Plavání na Letních olympijských hrách 2024
Tento článek reaguje na aktuální nebo nedávné události.
Informace zde uvedené se vzhledem k neustálému vývoji mohou průběžně měnit. Je třeba je se zvýšenou péčí aktualizovat a doplňovat.
Tento článek potřebuje úpravy.
Můžete Wikipedii pomoci tím, že ho vylepšíte. Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl, Encyklopedický styl a Odkazy.
Konkrétní problémy: typografie (desetinný oddělovač)
Plavání na Letních olympijských hrách 2024 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Základní údaje | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pořadatel | Mezinárodní plavecká federace Mezinárodní olympijský výbor | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dějiště | Francie Francie Paris La Défense Arena (bazén) Pont Alexandre III (otevřená voda) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Datum | 27. července – 4. srpna 2024 (bazén) 8.–9. srpna 2024 (otevřená voda) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Soutěže | 37 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Soutěže | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Plavání na Letních olympijských hrách 2024 v Paříži se konalo od 27. července do 4. srpna 2024 (bazén) a od 8. do 9. srpna 2024 (otevřená voda).
Závodní tratě
Stejně jako v roce 2020 je zařazeno na program Her celkem 37 plaveckých disciplín.
- 50 m, 100 m, 200 m, 400 m, 800 m a 1500 m volný způsob
- 100 m a 200 m znak
- 100 m a 200 m prsa
- 100 m a 200 m motýl
- 200 m a 400 m individuální polohový závod
- 10 km dálkové plavání
- štafety na 4 × 100 m a 4 × 200 m volný způsob a 4 × 100 m polohový závod
- smíšená štafeta na 4 × 100 m polohový závod
Medailisté
Muži
Kategorie | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m volný způsob | Cameron McEvoy Austrálie (AUS) | 21,25 | Ben Proud Velká Británie (GBR) | 21,30 | Florent Manaudou Francie (FRA) | 21,56 |
100 m volný způsob | Pchan Ča-le Čína (CHN) | 46,40 | Kyle Chalmers Austrálie (AUS) | 47,48 | David Popovici Rumunsko (ROM) | 47,49 |
200 m volný způsob | David Popovici Rumunsko (ROM) | 1:44,72 | Matthew Richards Velká Británie (GBR) | 1:44,74 | Luke Hobson Spojené státy americké (USA) | 1:44,79 |
400 m volný způsob | Lukas Märtens Německo (GER) | 3:41,78 | Elijah Winnington Austrálie (AUS) | 3:42,21 | Kim U-min Jižní Korea (KOR) | 3:42,50 |
800 m volný způsob | Daniel Wiffen Irsko (IRL) | 7:38,19 | Bobby Finke Spojené státy americké (USA) | 7:38,75 | Gregorio Paltrinieri Itálie (ITA) | 7:39,38 |
1 500 m volný způsob | Bobby Finke Spojené státy americké (USA) | 14:30,67 | Gregorio Paltrinieri Itálie (ITA) | 14:34,55 | Daniel Wiffen Irsko (IRL) | 14:39,63 |
100 m znak | Thomas Ceccon Itálie (ITA) | 52,00 | Sü Ťia-jü Čína (CHN) | 52,32 | Ryan Murphy Spojené státy americké (USA) | 52,39 |
200 m znak | Hubert Kós Maďarsko (HUN) | 1:54,26 | Apostolos Christou Řecko (GRE) | 1:54,82 | Roman Mityukov Švýcarsko (SUI) | 1:54,85 |
100 m prsa | Nicolò Martinenghi Itálie (ITA) | 59,03 | Adam Peaty Velká Británie (GBR) Nic Fink Spojené státy americké (USA) | 59,05 | Nebyla udělena | |
200 m prsa | Léon Marchand Francie (FRA) | 2:05,85 | Zac Stubblety-Cook Austrálie (AUS) | 2:06,79 | Caspar Corbeau Nizozemsko (NED) | 2:07,90 |
100 m motýlek | Kristóf Milák Maďarsko (HUN) | 49,90 | Joshua Liendo Kanada (CAN) | 49,99 | Ilya Kharun Kanada (CAN) | 50,45 |
200 m motýlek | Léon Marchand Francie (FRA) | 1:51,21 | Kristóf Milák Maďarsko (HUN) | 1:51,75 | Ilya Kharun Kanada (CAN) | 1:52,80 |
200 m polohový závod | Léon Marchand Francie (FRA) | 1:54,06 | Duncan Scott Velká Británie (GBR) | 1:55,31 | Wang Šun Čína (CHN) | 1:56,00 |
400 m polohový závod | Léon Marchand Francie (FRA) | 4:02,95 | Tomojuki Macušita Japonsko (JPN) | 4:08,62 | Carson Foster Spojené státy americké (USA) | 4:08,66 |
4 × 100 m volný způsob | Spojené státy americké Jack Alexy (47,67) Chris Guiliano (47,33) Hunter Armstrong (46,75) Caeleb Dressel (47,53) Ryan Held (rozplavba) Matthew King (rozplavba) | 3:09,28 | Austrálie Jack Cartwright (48,03) Flynn Southam (48,00) Kai Taylor (47,73) Kyle Chalmers (46,59) William Yang (rozplavba) | 3:10,35 | Itálie Alessandro Miressi (48,04) Thomas Ceccon (47,44) Paolo Conte Bonin (48,16) Manuel Frigo (47,06) Lorenzo Zazzeri (rozplavba) Leonardo Deplano (rozplavba) | 3:10,70 |
4 × 200 m volný způsob | Velká Británie James Guy (1:45,09) Tom Dean (1:45,28) Matt Richards (1:45,11) Duncan Scott (1:43,95) Jack McMillan (rozplavba) Kieran Bird (rozplavba) | 6:59,43 | Spojené státy americké Luke Hobson (1:45,55) Carson Foster (1:45,31) Drew Kibler (1:45,12) Kieran Smith (1:44,80) Brooks Curry (rozplavba) Blake Pieroni (rozplavba) Chris Guiliano (rozplavba) | 7:00,78 | Austrálie Maximillian Giuliani (1:45,99) Flynn Southam (1:45,53) Elijah Winnington (1:45,19) Thomas Neill (1:45,27) Kai Taylor (rozplavba) Zac Incerti (rozplavba) | 7:01,98 |
4 × 100 m polohový závod | Čína Xu Jiayu (52,37) Qin Haiyang (57,98) Sun Jiajun (51,19) Pan Zhanle (45,92) Wang Changhao (rozplavba) | 3:27,46 | Spojené státy americké Ryan Murphy (52,44) Nic Fink (58,97) Caeleb Dressel (49,41) Hunter Armstrong (47,19) Charlie Swanson (rozplavba) Thomas Heilman (rozplavba) Jack Alexy (rozplavba) | 3:28,01 | Francie Yohann Ndoye-Brouard (52,60) Léon Marchand (58,62) Maxime Grousset (49,57) Florent Manaudou (47,59) Clément Secchi (rozplavba) Rafael Fente-Damers (rozplavba) | 3:28,38 |
10 km maratón | Kristóf Rasovszky Maďarsko (HUN) | 1:50:52,7 | Oliver Klemet Německo (GER) | 1:50:54,8 | Dávid Betlehem Maďarsko (HUN) | 1:51:09,0 |
Ženy
Kategorie | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m volný způsob | Sarah Sjöströmová Švédsko (SWE) | 23,71 | Meg Harrisová Austrálie (AUS) | 23,97 | Čang Jü-fej Čína (CHN) | 24,20 |
100 m volný způsob | Sarah Sjöströmová Švédsko (SWE) | 52,16 | Torri Huskeová Spojené státy americké (USA) | 52,29 | Siobhán Haugheyová Hongkong (HKG) | 52,33 |
200 m volný způsob | Mollie O'Callaghanová Austrálie (AUS) | 1:53,27 | Ariarne Titmusová Austrálie (AUS) | 1:53,83 | Siobhán Haugheyová Hongkong (HKG) | 1:54,55 |
400 m volný způsob | Ariarne Titmusová Austrálie (AUS) | 3:57,49 | Summer McIntoshová Kanada (CAN) | 3:58,37 | Katie Ledecky Spojené státy americké (USA) | 4:00,86 |
800 m volný způsob | Katie Ledecky Spojené státy americké (USA) | 8:11,04 | Ariarne Titmusová Austrálie (AUS) | 8:12,29 | Paige Maddenová Spojené státy americké (USA) | 8:13,00 |
1500 m volný způsob | Katie Ledecky Spojené státy americké (USA) | 15:30,02 | Anastasiia Kirpichnikova Francie (FRA) | 15:40,35 | Isabel Goseová Německo (GER) | 15:41.16 |
100 m znak | Kaylee McKeownová Austrálie (AUS) | 57,33 , OC | Regan Smithová Spojené státy americké (USA) | 57,66 | Katharine Berkoffová Spojené státy americké (USA) | 57,98 |
200 m znak | Kaylee McKeownová Austrálie (AUS) | 2:03,73 | Regan Smithová Spojené státy americké (USA) | 2:04,26 | Kylie Masseová Kanada (CAN) | 2:05,57 |
100 m prsa | Tatjana Smithová Jihoafrická republika (RSA) | 1:05,28 | Čchien-tching Tchang Čína (CHN) | 1:05,54 | Mona McSharryová Irsko (IRL) | 1:05,59 |
200 m prsa | Kate Douglassová Spojené státy americké (USA) | 2:19,24 | Tatjana Smithová Jihoafrická republika (RSA) | 2:19,60 | Tes Schoutenová Nizozemsko (NED) | 2:21,05 |
100 m motýlek | Torri Huskeová Spojené státy americké (USA) | 55,59 | Gretchen Walshová Spojené státy americké (USA) | 55,63 | Čang Jü-fej Čína (CHN) | 56,21 |
200 m motýlek | Summer McIntoshová Kanada (CAN) | 2:03,03 | Regan Smithová Spojené státy americké (USA) | 2:03,84 | Čang Jü-fej Čína (CHN) | 2:05,09 |
200 m polohový závod | Summer McIntoshová Kanada (CAN) | 2:06,56 | Kate Douglassová Spojené státy americké (USA) | 2:06,92 | Kaylee McKeownová Austrálie (AUS) | 2:08,08 |
400 m polohový závod | Summer McIntoshová Kanada (CAN) | 4:27,71 | Katie Grimesová Spojené státy americké (USA) | 4:33,40 | Emma Weyantová Spojené státy americké (USA) | 4:34,93 |
4 × 100 m volný způsob | Austrálie Mollie O'Callaghanová (52,24) Shayna Jacková (52,35) Emma McKeonová (52,39) Meg Harrisová (51,94) Olivia Wunschová (rozplavba) Bronte Campbellová (rozplavba) | 3:28,92 | Spojené státy americké Kate Douglassová (52,98) Gretchen Walshová (52,55) Torri Huskeová (52,06) Simone Manuelová (52,61) Abbey Weitzeilová (rozplavba) Erika Connollyová (rozplavba) | 3:30,20 AM | Čína Yang Junxuan (52,48) Cheng Yujie (52,76) Zhang Yufei (52,75) Wu Qingfeng (52,31) Yu Yiting (rozplavba) | 3:30,30 AS |
4 × 200 m volný způsob | Austrálie Mollie O'Callaghan (1:53,52) Lani Pallister (1:55,61) Brianna Throssell (1:56,00) Ariarne Titmus (1:52,95) Jamie Perkins (rozplavba) Shayna Jack (rozplavba) | 7:38,08 | Spojené státy americké Claire Weinstein (1:54,88) Paige Madden (1:55,63) Katie Ledecky (1:54,93) Erin Gemmell (1:55,40) Anna Peplowski (rozplavba) Simone Manuel (rozplavba) Alex Shackell (rozplavba) | 7:40,86 | Čína Yang Junxuan (1:54,52) Li Bingjie (1:55,05) Ge Chutong (1:57,45) Liu Yaxin (1:55,32) Tang Muhan (rozplavba) Kong Yaqi (rozplavba) | 7:42,34 |
4 × 100 m polohový závod | Spojené státy americké Regan Smith (57,28) Lilly King (1:04,90) Gretchen Walsh (55,03) Torri Huske (52,42) Katharine Berkoff (rozplavba) Emma Weber (rozplavba) Alex Shackell (rozplavba) Kate Douglass (rozplavba) | 3:49,63 | Austrálie Kaylee McKeown (57,72) Jenna Strauch (1:07,31) Emma McKeon (56,25) Mollie O'Callaghan (51,83) Iona Anderson (rozplavba) Ella Ramsay (rozplavba) Alexandria Perkins (rozplavba) Meg Harris (rozplavba) | 3:53,11 | Čína Wan Letian (59,81) Tang Qianting (1:05,79) Zhang Yufei (55,52) Yang Junxuan (52,11) Wang Xue'er (rozplavba) Yu Yiting (rozplavba) Wu Qingfeng (rozplavba) | 3:53,23 |
10 km maratón | Sharon van Rouwendaalová Nizozemsko (NED) | 2:03:34,2 | Moesha Johnsonová Austrálie (AUS) | 2:03:39,7 | Ginevra Taddeucciová Itálie (ITA) | 2:03:42,8 |
Mix
Kategorie | Zlato | Stříbro | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4 × 100 m polohový závod | Spojené státy americké Ryan Murphy (52,08) Nic Fink (58,29) Gretchen Walsh (55,18) Torri Huske (51,88) Regan Smith (rozplavba) Charlie Swanson (rozplavba) Caeleb Dressel (rozplavba) Abbey Weitzeil (rozplavba) | 3:37,43 | Čína Xu Jiayu (52,13) Qin Haiyang (57,82) Zhang Yufei (55,64) Yang Junxuan (51,96) Tang Qianting (rozplavba) Pan Zhanle (rozplavba) | 3:37,55 AS | Austrálie Kaylee McKeown (57,90) Joshua Yong (58,43) Matthew Temple (50,42) Mollie O'Callaghan (52,01) Iona Anderson (rozplavba) Zac Stubblety-Cook (rozplavba) Emma McKeon (rozplavba) Kyle Chalmers (rozplavba) | 3:38,76 OC |
Přehled medailí
Pořadí | Země | Zlato | Stříbro | Bronz | Celkově |
---|---|---|---|---|---|
1. | Spojené státy americké | 8 | 13 | 7 | 28 |
2. | Austrálie | 7 | 9 | 3 | 19 |
3. | Francie | 4 | 1 | 2 | 7 |
4. | Kanada | 3 | 2 | 3 | 8 |
5. | Maďarsko | 3 | 1 | 1 | 5 |
6. | Čína | 2 | 3 | 7 | 12 |
7. | Itálie | 2 | 1 | 2 | 5 |
8. | Švédsko | 2 | 0 | 0 | 2 |
9. | Velká Británie | 1 | 4 | 0 | 5 |
10. | Německo | 1 | 1 | 1 | 3 |
11. | Jihoafrická republika | 1 | 1 | 0 | 2 |
12. | Irsko | 1 | 0 | 2 | 3 |
Nizozemsko | 1 | 0 | 2 | 3 | |
14. | Rumunsko | 1 | 0 | 1 | 2 |
15. | Japonsko | 0 | 1 | 0 | 1 |
Řecko | 0 | 1 | 0 | 1 | |
17. | Hongkong | 0 | 0 | 2 | 2 |
18. | Jižní Korea | 0 | 0 | 1 | 1 |
Švýcarsko | 0 | 0 | 1 | 1 | |
celkem | 37 | 38 | 36 | 111 |
Sporty na Letních olympijských hrách 2024 v Paříži | |
---|---|
Atletika • Badminton • Basketbal • Box • Breakdance • Cyklistika • Fotbal • Golf • Gymnastika (sportovní, moderní, trampolína) • Házená • Jachting • Jezdectví • Judo • Kanoistika • Lukostřelba • Moderní pětiboj • Plavání • Plážový volejbal • Pozemní hokej • Ragby • Skateboarding • Skoky do vody • Sportovní lezení • Sportovní střelba • Stolní tenis • Surfing • Synchronizované plavání • Šerm • Taekwondo • Tenis • Triatlon • Veslování • Vodní pólo • Volejbal • Vzpírání • Zápas |
Portály: Japonsko | Sport