Världsmästerskapet i handboll för herrar 2021
Världsmästerskapet i handboll för herrar | |||
Evenemangsfakta | |||
---|---|---|---|
Datum | 13–31 januari 2021 | ||
Arrangör | IHF | ||
Värdland | Egypten | ||
Spelplats | 4 (Borg El Arab, Egyptens nya huvudstad, Kairo, 6 oktober-staden) | ||
Deltagare | |||
Nationer | 32 | ||
Statistik | |||
Matcher | 102 | ||
Mål | 5803 (56,9 per match) | ||
Flest mål | Frankis Carol (58 mål) | ||
Bäste spelare | Mikkel Hansen (MVP) | ||
0 | |||
Mästare | Danmark (2:a titeln) | ||
Tvåa | Sverige | ||
Trea | Spanien | ||
000Fyra | Frankrike | ||
| |||
|
Världsmästerskapet i handboll för herrar 2021 spelades i Egypten från den 13 till 31 januari 2021.
Det här var första gången som 32 lag deltog istället för 24 lag. Kap Verde, Kongo-Kinshasa och Uruguay deltog i mästerskapet för första gången.
Före turneringsstarten drog sig Tjeckien och USA ur på grund av covid-19 och ersattes av Nordmakedonien och Schweiz.[1]
Kap Verde tvingades den 18 januari dra sig ur turneringen efter endast en spelad match, då flera spelare i laget testats positivt för covid-19. Kap Verdes resterande matcher i gruppspelet, och tilltänkta matcher i slutspelet, tillskrevs därmed som förluster med 0–10 enligt IHF:s regler.[2][3]
På grund av coronaviruspandemin spelades mästerskapet utan publik.[4]
Sverige spelade VM-final för första gången sedan 2001, men förlorade med 26–24 mot regerande mästarna Danmark som därmed vann sitt andra raka mästerskap.
Arenor
Mästerskapet spelades på fyra olika arenor i Egypten.
Egypten | |
---|---|
Kairo | Egyptens nya huvudstad |
Kairostadion | Handbollsarenan |
Kapacitet: 16 200 | Kapacitet: 7 000 |
Borg El Arab | 6 oktober-staden |
Handbollsarenan | Dr Hassan Moustafa-hallen |
Kapacitet: 5 000 | Kapacitet: 4 500 |
Kvalificerade nationer
Nation | Kvalificerade som | Tidigare medverkande[a] | |
---|---|---|---|
Egypten | Värdnation | 15 (1964, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019) | |
Danmark | Världsmästare | 23 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1993, 1995, 1999, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019) | |
Angola | De sju bästa i Afrikanska mästerskapet | 4 (2005, 2007, 2017, 2019) | |
Algeriet | De sju bästa i Afrikanska mästerskapet | 14 (1974, 1982, 1986, 1990, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2013, 2015) | |
Tunisien | De sju bästa i Afrikanska mästerskapet | 14 (1967, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019) | |
Qatar | Semifinalist i Asiatiska mästerskapet | 7 (2003, 2005, 2007, 2013, 2015, 2017, 2019) | |
Japan | Semifinalist i Asiatiska mästerskapet | 14 (1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1990, 1995, 1997, 2005, 2011, 2017, 2019) | |
Bahrain | Semifinalist i Asiatiska mästerskapet | 3 (2011, 2017, 2019) | |
Sydkorea | Semifinalist i Asiatiska mästerskapet | 12 (1986, 1990, 1995, 1997, 1999, 2001, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019) | |
Argentina | Topp tre i Syd- och Centralamerikanska mästerskapet | 12 (1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019) | |
Brasilien | Topp tre i Syd- och Centralamerikanska mästerskapet | 14 (1958, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019) | |
Kroatien | Topp tre i Europamästerskapet | 13 (1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019) | |
Spanien | Topp tre i Europamästerskapet | 20 (1958, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019) | |
Kap Verde | De sju bästa i Afrikanska mästerskapet | 0 (debut) | |
Marocko | De sju bästa i Afrikanska mästerskapet | 6 (1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2007) | |
Norge | Topp tre i Europamästerskapet | 15 (1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1993, 1997, 1999, 2001, 2005, 2007, 2009, 2011, 2017, 2019) | |
Uruguay | Topp tre i Syd- och Centralamerikanska mästerskapet | 0 (debut) | |
Kongo-Kinshasa | De sju bästa i Afrikanska mästerskapet | 0 (debut) | |
Belarus | Europamästerskapets slutställning | 4 (1995, 2013, 2015, 2017) | |
Frankrike | Europamästerskapets slutställning | 22 (1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1978, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019) | |
Island | Europamästerskapets slutställning | 20 (1958, 1961, 1964, 1970, 1974, 1978, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 2001, 2003, 2005, 2007, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019) | |
Portugal | Europamästerskapets slutställning | 3 (2001, 2003) | |
Slovenien | Europamästerskapets slutställning | 8 (1995, 2001, 2003, 2005, 2007, 2013, 2015, 2017) | |
Sverige | Europamästerskapets slutställning | 24 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2015, 2017, 2019) | |
Tyskland | Europamästerskapets slutställning | 24 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1993, 1995, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019) | |
Ungern | Europamästerskapets slutställning | 20 (1958, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013, 2017, 2019) | |
Österrike | Europamästerskapets slutställning | 6 (1938, 1958, 1993, 2011, 2015, 2019) | |
Polen | Wildcard | 15 (1958, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017) | |
RHF (Ryska handbollsförbundet)[5] | Wildcard | 13 (1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2013, 2015, 2017, 2019) | |
Chile | Representant för Syd- och Centralamerika | 5 (2011, 2013, 2015, 2017, 2019) | |
Nordmakedonien[b] | Ersättare | 6 (1999, 2009, 2013, 2015, 2017, 2019) | |
Schweiz[b] | Ersättare | 10 (1954, 1961, 1964, 1967, 1970, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995) |
- ^ Fetmarkerat indikerar för mästare det året, Kursiv indikerar för värdnation det året.
- ^ [a b c d] Tjeckien och USA drog sig ur på grund av covid-19 och ersattes av Nordmakedonien och Schweiz[1]
Inledande omgång
Kvalificerad för huvudrundan | |
Kvalificerad för placeringsspel |
Det inledande gruppspelet avgjordes 13 till 19 januari.
Grupp A
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ungern | 3 | 3 | 0 | 0 | 107 | 73 | +34 | 6 |
2 | Tyskland | 3 | 2 | 0 | 1 | 81 | 43 | +38 | 4 |
3 | Uruguay | 3 | 1 | 0 | 2 | 42 | 87 | −45 | 2 |
4 | Kap Verde | 3 | 0 | 0 | 3 | 27 | 54 | −27 | 0 |
15 januari 2021 | Tyskland | 43 – 14 | Uruguay | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
19:00 UTC+2 | Kastening 9 4× | (16–4) Rapport | Morandeira 4 2× 1× | 6 oktober-staden Domare: Grillo, Lenci (Argentina) | ||
15 januari 2021 | Ungern | 34 – 27 | Kap Verde | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
21:30 UTC+2 | Ancsin 7 6× 1× 1× | (19–14) Rapport | Semedo 6 4× 1× | 6 oktober-staden Domare: Emam, Hedaia (Egypten) | ||
[a] | 17 januari 2021 | Kap Verde | 0 – 10 | Tyskland | Dr Hassan Moustafa-hallen | |
6 oktober-staden | ||||||
17 januari 2021 | Ungern | 44 – 18 | Uruguay | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
21:30 UTC+2 | Máthé 8 3× 2× | (16–8) Rapport | Morandeira 4 2× | 6 oktober-staden Domare: Kolahdouzan, Mousaviannazhad (Iran) | ||
[b] | 19 januari 2021 | Uruguay | 10 – 0 | Kap Verde | Dr Hassan Moustafa-hallen | |
6 oktober-staden | ||||||
19 januari 2021 | Tyskland | 28 – 29 | Ungern | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
21:30 UTC+2 | Schiller 7 7× | (14–15) Rapport | Bánhidi, Máthé 8 7× 1× | 6 oktober-staden Domare: Gubica, Milošević (Croatien) | ||
Grupp B
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spanien | 3 | 2 | 1 | 0 | 92 | 85 | +7 | 5 |
2 | Polen | 3 | 2 | 0 | 1 | 89 | 78 | +11 | 4 |
3 | Brasilien | 3 | 0 | 2 | 1 | 84 | 94 | −10 | 2 |
4 | Tunisien | 3 | 0 | 1 | 2 | 90 | 98 | −8 | 1 |
15 januari 2021 | Spanien | 29 – 29 | Brasilien | Handbollsarenan | ||
19:00 UTC+2 | tre spelare 4 4× | (16–13) Rapport | Langaro, Moraes 6 6× 1× | Egyptens nya huvudstad Domare: Pavićević, Ražnatović (Montenegro) | ||
15 januari 2021 | Tunisien | 28 – 30 | Polen | Handbollsarenan | ||
21:30 UTC+2 | Sanaï 9 5× 2× | (17–17) Rapport | Moryto 11 6× 2× | Egyptens nya huvudstad Domare: Nachevski, Nikolov (Nordmakedonien) | ||
17 januari 2021 | Tunisien | 32 – 32 | Brasilien | Handbollsarenan | ||
19:00 UTC+2 | Darmoul 9 6× 2× | (20–16) Rapport | Hackbarth, Langaro 6 4× | Egyptens nya huvudstad Domare: Hansen, Madsen (Danmark) | ||
17 januari 2021 | Polen | 26 – 27 | Spanien | Handbollsarenan | ||
21:30 UTC+2 | Sićko 6 6× | (11–14) Rapport | tre spelare 5 2× 1× | Egyptens nya huvudstad Domare: Horáček, Novotný (Tjeckien) | ||
19 januari 2021 | Spanien | 36 – 30 | Tunisien | Handbollsarenan | ||
19:00 UTC+2 | Fernández 10 5× | (17–14) Rapport | Darmoul 8 3× 1× | Egyptens nya huvudstad Domare: Hansen, Madsen (Danmark) | ||
19 januari 2021 | Brasilien | 23 – 33 | Polen | Handbollsarenan | ||
21:30 UTC+2 | Langaro 4 4× 1× | (11–13) Rapport | Moryto, Sićko 6 4× 1× | Egyptens nya huvudstad Domare: Pavićević, Ražnatović (Montenegro) | ||
Grupp C
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kroatien | 3 | 2 | 1 | 0 | 83 | 73 | +10 | 5 |
2 | Qatar | 3 | 2 | 0 | 1 | 85 | 80 | +5 | 4 |
3 | Japan | 3 | 1 | 1 | 1 | 88 | 89 | −1 | 3 |
4 | Angola | 3 | 0 | 0 | 3 | 74 | 88 | −14 | 0 |
15 januari 2021 | Qatar | 30 – 25 | Angola | Handbollsarenan | ||
16:30 UTC+2 | Madadi 8 6× 1× | (14–13) Rapport | Pestana 6 4× | Borg El Arab Domare: Santos, Fonseca (Portugal) | ||
15 januari 2021 | Kroatien | 29 – 29 | Japan | Handbollsarenan | ||
19:00 UTC+2 | Marić 7 3× 2× | (14–17) Rapport | Agarie, R. Tokuda 5 3× 2× | Borg El Arab Domare: Krichen, Makhlouf (Tunisien) | ||
17 januari 2021 | Qatar | 31 – 29 | Japan | Handbollsarenan | ||
16:30 UTC+2 | Carol 11 3× | (15–16) Rapport | Doi 7 3× 2× | Borg El Arab Domare: Raluy, Sabroso (Spanien) | ||
17 januari 2021 | Angola | 20 – 28 | Kroatien | Handbollsarenan | ||
19:00 UTC+2 | Ferreira 4 6× 2× | (11–12) Rapport | Čupić 6 6× 3× | Borg El Arab Domare: Belkhiri, Hamidi (Algeriet) | ||
19 januari 2021 | Japan | 30 – 29 | Angola | Handbollsarenan | ||
16:30 UTC+2 | Watanabe 7 1× | (16–12) Rapport | Tati 6 5× | Borg El Arab Domare: Krichen, Makhlouf (Tunisien) | ||
19 januari 2021 | Kroatien | 26 – 24 | Qatar | Handbollsarenan | ||
19:00 UTC+2 | Štrlek 6 4× 2× | (13–11) Rapport | Carol 7 2× 1× | Borg El Arab Domare: Nachevski, Nikolov (Nordmakedonien) | ||
Grupp D
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Danmark | 3 | 3 | 0 | 0 | 104 | 59 | +45 | 6 |
2 | Argentina | 3 | 2 | 0 | 1 | 72 | 74 | −2 | 4 |
3 | Bahrain | 3 | 1 | 0 | 2 | 75 | 85 | −10 | 2 |
4 | Kongo-Kinshasa | 3 | 0 | 0 | 3 | 68 | 101 | −33 | 0 |
15 januari 2021 | Argentina | 28 – 22 | Kongo-Kinshasa | Kairostadion | ||
19:00 UTC+2 | tre spelare 5 4× 1× | (13–14) Rapport | Kiangebeni 7 2× | Kairo Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike) | ||
15 januari 2021 | Danmark | 34 – 20 | Bahrain | Kairostadion | ||
21:30 UTC+2 | Gidsel 10 5× | (19–10) Rapport | Ahmed 8 4× 1× | Kairo Domare: Brunner, Salah (Schweiz) | ||
17 januari 2021 | Argentina | 24 – 21 | Bahrain | Kairostadion | ||
19:00 UTC+2 | Pizzaro 6 1× 1× | (12–10) Rapport | Ahmed 5 6× 2× | Kairo Domare: Schulze, Tönnies (Tyskland) | ||
17 januari 2021 | Kongo-Kinshasa | 19 – 39 | Danmark | Kairostadion | ||
21:30 UTC+2 | Bouity, Mvumbi 4 3× 1× | (10–23) Rapport | J. Hansen 8 1× 1× | Kairo Domare: Brunner, Salah (Schweiz) | ||
19 januari 2021 | Bahrain | 34 – 27 | Kongo-Kinshasa | Kairostadion | ||
19:00 UTC+2 | Al-Sayyad 9 7× 1× | (14–12) Rapport | Kiangebeni 6 4× 1× | Kairo Domare: Kleven, Jørum (Norge) | ||
19 januari 2021 | Danmark | 31 – 20 | Argentina | Kairostadion | ||
21:30 UTC+2 | M. Hansen 7 3× 1× | (15–10) Rapport | Martínez Cami 6 6× 3× 1× | Kairo Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike) | ||
Grupp E
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Frankrike | 3 | 3 | 0 | 0 | 88 | 76 | +12 | 6 |
2 | Norge | 3 | 2 | 0 | 1 | 93 | 82 | +11 | 4 |
3 | Schweiz | 3 | 1 | 0 | 2 | 77 | 81 | −4 | 2 |
4 | Österrike | 3 | 0 | 0 | 3 | 82 | 101 | −19 | 0 |
14 januari 2021 | Österrike | 25 – 28 | Schweiz | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
19:00 UTC+2 | Weber 7 7× 1× 1× | (13–13) Rapport | Schmid 7 4× 1× | 6 oktober-staden Domare: Kolahdouzan, Mousaviannazhad (Iran) | ||
14 januari 2021 | Norge | 24 – 28 | Frankrike | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
21:30 UTC+2 | Sagosen 10 5× | (13–13) Rapport | Mahé 9 5× 2× | 6 oktober-staden Domare: García, Marín (Spanien) | ||
16 januari 2021 | Österrike | 28 – 35 | Frankrike | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
19:00 UTC+2 | Wagner 7 3× | (13–17) Rapport | tre spelare 4 4× 1× | 6 oktober-staden Domare: Grillo, Lenci (Argentina) | ||
16 januari 2021 | Schweiz | 25 – 31 | Norge | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
21:30 UTC+2 | Lier, Milosevic 7 6× 1× | (13–17) Rapport | Sagosen 11 3× 1× | 6 oktober-staden Domare: Gubica, Milošević (Kroatien) | ||
18 januari 2021 | Frankrike | 25 – 24 | Schweiz | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
19:00 UTC+2 | Mahé 7 3× 1× | (14–14) Rapport | Schmid 10 5× 1× | 6 oktober-staden Domare: Grillo, Lenci (Argentina) | ||
18 januari 2021 | Norge | 38 – 29 | Österrike | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
21:30 UTC+2 | Sagosen 9 4× 1× | (20–17) Rapport | Wagner, Weber 6 4× 1× | 6 oktober-staden Domare: García, Marín (Spanien) | ||
Grupp F
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Portugal | 3 | 3 | 0 | 0 | 84 | 62 | +22 | 6 |
2 | Island | 3 | 2 | 0 | 1 | 93 | 72 | +21 | 4 |
3 | Algeriet | 3 | 1 | 0 | 2 | 67 | 88 | −21 | 2 |
4 | Marocko | 3 | 0 | 0 | 3 | 66 | 88 | −22 | 0 |
14 januari 2021 | Algeriet | 24 – 23 | Marocko | Handbollsarenan | ||
19:00 UTC+2 | Ayoub 7 6× | (8–15) Rapport | Reida 6 9× 1× 3× | Egyptens nya huvudstad Domare: Hansen, Madsen (Danmark) | ||
14 januari 2021 | Portugal | 25 – 23 | Island | Handbollsarenan | ||
21:30 UTC+2 | Martins 6 3× 2× | (11–10) Rapport | Elísson 6 4× 3× | Egyptens nya huvudstad Domare: Horáček, Novotný (Tjeckien) | ||
16 januari 2021 | Marocko | 20 – 33 | Portugal | Handbollsarenan | ||
19:00 UTC+2 | Harchaoui 5 7× 1× | (12–12) Rapport | Portela 9 2× | Egyptens nya huvudstad Domare: Lah, Sok (Slovenien) | ||
16 januari 2021 | Algeriet | 24 – 39 | Island | Handbollsarenan | ||
21:30 UTC+2 | Ayoub 5 4× 1× 1× | (10–22) Rapport | Elísson 12 4× 1× | Egyptens nya huvudstad Domare: Hansen, Madsen (Danmark) | ||
18 januari 2021 | Portugal | 26 – 19 | Algeriet | Handbollsarenan | ||
19:00 UTC+2 | Portela 4 6× 1× | (14–9) Rapport | Berkous 7 4× 1× 1× | Egyptens nya huvudstad Domare: Pavićević, Ražnatović (Montenegro) | ||
18 januari 2021 | Island | 31 – 23 | Marocko | Handbollsarenan | ||
21:30 UTC+2 | Guðmundsson, V. Kristjánsson 6 3× 1× | (15–10) Rapport | Zaroili 5 4× 1× 2× | Egyptens nya huvudstad Domare: Horáček, Novotný (Tjeckien) | ||
Grupp G
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sverige | 3 | 3 | 0 | 0 | 97 | 69 | +28 | 6 |
2 | Egypten | 3 | 2 | 0 | 1 | 96 | 72 | +24 | 4 |
3 | Nordmakedonien | 3 | 1 | 0 | 2 | 71 | 99 | −28 | 2 |
4 | Chile | 3 | 0 | 0 | 3 | 84 | 108 | −24 | 0 |
13 januari 2021 | Egypten | 35 – 29 | Chile | Kairostadion | ||
19:00 UTC+2 | El-Deraa 6 7× 2× | (18–11) Rapport | Salinas 8 9× 2× 1× | Kairo Domare: Schulze, Tönnies (Tyskland) | ||
14 januari 2021 | Sverige | 32 – 20 | Nordmakedonien | Kairostadion | ||
21:30 UTC+2 | Wanne 11 4× 2× | (16–11) Rapport | Lazarov 5 3× 1× | Kairo Domare: Kleven, Jørum (Norge) | ||
16 januari 2021 | Egypten | 38 – 19 | Nordmakedonien | Kairostadion | ||
19:00 UTC+2 | Mamdouh 8 2× | (20–6) Rapport | tre spelare 3 5× 1× | Kairo Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike) | ||
16 januari 2021 | Chile | 26 – 41 | Sverige | Kairostadion | ||
21:30 UTC+2 | Er. Feuchtmann 7 8× 1× | (16–20) Rapport | Pellas 12 4× 1× | Kairo Domare: Brunner, Salah (Schweiz) | ||
18 januari 2021 | Nordmakedonien | 32 – 29 | Chile | Kairostadion | ||
16:30 UTC+2 | Lazarov 8 6× | (16–17) Rapport | tre spelare 7 5× 1× | Kairo Domare: Gubica, Milošević (Kroatien) | ||
18 januari 2021 | Sverige | 24 – 23 | Egypten | Kairostadion | ||
19:00 UTC+2 | Persson 8 2× 1× | (9–12) Rapport | Sanad 8 3× | Kairo Domare: Kleven, Jørum (Norge) | ||
Grupp H
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | RHF | 3 | 2 | 1 | 0 | 93 | 83 | +10 | 5 |
2 | Slovenien | 3 | 2 | 0 | 1 | 105 | 85 | +20 | 4 |
3 | Belarus | 3 | 1 | 1 | 1 | 89 | 85 | +4 | 3 |
4 | Sydkorea | 3 | 0 | 0 | 3 | 79 | 113 | −34 | 0 |
14 januari 2021 | Belarus | 32 – 32 | RHF | Handbollsarenan | ||
16:30 UTC+2 | Vailupau 10 6× 1× | (15–15) Rapport | tre spelare 6 5× 1× 1× | Borg El Arab Domare: Belkhiri, Hamidi (Algeriet) | ||
14 januari 2021 | Slovenien | 51 – 29 | Sydkorea | Handbollsarenan | ||
19:00 UTC+2 | Gajić 10 6× 1× | (25–16) Rapport | Kim Jin-y., Kim Jin-h. 6 2× | Borg El Arab Domare: Raluy, Sabroso (Spanien) | ||
16 januari 2021 | Belarus | 32 – 24 | Sydkorea | Handbollsarenan | ||
16:30 UTC+2 | Vailupau 8 9× 1× 1× | (15–9) Rapport | Kim Jin-y. 8 3× | Borg El Arab Domare: Krichen, Makhlouf (Tunisien) | ||
16 januari 2021 | RHF | 31 – 25 | Slovenien | Handbollsarenan | ||
19:00 UTC+2 | tre spelare 6 5× 1× | (16–13) Rapport | Dolenec 6 4× 1× | Borg El Arab Domare: Nachevski, Nikolov (Nordmakedonien) | ||
18 januari 2021 | Sydkorea | 26 – 30 | RHF | Handbollsarenan | ||
16:30 UTC+2 | Kim Ji-u. 8 2× 1× | (15–15) Rapport | Andrejev, Kornev 5 5× 2× | Borg El Arab Domare: Belkhiri, Hamidi (Algeriet) | ||
18 januari 2021 | Slovenien | 29 – 25 | Belarus | Handbollsarenan | ||
19:00 UTC+2 | Janc 8 5× 1× | (15–15) Rapport | Karalek 7 5× 1× | Borg El Arab Domare: Raluy, Sabroso (Spanien) | ||
Placeringsmatcher
Kvalificerad för match om 25:e plats | |
Kvalificerad för match om 27:e plats | |
Kvalificerad för match om 29:e plats | |
Kvalificerad för match om 31:a plats |
Grupp I
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tunisien | 3 | 3 | 0 | 0 | 82 | 51 | +31 | 6 |
2 | Kongo-Kinshasa | 3 | 2 | 0 | 1 | 64 | 69 | −5 | 4 |
3 | Angola | 3 | 1 | 0 | 2 | 70 | 66 | +4 | 2 |
4[3] | Kap Verde | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 30 | −30 | 0 |
21 januari 2021 | Kap Verde | 0 – 10 | Tunisien | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
6 oktober-staden | ||||||
21 januari 2021 | Angola | 31 – 32 | Kongo-Kinshasa | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
19:00 UTC+2 | Ferreira 8 2× 1× 1× | (15–13) Rapport | Kiangebeni 8 5× 1× | 6 oktober-staden Domare: Emam, Hedaia (Egypten) | ||
23 januari 2021 | Kap Verde | 0 – 10 | Angola | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
6 oktober-staden | ||||||
23 januari 2021 | Tunisien | 38 – 22 | Kongo-Kinshasa | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
19:00 UTC+2 | Toumi 7 4× | (17–13) Rapport | Mvumbi 5 2× 2× | 6 oktober-staden Domare: Grillo, Lenci (Argentina) | ||
25 januari 2021 | Kongo-Kinshasa | 10 – 0 | Kap Verde | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
6 oktober-staden | ||||||
25 januari 2021 | Tunisien | 34 – 29 | Angola | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
19:00 UTC+2 | Rzig 12 8× 1× | (14–13) Rapport | Hebo, Lopes 7 3× 1× 1× | 6 oktober-staden Domare: Kolahdouzan, Mousaviannazhad (Iran) | ||
Grupp II
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Österrike | 3 | 3 | 0 | 0 | 105 | 82 | +23 | 6 |
2 | Chile | 3 | 2 | 0 | 1 | 103 | 83 | +20 | 4 |
3 | Marocko | 3 | 1 | 0 | 2 | 71 | 89 | −18 | 2 |
4 | Sydkorea | 3 | 0 | 0 | 3 | 87 | 112 | −25 | 0 |
20 januari 2021 | Chile | 44 – 33 | Sydkorea | Handbollsarenan | ||
16:30 UTC+2 | Salinas Muñoz 12 4× 2× | (24–17) Rapport | Kim Jin-y. 8 5× | Egyptens nya huvudstad Domare: Belkhiri, Hamidi (Algeriet) | ||
20 januari 2021 | Österrike | 36 – 22 | Marocko | Handbollsarenan | ||
19:00 UTC+2 | Frimmel 9 5× 2× | (17–14) Rapport | Reida 7 4× | Egyptens nya huvudstad Domare: Brunner, Salah (Schweiz) | ||
22 januari 2021 | Marocko | 32 – 25 | Sydkorea | Handbollsarenan | ||
16:30 UTC+2 | Fougani 7 5× 2× 1× | (15–14) Rapport | Kim Jin-y. 9 4× | Egyptens nya huvudstad Domare: Jørum, Kleven (Norge) | ||
22 januari 2021 | Österrike | 33 – 31 | Chile | Handbollsarenan | ||
19:00 UTC+2 | Frimmel 8 8× 1× | (14–15) Rapport | Er. Feuchtmann 9 7× 1× | Egyptens nya huvudstad Domare: Brunner, Salah (Schweiz) | ||
24 januari 2021 | Marocko | 17 – 28 | Chile | Handbollsarenan | ||
16:30 UTC+2 | Harchaoui 6 6× 2× | (12–14) Rapport | Salinas 7 4× | Egyptens nya huvudstad Domare: Pavićević, Ražnatović (Montenegro) | ||
24 januari 2021 | Sydkorea | 29 – 36 | Österrike | Handbollsarenan | ||
19:00 UTC+2 | Kim Jin-y., Kang 4 1× 1× | (14–18) Rapport | Pratschner 9 3× 2× | Egyptens nya huvudstad Domare: Emam, Hedaia (Egypten) | ||
Match om 31:a plats
27 januari 2021 | Kap Verde | 0 – 10 | Sydkorea | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
6 oktober-staden | ||||||
Match om 29:e plats
27 januari 2021 | Angola | 29 – 30 (e.str.) | Marocko | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
18:30 UTC+2 | Ferreira, Hebo 6 5× | (14–13) Rapport | Rezzouki 12 4× 2× | 6 oktober-staden Domare: Belkhiri, Hamidi (Algeriet) | ||
FT : 27–27 EFL: 27–27, 27–27 STR: 29–30 | ||||||
Match om 27:e plats
27 januari 2021 | Kongo-Kinshasa | 30 – 35 | Chile | Handbollsarenan | ||
16:00 UTC+2 | Ngando 8 3× | (13–8) Rapport | tre spelare 6 1× 1× | Egyptens nya huvudstad Domare: Krichen, Makhlouf (Tunisien) | ||
Match om 25:e plats
27 januari 2021 | Tunisien | 37 – 33 | Österrike | Handbollsarenan | ||
18:30 UTC+2 | Sanaï 8 4× 2× | (19–16) Rapport | Frimmel, Wagner 7 3× 2× | Egyptens nya huvudstad Domare: Grillo, Lenci (Argentina) | ||
Huvudrunda
Kvalificerad för kvartsfinal |
Lagen som gick vidare till huvudrundan tog med sig poängen och målskillnaden från de inbördes mötena i gruppspelet.
Grupp I
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spanien | 5 | 4 | 1 | 0 | 162 | 134 | +28 | 9 |
2 | Ungern | 5 | 4 | 0 | 1 | 160 | 131 | +29 | 8 |
3[a] | Tyskland | 5 | 2 | 1 | 2 | 153 | 122 | +31 | 5 |
4[a] | Polen | 5 | 2 | 1 | 2 | 138 | 119 | +19 | 5 |
5 | Brasilien | 5 | 1 | 1 | 3 | 136 | 139 | −3 | 3 |
6 | Uruguay | 5 | 0 | 0 | 5 | 88 | 192 | −104 | 0 |
- ^ [a b] Inbördes möte Polen–Tyskland 23–23. Tyskland före med bättre total målskillnad.
21 januari 2021 | Uruguay | 16 – 30 | Polen | Handbollsarenan | ||
16:30 UTC+2 | Cancio 6 1× | (9–14) Rapport | Moryto 8 6× 1× | Egyptens nya huvudstad Domare: Belkhiri, Hamidi (Algeriet) | ||
21 januari 2021 | Ungern | 29 – 23 | Brasilien | Handbollsarenan | ||
19:00 UTC+2 | Bánhidi 5 4× 2× | (16–11) Rapport | Langaro 8 3× | Egyptens nya huvudstad Domare: Brunner, Salah (Schweiz) | ||
21 januari 2021 | Spanien | 32 – 28 | Tyskland | Handbollsarenan | ||
21:30 UTC+2 | Fernández 6 3× 1× | (16–13) Rapport | Kastening 7 5× 2× 1× | Egyptens nya huvudstad Domare: Gubica, Milošević (Kroatien) | ||
23 januari 2021 | Uruguay | 23 – 38 | Spanien | Handbollsarenan | ||
16:30 UTC+2 | Cancio 8 3× 1× | (12–24) Rapport | Ariño 8 5× 1× | Egyptens nya huvudstad Domare: Emam, Hedaia (Egypten) | ||
23 januari 2021 | Polen | 26 – 30 | Ungern | Handbollsarenan | ||
19:00 UTC+2 | Sićko 5 3× | (10–16) Rapport | Lékai 8 3× 1× | Egyptens nya huvudstad Domare: Gubica, Milošević (Kroatien) | ||
23 januari 2021 | Tyskland | 31 – 24 | Brasilien | Handbollsarenan | ||
21:30 UTC+2 | Golla 7 6× 1× | (16–12) Rapport | Moraes 6 3× 1× | Egyptens nya huvudstad Domare: Jørum, Kleven (Norge) | ||
25 januari 2021 | Brasilien | 37 – 17 | Uruguay | Handbollsarenan | ||
16:30 UTC+2 | Luciano 7 2× 1× | (18–7) Rapport | tre spelare 3 2× | Egyptens nya huvudstad Domare: Krichen, Makhlouf (Tunisien) | ||
25 januari 2021 | Spanien | 36 – 28 | Ungern | Handbollsarenan | ||
19:00 UTC+2 | Solé 8 5× 1× | (21–14) Rapport | Balogh, Győri 5 4× 1× | Egyptens nya huvudstad Domare: Nachevski, Nikolov (Makedonien) | ||
25 januari 2021 | Polen | 23 – 23 | Tyskland | Handbollsarenan | ||
21:30 UTC+2 | Krajewski 5 5× 1× | (12–11) Rapport | Schmidt, Weber 4 4× 1× | Egyptens nya huvudstad Domare: Pavićević, Ražnatović (Montenegro) | ||
Grupp II
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Danmark | 5 | 5 | 0 | 0 | 169 | 116 | +53 | 10 |
2[a] | Qatar | 5 | 3 | 0 | 2 | 132 | 135 | −3 | 6 |
3[a] | Argentina | 5 | 3 | 0 | 2 | 120 | 121 | −1 | 6 |
4 | Kroatien | 5 | 2 | 1 | 2 | 128 | 132 | −4 | 5 |
5 | Japan | 5 | 1 | 1 | 3 | 138 | 147 | −9 | 3 |
6 | Bahrain | 5 | 0 | 0 | 5 | 107 | 143 | −36 | 0 |
- ^ [a b] Inbördes möte Argentina–Qatar 25–26.
21 januari 2021 | Japan | 24 – 28 | Argentina | Kairostadion | ||
16:30 UTC+2 | Yoshino 6 2× 2× | (13–17) Rapport | Pizzaro 10 2× 3× | Kairo Domare: Kolahdouzan, Mousaviannazhad (Iran) | ||
21 januari 2021 | Kroatien | 28 – 18 | Bahrain | Kairostadion | ||
19:00 UTC+2 | Horvat 8 2× | (13–8) Rapport | Ahmed, Al-Sayyad 6 3× 1× | Kairo Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike) | ||
21 januari 2021 | Danmark | 32 – 23 | Qatar | Kairostadion | ||
21:30 UTC+2 | M. Hansen 8 4× | (17–12) Rapport | Carol 12 7× 3× | Kairo Domare: Pavićević, Ražnatović (Montenegro) | ||
23 januari 2021 | Qatar | 28 – 23 | Bahrain | Kairostadion | ||
16:30 UTC+2 | Capote 9 2× | (13–14) Rapport | Ahmed 5 4× 2× | Kairo Domare: García, Marín (Spanien) | ||
23 januari 2021 | Argentina | 23 – 19 | Kroatien | Kairostadion | ||
19:00 UTC+2 | Pizarro 4 5× 1× 1× | (12–12) Rapport | Čupić 7 4× 1× | Kairo Domare: Pavićević, Ražnatović (Montenegro) | ||
23 januari 2021 | Japan | 27 – 34 | Danmark | Kairostadion | ||
21:30 UTC+2 | Agarie 7 5× 1× | (17–19) Rapport | E. Jakobsen 12 3× 1× 1× | Kairo Domare: Nachevski, Nikolov (Nordmakedonien) | ||
25 januari 2021 | Bahrain | 25 – 29 | Japan | Kairostadion | ||
16:30 UTC+2 | Ahmed 5 5× 1× | (12–19) Rapport | Yoshino 9 2× | Kairo Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike) | ||
25 januari 2021 | Argentina | 25 – 26 | Qatar | Kairostadion | ||
19:00 UTC+2 | Pizarro 7 5× 2× | (13–12) Rapport | Carol 8 3× 1× | Kairo Domare: Horáček, Novotný (Tjeckien) | ||
25 januari 2021 | Danmark | 38 – 26 | Kroatien | Kairostadion | ||
21:30 UTC+2 | Jakobsen 8 3× | (17–15) Rapport | Marić 6 3× 1× | Kairo Domare: Raluy, Sabroso (Spanien) | ||
Grupp III
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Frankrike | 5 | 5 | 0 | 0 | 142 | 123 | +19 | 10 |
2 | Norge | 5 | 4 | 0 | 1 | 155 | 137 | +18 | 8 |
3 | Portugal | 5 | 3 | 0 | 2 | 135 | 132 | +3 | 6 |
4 | Schweiz | 5 | 2 | 0 | 3 | 125 | 131 | −6 | 4 |
5 | Island | 5 | 1 | 0 | 4 | 139 | 132 | +7 | 2 |
6 | Algeriet | 5 | 0 | 0 | 5 | 116 | 157 | −41 | 0 |
20 januari 2021 | Schweiz | 20 – 18 | Island | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
16:30 UTC+2 | Schmid 6 5× 2× | (10–9) Rapport | Guðmundsson 4 2× 2× 1× | 6 oktober-staden Domare: Schulze, Tönnies (Tyskland) | ||
20 januari 2021 | Frankrike | 29 – 26 | Algeriet | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
19:00 UTC+2 | tre spelare 4 3× | (16–14) Rapport | Berkous 7 5× 1× | 6 oktober-staden Domare: Grillo, Lenci (Argentina) | ||
20 januari 2021 | Portugal | 28 – 29 | Norge | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
21:30 UTC+2 | Martins, Portela 5 7× 3× 1× | (14–16) Rapport | Sagosen 6 4× 1× | 6 oktober-staden Domare: Raluy, Sabroso (Spanien) | ||
22 januari 2021 | Schweiz | 29 – 33 | Portugal | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
16:30 UTC+2 | Schmid 11 4× | (15–17) Rapport | Iturriza 7 3× 1× | 6 oktober-staden Domare: Garcia, Marin (Spanien) | ||
22 januari 2021 | Island | 26 – 28 | Frankrike | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
19:00 UTC+2 | Elísson 8 5× 2× 1× | (14–16) Rapport | Mem 7 5× | 6 oktober-staden Domare: Raluy, Sabroso (Spanien) | ||
22 januari 2021 | Norge | 36 – 23 | Algeriet | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
21:30 UTC+2 | Blonz 7 3× 2× | (17–11) Rapport | Ayoub 7 4× 1× 1× | 6 oktober-staden Domare: Schulze, Tönnies (Tyskland) | ||
24 januari 2021 | Algeriet | 24 – 27 | Schweiz | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
16:30 UTC+2 | Ayoub 6 4× 1× | (13–15) Rapport | Schmid 9 2× 1× | 6 oktober-staden Domare: Grillo, Lenci (Argentina) | ||
24 januari 2021 | Island | 33 – 35 | Norge | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
19:00 UTC+2 | Elísson 6 8× 2× 1× | (18–18) Rapport | Sagosen 8 8× 2× | 6 oktober-staden Domare: Nachevski, Nikolov (Makedonien) | ||
24 januari 2021 | Portugal | 23 – 32 | Frankrike | Dr Hassan Moustafa-hallen | ||
21:30 UTC+2 | Martins 6 4× 2× | (12–16) Rapport | Descat 8 2× 2× | 6 oktober-staden Domare: Gubica, Milošević (Kroatien) | ||
Grupp IV
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sverige | 5 | 3 | 2 | 0 | 144 | 117 | +27 | 8 |
2 | Egypten | 5 | 3 | 1 | 1 | 149 | 117 | +32 | 7 |
3 | Slovenien | 5 | 2 | 2 | 1 | 138 | 130 | +8 | 6 |
4 | RHF | 5 | 2 | 1 | 2 | 138 | 139 | −1 | 5 |
5 | Belarus | 5 | 1 | 2 | 2 | 139 | 148 | −9 | 4 |
6 | Nordmakedonien | 5 | 0 | 0 | 5 | 106 | 163 | −57 | 0 |
20 januari 2021 | Nordmakedonien | 21 – 31 | Slovenien | Kairostadion | ||
16:30 UTC+2 | Lazarov 5 2× 1× | (9–13) Rapport | Gajič 7 2× 1× | Kairo Domare: García, Marín (Spanien) | ||
20 januari 2021 | RHF | 23 – 28 | Egypten | Kairostadion | ||
19:00 UTC+2 | Kosorotov 8 7× 1× | (8–15) Rapport | Mamdouh 7 3× | Kairo Domare: Horáček, Novotný (Tjeckien) | ||
20 januari 2021 | Sverige | 26 – 26 | Belarus | Kairostadion | ||
21:30 UTC+2 | Wanne 7 3× | (11–15) Rapport | Vailupau, Jurjnok 5 4× 1× | Kairo Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike) | ||
22 januari 2021 | Nordmakedonien | 20 – 32 | RHF | Kairostadion | ||
16:30 UTC+2 | Kuzmanovski 6 6× 1× | (9–19) Rapport | Soroka 6 2× 1× 1× | Kairo Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike) | ||
22 januari 2021 | Egypten | 35 – 26 | Belarus | Kairostadion | ||
19:00 UTC+2 | El-Ahmar 8 1× | (21–14) Rapport | Vailupau 4 3× 1× | Kairo Domare: Nachevski, Nikolov (Nordmakedonien) | ||
22 januari 2021 | Slovenien | 28 – 28 | Sverige | Kairostadion | ||
21:30 UTC+2 | Gajić 6 5× 1× | (14–15) Rapport | Wanne 7 8× 2× 1× | Kairo Domare: Horáček, Novotný (Tjeckien) | ||
24 januari 2021 | Belarus | 30 – 26 | Nordmakedonien | Kairostadion | ||
16:30 UTC+2 | Kulesj 7 3× 2× | (14–14) Rapport | Lazarov 7 1× 1× | Kairo Domare: Kolahdouzan, Mousaviannazhad (Iran) | ||
24 januari 2021 | Slovenien | 25 – 25 | Egypten | Kairostadion | ||
19:00 UTC+2 | Janc 6 6× 2× | (12–8) Rapport | Sanad 7 2× | Kairo Domare: Schulze, Tönnies (Tyskland) | ||
24 januari 2021 | RHF | 20 – 34 | Sverige | Kairostadion | ||
21:30 UTC+2 | Kotov 5 5× 1× 1× | (8–17) Rapport | Pellas 8 5× 1× | Kairo Domare: García, Marín (Spanien) | ||
Slutspel
Slutspelsträd
Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||||||||
27 januari 2021 | ||||||||||
Spanien | 31 | |||||||||
29 januari 2021 | ||||||||||
Norge | 26 | |||||||||
Spanien | 33 | |||||||||
27 januari 2021 | ||||||||||
Danmark | 35 | |||||||||
Danmark (e.f.) | 35 (4) | |||||||||
31 januari 2021 | ||||||||||
Egypten | 35 (3) | |||||||||
Danmark | 26 | |||||||||
27 januari 2021 | ||||||||||
Sverige | 24 | |||||||||
Frankrike (e.f.) | 35 | |||||||||
29 januari 2021 | ||||||||||
Ungern | 32 | |||||||||
Frankrike | 26 | |||||||||
27 januari 2021 | ||||||||||
Sverige | 32 | Bronsmatch | ||||||||
Sverige | 35 | |||||||||
31 januari 2021 | ||||||||||
Qatar | 23 | |||||||||
Spanien | 35 | |||||||||
Frankrike | 29 | |||||||||
Kvartsfinaler
27 januari 2021 | Danmark | 39 – 38 (e.str.) | Egypten | Kairostadion | ||
18:30 UTC+2 | M. Hansen 10 3× 1× 1× | (16–13) Rapport | Omar 11 5× 1× | Kairo Domare: Gubica, Milošević (Kroatien) | ||
FT : 28–28 EFL: 34–34, 35–35 STR: 39–38 | ||||||
27 januari 2021 | Sverige | 35 – 23 | Qatar | Kairostadion | ||
21:30 UTC+2 | Pellas, Chrintz 8 3× | (14–10) Rapport | Carol 5 3× | Kairo Domare: Bonaventura, Bonaventura (Frankrike) | ||
27 januari 2021 | Spanien | 31 – 26 | Norge | Handbollsarenan | ||
21:30 UTC+2 | A. Dujshebaev 8 3× 1× | (21–15) Rapport | Jøndal 6 3× 1× | Egyptens nya huvudstad Domare: Nachevski, Nikolov (Nordmakedonien) | ||
27 januari 2021 | Frankrike | 35 – 32 (e.fl.) | Ungern | Handbollsarenan | ||
21:30 UTC+2 | Guigou 6 4× 2× | (12–14) Rapport | Bánhidi 6 3× 2× | Borg El Arab Domare: Garcia, Marin (Spanien) | ||
FT : 30–30 EFL: 35–32 | ||||||
Semifinaler
29 januari 2021 | Frankrike | 26 – 32 | Sverige | Kairostadion | ||
18:30 UTC+2 | Descat 5 4× 1× | (13–16) Rapport | Wanne 11 4× 2× | Kairo Domare: Schulze, Tönnies (Tyskland) | ||
29 januari 2021 | Spanien | 33 – 35 | Danmark | Kairostadion | ||
21:30 UTC+2 | D. Dujshebaev 7 3× 1× | (16–18) Rapport | M. Hansen 12 3× 2× 1× | Kairo Domare: Horáček, Novotný (Tjeckien) | ||
Bronsmatch
31 januari 2021 | Spanien | 35–29 | Frankrike | Kairostadion | ||
15:30 UTC+2 | A. Dujshebaev 8 1× 1× | (16–13) Rapport | Descat 7 1× 2× | Kairo Domare: Gubica, Milošević (Kroatien) | ||
Final
31 januari 2021 | Danmark | 26 – 24 | Sverige | Kairostadion | ||
18:30 UTC+2 | M. Hansen 7 4× 4× | (13–13) Rapport | Wanne 5 3× 2× | Kairo Domare: Raluy, Sabroso (Spanien) | ||
Slutplaceringar
UtmärkelserAll Star-laget och MVP presenterades 31 januari 2021.[7] Mest värdefulla spelare
All-Star Team
Referenser
Externa länkar
|