Ngwa (Kamerun) | ||
11 november 2021 | Sydafrika | 1 – 0 | Zimbabwe | Soccer City | ||
21:00 UTC+2 | Teboho Mokoena 26′ | (1 – 0) Rapport | Johannesburg Domare: Sadok Selmi (Tunisien) | |||
14 november 2021 | Zimbabwe | 1 – 1 | Etiopien | National Sports Stadium | ||
15:00 UTC+2 | Kudakwashe Mahachi 39′ | (1 – 0) Rapport | 86′ Abubeker Nassir | Harare Domare: Mohamed Ali Moussa (Niger) | ||
14 november 2021 | Ghana | 1 – 0 | Sydafrika | Cape Coast Sports Stadium | ||
21:00 UTC±0 | André Ayew 33′ (str.) | (1 – 0) Rapport | Cape Coast Domare: Maguette N'Diaye (Senegal) | |||
Grupp H
Grupp H | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 12 |
Mål | 29 (2,4 per match) |
Nr | Lag v • r | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Senegal | 6 | 5 | 1 | 0 | 15 | 4 | +11 | 16 |
2 | Togo | 6 | 2 | 2 | 2 | 4 | 6 | −2 | 8 |
3 | Namibia | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 10 | −5 | 5 |
4 | Kongo-Brazzaville | 6 | 0 | 3 | 3 | 5 | 10 | −5 | 3 |
1 september 2021 | Senegal | 2 – 0 | Togo | Stade Lat-Dior | ||
16:00 UTC±0 | Sadio Mané 56′ Abdou Diallo 81′ | (0 – 0) Rapport | Thiès Domare: Sadok Selmi (Tunisien) | |||
2 september 2021 | Namibia | 1 – 1 | Kongo-Brazzaville | Orlando Stadium | ||
18:00 UTC+2 | Charles Hambira 24′ | Rapport | 57′ (sjm.) Charles Hambira | Johannesburg (Sydafrika) Domare: Andofetra Rakotojaona (Madagaskar) | ||
5 september 2021 | Togo | 0 – 1 | Namibia | Stade de Kégué | ||
16:00 UTC±0 | (0 – 0) Rapport | 53′ Elmo Kambindu | Lomé Domare: Omar Abdulkadir Artan (Somalia) | |||
7 september 2021 | Kongo-Brazzaville | 1 – 3 | Senegal | Stade Alphonse Massamba-Débat | ||
17:00 UTC+1 | Silvère Ganvoula M'boussy 45+2′ (str.) | (1 – 1) Rapport | 27′ Boulaye Dia 82′ Ismaïla Sarr 87′ (str.) Sadio Mané | Brazzaville Domare: Mohamed Ali Moussa (Niger) | ||
9 oktober 2021 | Togo | 1 – 1 | Kongo-Brazzaville | Stade de Kégué | ||
16:00 UTC±0 | Euloge Placca Fessou 56′ | (0 – 1) Rapport | 21′ (sjm.) Alaixys Romao | Lomé Domare: Sekou Ahmed Touré (Guinea) | ||
9 oktober 2021 | Senegal | 4 – 1 | Namibia | Stade Lat-Dior | ||
19:00 UTC±0 | Idrissa Gueye 10′ Famara Diédhiou 38′ Sadio Mané 54′ Keita Baldé Diao 83′ | (2 – 0) Rapport | 75′ Joslin Kamatuka | Thiès Domare: Kalilou Traoré (Elfenbenskusten) | ||
12 oktober 2021 | Namibia | 1 – 3 | Senegal | Orlando Stadium | ||
15:00 UTC+2 | Peter Shalulile 27′ | (1 – 1) Rapport | 22′, 51′, 84′ Famara Diédhiou | Johannesburg (Sydafrika) Publik: 0 Domare: Mohamed Youssouf Athoumani (Komorerna) | ||
12 oktober 2021 | Kongo-Brazzaville | 1 – 2 | Togo | Stade Alphonse Massemba-Débat | ||
17:00 UTC+1 | Guy Mbenza 71′ | (0 – 1) Rapport | 43′ Euloge Placca Fessou 77′ Kévin Denkey | Brazzaville Publik: 0 Domare: Djindo Louis Houngnandande (Benin) | ||
11 november 2021 | Kongo-Brazzaville | 1 – 1 | Namibia | Stade Alphonse Massemba-Débat | ||
17:00 UTC+1 | Guy Mbenza 54′ | (0 – 1) Rapport | 42′ Peter Shalulile | Brazzaville Domare: Samuel Uwikunda (Rwanda) | ||
11 november 2021 | Togo | 1 – 1 | Senegal | Stade de Kégué | ||
19:00 UTC±0 | Pape Abou Cissé 45+1′ (sjm.) | (1 – 0) Rapport | 90+3′ Habib Diallo | Lomé Domare: Jalal Jayed (Marocko) | ||
14 november 2021 | Senegal | 2 – 0 | Kongo-Brazzaville | Stade Lat-Dior | ||
21:00 UTC±0 | Ismaïla Sarr 14′, 24′ | (2 – 0) Rapport | Thiès Domare: Fabricio Duarte (Kap Verde) | |||
15 november 2021 | Namibia | 0 – 1 | Togo | Orlando Stadium | ||
15:00 UTC+2 | (0 – 0) Rapport | 88′ Euloge Placca Fessou | Johannesburg (Sydafrika) Domare: Pierre Atcho (Gabon) | |||
Grupp I
Grupp I | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 12 |
Mål | 35 (2,9 per match) |
Nr | Lag v • r | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Marocko | 6 | 6 | 0 | 0 | 20 | 1 | +19 | 18 |
2 | Guinea-Bissau | 6 | 1 | 3 | 2 | 5 | 11 | −6 | 6 |
3 | Guinea | 6 | 0 | 4 | 2 | 5 | 11 | −6 | 4 |
4 | Sudan | 6 | 0 | 3 | 3 | 5 | 12 | −7 | 3 |
1 september 2021 | Guinea-Bissau | 1 – 1 | Guinea | Stade Olympique | ||
16:00 UTC±0 | Joseph Mendes 51′ | (0 – 1) Rapport | 7′ François Kamano | Nouakchott (Mauretanien) Domare: Mutaz Ibrahim (Libyen) | ||
2 september 2021 | Marocko | 2 – 0 | Sudan | Prince Moulay Abdellah Stadium | ||
20:00 UTC+1 | Naif Aguerd 10′ Abuaagla Abdalla 53′ (sjm.) | (1 – 0) Rapport | Rabat Domare: Maguette N'Diaye (Senegal) | |||
7 september 2021 | Sudan | 2 – 4 | Guinea-Bissau | Al-Hilal Stadium | ||
21:00 UTC+2 | Mohamed Abdel Rahman 55′, 90+2′ | (0 – 3) Rapport | 8′, 39′ Piqueti 11′ Frédéric Mendy 82′ Mama Baldé | Omdurman Domare: Victor Gomes (Sydafrika) | ||
6 oktober 2021 | Sudan | 1 – 1 | Guinea | Stade de Marrakech | ||
17:00 UTC+1 | Seif Teiri 72′ | (0 – 0) Rapport | 56′ Mohamed Bayo | Marrakech (Marocko) Domare: Janny Sikazwe (Zambia) | ||
6 oktober 2021 | Marocko | 5 – 0 | Guinea-Bissau | Prince Moulay Abdellah Stadium | ||
20:00 UTC+1 | Achraf Hakimi 31′ Imran Louza 45+1′ (str.) Ilias Chair 49′ Ayoub El Kaabi 62′ Munir El Haddadi 82′ | (2 – 0) Rapport | Rabat Domare: Boubou Traoré (Mali) | |||
9 oktober 2021 | Guinea | 2 – 2 | Sudan | Stade Adrar | ||
14:00 UTC+1 | José Kanté 48′ Mohamed Bayo 67′ | (0 – 0) Rapport | 64′ Ahmed Al-Tash 88′ Amir Kamal | Agadir (Marocko) Domare: Mustapha Ghorbal (Algeriet) | ||
9 oktober 2021 | Guinea-Bissau | 0 – 3 | Marocko | Stade Mohamed V | ||
20:00 UTC+1 | (0 – 2) Rapport | 10′, 70′ Ayoub El Kaabi 20′ Aymen Barkok | Casablanca (Marocko) Domare: Jean Jacques Ndala Ngambo (Kongo-Kinshasa) | |||
12 oktober 2021[h] | Guinea | 1 – 4 | Marocko | Prince Moulay Abdellah Stadium | ||
20:00 UTC+1 | Mamadou Kané 31′ | (1 – 2) Rapport | 21′ Ayoub El Kaabi 43′, 65′ Selim Amallah 89′ Sofiane Boufal | Rabat (Marocko) Domare: Sidi Alioum (Kamerun) | ||
12 november 2021 | Guinea | 0 – 0 | Guinea-Bissau | General Lansana Conté Stadium | ||
16:00 UTC±0 | Rapport | Conakry Domare: Mohamed Marouf (Egypten) | ||||
12 november 2021 | Sudan | 0 – 3 | Marocko | Prince Moulay Abdellah Stadium | ||
20:00 UTC+1 | (0 – 1) Rapport | 3′, 61′ Ryan Mmaee 90+3′ Imran Louza | Rabat (Marocko) Domare: Peter Waweru (Kenya) | |||
15 november 2021 | Guinea-Bissau | 0 – 0 | Sudan | Stade de Marrakech | ||
17:00 UTC+1 | Rapport | Marrakech (Marocko) Domare: Jean Ouattara (Burkina Faso) | ||||
16 november 2021 | Marocko | 3 – 0 | Guinea | Stade Mohamed V | ||
20:00 UTC+1 | Ryan Mmaee 21′ (str.), 29′ Ayoub El Kaabi 60′ | (2 – 0) Rapport | Casablanca Domare: Joshua Bondo (Botswana) | |||
Grupp J
Grupp J | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 12 |
Mål | 24 (2 per match) |
Nr | Lag v • r | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kongo-Kinshasa | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 3 | +6 | 11 |
2 | Benin | 6 | 3 | 1 | 2 | 5 | 4 | +1 | 10 |
3 | Tanzania | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 8 | −2 | 8 |
4 | Madagaskar | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 9 | −5 | 4 |
2 september 2021 | Kongo-Kinshasa | 1 – 1 | Tanzania | Stade TP Mazembe | ||
15:00 UTC+2 | Dieumerci Mbokani 23′ | (1 – 1) Rapport | 36′ Simon Msuva | Lubumbashi Domare: Kalilou Ibrahim Traore (Elfenbenskusten) | ||
2 september 2021 | Madagaskar | 0 – 1 | Benin | Mahamasina Municipal Stadium | ||
19:00 UTC+3 | (0 – 1) Rapport | 22′ Steve Mounié | Antananarivo Domare: Brighton Chimene (Zimbabwe) | |||
6 september 2021 | Benin | 1 – 1 | Kongo-Kinshasa | Stade de l'Amitié | ||
14:00 UTC+1 | Jordan Adéoti 33′ | (1 – 1) Rapport | 11′ Dieumerci Mbokani | Cotonou Domare: Jean Ouattara (Burkina Faso) | ||
7 september 2021 | Tanzania | 3 – 2 | Madagaskar | Nationalstadion | ||
21:00 UTC+3 | Erasto Nyoni 2′ (str.) Novatus Dismas 26′ Feisal Salum 53′ | (2 – 2) Rapport | 36′ Njiva Rakotoharimalala 45+2′ Thomas Fontaine | Dar es-Salaam Domare: Mashood Ssali (Uganda) | ||
7 oktober 2021 | Kongo-Kinshasa | 2 – 0 | Madagaskar | Stade des Martyrs | ||
14:00 UTC+1 | Chadrac Akolo 35′ Dieumerci Mbokani 78′ (str.) | (1 – 0) Rapport | Kinshasa Publik: 0 Domare: Antonio Caluassi Dungula (Angola) | |||
7 oktober 2021 | Tanzania | 0 – 1 | Benin | National Stadium | ||
16:00 UTC+3 | (0 – 0) Rapport | 72′ Steve Mounié | Dar es-Salaam Publik: 500 Domare: Celso Alvação (Moçambique) | |||
10 oktober 2021 | Benin | 0 – 1 | Tanzania | Stade de l'Amitié | ||
14:00 UTC+1 | (0 – 1) Rapport | 6′ Simon Msuva | Cotonou Publik: 15 000 Domare: Omar Abdulkadir Artan (Somalia) | |||
10 oktober 2021 | Madagaskar | 1 – 0 | Kongo-Kinshasa | Mahamasina Municipal Stadium | ||
19:00 UTC+3 | Njiva Rakotoharimalala 1′ | (1 – 0) Rapport | Antananarivo Publik: 1 500 Domare: Patrice Milazare (Mauritius) | |||
11 november 2021 | Tanzania | 0 – 3 | Kongo-Kinshasa | National Stadium | ||
16:00 UTC+3 | (0 – 1) Rapport | 6′ Gaël Kakuta 66′ Nathan Fasika 85′ Ben Malango | Dar es-Salaam Domare: Bernard Camille (Seychellerna) | |||
11 november 2021 | Benin | 2 – 0 | Madagaskar | Stade de l'Amitié | ||
17:00 UTC+1 | Jodel Dossou 43′ Steve Mounié 79′ | (1 – 0) Rapport | Cotonou Domare: Bakary Gassama (Gambia) | |||
14 november 2021 | Kongo-Kinshasa | 2 – 0 | Benin | Stade des Martyrs | ||
14:00 UTC+1 | Dieumerci Mbokani 10′ (str.) Ben Malango 74′ | (1 – 0) Rapport | Kinshasa Domare: Eric Otogo-Castane (Gabon) | |||
14 november 2021 | Madagaskar | 1 – 1 | Tanzania | Mahamasina Municipal Stadium | ||
16:00 UTC+3 | Hakim Abdallah 74′ | (0 – 1) Rapport | 25′ Saimon Msuva | Antananarivo Domare: Messie Nkounkou (Kongo-Brazzaville) | ||
Anmärkningslista
- ^ Matchdag 1 var från början schemalagd att spelas 23–31 mars 2020, sedan 5–13 oktober 2020, sedan 5–8 juni 2021.
- ^ Matchdag 2 var från början schemalagd att spelas 1–9 juni 2020, sedan 9–17 november 2020, sedan 11–14 juni 2021.
- ^ Matchdag 3 var från början schemalagd att spelas 22–26 mars 2021, sedan 1–4 juni 2021, sedan 1–4 september 2021.
- ^ Matchdag 4 var från början schemalagd att spelas 27–30 mars 2021, sedan 5–8 juni 2021, sedan 5–8 september 2021.
- ^ Matchdag 5 var från början schemalagd att spelas 30 augusti–7 september 2021, sedan 6–9 oktober 2021.
- ^ Matchdag 6 var från början schemalagd att spelas 4–12 oktober 2021, sedan 10–12 oktober 2021.
- ^ Matchen mellan Angola och Gabon var ursprungligen planerad att spelas 17:00 UTC+1 men sköts upp 90 minuter då Gabonspelarna inte covidtestat sig när de anlände till Luanda.[7]
- ^ Matchen var ursprungligen planerad att spelas den 6 september 2021 på General Lansana Conté Stadium i Conakry men sköts upp på grund av Statskuppen i Guinea.
Källor
- Fifa.com
Referenser
- ^ ”FIFA World Cup 2022 qualifiers: draws to take centre stage in South America and Africa”. Fifa. 11 december 2019. https://www.fifa.com/worldcup/news/fifa-world-cup-2022-qualifiers-draws-to-take-centre-stage-in-south-america-and-a. Läst 24 september 2021.
- ^ ”FIFA Men's Ranking – December 2019 (CAF)”. fifa.com. 19 december 2019. Arkiverad från originalet den 2 december 2020. https://web.archive.org/web/20201202114923/https://www.fifa.com/fifa-world-ranking/ranking-table/men/rank/id12770/#CAF. Läst 24 september 2021.
- ^ ”INTERNATIONAL MATCH CALENDAR 2018–2024”. Fifa. Oktober 2019. http://resources.fifa.com/image/upload/1696-men-s-international-match-calendar-2018-2024.pdf?cloudid=l17zh97xoaubauztqqc2. Läst 24 september 2021.
- ^ ”CAF reschedules dates of Nations Cup and World Cup qualifiers”. Ahram Online. 16 januari 2020. http://english.ahram.org.eg/NewsContent/6/52/359713/Sports/National-Teams/CAF-reschedules-dates-of-Nations-Cup-and-World-Cup.aspx. Läst 24 september 2021.
- ^ ”Cameroon 2021 qualifiers resume November, Qatar 2022 set for May 2021”. cafonline.com. 19 augusti 2020. https://www.cafonline.com/news-center/news/cameroon-2021-qualifiers-resume-november-qatar-2022-set-for-may-2021. Läst 24 september 2021.
- ^ ”Update on African qualifiers for FIFA World Cup Qatar 2022”. fifa.com. 6 maj 2021. https://www.fifa.com/worldcup/news/update-on-african-qualifiers-for-fifa-world-cup-qatar-2022tm. Läst 24 september 2021.
- ^ ”Postponing the start of the match between Angola and Gabon, amid possibilities of cancellation”. middleeast.in-24.com. Arkiverad från originalet den 8 oktober 2021. https://web.archive.org/web/20211008181740/https://middleeast.in-24.com/News/294332.html. Läst 28 oktober 2021.
|