Damernas spjutkastning vid de XXVII:e olympiska sommarspelen |
Piktogram för friidrott |
Anläggning | Stadium Australia |
---|
Datum | 29 september (kvalificering) 30 september (final) |
---|
Deltagare | 35 från 28 nationer |
---|
Vinnarlängd | 68,91 OR |
---|
Medaljörer |
---|
|
---|
|
---|
|
---|
← 1996 2004 → |
Spjutkastning för damer vid olympiska sommarspelen 2000 i Sydney avgjordes 29-30 september.
Medaljörer
Resultat
- Q innebär avancemang utifrån placering i heatet/klarat kvalgränsen.
- q innebär avancemang utifrån total placering.
- DNS innebär att personen inte startade.
- DNF innebär att personen inte fullföljde.
- DQ innebär diskvalificering.
- NR innebär nationellt rekord.
- OR innebär olympiskt rekord.
- WR innebär världsrekord.
- PB innebär personligt rekord.
- SB innebär säsongsbästa.
Kval
Grupp A
Placering | Totalt | Idrottare | Försök | Längd | Noteringar |
1 | 2 | 3 |
1 | 2 | Steffi Nerius (GER) | 65,76 | — | — | 65,76 m | PB |
2 | 3 | Trine Hattestad (NOR) | 65,44 | — | — | 65,44 m | |
3 | 4 | Mirela Manjani-Tzelili (GRE) | 63,34 | — | — | 63,34 m | |
4 | 7 | Mikaela Ingberg (FIN) | 58,94 | 60,85 | X | 60,85 m | |
5 | 9 | Li Lei (CHN) | 57,01 | X | 60,57 | 60,57 m | |
6 | 11 | Sonia Bisset (CUB) | 59,13 | X | 60,09 | 60,09 m | |
7 | 13 | Rita Ramanauskaitė (LTU) | 57,81 | X | 59,21 | 59,21 m | |
8 | 14 | Nikolett Szabó (HUN) | 58,86 | 55,95 | 56,72 | 58,86 m | |
9 | 22 | Ana Mirela Ţermure (ROM) | 55,67 | 56,31 | 53,86 | 56,31 m | |
10 | 24 | Jekaterina Ivakina (RUS) | 55,30 | 52,43 | 55,58 | 55,58 m | |
11 | 26 | Lynda Blutreich (USA) | X | 52,77 | 55,25 | 55,25 m | |
12 | 27 | Evfemija Štorga (SLO) | X | 54,94 | 52,97 | 54,94 m | |
13 | 28 | Khristina Georgieva (BUL) | 54,60 | 51,10 | 53,31 | 54,60 m | |
14 | 29 | Nadine Auzeil (FRA) | 51,02 | 53,85 | 49,90 | 53,85 m | |
15 | 30 | Inga Kožarenoka (LAT) | 53,83 | X | X | 53,83 m | |
16 | 31 | Louise Currey (AUS) | 53,32 | X | — | 53,32 m | |
17 | 32 | Gurmeet Kaur (IND) | 52,78 | 48,80 | 46,46 | 52,78 m | |
18 | 35 | Tatjana Sudarikova (KGZ) | 47,56 | X | 48,33 | 48,33 m | |
Grupp B
Placering | Totalt | Idrottare | Försök | Längd | Noteringar |
1 | 2 | 3 |
1 | 1 | Osleidys Menéndez (CUB) | 67,34 | — | — | 67,34 m | AR |
2 | 5 | Xiomara Rivero (CUB) | 61,89 | — | — | 61,89 m | SB |
3 | 6 | Tatjana Sjikolenko (RUS) | 61,54 | — | — | 61,54 m | |
4 | 8 | Wei Jianhua (CHN) | 60,64 | X | 57,19 | 60,64 m | |
5 | 10 | Claudia Coslovich (ITA) | 60,12 | X | 57,05 | 60,12 m | |
6 | 12 | Nikola Tomečková (CZE) | 59,49 | 55,40 | 59,40 | 59,49 m | |
7 | 15 | Felicia Țilea-Moldovan (ROM) | 54,11 | 58,75 | X | 58,75 m | |
8 | 16 | Laverne Eve (BAH) | X | 57,98 | 58,36 | 58,36 m | |
9 | 17 | Joanna Stone (AUS) | 53,34 | 57,57 | 58,34 | 58,34 m | |
10 | 18 | Aggeliki Tsiolakoudi (GRE) | X | 58,11 | X | 58,11 m | |
11 | 19 | Tetjana Ljachovitj (UKR) | 55,81 | 53,33 | 57,41 | 57,41 m | |
12 | 20 | Taina Uppa (FIN) | 57,39 | X | X | 57,39 m | |
13 | 21 | Olivia McKoy (JAM) | 55,98 | 52,83 | 56,36 | 56,36 m | |
14 | 23 | Sueli dos Santos (BRA) | X | 56,27 | 50,50 | 56,27 m | |
15 | 25 | Marta Míguez (ESP) | 55,52 | 55,01 | X | 55,52 m | |
16 | 33 | Lee Young-Sun (KOR) | 49,84 | X | X | 49,84 m | |
17 | 34 | Sabina Moya (COL) | 41,22 | 49,16 | 47,37 | 49,16 m | |
Final
Placering | Idrottare | Försök | Längd | Noteringar |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| Trine Hattestad (NOR) | 68,91 | 62,27 | X | 64,38 | 66,22 | 64,09 | 68,91 m | OR |
| Mirela Manjani-Tzelili (GRE) | X | 65,56 | 67,51 | 61,96 | 65,34 | 67,51 | 67,51 m | NR |
| Osleidys Menéndez (CUB) | 66,03 | 64,99 | 65,17 | 63,95 | 62,47 | 66,18 | 66,18 m | |
4 | Steffi Nerius (GER) | 61,99 | 61,41 | 64,84 | 57,88 | 61,11 | 61,02 | 64,84 m | |
5 | Sonia Bisset (CUB) | 63,26 | 62,77 | X | X | 62,85 | 63,11 | 63,26 m | |
6 | Xiomara Rivero (CUB) | 62,10 | 62,92 | X | 60,20 | X | X | 62,92 m | PB |
7 | Tatjana Sjikolenko (RUS) | 58,28 | 62,91 | 61,54 | X | X | 61,97 | 62,91 m | |
8 | Nikola Tomečková (CZE) | 58,13 | 55,86 | 58,69 | 56,12 | 61,30 | 62,10 | 62,10 m | |
|
9 | Mikaela Ingberg (FIN) | 58,10 | 55,97 | 58,56 | | 58,56 m | |
10 | Wei Jianhua (CHN) | 54,06 | 58,23 | 58,33 | | 58,33 m | |
11 | Li Lei (CHN) | X | X | 56,83 | | 56,83 m | |
12 | Claudia Coslovich (ITA) | 56,46 | 54,28 | 56,74 | | 56,74 m | |
Referenser
Källor
- Resultat, Sports-reference.com