A Szovjetunió az 1964. évi téli olimpiai játékokon
Ebben a szócikkben az orosz nevek magyaros átírásban szerepelnek. |
A Szovjetunió az olimpiai játékokon | |||||
A Szovjetunió zászlaja | |||||
NOB-országkód: URS | |||||
OOB | Szovjet Olimpiai Bizottság | ||||
1964. évi téli olimpiai játékok Innsbruck | |||||
Versenyzők | 51 fő 8 sportágban | ||||
Zászlóvivő | |||||
Nyitóünnepség | Jevgenyij Grisin | ||||
Érmek 1. helyezés |
| ||||
A Szovjetunió az olimpiai játékokon | |||||
Nyári olimpiai játékok: | |||||
Téli olimpiai játékok: | |||||
Más szereplések: Egyesített Csapat (1992), |
A Szovjetunió az ausztriai Innsbruckban megrendezett 1964. évi téli olimpiai játékok egyik részt vevő nemzete volt. Az országot az olimpián 8 sportágban 51 sportoló képviselte, akik összesen 25 érmet szereztek.
Érmesek
Érem | Versenyző | Sportág | Versenyszám |
---|---|---|---|
1 Arany | Melanyjin, VlagyimirVlagyimir Melanyjin | Biatlon | Férfi 20 km egyéni indításos |
1 Arany | Antson, AntsAnts Antson | Gyorskorcsolya | Férfi 1500 m |
1 Arany | Szkoblikova, LigyijaLigyija Szkoblikova | Gyorskorcsolya | Női 500 m |
1 Arany | Szkoblikova, LigyijaLigyija Szkoblikova | Gyorskorcsolya | Női 1000 m |
1 Arany | Szkoblikova, LigyijaLigyija Szkoblikova | Gyorskorcsolya | Női 1500 m |
1 Arany | Szkoblikova, LigyijaLigyija Szkoblikova | Gyorskorcsolya | Női 3000 m |
1 Arany | Nemzeti válogatott Venyiamin Alekszandrov Alekszandr Almetov Vitalij Davidov Anatolij Firszov Eduard Ivanov Viktor Jakusev Viktor Konovalenko Viktor Kuzkin Konsztantyin Loktyev Borisz Majorov Jevgenyij Majorov Sztanyiszlav Petuhov Alekszandr Ragulin Vjacseszlav Sztarsinov Leonyid Volkov Borisz Zajcev Oleg Zajcev | Jégkorong | Férfi |
1 Arany | Belouszova, LjudmilaLjudmila Belouszova Oleg Protopopov | Műkorcsolya | Páros |
1 Arany | Bojarszkih, KlavgyijaKlavgyija Bojarszkih | Sífutás | Női 5 km |
1 Arany | Bojarszkih, KlavgyijaKlavgyija Bojarszkih | Sífutás | Női 10 km |
1 Arany | Kolcsina, AlevtyinaAlevtyina Kolcsina Jevdokija Meksilo Klavgyija Bojarszkih | Sífutás | Női 3 × 5 km váltó |
2 Ezüst | Privalov, AlekszandrAlekszandr Privalov | Biatlon | Férfi 20 km egyéni indításos |
2 Ezüst | Kiszeljov, NyikolajNyikolaj Kiszeljov | Északi összetett | Egyéni |
2 Ezüst | Grisin, JevgenyijJevgenyij Grisin | Gyorskorcsolya | Férfi 500 m |
2 Ezüst | Orlov, VlagyimirVlagyimir Orlov | Gyorskorcsolya | Férfi 500 m |
2 Ezüst | Jegorova, IrinaIrina Jegorova | Gyorskorcsolya | Női 500 m |
2 Ezüst | Jegorova, IrinaIrina Jegorova | Gyorskorcsolya | Női 1000 m |
2 Ezüst | Sztyenyina, ValentyinaValentyina Sztyenyina | Gyorskorcsolya | Női 3000 m |
2 Ezüst | Meksilo, JevdokijaJevdokija Meksilo | Sífutás | Női 10 km |
3 Bronz | Szidorova, TatyjanaTatyjana Szidorova | Gyorskorcsolya | Női 500 m |
3 Bronz | Kolokolceva, AlbertyinaAlbertyina Kolokolceva | Gyorskorcsolya | Női 1500 m |
3 Bronz | Voroncsihin, IgorIgor Voroncsihin | Sífutás | Férfi 30 km |
3 Bronz | Utrobin, IvanIvan Utrobin Gennagyij Vaganov Igor Voroncsihin Pavel Kolcsin | Sífutás | Férfi 4 × 10 km váltó |
3 Bronz | Kolcsina, AlevtyinaAlevtyina Kolcsina | Sífutás | Női 5 km |
3 Bronz | Guszakova, MarijaMarija Guszakova | Sífutás | Női 10 km |
Alpesisí
Bővebben: Alpesisí az 1964. évi téli olimpiai játékokon |
- Férfi
Versenyző | Versenyszám | Selejtező | Döntő | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. futam | 2. futam | 1. futam | 2. futam | Összesítés | |||||||
Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Helyezés | ||
Vaszilij Melnyikov | Lesiklás | 2:30,83 | 36. | ||||||||
Műlesiklás | 53,59 | 9. | 1:16,18 | 26. | 1:06,43 | 25. | 2:22,61 | 25. | |||
Óriás-műlesiklás | nem ért célba | ||||||||||
Tallij Monasztirjov | Lesiklás | 2:35,27 | 47. | ||||||||
Műlesiklás | 55,71 | 28. | 56,09 | 10. | kiesett | ||||||
Óriás-műlesiklás | 2:01,94 | 37. | |||||||||
Valerij Sein | Lesiklás | 2:38,13 | 54. | ||||||||
Műlesiklás | 56,33 | 32.* | nem ért célba | kiesett | |||||||
Óriás-műlesiklás | 2:01,18 | 34. | |||||||||
Viktor Taljanov | Óriás-műlesiklás | 2:00,38 | 31. |
- Női
Versenyző | Versenyszám | 1. futam | 2. futam | Összesítés | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Helyezés | ||
Sztalina Gyemidova-Korzuhina | Lesiklás | 2:09,28 | 40. | ||||
Műlesiklás | 51,88 | 24. | 53,09 | 17. | 1:44,97 | 18. | |
Óriás-műlesiklás | 2:10,11 | 35. | |||||
Jevgenyija Kabina | Lesiklás | 2:05,19 | 37. | ||||
Műlesiklás | 52,00 | 25. | 1:07,48 | 28. | 1:59,48 | 27. | |
Óriás-műlesiklás | 2:11,06 | 38. | |||||
Galina Szidorova | Lesiklás | 2:08,32 | 39. | ||||
Műlesiklás | 51,72 | 23. | 56,54 | 24. | 1:48,26 | 20. | |
Óriás-műlesiklás | 2:12,98 | 39. |
* - egy másik versenyzővel azonos eredményt ért el
Biatlon
Bővebben: Biatlon az 1964. évi téli olimpiai játékokon |
Versenyző | Lövőhiba | Időeredmény | Helyezés |
---|---|---|---|
Vlagyimir Melanyjin | 0 | 1:20:26,8 | |
Alekszandr Privalov | 0 | 1:23:42,5 | |
Valentyin Psenyicin | 2 | 1:26:59,0 | 7. |
Nyikolaj Puzanov | 4 | 1:29:21,5 | 10. |
Északi összetett
Bővebben: Északi összetett az 1964. évi téli olimpiai játékokon |
Versenyző | Síugrás | Sífutás | Összesítés | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. ugrás | 2. ugrás | 3. ugrás | Össz. | ||||||||||
Távolság | Pont | Távolság | Pont | Távolság | Pont | Pont | Hely. | Idő | Pont | Hely. | Pont | Helyezés | |
Vjacseszlav Drjagin | 63,0 | (95,9) | 64,5 | 101,8 | 67,0 | 114,4 | 216,2 | 10. | 52:58,3 | 206,55 | 12. | 422,75 | 7. |
Nyikolaj Guszakov | 65,0 | (100,3) | 66,0 | 103,4 | 69,5 | 120,0 | 223,4 | 7. | 51:19,8 | 225,96 | 5. | 449,36 | 4. |
Nyikolaj Kiszeljov | 70,0 | 113,9 | 62,0 | (94,1) | 70,0 | 119,1 | 233,0 | 3. | 51:49,1 | 220,04 | 8. | 453,04 |
Gyorskorcsolya
Bővebben: Gyorskorcsolya az 1964. évi téli olimpiai játékokon |
- Férfi
Versenyző | Versenyszám | Eredmény | Helyezés |
---|---|---|---|
Ants Antson | 1500 m | 2:10,3 | |
10 000 m | 16:08,7 | 5. | |
Rafael Gracs | 500 m | 41,4 | 10.* |
Jevgenyij Grisin | 500 m | 40,6 | * |
1500 m | 2:13,3 | 11.* | |
Borisz Guljajev | 500 m | 41,7 | 15. |
Muzahit Habibulin | 5000 m | 7:52,3 | 10. |
Viktor Koszicskin | 5000 m | 7:45,8 | 4. |
10 000 m | 16:19,3 | 6. | |
Eduard Matuszevics | 1500 m | 2:12,2 | 6.* |
Vlagyimir Orlov | 500 m | 40,6 | * |
Igor Osztasov | 10 000 m | 16:45,5 | 12. |
Lev Zajcev | 1500 m | 2:12,1 | 5. |
- Női
Versenyző | Versenyszám | Eredmény | Helyezés |
---|---|---|---|
Irina Jegorova | 500 m | 45,4 | |
1000 m | 1:34,3 | ||
Albertyina Kolokolceva | 1500 m | 2:27,1 | |
Klara Nesztyerova | 3000 m | 5:22,5 | 4. |
Tatyjana Szidorova | 500 m | 45,5 | |
Ligyija Szkoblikova | 500 m | 45,0 | |
1000 m | 1:33,2 | ||
1500 m | 2:22,6 | ||
3000 m | 5:14,9 | ||
Valentyina Sztyenyina | 1000 m | 1:36,0 | 5. |
1500 m | 2:29,9 | 7. | |
3000 m | 5:18,5 | * |
* - egy másik versenyzővel azonos eredményt ért el
Jégkorong
Bővebben: Jégkorong az 1964. évi téli olimpiai játékokon |
Szovjet férfi jégkorongcsapat-játékoskeret | ||
---|---|---|
|
|
|
Eredmények
- Selejtező
1964. január 28. | Szovjetunió | 19 – 1 (8–0, 6–0, 5–1) | Magyarország | Innsbruck |
- Döntő csoportkör
1964. január 29. | Szovjetunió | 5 – 1 (1–0, 3–0, 1–1) | Egyesült Államok | Innsbruck |
1964. január 31. | Szovjetunió | 7 – 5 (4–0, 1–3, 2–2) | Csehszlovákia | Innsbruck |
1964. február 1. | Szovjetunió | 15 – 0 (7–0, 3–0, 5–0) | Svájc | Innsbruck |
1964. február 4. | Szovjetunió | 10 – 0 (2–0, 4–0, 4–0) | Finnország | Innsbruck |
1964. február 5. | Szovjetunió | 10 – 0 (2–0, 5–0, 3–0) | Egyesült Német Csapat | Innsbruck |
1964. február 7. | Szovjetunió | 4 – 2 (1–1, 1–0, 2–1) | Svédország | Innsbruck |
1964. február 8. | Szovjetunió | 3 – 2 (0–1, 2–1, 1–0) | Kanada | Innsbruck |
- Végeredmény
Csapat | M | Gy | D | V | G+ | G– | Gk | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Szovjetunió | 7 | 7 | 0 | 0 | 54 | 10 | +44 | 14 |
Svédország | 7 | 5 | 0 | 2 | 47 | 16 | +31 | 10 |
Csehszlovákia | 7 | 5 | 0 | 2 | 38 | 19 | +19 | 10 |
Kanada | 7 | 5 | 0 | 2 | 32 | 17 | +15 | 10 |
Egyesült Államok | 7 | 2 | 0 | 5 | 29 | 33 | –4 | 4 |
Finnország | 7 | 2 | 0 | 5 | 10 | 31 | –21 | 4 |
Egyesült Német Csapat | 7 | 2 | 0 | 5 | 13 | 49 | –36 | 4 |
Svájc | 7 | 0 | 0 | 7 | 9 | 57 | –48 | 0 |
Csapat | Helyezés |
---|---|
Szovjetunió |
Műkorcsolya
Bővebben: Műkorcsolya az 1964. évi téli olimpiai játékokon |
Versenyző | Versenyszám | Kötelező elemek | Kűr | Összesítés | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Helyezési pontszámok bírónként | Több. hely. száma | Több. hely. össz. | Hely. össz. | Pont | Helyezés | ||||||||||||||
Több. hely. száma | Hely. | Több. hely. száma | Hely. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | |||||||
Valerij Meskov | Férfi egyéni | nem indult | kiesett | ||||||||||||||||
Ljudmila Belouszova Oleg Protopopov | Páros | 2,0 | 2,0 | 2,0 | 1,0 | 2,0 | 1,0 | 1,0 | 1,0 | 1,0 | 5×1+ | 5,0 | 13,0 | 104,4 | |||||
Tatyjana Zsuk Alekszandr Gavrilov | 6,0 | 6,0 | 5,0 | 9,0 | 3,0 | 6,0 | 3,0 | 4,0 | 3,0 | 5×5+ | 18,0 | 45,0 | 96,6 | 13. |
Sífutás
Bővebben: Sífutás az 1964. évi téli olimpiai játékokon |
- Férfi
Versenyző | Versenyszám | Eredmény | Helyezés |
---|---|---|---|
Bajazit Gizatullin | 30 km | 1:33:33,4 | 12. |
50 km | 2:51:02,4 | 12. | |
Alekszandr Gubin | 50 km | 2:51:39,7 | 14. |
Pavel Kolcsin | 15 km | 51:52,0 | 6. |
Ivan Ljubimov | 50 km | 2:52:28,1 | 17. |
Valerij Tarakanov | 15 km | 52:58,2 | 17. |
Ivan Utrobin | 30 km | 1:34:10,4 | 17. |
Gennagyij Vaganov | 15 km | 52:46,8 | 14. |
30 km | 1:35:03,1 | 19. | |
Igor Voroncsihin | 15 km | 51:53,9 | 7. |
30 km | 1:32:15,8 | ||
50 km | 2:49:21,7 | 11. | |
Ivan Utrobin Gennagyij Vaganov Igor Voroncsihin Pavel Kolcsin | 4 × 10 km váltó | 2:18:46,9 |
- Női
Versenyző | Versenyszám | Eredmény | Helyezés |
---|---|---|---|
Rita Acskina | 5 km | 18:51,1 | 10. |
Klavgyija Bojarszkih | 5 km | 17:50,5 | |
10 km | 40:24,3 | ||
Marija Guszakova | 10 km | 40:46,6 | |
Alevtyina Kolcsina | 5 km | 18:08,4 | |
10 km | 41:26,2 | 7. | |
Jevdokija Meksilo | 5 km | 18:16,7 | 4. |
10 km | 40:26,6 | ||
Alevtyina Kolcsina Jevdokija Meksilo Klavgyija Bojarszkih | 3 × 5 km váltó | 59:20,2 |
Síugrás
Bővebben: Síugrás az 1964. évi téli olimpiai játékokon |
Versenyző | Versenyszám | 1. ugrás | 2. ugrás | 3. ugrás | Összesítés | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Távolság | Pont | Hely. | Távolság | Pont | Hely. | Távolság | Pont | Hely. | Pont | Helyezés | ||
Alekszandr Ivannyikov | Normálsánc | 75,0 | 101,6 | 10. | 73,0 | (99,8) | 20. | 73,5 | 101,7 | 12. | 203,3 | 17. |
Nagysánc | 90,0 | 106,8 | 7. | 81,5 | (99,2) | 22. | 83,5 | 106,5 | 3.* | 213,3 | 6. | |
Nyikolaj Kamenszkij | Normálsánc | 72,0 | 100,4 | 15. | 72,5 | (99,1) | 26. | 73,5 | 100,7 | 15. | 201,1 | 21. |
Nagysánc | 79,0 | (89,4) | 40.* | 79,5 | 94,3 | 35. | 73,0 | 89,9 | 29.* | 184,2 | 38. | |
Pjotr Kovalenko | Normálsánc | 75,5 | (100,8) | 14. | 75,0 | 101,1 | 16. | 77,5 | 104,0 | 6. | 205,1 | 12. |
Nagysánc | 87,0 | 99,1 | 22.* | 81,5 | (96,2) | 29. | 81,0 | 102,3 | 5. | 201,4 | 20. | |
Nyikolaj Samov | Normálsánc | 71,5 | 96,7 | 25.* | 71,5 | (95,2) | 40.* | 70,0 | 95,4 | 37. | 192,1 | 36. |
Koba Cakadze | Nagysánc | 87,0 | 99,1 | 22.* | 80,5 | 96,5 | 27. | 75,5 | (94,7) | 22. | 195,6 | 27. |
* - egy másik versenyzővel azonos eredményt ért el
Források
- Soviet Union at the 1964 Winter Olympics (angol nyelven). www.olympedia.org. (Hozzáférés: 2021. július 30.)
- Oroszország-portál
- Olimpiaportál