2010 Kış Olimpiyatları'nda Almanya
Olimpiyat Oyunları'nda Almanya | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||||
2010 Kış Olimpiyatları'nda | ||||||||||||
Sporcular | 15 sporda 153 sporcu | |||||||||||
Madalyalar | Altın 10 | Gümüş 13 | Bronz 7 | Toplam 30 | ||||||||
Olimpiyatlar tarihi (özet) | ||||||||||||
Yaz Olimpiyatları | ||||||||||||
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 19561 • 19601 • 19641 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 • 2024 | ||||||||||||
Kış Olimpiyatları | ||||||||||||
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 19561 • 19601 • 19641 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022 1Birleşik Almanya Takımı olarak | ||||||||||||
İlgili diğer katılımlar | ||||||||||||
Batı Almanya (1968-1988) Doğu Almanya (1968-1988) Saar (1952) |
Almanya, Vancouver, Britanya Kolumbiyası'nda yapılan 2010 Kış Olimpiyatlarına katılmıştır.15 spor dalının hepsinde de temsil edilen Almanya, oyunlara toplamda 152 sporcu ile katılmıştır. Buz patenci Sarah Hecken (16 yaşında) takımın en genç sporcusu iken, Curling Avrupa şampiyonu Dr Andrea Schöpp (44 yaşında) Almanyayı oyunlarda temsil eden en yaşlı sporcudur.
Açılış töreninde takımın bayrağını üç kez olimpiyat şampiyonu bobsleigh sporcusu Andre Lange taşımıştır.
Alman sporcular altın madalya için 15,000 €, gümüş madalya için 10,000 € ve bronz madalya için 7,500 € ile ödüllendirilmiştir.[1]
Madalya kazananlar
Madalya | İsim | Spor | Kategori |
---|---|---|---|
1 Altın | Loch, FelixFelix Loch | Kızak | Tek erkekler |
1 Altın | Neuner, MagdalenaMagdalena Neuner | Biatlon | Kadınlar takip |
1 Altın | Hüfner, TatjanaTatjana Hüfner | Kızak | Tek kadınlar |
1 Altın | Riesch, MariaMaria Riesch | Alp disiplini | Kadınlar süper kombine |
1 Altın | Neuner, MagdalenaMagdalena Neuner | Biatlon | Kadınlar toplu çıkış |
1 Altın | Lange, AndreAndré Lange & Kevin Kuske | Bobsleigh | Two-man |
1 Altın | Sachenbacher-Stehle, EviEvi Sachenbacher-Stehle & Claudia Nystad | kayaklı koşu | Kadınlar takım sprint |
1 Altın | Rebensburg, ViktoriaViktoria Rebensburg | alp disiplini | Kadınlar Büyük slalom |
1 Altın | Riesch, MariaMaria Riesch | alp disiplini | Kadınlar slalom |
1 Altın | Anschütz-Thoms, DanielaDaniela Anschütz-Thoms, Beckert, StephanieStephanie Beckert, Friesinger-Postma, AnniAnni Friesinger-Postma, Mattscherodt, KatrinKatrin Mattscherodt | sürat pateni | Kadınlar takım takip |
2 Gümüş | Neuner, MagdalenaMagdalena Neuner | Biatlon | Sprint Kadınlar |
2 Gümüş | Beckert, StephanieStephanie Beckert | Sürat pateni | Kadınlar 3000 metre |
2 Gümüş | Möller, DavidDavid Möller | Kızak | Tek erkekler |
2 Gümüş | Wolf, JennyJenny Wolf | Sürat pateni | Kadınlar 500 metre |
2 Gümüş | Szymkowiak, KerstinKerstin Szymkowiak | Skeleton | Kadınlar |
2 Gümüş | Angerer, TobiasTobias Angerer | Cross-country skiing | Men's 30 kilometre pursuit |
2 Gümüş | Florschutz, ThomasThomas Florschütz & Richard Adjei | Bobsleigh | Two-man |
2 Gümüş | Neumayer, MichaelMichael Neumayer, Andreas Wank, Martin Schmitt, Michael Uhrmann | kayakla atlama | Large hill team |
2 Gümüş | Tscharnke, TimTim Tscharnke & Axel Teichmann | kayaklı koşu | Erkekler takım sprint |
2 Gümüş | Beckert, StephanieStephanie Beckert | Sürat pateni | Kadınlar 5000 metre |
2 Gümüş | Zeller, KatrinKatrin Zeller, Evi Sachenbacher-Stehle, Miriam Gössner, Claudia Nystad | kayaklı koşu | Kadınlar 4 x 5 kilometre bayrak |
2 Gümüş | André Lange, René Hoppe, Kevin Kuske, Martin Putze | Bobsleigh | Four-man |
2 Gümüş | Teichmann, AxelAxel Teichmann | kayaklı koşu | Men's 50 kilometre klasik |
3 Bronz | Savchenko, AlionaAliona Savchenko & Szolkowy, RobinRobin Szolkowy | Artistik Patinaj | Çiftler |
3 Bronz | Geisenberger, NatalieNatalie Geisenberger | Kızak | Tek kadınlar |
3 Bronz | Leitner, PatricPatric Leitner & Resch, AlexanderAlexander Resch | Kızak | Çiftler |
3 Bronz | Huber, AnjaAnja Huber | Skeleton | Kadınlar |
3 Bronz | Hauswald, SimoneSimone Hauswald | Biatlon | Women's mass start |
3 Bronz | Hauswald, SimoneSimone Hauswald, Kati Wilhelm, Martina Beck, Andrea Henkel | Biatlon | Women's relay |
3 Bronz | Rydzek, JohannesJohannes Rydzek, Tino Edelmann, Eric Frenzel, Björn Kircheisen | Nordic combined | Team competition |
Spor dallarına göre
Artistik buz pateni
Almanya olimpiyatlara bu dalda erkeklerde ve kadınlarda birer patenci; çiftlerde 2 ve buz dansında 1 takım ile katılma hakkı kazanmıştır.[2] Almanya yeniden birleştikten sonra ilk kez artistik buz pateninde olimpiyatlarda tüm kategorilerde temsil edilecektir.
Patenci(ler) | Kategori | CD | SP/OD | FS/FD | Total | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Puan | Sıra | Puan | Sıra | Puan | Sıra | Puan | Sıra | ||
Stefan Lindemann | Erkekler | 22 | |||||||
Sarah Hecken | Kadınlar | ||||||||
Aliona Savchenko / Robin Szolkowy | Çiftler | ||||||||
Maylin Hausch / Daniel Wende | Çiftler | 17 | |||||||
Christina Beier / William Beier | Buz dansı |
Kaynakça
- ^ "Goldsegen bringt Geldregen" (Almanca). ZDF. 3 Şubat 2010. 9 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Şubat 2010.
- ^ "International Skating Union Communication No. 1589: Olympic Winter Games 2010 - Entries/Participation Single & Pair Skatng And Ice Dance". Uluslararası Paten Birliği. 28 Eylül 2009. 4 Ekim 2009 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2009.
Dış bağlantılar
- Vancouver 2010 Olympic Games official website25 Ekim 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.