Skytte vid olympiska sommarspelen 2000
Skytte | |||
Information | |||
---|---|---|---|
Datum | 16–23 september | ||
Nationer | 103 | ||
Deltagare | 408 | ||
Grenar | 17 | ||
Anläggning | Sydney International Shooting Centre | ||
| |||
|
Resultat från tävlingarna i skytte vid olympiska sommarspelen 2000 som hölls i Sydney International Shooting Centre under den första veckan av spelen, mellan den 16 och 23 september 2000.
Medan reglerna för gevär, pistol och rörligt mål i stort sett inte hade ändrats sedan de olympiska spelen 1996 så tillkom två nya discipliner inom lerduveskyttet, trap för damer och skeet för damer, vilket fick antalet discipliner att komma upp i rekordmånga 17 stycken.
Medaljfördelning
Medaljfördelning | |||||
---|---|---|---|---|---|
Placering | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
1 | Kina | 3 | 2 | 3 | 8 |
2 | Bulgarien | 2 | 0 | 0 | 2 |
Sverige | 2 | 0 | 0 | 2 | |
4 | Ryssland | 1 | 3 | 2 | 6 |
5 | Australien | 1 | 1 | 1 | 3 |
6 | Frankrike | 1 | 1 | 0 | 2 |
Storbritannien | 1 | 1 | 0 | 2 | |
8 | USA | 1 | 0 | 2 | 3 |
9 | Azerbajdzjan | 1 | 0 | 0 | 1 |
Litauen | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Polen | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Slovenien | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Ukraina | 1 | 0 | 0 | 1 | |
14 | Vitryssland | 0 | 1 | 3 | 4 |
15 | Italien | 0 | 1 | 1 | 2 |
Tjeckien | 0 | 1 | 1 | 2 | |
17 | Danmark | 0 | 1 | 0 | 1 |
Finland | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Jugoslavien | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Moldavien | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Schweiz | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Sydkorea | 0 | 1 | 0 | 1 | |
23 | Norge | 0 | 0 | 1 | 1 |
Kuwait | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Rumänien | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Ungern | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt | 17 | 17 | 17 | 51 |
Medaljörer
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
50 m gevär tre positioner Detaljer... | Rajmond Debevec Slovenien | Juha Hirvi Finland | Harald Stenvaag Norge |
50 m gevär liggande Detaljer... | Jonas Edman Sverige | Torben Grimmel Danmark | Sergej Martynov Vitryssland |
10 m luftgevär Detaljer... | Cai Yalin Kina | Artem Chadjibekov Ryssland | Jevgenij Alejnikov Ryssland |
50 m pistol Detaljer... | Tanyu Kiryakov Bulgarien | Igor Basinski Vitryssland | Martin Tenk Tjeckien |
25 m snabbpistol Detaljer... | Sergej Alifirenko Ryssland | Michel Ansermet Schweiz | Iulian Raicea Rumänien |
10 m luftpistol Detaljer... | Franck Dumoulin Frankrike | Wang Yifu Kina | Igor Basinski Vitryssland |
Trap Detaljer... | Michael Diamond Australien | Ian Peel Storbritannien | Giovanni Pellielo Italien |
Dubbeltrap Detaljer... | Richard Faulds Storbritannien | Russell Mark Australien | Fehaid Al Deehani Kuwait |
Skeet Detaljer... | Mikola Miltjev Ukraina | Petr Málek Tjeckien | James Graves USA |
10 m rörligt mål Detaljer... | Yang Ling Kina | Oleg Moldovan Moldavien | Niu Zhiyuan Kina |
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
50 m gevär tre positioner Detaljer... | Renata Mauer Polen | Tatjana Goldobina Ryssland | Maria Feklistova Ryssland |
10 m luftgevär Detaljer... | Nancy Johnson USA | Kang Cho-hyun Sydkorea | Gao Jing Kina |
25 m pistol Detaljer... | Maria Grozdeva Bulgarien | Tao Luna Kina | Lalita Jauhleuskaja Vitryssland |
10 m luftpistol Detaljer... | Tao Luna Kina | Jasna Šekarić Jugoslavien | Annemarie Forder Australien |
Trap Detaljer... | Daina Gudzinevičiūtė Litauen | Delphine Réau Frankrike | Gao E Kina |
Dubbeltrap Detaljer... | Pia Hansen Sverige | Deborah Gelisio Italien | Kim Rhode USA |
Skeet Detaljer... | Zemfira Meftachetdinova Azerbajdzjan | Svetlana Demina Ryssland | Diána Igaly Ungern |
|
|