2001-es úszó-világbajnokság
Úszó-világbajnokság (2001) | |||
Adatok | |||
Ország | Japán | ||
Rendező város | Fukuoka | ||
Dátum | július 16–29. | ||
Nemzetek | 134 | ||
Sportolók | 1498 | ||
Versenyszámok | 61 | ||
|
A 2001-es úszó-világbajnokságot július 16. és július 29. között rendezték Fukuoka városában, Japánban. A világbajnokságok történetében először volt Ázsiában a „vizes vb”.
A világbajnokságon a férfiak és nőknél is 5–5 új versenyszámot rendeztek. Úszásban az 50 m-es távon az 1986-ban elsőként megrendezett gyorsúszás mellett ezen a világbajnokságon már a másik három úszásnemben is világbajnokot avattak. A férfiaknál a 800 m-es, a nőknél 1500 m-es távon is versenyt rendeztek. A hosszútávúszás versenyei közé került a 10 km-es táv. Ezzel összességében 61 versenyszámot rendeztek. Összesen 134 ország 1498 versenyzője vett részt a világbajnokságon.
A helyszín kiválasztása
A FINA 1998. január 10-én Perth-ben Fukuokának adta a rendezés lehetőségét Barcelonával szemben.[1]
Magyar versenyzők eredményei
Bővebben: Magyarország a 2001-es úszó-világbajnokságon |
Magyarország a világbajnokságon 40 sportolóval képviseltette magát, akik összesen 1 arany- 1 ezüst- és 1 bronzérmet nyertek.
Érmesek
Érem | Versenyző | Versenyszám | Dátum | |
---|---|---|---|---|
1 Aranyérem | Kovács Ágnes | Úszás | Női 200 méteres mellúszás | |
2 Ezüstérem | Magyar női vízilabda-válogatott Sós Ildikó Szép Brigitta Tiba Zsuzsanna Sipos Edit Dancsa Katalin Stieber Mercédesz Rédei Kata Drávucz Rita Valkay Erzsébet Szremkó Krisztina Pelle Anikó Valkai Ágnes Primász Ágnes | Vízilabda | Női vízilabda | |
3 Bronzérem | Kovács Ágnes | Úszás | Női 100 méteres mellúszás |
Éremtáblázat
Jelmagyarázat:
Japán (rendező ország) | Magyarország |
Helyezés | Nemzet | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ausztrália | 13 | 4 | 6 | 23 |
2 | Kína | 10 | 6 | 4 | 20 |
3 | Amerikai Egyesült Államok | 9 | 9 | 8 | 26 |
4 | Oroszország | 6 | 8 | 7 | 21 |
5 | Olaszország | 6 | 2 | 4 | 12 |
6 | Németország | 4 | 7 | 8 | 19 |
7 | Hollandia | 3 | 5 | 1 | 9 |
8 | Ukrajna | 3 | 1 | 1 | 5 |
9 | Svédország | 1 | 3 | 2 | 6 |
10 | Egyesült Királyság | 1 | 2 | 4 | 7 |
11 | Japán | 1 | 1 | 7 | 9 |
12 | Kanada | 1 | 1 | 3 | 5 |
13 | Románia | 1 | 1 | 2 | 4 |
14 | Magyarország | 1 | 1 | 1 | 3 |
15 | Spanyolország | 1 | 0 | 0 | 1 |
16 | Franciaország | 0 | 2 | 1 | 3 |
17 | Mexikó | 0 | 2 | 0 | 2 |
17 | Ausztria | 0 | 2 | 0 | 2 |
19 | Izrael | 0 | 1 | 1 | 2 |
20 | Lengyelország | 0 | 1 | 0 | 1 |
20 | Svájc | 0 | 1 | 0 | 1 |
20 | Jugoszlávia | 0 | 1 | 0 | 1 |
20 | Costa Rica | 0 | 1 | 0 | 1 |
24 | Dél-afrikai Köztársaság | 0 | 0 | 1 | 1 |
Összes | 61 | 62 | 61 | 184 |
- A férfi 50 m-es gyorsúszásban 2 bronzérmet osztottak ki.
- A női 4x100 m-es váltó gyorsúszásban 2 ezüstérmet osztottak ki, bronzérmes nem volt.
Eredmények
Úszás
- WR – világrekord (World Record)
- CR – világbajnoki rekord (világbajnokságokon elért eddigi legjobb eredmény) (Championship Record)
Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m-es gyorsúszás | Anthony Ervin Egyesült Államok | 22,09 | Pieter van den Hoogenband Hollandia | 22,16 | Roland Schoeman Dél-afrikai Köztársaság Jamanoi Tomohiro Japán | 22,18 |
100 m-es gyorsúszás | Anthony Ervin Egyesült Államok | 48,33 CR | Pieter van den Hoogenband Hollandia | 48,43 | Lars Frolander Svédország | 48,79 |
200 m-es gyorsúszás | Ian Thorpe Ausztrália | 1:44,06 WR | Pieter van den Hoogenband Hollandia | 1:45,81 | Klete Keller Egyesült Államok | 1:47,10 |
400 m-es gyorsúszás | Ian Thorpe Ausztrália | 3:40,17 WR | Grant Hackett Ausztrália | 3:42,51 | Emiliano Brembilla Olaszország | 3:45,11 |
800 m-es gyorsúszás | Ian Thorpe Ausztrália | 7:39,16 WR | Grant Hackett Ausztrália | 7:40,34 | Graeme Smith Egyesült Királyság | 7:51,12 |
1500 m-es gyorsúszás | Grant Hackett Ausztrália | 14:34,56 WR | Graeme Smith Egyesült Királyság | 14:58,94 | Alexei Filipets Oroszország | 15:01,43 |
50 m-es hátúszás | Randall Bal Egyesült Államok | 25,34 | Thomas Rupprath Németország | 25,44 | Matt Welsh Ausztrália | 25,49 |
100 m-es hátúszás | Matt Welsh Ausztrália | 54,31 CR | Örn Arnarson Izland | 54,75 | Steffen Driesen Németország | 54,91 |
200 m-es hátúszás | Aaron Peirsol Egyesült Államok | 1:57,13 CR | Markus Rogan Ausztria | 1:58,07 | Örn Arnarson Izland | 1:58,37 |
50 m-es mellúszás | Oleh Liszohor Ukrajna | 27,52 CR | Roman Szludnov Oroszország | 27,60 | Domenico Fioravanti Olaszország | 27,72 |
100 m-es mellúszás | Roman Szlodnov Oroszország | 1:00,16 | Domenico Fioravanti Olaszország | 1:00,47 | Ed Moses Egyesült Államok | 1:00,61 |
200 m-es mellúszás | Brendan Hansen Egyesült Államok | 2:10,69 CR | Maxim Podoprigora Ausztria | 2:11,09 | Kitadzsima Kószuke Japán | 2:11,21 |
50 m-es pillangóúszás | Geoff Huegill Ausztrália | 23,50 | Lars Frolander Svédország | 23,57 | Mark Foster Egyesült Királyság | 23,62 |
100 m-es pillangóúszás | Lars Frolander Svédország | 52,10 CR | Ian Crocker Egyesült Államok | 52,25 | Geoff Huegill Ausztrália | 52,36 |
200 m-es pillangóúszás | Michael Phelps Egyesült Államok | 1:54,58 WR | Tom Malchow Egyesült Államok | 1:55,28 | Anatolij Poljakov Oroszország | 1:55,68 |
200 m-es vegyesúszás | Massimiliano Rosolino Olaszország | 1:59,71 | Tom Wilkens Egyesült Államok | 2:00,73 | Justin Norris Ausztrália | 2:00,91 |
400 m-es vegyesúszás | Alessio Boggiatto Olaszország | 4:13,15 | Erik Vendt Egyesült Államok | 4:15,36 | Tom Wilkens Egyesült Államok | 4:15,94 |
4 × 100 m-es gyorsváltó | Ausztrália Michael Klim Ashley Callus Todd Pearson Ian Thorpe | 3:14,10 CR | Hollandia Mark Veens Johan Kenkhuis Klaas-Erik Zwering Pieter van den Hoogenband | 3:14,56 | Németország Stefan Herbst Torsten Spanneberg Lars Conrad Sven Lodziewski | 3:17,52 |
4 × 200 m-es gyorsváltó | Ausztrália Grant Hackett Michael Klim Bill Kirby Ian Thorpe | 7:04,66 WR | Olaszország Emiliano Brembilla Matteo Pelliciari Andrea Beccari Massimiliano Rosolino | 7:10,86 | Egyesült Államok Scott Goldblatt Nate Dusing Chad Carvin Klete Keller | 7:13,69 |
4 × 100 m-es vegyes váltó | Ausztrália Matt Welsh Regan Harrison Geoff Huegill Ian Thorpe | 3:35,35 CR | Németország Steffen Driesen Jens Kruppa Thomas Rupprath Torsten Spanneberg | 3:36,34 | Oroszország Vlagyiszlav Aminov Dmitrij Komornyikov Vlagyiszlav Kuljikov Dmitrij Csernycsev | 3:37,77 |
Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m-es gyorsúszás | Inge de Bruijn Hollandia | 24,47 | Therese Alshammar Svédország | 24,88 | Sandra Völker Németország | 24,96 |
100 m-es gyorsúszás | Inge de Bruijn Hollandia | 54,18 | Katrin Meissner Németország | 55,07 | Sandra Völker Németország | 55,11 |
200 m-es gyorsúszás | Giaan Rooney Ausztrália | 1:58,57 | Yang Yu Kína | 1:58,78 | Camelia Potec Románia | 1:58,85 |
400 m-es gyorsúszás | Jana Klocskova Ukrajna | 4:07,30 | Claudia Poll Costa Rica | 4:09,15 | Hannah Stockbauer Németország | 4:09,36 |
800 m-es gyorsúszás | Hannah Stockbauer Németország | 8:24,66 | Diana Munz Egyesült Államok | 8:28,84 | Kaitlin Sandeno Egyesült Államok | 8:31,45 |
1500 m-es gyorsúszás | Hannah Stockbauer Németország | 16:01,02 CR | Flavia Rigamonti Svájc | 16:05,99 | Diana Munz Egyesült Államok | 16:07,05 |
50 m-es hátúszás | Haley Cope Egyesült Államok | 28,51 | Antje Buschschulte Németország | 28,53 | Natalie Coughlin Egyesült Államok | 28,54 |
100 m-es hátúszás | Natalie Coughlin Egyesült Államok | 1:00,37 | Diana Mocanu Románia | 1:00,68 | Antje Buschschulte Németország | 1:01,42 |
200 m-es hátúszás | Diana Mocanu Románia | 2:09,94 | Stanislava Komarova Oroszország | 2:10,43 | Joanna Fargus Egyesült Királyság | 2:11,05 |
50 m-es mellúszás | Luo Xuejuan Kína | 30,84 CR | Kristy Kowal Egyesült Államok | 31,37 | Zoe Baker Egyesült Királyság | 31,40 |
100 m-es mellúszás | Luo Xuejuan Kína | 1:07,18 CR | Leisel Jones Ausztrália | 1:07,96 | Kovács Ágnes Magyarország | 1:08,50 |
200 m-es mellúszás | Kovács Ágnes Magyarország | 2:24,90 CR | Qi Hui Kína | 2:25,09 | Luo Xuejuan Kína | 2:25,29 |
50 m-es pillangóúszás | Inge de Bruijn Hollandia | 25,90 CR | Therese Alshammar Svédország | 26,18 | Anna-Karin Kammerling Svédország | 26,45 |
100 m-es pillangóúszás | Petria Thomas Ausztrália | 58,27 CR | Otylia Jedrzejczak Lengyelország | 58,72 | Ónisi Dzsunko Japán | 58,88 |
200 m-es pillangóúszás | Petria Thomas Ausztrália | 2:06,73 CR | Annika Mehlhorn Németország | 2:06,97 | Kaitlin Sandeno Egyesült Államok | 2:08,52 |
200 m-es vegyesúszás | Martha Bowen Egyesült Államok | 2:11,93 | Jana Klocskova Ukrajna | 2:12,30 | Qi Hui Kína | 2:12,46 |
400 m-es vegyesúszás | Jana Klocskova Ukrajna | 4:36,98 | Martha Bowen Egyesült Államok | 4:39,06 | Beatrice Caslaru Románia | 4:39,33 |
4 × 100 m-es gyorsváltó | Németország Petra Dallmann Antje Buschschulte Katrin Meissner Sandra Völker | 3:39,58 | Egyesült Államok Colleen Lanne Erin Phenix Maritza Correia Courtney Shealy Egyesült Királyság Alison Sheppard Melanie Marshall Rosalind Brett Karen Pickering | 3:40,80 | nem adták ki | |
4 × 200 m-es gyorsváltó | Egyesült Királyság Nicola Jackson Janine Belton Karen Legg Karen Pickering | 7:58,69 | Németország Silvia Szalai Sarah Harstick Hannah Stockbauer Meike Freitag | 8:01,35 | Japán Mita Maki Hagivara Tomoko Nagai Tomoko Jamanoi Eri | 8:02,97 |
4 × 100 m-es vegyes váltó | Ausztrália Dyana Calub Leisel Jones Petria Thomas Sarah Ryan | 4:01,50 CR | Egyesült Államok Natalie Coughlin Megan Quann Mary Descenza Erin Phenix | 4:01,81 | Kína Zhan Shu Luo Xuejuan Ruan Yi Xu Yanwei | 4:02,53 |
Hosszútávúszás
Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
5 km-es hosszútávúszás | Luca Baldini Olaszország | 55:37 | Evgueni Bezroutchenko Oroszország | 56:31 | Marco Formentini Olaszország | 56:42 |
10 km-es hosszútávúszás | Evgueni Bezroutchenko Oroszország | 2:01:04 | Vlagyimir Diatcsin Oroszország | 2:01:06 | Fabio Venturini Olaszország | 2:01:11 |
25 km-es hosszútávúszás | Jurij Kudinov Oroszország | 5:25:32 | Stephane Gomez Franciaország | 5:26:00 | Stephane Lecat Franciaország | 5:26:36 |
Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
5 km-es hosszútávúszás | Viola Valli Olaszország | 1:00:23 | Peggy Büchse Németország | 1:00:49 | Hayley Lewis Ausztrália | 1:00:52 |
10 km-es hosszútávúszás | Peggy Büchse Németország | 2:17:32 | Irina Abisszova Oroszország | 2:17:47 | Edith van Dijk Hollandia | 2:17:52 |
25 km-es hosszútávúszás | Viola Valli Olaszország | 5:56:51 | Edith van Dijk Hollandia | 6:00:36 | Angela Maurer Németország | 6:06:19 |
Műugrás
Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 m-es műugrás | Vang Feng Kína | 444,03 | Wang Tianling Kína | 433,14 | Alexander Dobroszkok Oroszország | 414,21 |
3 m-es műugrás | Dmitrij Szautyin Oroszország | 725,82 | Wang Tianling Kína | 717,27 | Teraucsi Ken Japán | 712,38 |
10 m-es toronyugrás | Tian Liang Kína | 688,77 | Alexandre Despatie Kanada | 670,95 | Mathew Helm Ausztrália | 670,23 |
3 m-es szinkronugrás | Kína Peng Po Wang Kenan | 342,63 | Mexikó Joel Rodriguez Fernando Platas | 338,49 | Oroszország Alexander Dobroszkok Dmitrij Szautyin | 335,19 |
10 m-es szinkronugrás | Kína Tian Liang Hu Csia | 361,41 | Mexikó Eduardo Rueda Fernando Platas | 336,63 | Ukrajna Roman Volodkov Anton Zakharov | 336,06 |
Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 m-es műugrás | Blythe Hartley Kanada | 300,81 | Wu Minxia Kína | 297,57 | Zhang Jing Kína | 294,15 |
3 m-es műugrás | Guo Jingjing Kína | 596,67 | Irina Lashko Ausztrália | 552,39 | Julija Pahalina Oroszország | 543,54 |
10 m-es toronyugrás | Xu Mian Kína | 532,65 | Duan Qing Kína | 522,54 | Loudy Tourky Ausztrália | 511,50 |
3 m-es szinkronugrás | Kína Wu Minxia Guo Jingjing | 347,31 | Oroszország Julija Pahalina Vera Ilinia | 320,61 | Németország Ditte Kotzian Conny Schmalfuss | 303,03 |
10 m-es szinkronugrás | Kína Duan Qing Sang Xue | 329,94 | Oroszország Evgeniya Olshevskaya Svetlana Timoshinina | 306,90 | Japán Mijazaki Takiri Ócuki Emi | 297,00 |
Szinkronúszás
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Egyéni | Olga Brusznikina Oroszország | 99,434 | Virginie Dedieu Franciaország | 98,287 | Tacsibana Mija Japán | 97,870 |
Páros | Japán Tacsibana Mija Takeda Miho | 98,910 | Oroszország Anasztaszia Davidova Anasztasszia Ermakova | 98,390 | Kanada Claire Carver-Dias Fanny Letourneau | 96,704 |
Csapat | Oroszország | 98,917 | Japán | 98,083 | Kanada | 97,453 |
Vízilabda
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz |
---|---|---|---|
Férfi | Spanyolország | Jugoszlávia | Oroszország |
Női | Olaszország | Magyarország | Kanada |
Jegyzetek
- ↑ Fiolák, kapszulák, somatotropin, deki beszél a sportról? Nemzeti Sport, IX. évf. 10. sz. (1998. január 11.) 7. o.
Források
- FINA Eredmények - úszás[halott link]
- FINA Eredmények - műugrás
- FINA Eredmények - vízilabda
- FINA Eredmények - szinkronúszás
- FINA Eredmények - hosszútávúszás
- „Úszó vb eredmények (Fukuoka)”, Magyar Nemzet Online, 2001. december 14. (Hozzáférés: 2013. július 18.) [halott link]
- Sportportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap