2023 Avrupa Yıldızlar Güreş Şampiyonası
2023 Avrupa Yıldızlar Güreş Şampiyonası | |
---|---|
Ev sahibi şehir | Arnavutluk, Tiran |
Tarih | 12-18 Haziran 2023 |
Stadyum | Feti Borova Spor Salonu |
Düzey | U-17 (Yıldızlar) |
Ülke sayısı | 34 |
Sporcu sayısı | 497 |
Şampiyonlar | |
Serbest | Ermenistan |
Grekoromen | Gürcistan |
Kadınlar | Türkiye |
← 2022 2024 → |
2023 Avrupa Yıldızlar Güreş Şampiyonası (U17), 12-18 Haziran 2023 tarihleri arasında Arnavutluk'un Tiran kentinde gerçekleştirilmiştir.[1][2] Rus ve Belaruslu sporcuların Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin tavsiyeleri doğrultusunda Bireysel Tarafsız Sporcu olarak etkinlikte yarışmasına izin verilmiştir. Bununla birlikte, Bireysel Tarafsız Sporcuların katılımını protesto eden Ukrayna takımı şampiyonadan çekilmiştir.[3][4]
Turnuva programı
Tüm zamanlar (UTC+2)
Tarih | Saat | Etkinlikler |
---|---|---|
12 Haziran | 11.30-15.00 | Eleme turları GR – 48-55-65-80-110 kg |
18.00-19.30 | Yarı finaller GR – 48-55-65-80-110 kg | |
13 Haziran | 11.30-14.30 | Eleme turları GR – 45-51-60-71-92 kg; Repesaj GR – 48-55-65-80-110 kg |
17.00-17.45 | Yarı finaller: GR – 45-51-60-71-92 kg | |
18.00-20.00 | Finaller GR – 48-55-65-80-110 kg | |
14 Haziran | 11.30-14.00 | Eleme turları WW – 43-49-57-65-73 kg; Repesaj GR – 45-51-60-71-92 kg |
17.00-17.45 | Yarı finaller WW – 43-49-57-65-73 kg | |
18.00-20.00 | Finaller GR – 45-51-60-71-92 kg | |
15 Haziran | 11.30-14.00 | Eleme turları WW – 40-46-53-61-69 kg; Repesaj WW – 43-49-57-65-73 kg |
17.00-17.45 | Yarı finaller WW – 40-46-53-61-69 kg | |
18.00-20.00 | Finaller WW – 43-49-57-65-73 kg | |
16 Haziran | 11.30-14.00 | Eleme turları FS – 48-55-65-80-110 kg; Repesaj WW – 40-46-53-61-69 kg |
17.00-17.45 | Yarı finaller: FS – 48-55-65-80-110 kg | |
18.00-20.00 | Finaller WW – 40-46-53-61-69 kg | |
17 Haziran | 11.30-14.00 | Eleme turları FS – 45-51-60-71-92 kg; Repesaj FS – 48-55-65-80-110 kg |
16.45-17.45 | Yarı finaller: FS – 45-51-60-71-92 kg | |
18.00-21.00 | Finaller FS – 48-55-65-80-110 kg | |
18 Haziran | 16.30-17.45 | Repesaj : FS – 45-51-60-71-92 kg |
18.00-20.00 | Finaller: FS – 45-51-60-71-92 kg |
Madalya tablosu
* Ev sahibi ülke ( Arnavutluk)
Sıra | Ülke | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
– | Bireysel Tarafsız Sporcular a | 9 | 9 | 14 | 32 |
1 | Gürcistan | 5 | 4 | 6 | 15 |
2 | Azerbaycan | 5 | 1 | 8 | 14 |
3 | Ermenistan | 2 | 5 | 6 | 13 |
4 | Almanya | 2 | 1 | 1 | 4 |
5 | Türkiye | 1 | 6 | 7 | 14 |
6 | Macaristan | 1 | 2 | 3 | 6 |
7 | Moldova | 1 | 1 | 0 | 2 |
Polonya | 1 | 1 | 0 | 2 | |
9 | İsveç | 1 | 0 | 4 | 5 |
10 | Hırvatistan | 1 | 0 | 0 | 1 |
İtalya | 1 | 0 | 0 | 1 | |
12 | Romanya | 0 | 0 | 3 | 3 |
13 | Sırbistan | 0 | 0 | 2 | 2 |
Yunanistan | 0 | 0 | 2 | 2 | |
15 | İspanya | 0 | 0 | 1 | 1 |
Estonya | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Bulgaristan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Toplam (17 Ülke) | 30 | 30 | 59 | 119 |
Rusya ve Belarus'un katılımı
- a^ Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrasında uygulanan yaptırımlar uyarınca, Rusya ve Belarus'tan güreşçilerin Rusya veya Belarus'un adını, bayrağını veya marşını kullanmasına izin verilmemiştir. Bunun yerine "Bireysel Tarafsız Sporcular (AIN)" olarak katıldılar ve madalyaları resmi madalya tablosuna dahil edilmedi.
Takım sıralaması
Sıra | Erkekler serbest | Erkekler grekoromen | Kadınlar serbest | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Takım | Puanlar | Takım | Puanlar | Takım | Puanlar | |
1 | Ermenistan | 169 | Gürcistan | 185 | Türkiye | 106 |
2 | Azerbaycan | 155 | Azerbaycan | 118 | Almanya | 92 |
3 | Gürcistan | 150 | Ermenistan | 115 | İsveç | 90 |
4 | Türkiye | 120 | Macaristan | 83 | Macaristan | 77 |
5 | Almanya | 63 | Türkiye | 80 | Polonya | 62 |
6 | Moldova | 49 | Moldova | 44 | Romanya | 41 |
7 | Bulgaristan | 48 | Sırbistan | 31 | Bulgaristan | 39 |
8 | Polonya | 34 | Yunanistan | 29 | Azerbaycan | 32 |
9 | Macaristan | 34 | Almanya | 28 | Hırvatistan | 31 |
10 | Fransa | 22 | Polonya | 25 | İtalya | 31 |
Madalya özeti
Erkekler serbest
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
45 kg | Jafar Jafarov (AZE) | Mate Tsinadze (GEO) | Ebubekir Gür (TUR) |
Eskender Dagirov Bireysel Tarafsız Sporcu | |||
48 kg | Magomed Magomedov Bireysel Tarafsız Sporcu | Arman Harutyunyan (ARM) | Gegi Oniani (GEO) |
Hleb Piatrou Bireysel Tarafsız Sporcu | |||
51 kg | Giorgi Maisuradze (GEO) | Sasha Petrosyan (ARM) | Seyhun Alizada (AZE) |
Rakhul Umudov Bireysel Tarafsız Sporcu | |||
55 kg | Haji Karimov (AZE) | Samvel Gevorgyan (ARM) | Arshak Lulukyan (GEO) |
Ibragimgadzhi Magomedov Bireysel Tarafsız Sporcu | |||
60 kg | Jamal Abbasov (AZE) | Akramat Shakriev Bireysel Tarafsız Sporcu | Vahid Samed Yılmaz (TUR) |
Tigran Buniatyan (ARM) | |||
65 kg | Manuel Wagin (GER) | Remzi Temur (TUR) | Mirzaagha Akhundov (AZE) |
Vladimir Azaryan (ARM) | |||
71 kg | Narek Nikoghosyan (ARM) | Islam Kazharov Bireysel Tarafsız Sporcu | Ferhat Yiğit (TUR) |
İsmayil Rahimli (AZE) | |||
80 kg | Alexandru Bors (MDA) | Razmik Yepremyan (ARM) | David Adrian Metea (ROU) |
Konstantine Petriashvili (GEO) | |||
92 kg | Sandro Kurashvili (GEO) | Eyyüp Çetin (TUR) | Aliaksei Kulakou Bireysel Tarafsız Sporcu |
Magomed Gasanov Bireysel Tarafsız Sporcu | |||
110 kg | Yusif Dursunov (AZE) | Henrik Haykyan (ARM) | Ruşen Arda Güler (TUR) |
Aleksandre Abramishvili (GEO) |
Erkekler grekoromen
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
45 kg | Turan Dashdamirov (AZE) | Rustem Abatsiev Bireysel Tarafsız Sporcu | Mehmet Sarp (TUR) |
Yurik Mkhitaryan (ARM) | |||
48 kg | Murat Khatit Bireysel Tarafsız Sporcu | Iuri Chapidze (GEO) | Petro Zhytovoz (HUN) |
Elnar Ziyadov (AZE) | |||
51 kg | Ilia Kandalin Bireysel Tarafsız Sporcu | Peter Totok (HUN) | Ali Seyidalili (AZE) |
Koba Karumidze (GEO) | |||
55 kg | Erekle Tavberidze (GEO) | Maxim Sarmanov (MDA) | Vasileios Papageorgiou (GRE) |
Aykhan Javadov (AZE) | |||
60 kg | Kiryl Valeuski Bireysel Tarafsız Sporcu | Halil Çınar (TUR) | Samvel Terteryan (ARM) |
Saba Surmanidze (GEO) | |||
65 kg | Petros Ashkaryan (ARM) | Giorgi Tchikaidze (GEO) | Zaur Beslekoev Bireysel Tarafsız Sporcu |
Constantin Lungu (ROU) | |||
71 kg | Abdurakhman Abdulkadyrov Bireysel Tarafsız Sporcu | Luka Lomadze (GEO) | Gor Khachatryan (ARM) |
Alexander Sakas (SWE) | |||
80 kg | Stanislaw Fussy (POL) | Szabolcs Szinay (HUN) | Ramazan Nekhai Bireysel Tarafsız Sporcu |
Elmin Aliyev (AZE) | |||
92 kg | Saba Purtseladze (GEO) | Saipula Gadzhimagomedov Bireysel Tarafsız Sporcu | Grisha Voskanyan (ARM) |
Stevan Kojić (SRB) | |||
110 kg | Saba Chilashvili (GEO) | Evgenii Repkin Bireysel Tarafsız Sporcu | Cemal Yusuf Bakır (TUR) |
Mahir Gurbanli (AZE) |
Kadınlar serbest
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz |
---|---|---|---|
40 kg | Klara Winkler (GER) | Fatma Yılmaz (TUR) | Raniia Rakhmanova Bireysel Tarafsız Sporcu |
43 kg | Aleksandra Berezovskaia Bireysel Tarafsız Sporcu | Yağmur Karabacak (TUR) | Maya Johansson (SWE) |
Maria Gkika (GRE) | |||
46 kg | Valeriya Yerameyeva Bireysel Tarafsız Sporcu | Dominika Konkel (POL) | Josephine Wrensch (GER) |
Diana Rybchenko Bireysel Tarafsız Sporcu | |||
49 kg | Sviatlana Katenka Bireysel Tarafsız Sporcu | Violetta Biriukova Bireysel Tarafsız Sporcu | Nil Aktaş (TUR) |
Vera Sjölander (SWE) | |||
53 kg | Fabiana Rinella (ITA) | Olga Ovchinnikova Bireysel Tarafsız Sporcu | Valeryia Mikitsich Bireysel Tarafsız Sporcu |
Lisette Bödtker (EST) | |||
57 kg | Sophie Ritter (HUN) | Ruzanna Mammadova (AZE) | Rosa Molina Rodriguez (ESP) |
Viktoria Boynova (BUL) | |||
61 kg | Ekaterina Radysheva Bireysel Tarafsız Sporcu | Leonie Steigert (GER) | Éda Balázs (HUN) |
Varvara Aliseyenka Bireysel Tarafsız Sporcu | |||
65 kg | Duygu Gen (TUR) | Margarita Salnazarian Bireysel Tarafsız Sporcu | Wilma Hoffman (SWE) |
Sabina Petrache (ROU) | |||
69 kg | Veronika Vilk (CRO) | Elif Şevval Kurt (TUR) | Evelin Ujhelji (SRB) |
Liliana Kazmina Bireysel Tarafsız Sporcu | |||
73 kg | Elvira Ersson (SWE) | Aliaksandra Kazlova Bireysel Tarafsız Sporcu | Petra Mueller (HUN) |
Diana Titova Bireysel Tarafsız Sporcu |
Katılımcı ülkeler
34 ülkeden 497 güreşçi katıldı:
- Bireysel Tarafsız Sporcular (59)
- Arnavutluk (15)
- Ermenistan (19)
- Avusturya (6)
- Azerbaycan (25)
- Bulgaristan (27)
- Hırvatistan (9)
- Çekya (9)
- İspanya (5)
- Estonya (15)
- Finlandiya (9)
- Fransa (13)
- Birleşik Krallık (4)
- Gürcistan (22)
- Almanya (23)
- Yunanistan (19)
- Macaristan (25)
- İrlanda (1)
- İsrail (11)
- İtalya (12)
- Kosova (3)
- Letonya (9)
- Litvanya (14)
- Moldova (16)
- Kuzey Makedonya (6)
- Hollanda (5)
- Norveç (7)
- Polonya (24)
- Romanya (15)
- İsviçre (5)
- Sırbistan (8)
- Slovenya (2)
- Slovakya (10)
- İsveç (15)
- Türkiye (30)
Kaynakça
- ^ "European Championships". 17 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2023.
- ^ "2023 European Cadet Wrestling Championship". 17 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2023.
- ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2023.
- ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Haziran 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2023.
Dış bağlantılar
- Resmi internet sitesi 17 Ocak 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
- Sonuç kitapçığı 19 Haziran 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.