Sverige i olympiska sommarspelen 1924
| Den här artikeln behöver källhänvisningar för att kunna verifieras. (2019-06) Åtgärda genom att lägga till pålitliga källor (gärna som fotnoter). Uppgifter utan källhänvisning kan ifrågasättas och tas bort utan att det behöver diskuteras på diskussionssidan. |
| ||||||
Kommitté | Sveriges Olympiska Kommitté | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Olympiska sommarspelen 1924 i Paris | ||||||
| ||||||
| ||||||
Sverige i olympiska sommarspelen | ||||||
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 • 2024 | ||||||
Sverige i olympiska vinterspelen | ||||||
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022 | ||||||
Sverige i andra olympiska spel | ||||||
1906 |
- Huvudartikel: Olympiska sommarspelen 1924
Sverige i olympiska sommarspelen 1924.
Svenska medaljörer
Brottning
Grekisk-romersk stil
- Fjädervikt
- Erik Malmberg, brons
- Mellanvikt B
- Calle Westergren, guld
- Rudolf Svensson, silver
Fri stil
- Mellanvikt B
- Rudolf Svensson, silver
Cykel
- Landsvägslopp, lag
- Gunnar Sköld, Erik Bohlin & Ragnar Malm, brons
Fotboll
- 1. Uruguay
- 2. Schweiz
- 3. Sverige
- Sveriges lag: Axel Alfredsson, Charles Brommesson, Gustaf Carlsson, Albin Dahl, Sven Friberg, Fritjof Hillén, Konrad Hirsch, Gunnar Holmberg, Per Kaufeldt, Tore Keller, Rudolf ”Putte” Kock, Sigfrid Lindberg, Sven Lindqvist, Evert Lundquist, Sten Mellgren, Sven Rydell, Harry Sundberg, Thorsten Svensson
Friidrott
- 5 000 m
- Edvin Wide, brons
- 10 000m
- Edvin Wide, silver
- Stafett 4 x 400 m
- Erik Byléhn, Nils Engdahl, Artur Svensson & Gustaf Weijnarth, silver
- Häck 110 m
- Sten Pettersson, brons
- Spjutkastning
- Gunnar Lindström, silver
Fäktning
- Värja, individuellt
Modern femkamp
- Individuellt
- Bo Lindman, guld
- Gustaf Dyrssen, silver
- Bertil Uggla, brons
Ridning
- Fälttävlan, lag
- Claës König, Torsten Sylvan, Carl Lewenhaupt & Gustaf Hagelin, silver
- Dressyr, individuellt
- Ernst Linder, guld
- Bertil Sandström, silver
- Hoppning, lag
- Åke Thelning, Axel Ståhle, Georg von Braun & Åge Lundström, guld
Simning
Herrar
- 400 m fritt
- Arne Borg, silver
- 1 500 m fritt
- Arne Borg, silver
- Lagkapp 4 x 200 m fritt
- Georg Werner, Orvar Trolle, Åke Borg & Arne Borg, brons
- Raka hopp
- Johan Jansson, silver
Damer
- Lagkapp 4 x 100 m fritt
- Aina Berg, Wivan Pettersson, Gurli Ewerlund & Hjördis Töpel, brons
- Raka hopp
- Hjördis Töpel, brons
Skytte
- Silhuettskjutning
- Wilhelm Carlberg, silver
- Löpande hjort enkelskott, lag
- Löpande hjort dubbelskott, individuellt
- Alfred Swahn, brons
- Löpande hjort dubbelskott, lag
- Alfred Swahn, Mauritz Johansson, Per Fredric Landelius & Axel Ekblom, brons
|
|