2022 Dünya Atletizm Şampiyonası - Erkekler 200 metre
Erkekler 200 metre 2022 Dünya Atletizm Şampiyonası | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mekan | Hayward Field | |||||||||
Tarih | 18 Temmuz (eleme serileri) 19 Temmuz (yarı finaller) 21 Temmuz (final) | |||||||||
Sporcu sayısı | 33 ülkeden 55 sporcu | |||||||||
Kazanan derece | 19.31 | |||||||||
Madalya kazananlar | ||||||||||
| ||||||||||
← 2019 2023 → |
2022 Dünya Atletizm Şampiyonası'ndaki müsabakalar | ||
---|---|---|
Pist etkinlikleri | ||
100 m | erkekler | kadınlar |
200 m | erkekler | kadınlar |
400 m | erkekler | kadınlar |
800 m | erkekler | kadınlar |
1500 m | erkekler | kadınlar |
5000 m | erkekler | kadınlar |
10.000 m | erkekler | kadınlar |
100 m engelli | kadınlar | |
110 m engelli | erkekler | |
400 m engelli | erkekler | kadınlar |
3000 m su engelli | erkekler | kadınlar |
4 × 100 m bayrak yarışı | erkekler | kadınlar |
4 × 400 m bayrak yarışı | erkekler | kadınlar |
karma | ||
Yol etkinlikleri | ||
Maraton | erkekler | kadınlar |
20 km yürüyüş | erkekler | kadınlar |
35 km yürüyüş | erkekler | kadınlar |
Saha etkinlikleri | ||
Yüksek atlama | erkekler | kadınlar |
Sırıkla atlama | erkekler | kadınlar |
Uzun atlama | erkekler | kadınlar |
Üç adım atlama | erkekler | kadınlar |
Gülle atma | erkekler | kadınlar |
Disk atma | erkekler | kadınlar |
Çekiç atma | erkekler | kadınlar |
Cirit atma | erkekler | kadınlar |
Kombine etkinlikler | ||
Heptatlon | kadınlar | |
Dekatlon | erkekler | |
Takım etkinliği | ||
|
2022 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda erkekler 200 metre etkinliği, 18-21 Temmuz 2022 tarihleri arasında Eugene'deki Hayward Field'da düzenlendi.[1]
Podyumun tamamını Amerikalı atletlerin oluşturduğu bu yarışta Noah Lyles, dünyada yılın en iyi derecesi ve yeni Amerika Birleşik Devletleri rekoru olan 19.31 saniyelik derecesiyle 200 metrede üst üste ikinci dünya şampiyonası altın madalyasını elde etti. Gümüş madalyayı Kenneth Bednarek, bronz madalyayı ise Erriyon Knighton aldı.[2]
Rekorlar
Yarışma öncesi rekorlar aşağıdaki gibiydi:[3]
Rekor | Atlet ve ülkesi | Derece | Yer | Tarih |
---|---|---|---|---|
Dünya rekoru | Usain Bolt (JAM) | 19.19 | Berlin, Almanya | 20 Ağustos 2009 |
Şampiyona rekoru | ||||
Dünyada yılın en iyi derecesi | Erriyon Knighton (USA) | 19.49 | Baton Rouge, Amerika Birleşik Devletleri | 30 Nisan 2022 |
Afrika rekoru | Frank Fredericks (NAM) | 19.68 | Atlanta, Amerika Birleşik Devletleri | 1 Ağustos 1996 |
Asya rekoru | Xie Zhenye (CHN) | 19.88 | Londra, Büyük Britanya | 21 Temmuz 2019 |
Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler rekoru | Usain Bolt (JAM) | 19.19 | Berlin, Almanya | 20 Ağustos 2009 |
Güney Amerika rekoru | Alonso Edward (PAN) | 19.81 | Berlin, Almanya | 20 Ağustos 2009 |
Avrupa rekoru | Pietro Mennea (ITA) | 19.72 | Meksiko, Meksika | 12 Eylül 1979 |
Okyanusya rekoru | Peter Norman (AUS) | 20.06 | Meksiko, Meksika | 16 Ekim 1968 |
Kalifikasyon standardı
Katılım için otomatik olarak hak kazanma standardı 20.24 idi.[4]
Program
Etkinlik programı, yerel saatle (UTC-7) aşağıdaki gibiydi:
Tarih | Saat | Tur |
---|---|---|
18 Temmuz | 17.05 | Eleme serileri |
19 Temmuz | 18.50 | Yarı finaller |
21 Temmuz | 19.50 | Final |
Sonuçlar
Eleme serileri
Her seride ilk üç (Q) ve sonraki en hızlı üç atlet (q) yarı finalde yarışmaya hak kazandı.[5]
Rüzgâr:
Seri 1: +1.0 m/s, Seri 2: 0.0 m/s, Seri 3: +2.1 m/s, Seri 4: +0.5 m/s, Seri 5: +0.4 m/s, Seri 6: +1.0 m/s, Seri 7: -0.3 m/s
Sıra | Seri | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 7 | Noah Lyles | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 19.98 | Q |
2 | 4 | Alexander Ogando | Dominik Cumhuriyeti (DOM) | 20.01 | Q, |
2 | 3 | Erriyon Knighton | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 20.01 | Q |
4 | 3 | Luxolo Adams | Güney Afrika (RSA) | 20.10 | Q |
5 | 3 | Nethaneel Mitchell-Blake | Büyük Britanya (GBR) | 20.11 | Q |
6 | 1 | Joseph Fahnbulleh | Liberya (LBR) | 20.12 | Q |
7 | 3 | Yancarlos Martínez | Dominik Cumhuriyeti (DOM) | 20.13 | q |
8 | 5 | Fred Kerley | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 20.17 | Q |
9 | 6 | Filippo Tortu | İtalya (ITA) | 20.18 | Q |
10 | 1 | Koki Ueyama | Japonya (JPN) | 20.26 | Q, |
11 | 5 | Sinesipho Dambile | Güney Afrika (RSA) | 20.29 | Q, |
12 | 7 | Rasheed Dwyer | Jamaika (JAM) | 20.29 | Q |
13 | 1 | Jerome Blake | Kanada (CAN) | 20.30 | Q |
14 | 7 | Xie Zhenye | Çin (CHN) | 20.30 | Q |
15 | 1 | Joe Ferguson | Büyük Britanya (GBR) | 20.33 | q |
16 | 5 | Udodi Onwuzurike | Nijerya (NGA) | 20.34 | Q |
17 | 2 | Jereem Richards | Trinidad ve Tobago (TTO) | 20.35 | Q |
18 | 4 | Kenneth Bednarek | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 20.35 | Q |
19 | 5 | Yohan Blake | Jamaika (JAM) | 20.35 | q |
20 | 1 | Joseph Amoah | Gana (GHA) | 20.40 | |
21 | 6 | Guy Maganga Gorra | Gabon (GAB) | 20.44 | Q, |
22 | 4 | Tarsis Gracious Orogot | Uganda (UGA) | 20.44 | Q |
23 | 6 | Calab Law | Avustralya (AUS) | 20.50 | Q, |
24 | 7 | Owen Ansah | Almanya (GER) | 20.52 | |
25 | 7 | Eric Harrison Jr. | Trinidad ve Tobago (TTO) | 20.54 | |
26 | 3 | Akeem Bloomfield | Jamaika (JAM) | 20.56 | |
27 | 2 | Aaron Brown | Kanada (CAN) | 20.60 | Q |
28 | 6 | Adam Gemili | Büyük Britanya (GBR) | 20.60 | |
29 | 3 | Sibusiso Matsenjwa | Svaziland (SWZ) | 20.60 | |
30 | 4 | Fausto Desalu | İtalya (ITA) | 20.63 | |
31 | 7 | Lucas Vilar | Brezilya (BRA) | 20.65 | |
32 | 5 | William Reais | İsviçre (SUI) | 20.71 | |
33 | 2 | Shota Iizuka | Japonya (JPN) | 20.72 | Q |
34 | 3 | Tinotenda Matiyenga | Zimbabve (ZIM) | 20.72 | |
35 | 7 | Jan Jirka | Çekya (CZE) | 20.73 | |
36 | 5 | Aidan Murphy | Avustralya (AUS) | 20.75 | |
37 | 2 | Shaun Maswanganyi | Güney Afrika (RSA) | 20.79 | |
38 | 2 | Simon Hansen | Danimarka (DEN) | 20.80 | |
39 | 2 | Shainer Rengifo Montoya | Küba (CUB) | 20.80 | |
40 | 4 | Mouhamadou Fall[6] | Fransa (FRA) | 20.83 | |
41 | 1 | Lucas Rodrigues da Silva | Brezilya (BRA) | 20.90 | |
42 | 4 | Hachim Maaroufou | Komorlar (COM) | 20.91 | |
43 | 2 | Joseph Green | Guam (GUM) | 22.04 | |
44 | 6 | Alonso Edward | Panama (PAN) | 22.08 | |
4 | Marcos Santos | Angola (ANG) | DQ | ||
1 | Terrence Talio | Papua Yeni Gine (PNG) | DQ | ||
6 | Andre de Grasse | Kanada (CAN) | DNS | ||
5 | Emmanuel Eseme | Kamerun (CMR) | DNS | ||
6 | Yuki Koike | Japonya (JPN) | DNS |
Yarı finaller
Her seride ilk iki (Q) ve sonraki en hızlı iki atlet (q) finalde yarışmaya hak kazandı.[7]
Rüzgâr:
Seri 1: -0.1 m/s, Seri 2: +1.1 m/s, Seri 3: +0.3 m/s
Sıra | Seri | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Noah Lyles | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 19.62 | Q |
2 | 3 | Erriyon Knighton | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 19.77 | Q |
3 | 2 | Kenneth Bednarek | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 19.84 | Q, |
4 | 2 | Jereem Richards | Trinidad ve Tobago (TTO) | 19.86 | q |
5 | 1 | Alexander Ogando | Dominik Cumhuriyeti (DOM) | 19.91 | Q, |
6 | 1 | Joseph Fahnbulleh | Liberya (LBR) | 19.92 | Q |
7 | 2 | Luxolo Adams | Güney Afrika (RSA) | 20.09 | q |
8 | 3 | Aaron Brown | Kanada (CAN) | 20.10 | Q |
9 | 3 | Filippo Tortu | İtalya (ITA) | 20.10 | |
10 | 3 | Yancarlos Martínez | Dominik Cumhuriyeti (DOM) | 20.21 | |
11 | 1 | Jerome Blake | Kanada (CAN) | 20.29 | |
12 | 1 | Nethaneel Mitchell-Blake | Büyük Britanya (GBR) | 20.30 | |
13 | 2 | Tarsis Orogot | Uganda (UGA) | 20.35 | |
14 | 2 | Udodi Onwuzurike | Nijerya (NGR) | 20.39 | |
15 | 3 | Xie Zhenye | Çin (CHN) | 20.41 | |
16 | 1 | Sinesipho Dambile | Güney Afrika (RSA) | 20.47 | |
17 | 3 | Koki Ueyama | Japonya (JPN) | 20.48 | |
18 | 2 | Joe Ferguson | Büyük Britanya (GBR) | 20.52 | |
19 | 2 | Guy Maganga Gorra | Gabon (GAB) | 20.65 | |
20 | 1 | Fred Kerley | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 20.68 | |
21 | 3 | Calab Law | Avustralya (AUS) | 20.72 | |
22 | 1 | Shota Iizuka | Japonya (JPN) | 20.77 | |
23 | 3 | Rasheed Dwyer | Jamaika (JAM) | 20.87 | |
24 | 1 | Yohan Blake | Jamaika (JAM) | DNS |
Final
Final 21 Temmuz günü saat 19.50'de başladı.[8] Sonuçlar aşağıdaki gibidir:[9][10]
Rüzgâr: +0.4 m/s
Sıra | Kulvar | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
---|---|---|---|---|---|
6 | Noah Lyles | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 19.31 | ||
5 | Kenneth Bednarek | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 19.77 | ||
3 | Erriyon Knighton | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 19.80 | ||
4 | 7 | Joseph Fahnbulleh | Liberya (LBR) | 19.84 | |
5 | 4 | Alexander Ogando | Dominik Cumhuriyeti (DOM) | 19.93 | |
6 | 2 | Jereem Richards | Trinidad ve Tobago (TTO) | 20.08 | |
7 | 8 | Aaron Brown | Kanada (CAN) | 20.18 | |
8 | 1 | Luxolo Adams | Güney Afrika (RSA) | 20.47 |
Kaynakça
- ^ "Zaman çizelgesi". 15 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2022.
- ^ "Lyles slog Michael Johnsons USA-rekord". svt.se. 22 Temmuz 2022. 22 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2022.
- ^ "Erkekler 200 metre - Rekorlar". Dünya Atletizm Birliği. 9 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2022.
- ^ "Competitions Entry Standards 2022 – IAAF World Championships – PDF title, Qualification Standards for the IAAF World Athletics Championships Oregon 2022" (PDF). iaaf.org. 9 Temmuz 2022. 21 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 15 Temmuz 2022.
- ^ "Eleme serisi özeti" (PDF). 20 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 21 Temmuz 2022.
- ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2022.
- ^ Yarı final başlangıç listesi
- ^ "Erkekler 200 metre başlangıç listesi - Final" (PDF). Dünya Atletizm Birliği. 19 Temmuz 2022. 21 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2022.
- ^ "Erkekler 200 metre sonuçları - Final" (PDF). Dünya Atletizm Birliği. 21 Temmuz 2022. 22 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2022.
- ^ "Erkekler 200 metre yarış analizi - Final" (PDF). Dünya Atletizm Birliği. 21 Temmuz 2022. 22 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2022.