Great Britain at the 2017 World Aquatics Championships
Sporting event delegation
Great Britain at the 2017 World Aquatics Championships | |
---|---|
FINA code | GBR |
National federation | British Swimming |
Website | https://www.britishswimming.org |
in Budapest, Hungary | |
Competitors | 51 in 4 sports |
Medals Ranked 5th |
|
World Aquatics Championships appearances | |
Great Britain is scheduled to compete at the 2017 World Aquatics Championships in Budapest, Hungary from 14 July to 30 July.
Medalists
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | Tom Daley | Diving | Men's 10 m platform | July 22 |
Gold | Adam Peaty | Swimming | Men's 100 m breaststroke | July 24 |
Gold | Ben Proud | Swimming | Men's 50 m butterfly | July 24 |
Gold | Adam Peaty | Swimming | Men's 50 m breaststroke | July 26 |
Gold | Nick Grainger James Guy Calum Jarvis* Stephen Milne Duncan Scott | Swimming | Men's 4 × 200 m freestyle relay | July 28 |
Silver | Lois Toulson Matthew Lee | Diving | Mixed 10 m synchronized platform | July 15 |
Silver | Grace Reid Tom Daley | Diving | Mixed 3 m synchronized springboard | July 22 |
Silver | James Guy Ross Murdoch* Adam Peaty Duncan Scott Chris Walker-Hebborn | Swimming | Men's 4 × 100 m medley relay | July 30 |
Bronze | Timothy Shuttleworth | Open water swimming | Men's 5 km | July 15 |
Bronze | Ben Proud | Swimming | Men's 50 m freestyle | July 29 |
Bronze | James Guy | Swimming | Men's 100 m butterfly | July 29 |
Diving
Great Britain has entered 12 divers (seven male and five female).[1]
- Men
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Ross Haslam | 1 m springboard | 367.60 | 8 Q | — | 357.90 | 10 | |
James Heatly | 364.00 | 9 Q | — | 374.50 | 9 | ||
Ross Haslam | 3 m springboard | 425.70 | 11 Q | 433.00 | 10 Q | 452.90 | 11 |
Jack Laugher | 477.85 | 3 Q | 498.75 | 2 Q | 500.65 | 5 | |
Tom Daley | 10 m platform | 515.10 | 3 Q | 498.65 | 2 Q | 590.95 | |
Matthew Lee | 445.40 | 7 Q | 472.35 | 5 Q | 423.55 | 12 | |
Jack Laugher Chris Mears | 3 m synchronized springboard | 401.88 | 5 Q | — | 418.20 | 4 | |
Tom Daley Daniel Goodfellow | 10 m synchronized platform | 433.14 | 2 Q | — | 418.02 | 4 |
- Women
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Katherine Torrance | 1 m springboard | 255.60 | 8 Q | — | 275.90 | 9 | |
Grace Reid | 3 m springboard | 284.00 | 14 Q | 309.60 | 8 Q | 336.70 | 4 |
Katherine Torrance | 245.50 | 26 | Did not advance | ||||
Robyn Birch | 10 m platform | 311.60 | 10 Q | 294.00 | 16 | Did not advance | |
Lois Toulson | 278.60 | 23 | Did not advance | ||||
Grace Reid Katherine Torrance | 3 m synchronized springboard | 271.20 | 8 Q | — | 294.60 | 5 | |
Tonia Couch Lois Toulson | 10 m synchronized platform | 283.68 | 9 Q | — | 300.48 | 7 |
- Mixed
Athlete | Event | Final | |
---|---|---|---|
Points | Rank | ||
Grace Reid Tom Daley | 3 m synchronized springboard | 308.04 | |
Lois Toulson Matthew Lee | 10 m synchronized platform | 323.28 | |
Robyn Birch Daniel Goodfellow | Team | 303.15 | 13 |
High diving
Great Britain qualified three male high divers.[2]
Athlete | Event | Points | Rank |
---|---|---|---|
Blake Aldridge | Muhammad lsmail | 342.25 | 9 |
Gary Hunt | 356.40 | 5 | |
Owen Weymouth | 189.65 | 22 |
Open water swimming
Great Britain has entered six open water swimmers[3][4]
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Jack Burnell | Men's 10 km | 1:52:00.8 | 4 |
Caleb Hughes | 1:52:37.0 | 24 | |
Tobias Robinson | Men's 5 km | 54:57.1 | 15 |
Timothy Shuttleworth | 54:42.1 | ||
Alice Dearing | Women's 5 km | Did not start | |
Women's 10 km | 2:04:24.4 | 25 | |
Danielle Huskisson | Women's 5 km | Did not start | |
Women's 10 km | 2:01:06.1 | 11 | |
Alice Dearing Danielle Huskisson Jack Burnell Tobias Robinson | Mixed team | 54:51.1 | 5 |
Swimming
British swimmers have achieved qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the A-standard entry time, and 1 at the B-standard):[5]
- Men
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
James Guy | 200 m freestyle | 1:46.22 | 2 Q | 1:45.18 | 2 Q | 1:45.36 | 5 |
400 m freestyle | 3:45.64 | 6 Q | — | 3:45.58 | 6 | ||
100 m butterfly | 51.16 NR | 2 Q | 50.67 NR | 2 Q | 50.83 | ||
Luke Greenbank | 200 m backstroke | 1:57.67 | =10 Q | 1:58.50 | 13 | Did not advance | |
Daniel Jervis | 1500 m freestyle | 15:07.97 | 18 | — | Did not advance | ||
Max Litchfield | 200 m individual medley | 1:56.64 NR | 3 Q | 1:56.70 | 3 Q | 1:56.86 | 4 |
400 m individual medley | 4:10.57 NR | 2 Q | — | 4:09.62 NR | 4 | ||
Stephen Milne | 400 m freestyle | 3:48.64 | 15 | — | Did not advance | ||
Ross Murdoch | 100 m breaststroke | 59.51 | 7 Q | 59.23 | 7 Q | 59.45 | 8 |
200 m breaststroke | 2:08.98 | 2 Q | 2:07.72 | 3 Q | 2:08.12 | 4 | |
Adam Peaty | 50 m breaststroke | 26.10 WR | 1 Q | 25.95 WR | 1 Q | 25.99 | |
100 m breaststroke | 58.21 | 1 Q | 57.75 CR | 1 Q | 57.47 CR | ||
Benjamin Proud | 50 m freestyle | 21.93 | 6 Q | 21.60 | =3 Q | 21.43 | |
50 m butterfly | 23.11 | 4 Q | 22.92 | 6 Q | 22.75 NR | ||
Duncan Scott | 100 m freestyle | 48.46 | 5 Q | 48.10 | 6 Q | 48.11 | =5 |
200 m freestyle | 1:46.62 | 7 Q | 1:45.16 | 1 Q | 1:45.27 | 4 | |
Mark Szaranek | 200 m individual medley | 1:59.38 | 13 Q | 1:58.80 | 11 | Did not advance | |
400 m individual medley | 4:15.71 | 9 | — | Did not advance | |||
James Wilby | 200 m breaststroke | 2:11.51 | 18 | Did not advance | |||
Nick Grainger James Guy Calum Jarvis* Stephen Milne Duncan Scott | 4 × 200 m freestyle relay | 7:05.79 | 2 Q | — | 7:01.70 NR | ||
James Guy Ross Murdoch* Adam Peaty Duncan Scott Chris Walker-Hebborn | 4 × 100 m medley relay | 3:32.35 | 4 Q | — | 3:28.95 NR |
- Women
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Freya Anderson | 100 m freestyle | 54.25 | 14 Q | 53.91 | 12 | Did not advance | |
Charlotte Atkinson | 100 m butterfly | 59.04 | 23 | Did not advance | |||
200 m butterfly | 2:10.68 | 21 | Did not advance | ||||
Kathleen Dawson | 50 m backstroke | 28.42 | =19 | Did not advance | |||
100 m backstroke | 59.88 | =8 Q | 59.82 | 8 Q | 59.90 | 8 | |
Georgia Davies | 50 m backstroke | 27.73 | 4 Q | 27.49 | 4 Q | 27.61 | 8 |
100 m backstroke | 1:00.24 | 10 Q | 59.94 | 10 | Did not advance | ||
Holly Hibbott | 400 m freestyle | 4:12.77 | 15 | — | Did not advance | ||
800 m freestyle | 8:30.66 | 8 Q | — | 8:38.63 | 8 | ||
Hannah Miley | 200 m individual medley | 2:11.32 | 6 Q | 2:11.20 | 9 | Did not advance | |
400 m individual medley | 4:37.14 | 8 Q | — | 4:38.34 | 8 | ||
Siobhan-Marie O'Connor | 100 m breaststroke | 1:07.33 | 12 Q | DNS | Did not advance | ||
200 m individual medley | 2:10.42 | 4 Q | 2:09.72 | 4 Q | 2:10.41 | 7 | |
Molly Renshaw | 200 m breaststroke | 2:24.03 | 1 Q | 2:23.51 | 7 Q | 2:22.96 | 6 |
Rosie Rudin | 200 m backstroke | 2:13.27 | 21 | Did not advance | |||
Alys Thomas | 50 m butterfly | DNS | Did not advance | ||||
100 m butterfly | 58.65 | 15 Q | 58.21 | =12 | Did not advance | ||
200 m butterfly | 2:09.13 | 14 Q | 2:08.72 | 13 | Did not advance | ||
Jocelyn Ulyett | 200 m breaststroke | 2:26.50 | 14 Q | 2:23.82 | 9 | Did not advance | |
Sarah Vasey | 50 m breaststroke | 30.71 | 8 Q | 30.46 | =6 Q | 30.62 | 6 |
100 m breaststroke | 1:07.20 | =10 Q | 1:06.81 | 8 Q | 1:07.19 | 8 | |
Abbie Wood | 400 m individual medley | 4:47.30 | 20 | — | Did not advance | ||
Charlotte Atkinson Freya Anderson Georgia Davies* Kathleen Dawson Alys Thomas* Sarah Vasey | 4 × 100 m medley relay | 4:01.78 | 8 Q | — | 3:59.51 | 7 |
- Mixed
Athlete | Event | Heat | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
James Guy Ross Murdoch* Adam Peaty Freya Anderson* Georgia Davies Siobhan-Marie O'Connor | 4 × 100 m medley relay | 3:44.79 | 4 Q | 3:41.56 EU | 5 |
Synchronized swimming
Great Britain's synchronized swimming team consisted of 2 athletes (2 female).[6]
- Women
Athlete | Event | Preliminaries | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Kate Shortman | Solo free routine | 83.4667 | 12 Q | 82.3667 | 12 |
Kate Shortman Isabelle Thorpe | Duet free routine | 82.5667 | 16 | Did not advance |
References
- ^ "Entry List by NAT (Diving)". www.omegatiming.com. Omega Timing. 11 July 2017. Retrieved 11 July 2017.
- ^ "Qualified High Divers". www.fina.org/. International Swimming Federation (FINA). Retrieved 22 July 2017.
- ^ "Open Water Entry List by NAT - Men". www.omegatiming.com/. 11 July 2017. Archived from the original on 18 July 2017. Retrieved 14 July 2017.
- ^ "Open Water Entry List by NAT - Women". www.omegatiming.com/. 11 July 2017. Archived from the original on 18 July 2017. Retrieved 14 July 2017.
- ^ "Entry List by Nation (Swimming)". www.omegatiming.com. Omega Timing. 19 July 2017. Archived from the original on 9 October 2018. Retrieved 20 July 2017.
- ^ "Entry List by Nation (Synchronized swimming)". www.omegatiming.com. Omega Timing. 11 July 2017. Retrieved 12 July 2017.
- v
- t
- e
- Algeria
- Angola
- Benin
- Botswana
- Burkina Faso
- Burundi
- Central African Republic
- Comoros
- Djibouti
- Egypt
- The Gambia
- Ghana
- Guinea
- Ivory Coast
- Kenya
- Libya
- Madagascar
- Malawi
- Mali
- Mauritius
- Morocco
- Mozambique
- Namibia
- Niger
- Nigeria
- Rwanda
- Senegal
- Seychelles
- Sierra Leone
- South Africa
- Swaziland
- Tanzania
- Togo
- Tunisia
- Uganda
- Zambia
- Zimbabwe
- Antigua and Barbuda
- Argentina
- Aruba
- Bahamas
- Barbados
- Bolivia
- Brazil
- British Virgin Islands
- Canada
- Cayman Islands
- Chile
- Colombia
- Costa Rica
- Cuba
- Curaçao
- Dominican Republic
- Ecuador
- El Salvador
- Grenada
- Guatemala
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Jamaica
- Mexico
- Nicaragua
- Panama
- Paraguay
- Peru
- Puerto Rico
- Saint Lucia
- Saint Vincent and the Grenadines
- Suriname
- Trinidad and Tobago
- United States
- Uruguay
- Venezuela
- Virgin Islands
- Afghanistan
- Bahrain
- Bangladesh
- Brunei
- Cambodia
- China
- East Timor
- Hong Kong
- India
- Indonesia
- Iran
- Iraq
- Japan
- Jordan
- Kazakhstan
- North Korea
- South Korea
- Kyrgyzstan
- Laos
- Lebanon
- Macau
- Malaysia
- Maldives
- Mongolia
- Nepal
- Oman
- Pakistan
- Palestine
- Philippines
- Qatar
- Singapore
- Sri Lanka
- Syria
- Chinese Taipei
- Tajikistan
- Thailand
- Turkmenistan
- United Arab Emirates
- Uzbekistan
- Vietnam
- Yemen
- Albania
- Andorra
- Armenia
- Austria
- Azerbaijan
- Belarus
- Belgium
- Bosnia and Herzegovina
- Bulgaria
- Croatia
- Cyprus
- Czech Republic
- Denmark
- Estonia
- Faroe Islands
- Finland
- France
- Georgia
- Germany
- Great Britain
- Greece
- Hungary
- Iceland
- Ireland
- Israel
- Italy
- Kosovo
- Latvia
- Liechtenstein
- Lithuania
- Luxembourg
- Macedonia
- Malta
- Moldova
- Monaco
- Montenegro
- Netherlands
- Norway
- Poland
- Portugal
- Romania
- Russia
- Serbia
- Slovakia
- Slovenia
- Spain
- Sweden
- Switzerland
- Turkey
- Ukraine