U20-världsmästerskapet i fotboll 2019
Evenemangsfakta | |||
---|---|---|---|
Datum | 23 maj–15 juni 2019 | ||
Arrangör | Fifa | ||
Värdnation | Polen | ||
Deltagare | |||
Nationer | 24 | ||
Statistik | |||
Matcher | 52 | ||
Mål | 153 (2,9 per match) | ||
Publik | 377 388 (7 257 per match) | ||
0 | |||
Vinnare | Ukraina (1:a titeln) | ||
Tvåa | Sydkorea | ||
Trea | Ecuador | ||
000Fyra | Italien | ||
| |||
|
U20-världsmästerskapet i fotboll 2019 var den 22:a upplagan av U20-världsmästerskapet i fotboll. Turneringen spelades i Polen mellan den 23 maj och 15 juni 2019 och vanns av Ukraina som i finalen besegrade Sydkorea.
Kvalspel
- Huvudartikel: Kvalspelet till U20-världsmästerskapet i fotboll 2019
Kvalificerade nationer
Gruppspel
Kvalificerad för åttondelsfinal | |
Ranking av grupptreor |
Grupp A
Grupp A | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 6 |
Mål | 18 (3 per match) |
Publik | 68 990 (11 498 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Senegal | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 0 | +5 | 7 |
2 | Colombia | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 2 | +6 | 6 |
3 | Polen | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 2 | +3 | 4 |
4 | Tahiti | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 14 | −14 | 0 |
2 | 23 maj 2019 | Tahiti | 0 – 3 | Senegal | Arena Lublin | |
18:00 UTC+2 | (0 – 2) Rapport | 1′, 29′, 50′ Amadou Sagna | Lublin Publik: 4 661 Domare: Muhammad Taqi (Singapore) | |||
1 | 23 maj 2019 | Polen | 0 – 2 | Colombia | Stadion Widzewa | |
20:30 UTC+2 | (0 – 1) Rapport | 23′ Iván Angulo 90+3′ Luis Sandoval | Łódź Publik: 17 463 Domare: Mustapha Ghorbal (Algeriet) | |||
14 | 26 maj 2019 | Senegal | 2 – 0 | Colombia | Arena Lublin | |
18:00 UTC+2 | Ibrahima Niane 34′ (str.) Dion Lopy 85′ (str.) | (1 – 0) Rapport | Lublin Publik: 10 450 Domare: Michael Oliver (England) | |||
13 | 26 maj 2019 | Polen | 5 – 0 | Tahiti | Stadion Widzewa | |
20:30 UTC+2 | Jakub Bednarczyk 18′ Marcel Zylla 37′ Dominik Steczyk 39′, 61′ Adrian Benedyczak 74′ | (3 – 0) Rapport | Łódź Publik: 15 894 Domare: Ahmed Al-Kaf (Oman) | |||
25 | 29 maj 2019 | Senegal | 0 – 0 | Polen | Stadion Widzewa | |
20:30 UTC+2 | Rapport | Łódź Publik: 15 829 Domare: Raphael Claus (Brasilien) | ||||
26 | 29 maj 2019 | Colombia | 6 – 0 | Tahiti | Arena Lublin | |
20:30 UTC+2 | Luis Sinisterra 8′, 37′ Cucho Hernández 38′, 42′, 70′ Deiber Caicedo 87′ | (4 – 0) Rapport | Lublin Publik: 4 693 Domare: Daniel Siebert (Tyskland) | |||
Grupp B
Grupp B | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 6 |
Mål | 10 (1,7 per match) |
Publik | 33 468 (5 578 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Italien | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 7 |
2 | Japan | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 1 | +3 | 5 |
3 | Ecuador | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 |
4 | Mexiko | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6 | −5 | 0 |
3 | 23 maj 2019 | Mexiko | 1 – 2 | Italien | Stadion GOSiR | |
18:00 UTC+2 | Roberto de la Rosa 37′ | (1 – 1) Rapport | 3′ Davide Frattesi 67′ Luca Ranieri | Gdynia Publik: 7 893 Domare: Raphael Claus (Brasilien) | ||
4 | 23 maj 2019 | Japan | 1 – 1 | Ecuador | Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka | |
20:30 UTC+2 | Kota Yamada 68′ | (0 – 1) Rapport | 45′ (sjm.) Kyosuke Tagawa | Bydgoszcz Publik: 3 018 Domare: Slavko Vinčić (Slovenien) | ||
15 | 26 maj 2019 | Mexiko | 0 – 3 | Japan | Stadion GOSiR | |
15:30 UTC+2 | (0 – 1) Rapport | 21′, 77′ Taisei Miyashiro 52′ Kyosuke Tagawa | Gdynia Publik: 4 930 Domare: Daniel Siebert (Tyskland) | |||
16 | 26 maj 2019 | Ecuador | 0 – 1 | Italien | Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka | |
18:00 UTC+2 | (0 – 1) Rapport | 15′ Andrea Pinamonti | Bydgoszcz Publik: 6 717 Domare: Adham Makhadmeh (Jordanien) | |||
27 | 29 maj 2019 | Ecuador | 0 – 0 | Mexiko | Stadion GOSiR | |
18:00 UTC+2 | Gonzalo Plata 12′ | (1 – 0) Rapport | Gdynia Publik: 4 208 Domare: Ivan Kružliak (Slovakien) | |||
28 | 29 maj 2019 | Italien | 0 – 0 | Japan | Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka | |
18:00 UTC+2 | Rapport | Bydgoszcz Publik: 6 702 Domare: Mustapha Ghorbal (Algeriet) | ||||
Grupp C
Grupp C | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 6 |
Mål | 27 (4,5 per match) |
Publik | 27 479 (4 580 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nya Zeeland | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 9 |
2 | Uruguay | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 2 | +5 | 6 |
3 | Norge | 3 | 1 | 0 | 2 | 13 | 5 | +8 | 3 |
4 | Honduras | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 19 | −19 | 0 |
5 | 24 maj 2019 | Honduras | 0 – 5 | Nya Zeeland | Arena Lublin | |
18:00 UTC+2 | (0 – 2) Rapport | 8′ (sjm.) Darwin Diego 17′, 27′ Ben Waine 51′ Sarpreet Singh 90+2′ Matthew Conroy | Lublin Publik: 4 484 Domare: Alexis Herrera (Venezuela) | |||
6 | 24 maj 2019 | Uruguay | 3 – 1 | Norge | Stadion Widzewa | |
20:30 UTC+2 | Darwin Núñez 22′ Francisco Ginella 29′ Brian Rodríguez 87′ | (2 – 0) Rapport | 47′ Christian Borchgrevink | Łódź Publik: 4 626 Domare: Ismail Elfath (USA) | ||
17 | 27 maj 2019 | Honduras | 0 – 2 | Uruguay | Arena Lublin | |
18:00 UTC+2 | (0 – 1) Rapport | 41′ Nicolás Acevedo 90+1′ Nicolás Schiappacasse | Lublin Publik: 6 173 Domare: Jesús Gil Manzano (Spanien) | |||
18 | 27 maj 2019 | Norge | 0 – 2 | Nya Zeeland | Stadion Widzewa | |
20:30 UTC+2 | (0 – 0) Rapport | 71′ Gianni Stensness 83′ (sjm.) John Kitolano | Łódź Publik: 2 165 Domare: Jean-Jacques Ndala Ngambo (Kongo-Kinshasa) | |||
29 | 30 maj 2019 | Norge | 12 – 00 | Honduras | Arena Lublin | |
18:00 UTC+2 | Erling Braut Håland 7′, 20′, 36′ (str.), 43′, 50′, 67′, 77′, 88′, 90′ Leo Skiri Østigård 30′ Jens Petter Hauge 46′ Eman Markovic 82′ | (5 – 0) Rapport | Lublin Publik: 5 646 Domare: Muhammad Taqi (Singapore) | |||
30 | 30 maj 2019 | Nya Zeeland | 0 – 2 | Uruguay | Stadion Widzewa | |
18:00 UTC+2 | (0 – 1) Rapport | 40′ Darwin Núñez 90+5′ Brian Rodríguez | Łódź Publik: 4 385 Domare: Adham Makhadmeh (Jordanien) | |||
Grupp D
Grupp D | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 6 |
Mål | 13 (2,2 per match) |
Publik | 21 054 (3 509 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ukraina | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 7 |
2 | USA | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 6 |
3 | Nigeria | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 4 |
4 | Qatar | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 | −6 | 0 |
7 | 24 maj 2019 | Qatar | 0 – 4 | Nigeria | Stadion Miejski w Tychach | |
18:00 UTC+2 | (0 – 2) Rapport | 12′ Maxwell Effiom 24′ Henry Offia 68′ Tom Dele-Bashiru 74′ Aliu Salawudeen | Tychy Publik: 3 010 Domare: Fernando Guerrero Ramírez (Mexiko) | |||
8 | 24 maj 2019 | Ukraina | 2 – 1 | USA | Stadion Miejski w Bielsku-Białej | |
20:30 UTC+2 | Serhiy Buletsa 26′ Denys Popov 51′ | (1 – 1) Rapport | 32′ Brandon Servania | Bielsko-Biała Publik: 4 310 Domare: Maguette N'Diaye (Senegal) | ||
19 | 27 maj 2019 | Qatar | 0 – 1 | Ukraina | Stadion Miejski w Tychach | |
18:00 UTC+2 | (0 – 0) Rapport | 59′ Denys Popov | Tychy Publik: 3 513 Domare: Héctor Martínez (Honduras) | |||
20 | 27 maj 2019 | USA | 2 – 0 | Nigeria | Stadion Miejski w Bielsku-Białej | |
20:30 UTC+2 | Sebastian Soto 18′, 46′ | (1 – 0) Rapport | Bielsko-Biała Publik: 3 427 Domare: Benoît Bastien (Frankrike) | |||
31 | 30 maj 2019 | USA | 1 – 0 | Qatar | Stadion Miejski w Tychach | |
20:30 UTC+2 | Timothy Weah 76′ | (0 – 0) Rapport | Tychy Publik: 3 651 Domare: Abdelkader Zitouni (Tahiti) | |||
32 | 30 maj 2019 | Nigeria | 1 – 1 | Ukraina | Stadion Miejski w Bielsku-Białej | |
20:30 UTC+2 | Muhamed Tijani 51′ (str.) | (0 – 1) Rapport | 30′ Danylo Sikan | Bielsko-Biała Publik: 3 143 Domare: Fernando Rapallini (Argentina) | ||
Grupp E
Grupp E | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 6 |
Mål | 21 (3,5 per match) |
Publik | 25 089 (4 182 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Frankrike | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 9 |
2 | Mali | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 7 | 0 | 4 |
3 | Panama | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | −1 | 4 |
4 | Saudiarabien | 3 | 0 | 0 | 3 | 4 | 8 | −4 | 0 |
9 | 25 maj 2019 | Panama | 1 – 1 | Mali | Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka | |
18:00 UTC+2 | Diego Valanta 87′ (str.) | (0 – 1) Rapport | 39′ Boubacar Konté | Bydgoszcz Publik: 2 876 Domare: Davide Massa (Italien) | ||
10 | 25 maj 2019 | Frankrike | 2 – 0 | Saudiarabien | Stadion GOSiR | |
18:00 UTC+2 | Youssouf Fofana 43′ Amine Gouiri 75′ | (1 – 0) Rapport | Gdynia Publik: 6 100 Domare: Fernando Rapallini (Argentina) | |||
21 | 28 maj 2019 | Panama | 0 – 2 | Frankrike | Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka | |
18:00 UTC+2 | (0 – 2) Rapport | 44′ Dan-Axel Zagadou 52′ Mickaël Cuisance | Bydgoszcz Publik: 5 656 Domare: Leodán González (Uruguay) | |||
22 | 28 maj 2019 | Saudiarabien | 3 – 4 | Mali | Stadion GOSiR | |
20:30 UTC+2 | Firas Al-Buraikan 9′ Hassan Al-Tambakti 20′ (str.) Khalid Al-Ghannam 63′ | (2 – 1) Rapport | 36′ Sékou Koïta 54′ Ibrahima Koné 70′ Boubacar Traoré 90′ Mohamed Camara | Gdynia Publik: 1 707 Domare: Slavko Vinčić (Slovenien) | ||
33 | 31 maj 2019 | Saudiarabien | 1 – 2 | Panama | Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka | |
18:00 UTC+2 | Firas Al-Buraikan 53′ | (0 – 1) Rapport | 7′ Axel McKenzie 78′ Diego Valanta | Bydgoszcz Publik: 3 305 Domare: Jean-Jacques Ndala Ngambo (Kongo-Brazzaville) | ||
34 | 31 maj 2019 | Mali | 2 – 3 | Frankrike | Stadion GOSiR | |
18:00 UTC+2 | Sékou Koïta 14′ Ousmane Diakite 90+5′ | (1 – 1) Rapport | 12′ Mickaël Cuisance 65′ (str.) Moussa Diaby 87′ Amine Gouiri | Gdynia Publik: 5 445 Domare: Héctor Martínez (Honduras) | ||
Grupp F
Grupp F | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 6 |
Mål | 16 (2,7 per match) |
Publik | 46 825 (7 804 per match) |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Argentina | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 4 | +4 | 6 |
2 | Sydkorea | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 6 |
3 | Portugal | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | −1 | 4 |
4 | Sydafrika | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | −4 | 1 |
11 | 25 maj 2019 | Portugal | 1 – 0 | Sydkorea | Stadion Miejski w Bielsku-Białej | |
15:30 UTC+2 | Francisco Trincão 7′ | (1 – 0) Rapport | Bielsko-Biała Publik: 6 344 Domare: Abdelkader Zitouni (Tahiti) | |||
12 | 25 maj 2019 | Argentina | 5 – 2 | Sydafrika | Stadion Miejski w Tychach | |
20:30 UTC+2 | Fausto Vera 4′ Ezequiel Barco 63′ (str.), 71′ Julián Álvarez 78′ Adolfo Gaich 90+2′ | (1 – 1) Rapport | 23′ Keenan Phillips 85′ (str.) Lyle Foster | Tychy Publik: 8 351 Domare: Ivan Kružliak (Slovakien) | ||
23 | 28 maj 2019 | Portugal | 0 – 2 | Argentina | Stadion Miejski w Bielsku-Białej | |
18:00 UTC+2 | (0 – 1) Rapport | 33′ Adolfo Gaich 84′ Nehuén Pérez | Bielsko-Biała Publik: 11 874 Domare: Ismail Elfath (USA) | |||
24 | 28 maj 2019 | Sydafrika | 0 – 1 | Sydkorea | Stadion Miejski w Tychach | |
20:30 UTC+2 | (0 – 0) Rapport | 69′ Kim Hyun-woo | Tychy Publik: 2 698 Domare: Fernando Guerrero Ramírez (Mexiko) | |||
35 | 31 maj 2019 | Sydafrika | 1 – 1 | Portugal | Stadion Miejski w Bielsku-Białej | |
20:30 UTC+2 | James Monyane 53′ (str.) | (0 – 1) Rapport | 19′ Rafael Leão | Bielsko-Biała Publik: 7 429 Domare: Alexis Herrera (Venezuela) | ||
36 | 31 maj 2019 | Sydkorea | 2 – 1 | Argentina | Stadion Miejski w Tychach | |
20:30 UTC+2 | Oh Se-hun 42′ Cho Young-wook 57′ | (1 – 0) Rapport | 88′ Cristian Ferreira | Tychy Publik: 10 129 Domare: Benoît Bastien (Frankrike) | ||
Ranking av grupptreor
Kvalificerad för åttondelsfinal |
Lag (grupp) | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Polen (A) | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 2 | +3 | 4 |
Nigeria (D) | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 4 |
Ecuador (B) | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 |
Panama (E) | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | −1 | 4 |
Portugal (F) | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | −1 | 4 |
Norge (C) | 3 | 1 | 0 | 2 | 13 | 5 | +8 | 3 |
Slutspel
Slutspel | |
Statistik | |
---|---|
Matcher | 16 |
Mål | 48 (3 per match) |
Publik | 154 483 (9 655 per match) |
Slutspelsträd
Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | |||||||||||
Colombia (str.) | 1 (5) | |||||||||||||
Nya Zeeland | 1 (4) | |||||||||||||
Colombia | 0 | |||||||||||||
Ukraina | 1 | |||||||||||||
Ukraina | 4 | |||||||||||||
Panama | 1 | |||||||||||||
Ukraina | 1 | |||||||||||||
Italien | 0 | |||||||||||||
Italien | 1 | |||||||||||||
Polen | 0 | |||||||||||||
Italien | 4 | |||||||||||||
Mali | 2 | |||||||||||||
Argentina | 2 (4) | |||||||||||||
Mali (str.) | 2 (5) | |||||||||||||
Ukraina | 3 | |||||||||||||
Sydkorea | 1 | |||||||||||||
Frankrike | 2 | |||||||||||||
USA | 3 | |||||||||||||
USA | 1 | |||||||||||||
Ecuador | 2 | |||||||||||||
Uruguay | 1 | |||||||||||||
Ecuador | 3 | |||||||||||||
Ecuador | 0 | |||||||||||||
Sydkorea | 1 | Bronsmatch | ||||||||||||
Japan | 0 | |||||||||||||
Sydkorea | 1 | |||||||||||||
Sydkorea (str.) | 3 (3) | Italien | 0 | |||||||||||
Senegal | 3 (2) | Ecuador (e.f.) | 1 | |||||||||||
Senegal | 2 | |||||||||||||
Nigeria | 1 | |||||||||||||
Åttondelsfinaler
37 | 2 juni 2019 | Italien | 1 – 0 | Polen | Stadion GOSiR | |
17:30 UTC+2 | Andrea Pinamonti 38′ (str.) | (1 – 0) Rapport | Gdynia Publik: 10 232 Domare: Jesús Gil Manzano (Spanien) | |||
38 | 2 juni 2019 | Colombia | 0000 1 – 1 (e.fl.) | Nya Zeeland | Stadion Widzewa | |
20:30 UTC+2 | Andrés Reyes 11′ | (1 – 1) Rapport | 35′ Elijah Just | Łódź Publik: 9 283 Domare: Ahmed Al-Kaf (Oman) | ||
Brayan Vera Johan Carbonero Andrés Perea Luis Sandoval Iván Angulo Andrés Balanta Carlos Cuesta | Straffsparksläggning 5 – 4 | Sarpreet Singh Joe Bell Max Mata Gianni Stensness Callum McCowatt Liberato Cacace Matt Conroy |
40 | 3 juni 2019 | Uruguay | 1 – 3 | Ecuador | Arena Lublin | |
17:30 UTC+2 | Ronald Araújo 11′ | (1 – 1) Rapport | 31′ (str.) Alexander Alvarado 75′ Sergio Quintero 83′ (str.) Gonzalo Plata | Lublin Publik: 10 562 Domare: Michael Oliver (England) | ||
41 | 3 juni 2019 | Ukraina | 4 – 1 | Panama | Stadion Miejski w Tychach | |
17:30 UTC+2 | Danylo Sikan 23′, 45+1′ Denys Popov 41′ Serhii Buletsa 83′ | (3 – 0) Rapport | 50′ Ernesto Walker | Tychy Publik: 7 219 Domare: Leodán González (Uruguay) | ||
39 | 3 juni 2019 | Senegal | 2 – 1 | Nigeria | Stadion Widzewa | |
20:30 UTC+2 | Amadou Sagna 36′ Ibrahima Niane 45+3′ | (2 – 0) Rapport | 50′ Success Makanjuola | Łódź Publik: 6 854 Domare: Davide Massa (Italien) | ||
42 | 4 juni 2019 | Japan | 0 – 1 | Sydkorea | Arena Lublin | |
17:30 UTC+2 | (0 – 0) Rapport | 84′ Oh Se-hun | Lublin Publik: 10 021 Domare: Maguette N'Diaye (Senegal) | |||
43 | 4 juni 2019 | Frankrike | 2 – 3 | USA | Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka | |
17:30 UTC+2 | Amine Gouiri 41′ Nabil Alioui 55′ | (1 – 1) Rapport | 25′, 74′ Sebastian Soto 83′ Justin Rennicks | Bydgoszcz Publik: 8 469 Domare: Raphael Claus (Brasilien) | ||
44 | 4 juni 2019 | Argentina | 0000 2 – 2 (e.fl.) | Mali | Stadion Miejski w Bielsku-Białej | |
20:30 UTC+2 | Adolfo Gaich 49′ Abdoulaye Diaby 91′ (sjm.) | (0 – 0) Rapport | 67′ Abdoulaye Diaby 120+1′ Boubacar Konté | Bielsko-Biała Publik: 9 146 Domare: Fernando Guerrero Ramírez (Mexiko) | ||
Nehuén Pérez Tomás Chancalay Adolfo Gaich Santiago Sosa Fausto Vera | Straffsparksläggning 4 – 5 | Hadji Dramé Boubacar Traoré Sékou Koïta Abdoulaye Diaby Sambou Sissoko |
Kvartsfinaler
45 | 7 juni 2019 | Colombia | 0 – 1 | Ukraina | Stadion Widzewa | |
15:30 UTC+2 | (0 – 1) Rapport | 11′ Danylo Sikan | Łódź Publik: 8 443 Domare: Mustapha Ghorbal (Algeriet) | |||
46 | 7 juni 2019 | Italien | 4 – 2 | Mali | Stadion Miejski w Tychach | |
18:30 UTC+2 | Ibrahima Koné 12′ (sjm.) Andrea Pinamonti 60′, 83′ (str.) Davide Frattesi 84′ | (1 – 1) Rapport | 38′ Sékou Koïta 79′ Mohamed Camara | Tychy Publik: 11 567 Domare: Ismail Elfath (USA) | ||
47 | 8 juni 2019 | USA | 1 – 2 | Ecuador | Stadion GOSiR | |
17:30 UTC+2 | Timothy Weah 36′ | (1 – 2) Rapport | 30′ José Cifuentes 43′ Jhon Espinoza | Gdynia Publik: 6 389 Domare: Benoît Bastien (Frankrike) | ||
48 | 8 juni 2019 | Sydkorea | 0000 3 – 3 (e.fl.) | Senegal | Stadion Miejski w Bielsku-Białej | |
20:30 UTC+2 | Lee Kang-in 62′ (str.) Lee Ji-sol 90+8′ Cho Young-wook 96′ | (0 – 1) Rapport | 37′ Cavin Diagné 76′ (str.) Ibrahima Niane 120+1′ Amadou Ciss | Bielsko-Biała Publik: 10 627 Domare: Leodán González (Uruguay) | ||
Kim Jung-min Cho Young-wook Um Won-sang Choi Jun Oh Se-hun | Straffsparksläggning | Mamadou Danfa Mamadou Mbow Amadou Ciss Dia N'Diaye Cavin Diagné |
Semifinaler
49 | 11 juni 2019 | Ukraina | 1 – 0 | Italien | Stadion GOSiR | |
17:30 UTC+2 | Serhii Buletsa 65′ | (0 – 0) Rapport | Gdynia Publik: 7 776 Domare: Raphael Claus (Brasilien) | |||
50 | 11 juni 2019 | Ecuador | 0 – 1 | Sydkorea | Arena Lublin | |
20:30 UTC+2 | (0 – 1) Rapport | 39′ Choi Jun | Lublin Publik: 12 614 Domare: Michael Oliver (England) | |||
Bronsmatch
51 | 14 juni 2019 | Italien | 0000 0 – 1 (e.fl.) | Ecuador | Stadion GOSiR | |
20:30 UTC+2 | (0 – 0) Rapport | 104′ Richard Mina | Gdynia Publik: 8 937 Domare: Jesús Gil Manzano (Spanien) | |||
Final
52 | 15 juni 2019 | Ukraina | 3 – 1 | Sydkorea | Stadion Widzewa | |
18:00 UTC+2 | Vladyslav Supriaha 34′, 54′ Heorhiy Tsitaishvili 89′ | (1 – 1) Rapport | 5′ (str.) Lee Kang-in | Łódź Publik: 16 344 Domare: Ismail Elfath (USA) | ||
Sammanställning
Världsmästare | |
Silvermedaljörer | |
Bronsmedaljörer | |
Förlorare av match om tredjeplats | |
Utslagna i kvartsfinalerna | |
Utslagna i åttondelsfinalerna | |
Utslagna i gruppspelet |
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ukraina | 7 | 6 | 1 | 0 | 13 | 5 | +8 | 19 |
2 | Sydkorea | 7 | 4 | 1 | 2 | 7 | 7 | 0 | 13 |
3 | Ecuador | 7 | 3 | 2 | 2 | 8 | 5 | +3 | 11 |
4 | Italien | 7 | 4 | 2 | 1 | 8 | 4 | +4 | 14 |
5 | Senegal | 5 | 3 | 2 | 0 | 10 | 4 | +6 | 11 |
6 | USA | 5 | 3 | 0 | 2 | 8 | 6 | +2 | 9 |
7 | Colombia | 5 | 2 | 1 | 2 | 9 | 4 | +5 | 7 |
8 | Mali | 5 | 1 | 2 | 2 | 12 | 12 | 0 | 5 |
9 | Nya Zeeland | 4 | 3 | 1 | 0 | 8 | 2 | +6 | 10 |
10 | Frankrike | 4 | 3 | 0 | 1 | 9 | 5 | +4 | 9 |
11 | Argentina | 4 | 2 | 1 | 1 | 9 | 5 | +4 | 7 |
12 | Uruguay | 4 | 2 | 0 | 2 | 8 | 5 | +3 | 6 |
13 | Japan | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 2 | +2 | 5 |
14 | Polen | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 3 | +2 | 4 |
15 | Nigeria | 4 | 1 | 1 | 2 | 6 | 5 | +1 | 4 |
16 | Panama | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 8 | −4 | 4 |
17 | Portugal | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | −1 | 4 |
18 | Norge | 3 | 1 | 0 | 2 | 13 | 5 | +8 | 3 |
19 | Sydafrika | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | −4 | 1 |
20 | Saudiarabien | 3 | 0 | 0 | 3 | 4 | 8 | −4 | 0 |
21 | Mexiko | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6 | −5 | 0 |
22 | Qatar | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 | −6 | 0 |
23 | Tahiti | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 14 | −14 | 0 |
24 | Honduras | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 19 | −19 | 0 |
Källor
- Fifa.com
|
|