2020 Yaz Olimpiyatları'nda atletizm - Erkekler gülle atma
2020 Yaz Olimpiyatları'nda Erkekler gülle atma | ||||||||||
Yer | Olimpiyat Stadyumu, Tokyo | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tarih | 3 Ağustos 2021 (elemeler) 5 Ağustos 2021 (final) | |||||||||
Ülke sayısı | 22 | |||||||||
Sporcu sayısı | 31 | |||||||||
Madalya kazananlar | ||||||||||
| ||||||||||
← 2016 | 2024 → |
2020 Yaz Olimpiyatları'nda atletizm müsabakaları | ||||
---|---|---|---|---|
Koşu etkinlikleri | ||||
100 m | erkekler | kadınlar | ||
200 m | erkekler | kadınlar | ||
400 m | erkekler | kadınlar | ||
800 m | erkekler | kadınlar | ||
1500 m | erkekler | kadınlar | ||
5000 m | erkekler | kadınlar | ||
10.000 m | erkekler | kadınlar | ||
100 m engelli | kadınlar | |||
110 m engelli | erkekler | |||
400 m engelli | erkekler | kadınlar | ||
3000 m su engelli | erkekler | kadınlar | ||
4 × 100 m bayrak | erkekler | kadınlar | ||
4 × 400 m bayrak | erkekler | karma | kadınlar | |
Yol etkinlikleri | ||||
Maraton | erkekler | kadınlar | ||
20 km yürüyüş | erkekler | kadınlar | ||
50 km yürüyüş | erkekler | |||
Saha etkinlikleri | ||||
Uzun atlama | erkekler | kadınlar | ||
Üç adım atlama | erkekler | kadınlar | ||
Yüksek atlama | erkekler | kadınlar | ||
Sırıkla atlama | erkekler | kadınlar | ||
Gülle atma | erkekler | kadınlar | ||
Disk atma | erkekler | kadınlar | ||
Cirit atma | erkekler | kadınlar | ||
Çekiç atma | erkekler | kadınlar | ||
Kombine etkinlikler | ||||
Heptatlon | kadınlar | |||
Dekatlon | erkekler |
2020 Yaz Olimpiyatları'ndaki atletizm etkinlikleri kapsamındaki erkekler gülle atma müsabakaları 3 ile 5 Ağustos 2021 tarihleri arasında, Tokyo'daki Olimpiyat Stadyumu'nda gerçekleştirildi. Müsabakalarda 22 ülkeden 31 atlet mücadele etti.
3 Ağustos'ta elemeler, 5 Ağustos'ta ise final aşaması düzenlendi. Amerikalı Ryan Crouser, 23,30 metrelik derecesiyle Olimpiyat rekoru kırarak altın madalyanın sahibi oldu. Diğer Amerikalı yarışmacı Joe Kovacs 22,65 metrelik derecesiyle gümüş, Yeni Zelandalı Tom Walsh ise 22,47 metrelik derecesiyle bronz madalyanın sahibi oldu.
Sonuçlar
Elemeler
21,20 metre sınırını geçen (Q) ya da en azından 12 en iyi performansı gösteren (q) sporcular final aşamasına yükseldi.
Sıra | Grup | Atlet | Ülke | 1 | 2 | 3 | Mesafe | Notlar |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | B | Ryan Crouser | Amerika Birleşik Devletleri | 22,05 | - | - | 22,05 | Q |
2 | A | Tom Walsh | Yeni Zelanda | x | 20,38 | 21,49 | 21,49 | Q |
3 | B | Mesud Pezer | Bosna-Hersek | 20,41 | 21,33 | - | 21,33 | Q |
4 | A | Darlan Romani | Brezilya | 21,00 | 21,31 | - | 21,31 | Q |
5 | B | Zane Weir | İtalya | 20,84 | 21,25 | - | 21,25 | Q, PB |
6 | A | Mustafa Amr Hasan | Mısır | x | 20,65 | 21,23 | 21,23 | Q, SB |
7 | B | Chukwuebuka Enekwechi | Nijerya | 20,53 | 21,16 | 20,95 | 21,16 | q |
8 | B | Kyle Blignaut | Güney Afrika | 20,30 | 20,97 | 20,56 | 20,97 | q |
9 | B | Jacko Gill | Yeni Zelanda | 20,65 | 20,52 | 20,96 | 20,96 | q |
10 | A | Armin Sinančević | Sırbistan | 20,50 | 20,96 | x | 20,96 | q |
11 | A | Joe Kovacs | Amerika Birleşik Devletleri | 20,81 | 20,93 | 20,81 | 20,93 | q |
12 | A | Payton Otterdahl | Amerika Birleşik Devletleri | 19,56 | 20,28 | 20,90 | 20,90 | q |
13 | B | Michał Haratyk | Polonya | 20,58 | 20,86 | 20,72 | 20,86 | |
14 | B | Leonardo Fabbri | İtalya | 19,42 | 20,80 | x | 20,80 | |
15 | B | Filip Mihaljević | Hırvatistan | x | 20,09 | 20,67 | 20,67 | |
16 | A | Francisco Belo | Portekiz | x | 20,58 | 20,24 | 20,58 | |
17 | A | Tomáš Staněk | Çekya | 20,23 | 20,47 | 19,78 | 20,47 | |
18 | B | Scott Lincoln | Büyük Britanya | 20,42 | 19,60 | x | 20,42 | |
19 | A | Jason van Rooyen | Güney Afrika | 18,92 | 20,06 | 20,29 | 20,29 | |
20 | A | Nick Ponzio | İtalya | x | 20,28 | x | 20,28 | |
21 | B | Bob Bertemes | Lüksemburg | 20,14 | x | 20,16 | 20,16 | |
22 | A | Abdürrahman Mahmud | Bahreyn | 18,95 | 20,14 | 19,93 | 20,14 | |
23 | A | Konrad Bukowiecki | Polonya | 20,01 | x | 19,44 | 20,01 | |
24 | A | Tajinderpal Singh Toor | Hindistan | 19,99 | x | x | 19,99 | |
25 | B | Muhammed Megdi Hamza | Mısır | 19,33 | x | 19,82 | 19,82 | |
26 | A | Andrei Toader | Romanya | 19,81 | x | 19,41 | 19,81 | |
27 | A | Giorgi Mujaridze | Gürcistan | 18,71 | 19,76 | 19,55 | 19,76 | |
28 | B | Wictor Petersson | İsveç | 19,64 | x | 19,73 | 19,73 | |
29 | B | Asmir Kolašinac | Sırbistan | x | 19,68 | x | 19,68 | |
30 | B | Ihor Musiyenko | Ukrayna | 19,07 | 19,42 | 19,56 | 19,56 | |
31 | A | Tim Nedow | Kanada | x | 19,27 | 19,42 | 19,42 |
Final
Sıra | Düzen | Atlet | Ülke | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Mesafe | Notlar |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7 | Ryan Crouser | Amerika Birleşik Devletleri | 22,83 | 22,93 | 22,86 | 22,74 | 22,58 | 23,30 | 23,30 | OR | |
11 | Joe Kovacs | Amerika Birleşik Devletleri | 22,19 | 20,95 | 21,95 | 22,65 | 22,29 | 22,60 | 22,65 | ||
4 | Tom Walsh | Yeni Zelanda | 21,09 | 22,17 | x | 21,37 | 22,18 | 22,47 | 22,47 | SB | |
4 | 10 | Darlan Romani | Brezilya | 21,88 | 21,22 | 20,96 | x | x | 20,70 | 21,88 | SB |
5 | 3 | Zane Weir | İtalya | 20,85 | 20,25 | 20,68 | 21,40 | 21,41 | x | 21,41 | PB |
6 | 9 | Kyle Blignaut | Güney Afrika | 20,29 | x | 21,00 | 20,96 | 20,46 | x | 21,00 | |
7 | 8 | Armin Sinančević | Sırbistan | 20,89 | x | x | 20,44 | x | x | 20,89 | |
8 | 6 | Mustafa Amr Hasan | Mısır | 20,51 | 20,73 | x | x | 20,63 | 20,73 | 20,73 | |
9 | 12 | Jacko Gill | Yeni Zelanda | x | 20,71 | 20,71 | Bu aşamaya geçemedi | 20,71 | |||
10 | 5 | Payton Otterdahl | Amerika Birleşik Devletleri | 20,32 | x | x | Bu aşamaya geçemedi | 20,32 | |||
11 | 1 | Mesud Pezer | Bosna-Hersek | x | x | 20,08 | Bu aşamaya geçemedi | 20,08 | |||
12 | 2 | Chukwuebuka Enekwechi | Nijerya | x | 18,87 | 19,74 | Bu aşamaya geçemedi | 19,74 |
Dış bağlantılar
- Dünya Atletizm Birliği sitesindeki etkinlik sonuçları 31 Aralık 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce)