A Szovjetunió az 1988. évi téli olimpiai játékokon
Ebben a szócikkben az orosz nevek magyaros átírásban szerepelnek. |
Ebben a szócikkben az ukrán nevek magyaros átírásban szerepelnek. |
Ebben a szócikkben a belarusz nevek magyaros átírásban szerepelnek. |
A Szovjetunió az olimpiai játékokon | |||||
A Szovjetunió zászlaja | |||||
NOB-országkód: URS | |||||
OOB | Szovjet Olimpiai Bizottság | ||||
1988. évi téli olimpiai játékok Calgary | |||||
Versenyzők | 101 fő 10 sportágban | ||||
Zászlóvivő | |||||
Nyitóünnepség | Andrej Bukin | ||||
Érmek 1. helyezés |
| ||||
A Szovjetunió az olimpiai játékokon | |||||
Nyári olimpiai játékok: | |||||
Téli olimpiai játékok: | |||||
Más szereplések: Egyesített Csapat (1992), |
A Szovjetunió a kanadai Calgaryban megrendezett 1988. évi téli olimpiai játékok egyik részt vevő nemzete volt. Az országot az olimpián 10 sportágban 101 sportoló képviselte, akik összesen 29 érmet szereztek.
Érmesek
Érem | Versenyző | Sportág | Versenyszám |
---|---|---|---|
1 Arany | Vasziljev, DmitrijDmitrij Vasziljev Szergej Csepikov Aljakszandr Papov Valerij Medvedcev | Biatlon | Férfi 4 × 7,5 km váltó |
1 Arany | Ķipurs, JānisJānis Ķipurs Vlagyimir Kozlov | Bob | Férfi kettes |
1 Arany | Guljajev, NyikolajNyikolaj Guljajev | Gyorskorcsolya | Férfi 1000 m |
1 Arany | Nemzeti válogatott Jevgenyij Belosejkin Vjacseszlav Bikov Ilja Bjakin Alekszandr Csernih Vjacseszlav Fetyiszov Alekszej Guszarov Andrej Homutov Szergej Jasin Valerij Kamenszkij Alekszej Kaszatonov Alekszandr Kozsevnyikov Igor Kravcsuk Vlagyimir Krutov Igor Larionov Andrej Lomakin Szergej Makarov Szergej Milnyikov Alekszandr Mogilnij Vitalijs Samoilovs Anatolij Szemjonov Szergej Sztarikov Igor Sztyelnov Szergej Szvetlov | Jégkorong | Férfi |
1 Arany | Gorgyejeva, JekatyerinaJekatyerina Gorgyejeva Szergej Grinykov | Műkorcsolya | Páros |
1 Arany | Besztyemjanova, NataljaNatalja Besztyemjanova Andrej Bukin | Műkorcsolya | Jégtánc |
1 Arany | Gyevjatyjarov, MihailMihail Gyevjatyjarov | Sífutás | Férfi 15 km |
1 Arany | Prokurorov, AlekszejAlekszej Prokurorov | Sífutás | Férfi 30 km |
1 Arany | Vencienė, VidaVida Vencienė | Sífutás | Női 10 km |
1 Arany | Tyihonova, TamaraTamara Tyihonova | Sífutás | Női 20 km |
1 Arany | Nagejkina, SzvetlanaSzvetlana Nagejkina Nyina Gavriljuk Tamara Tyihonova Anfisza Rezcova | Sífutás | Női 4 × 5 km váltó |
2 Ezüst | Medvedcev, ValerijValerij Medvedcev | Biatlon | Férfi 10 km sprint |
2 Ezüst | Medvedcev, ValerijValerij Medvedcev | Biatlon | Férfi 20 km egyéni indításos |
2 Ezüst | Valova, JelenaJelena Valova Oleg Vasziljev | Műkorcsolya | Páros |
2 Ezüst | Klimova, MarinaMarina Klimova Szergej Ponomarenko | Műkorcsolya | Jégtánc |
2 Ezüst | Szmirnov, VlagyimirVlagyimir Szmirnov | Sífutás | Férfi 30 km |
2 Ezüst | Szmirnov, VlagyimirVlagyimir Szmirnov Vlagyimir Szahnov Mihail Gyevjatyjarov Alekszej Prokurorov | Sífutás | Férfi 4 × 10 km váltó |
2 Ezüst | Tyihonova, TamaraTamara Tyihonova | Sífutás | Női 5 km |
2 Ezüst | Szmetanyina, RaiszaRaisza Szmetanyina | Sífutás | Női 10 km |
2 Ezüst | Rezcova, AnfiszaAnfisza Rezcova | Sífutás | Női 20 km |
3 Bronz | Csepikov, SzergejSzergej Csepikov | Biatlon | Férfi 10 km sprint |
3 Bronz | Ķipurs, JānisJānis Ķipurs Guntis Osis Juris Tone Vlagyimir Kozlov | Bob | Férfi négyes |
3 Bronz | Levandi, AllarAllar Levandi | Északi összetett | Egyéni |
3 Bronz | Zsaljazovszki, IharIhar Zsaljazovszki | Gyorskorcsolya | Férfi 1000 m |
3 Bronz | Petrenko, ViktorViktor Petrenko | Műkorcsolya | Férfi egyéni |
3 Bronz | Szmirnov, VlagyimirVlagyimir Szmirnov | Sífutás | Férfi 15 km |
3 Bronz | Vencienė, VidaVida Vencienė | Sífutás | Női 5 km |
3 Bronz | Szmetanyina, RaiszaRaisza Szmetanyina | Sífutás | Női 20 km |
3 Bronz | Harcsenko, JurijJurij Harcsenko | Szánkó | Férfi egyes |
Alpesisí
Bővebben: Alpesisí az 1988. évi téli olimpiai játékokon |
- Férfi
Versenyző | Versenyszám | 1. futam | 2. futam | Összesítés | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Helyezés | ||
Szergej Petrik | Műlesiklás | 55,39 | 27.* | nem ért célba | kiesett | ||
Óriás-műlesiklás | 1:09,78 | 38. | 1:05,38 | 28. | 2:15,16 | 30. | |
Szuperóriás-műlesiklás | nem ért célba | ||||||
Konsztantyin Csisztyakov | Műlesiklás | nem ért célba | kiesett | ||||
Óriás-műlesiklás | 1:10,09 | 40. | 1:06,58 | 35. | 2:16,67 | 35. | |
Szuperóriás-műlesiklás | nem ért célba |
Versenyző | Versenyszám | Lesiklás | Műlesiklás | Összesítés | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. futam | 2. futam | Össz. | |||||||||||
Idő | Pont | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Pont | Hely. | Pont | Helyezés | ||
Konsztantyin Csisztyakov | Összetett | 1:55,99 | 100,34 | 38. | nem ért célba | kiesett | |||||||
Szergej Petrik | 1:55,82 | 98,46 | 36. | kizárták | kiesett |
- Női
Versenyző | Versenyszám | Eredmény | |
---|---|---|---|
Idő | Helyezés | ||
Golnur Posztnyikova | Lesiklás | 1:28,23 | 16. |
Versenyző | Versenyszám | Lesiklás | Műlesiklás | Összesítés | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. futam | 2. futam | Össz. | |||||||||||
Idő | Pont | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Pont | Hely. | Pont | Helyezés | ||
Golnur Posztnyikova | Összetett | nem ért célba | kiesett |
Biatlon
Bővebben: Biatlon az 1988. évi téli olimpiai játékokon |
Versenyző | Versenyszám | Lövőhiba | Időeredmény | Helyezés |
---|---|---|---|---|
Szergej Csepikov | 10 km sprint | 0 | 25:29,4 | |
20 km egyéni | 1 | 57:17,5 | 4. | |
Jurij Kaskarov | 10 km sprint | 3 | 26:49,1 | 18. |
20 km egyéni | 2 | 57:43,1 | 5. | |
Valerij Medvedcev | 10 km sprint | 0 | 25:23,7 | |
20 km egyéni | 2 | 56:54,6 | ||
Aljakszandr Papov | 20 km egyéni | 3 | 59:24,0 | 12. |
Dmitrij Vasziljev | 10 km sprint | 1 | 26:09,7 | 9. |
Dmitrij Vasziljev Szergej Csepikov Aljakszandr Papov Valerij Medvedcev | 4 × 7,5 km váltó | 0 | 1:22:30,0 |
Bob
Bővebben: Bob az 1988. évi téli olimpiai játékokon |
Versenyző | Versenyszám | 1. futam | 2. futam | 3. futam | 4. futam | Összesítés | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Helyezés | ||
Jānis Ķipurs Vlagyimir Kozlov | Kettes | 57,43 | 4. | 58,05 | 1. | 59,52 | 2. | 58,48 | 2. | 3:53,48 | |
Zintis Ekmanis Aivars Trops | 57,95 | 10. | 59,12 | 6. | 1:00,72 | 14. | 59,13 | 6. | 3:56,92 | 9. | |
Māris Poikāns Olafs Kļaviņš Ivars Bērzups Juris Jaudzems | Négyes | 56,75 | 6. | 57,66 | 7. | 56,70 | 10. | 57,24 | 2. | 3:48,35 | 5. |
Jānis Ķipurs Guntis Osis Juris Tone Vlagyimir Kozlov | 56,72 | 4.* | 57,28 | 1. | 56,41 | 4.** | 57,85 | 7. | 3:48,26 |
* - egy másik csapattal azonos eredményt ért el
** - két másik csapattal azonos eredményt ért el
Északi összetett
Bővebben: Északi összetett az 1988. évi téli olimpiai játékokon |
Versenyző | Versenyszám | Síugrás | Sífutás | Összesítés | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Pont | Hely. | Időhátrány | Idő | Hely. | Idő | Helyezés | ||
Andrej Dundukov | Egyéni | 194,0 | 26. | +3:50,0 | 38:31,1 | 5. | 42:21,1 | 12. |
Allar Levandi | 216,6 | 4. | +1:19,4 | 39:12,4 | 12. | 40:31,8 | ||
Szergej Nyikiforov | 191,8 | 30. | +4:04,7 | 38:38,3 | 7. | 42:43,0 | 14. | |
Vaszilij Szavin | 203,7 | 17. | +2:45,4 | 38:37,5 | 6. | 41:22,9 | 10. | |
Andrej Dundukov Vaszilij Szavin Allar Levandi | Csapat | 282,5 | 11. | +28:56,5 | nem indult | kiesett |
Gyorskorcsolya
Bővebben: Gyorskorcsolya az 1988. évi téli olimpiai játékokon |
- Férfi
Versenyző | Versenyszám | Eredmény | Helyezés |
---|---|---|---|
Andrej Bahvalov | 1000 m | 1:14,39 | 11. |
Szergej Berezin | 5000 m | 6:58,08 | 23. |
10 000 m | 14:20,48 | 9. | |
Andrej Bobrov | 1500 m | 1:58,97 | 35. |
Dmitrij Bocskarjov | 5000 m | 6:56,57 | 17. |
Szergej Fokicsev | 500 m | 36,82 | 4. |
Nyikolaj Guljajev | 500 m | 1:02,86 | 36. |
1000 m | 1:13,03 | ||
1500 m | 1:53,04 | 7. | |
Alekszandr Klimov | 1500 m | 1:52,97 | 6. |
Jurij Kljujev | 5000 m | 7:00,01 | 26. |
10 000 m | 14:09,68 | 6. | |
Vitalij Makoveckij | 500 m | 37,35 | 12. |
Alekszandr Mozin | 10 000 m | 14:28,91 | 18. |
Borisz Repnyin | 1000 m | 1:14,41 | 12. |
Ihar Zsaljazovszki | 500 m | 36,94 | 6. |
1000 m | 1:13,19 | ||
1500 m | 1:52,63 | 4. |
- Női
Versenyző | Versenyszám | Eredmény | Helyezés |
---|---|---|---|
Szvetlana Bojko | 3000 m | 4:22,90 | 6. |
5000 m | 7:28,39 | 4. | |
Jelena Iljina | 500 m | 41,15 | 16. |
1000 m | 1:22,40 | 18. | |
Jelena Lapuga | 1500 m | 2:04,24 | 5. |
3000 m | 4:23,29 | 7.* | |
5000 m | 7:28,65 | 5. | |
Natalja Sive | 500 m | 40,66 | 9. |
1000 m | 1:22,99 | 20. | |
Jelena Tumanova | 1500 m | 2:07,71 | 15. |
3000 m | 4:24,07 | 9. | |
5000 m | 7:40,82 | 15. |
* - egy másik versenyzővel azonos eredményt ért el
Jégkorong
Bővebben: Jégkorong az 1988. évi téli olimpiai játékokon |
Szovjet férfi jégkorongcsapat-játékoskeret | ||
---|---|---|
|
|
|
Eredmények
- B csoport
Bejutott a hatos döntőbe | |
Kiesett |
Csapat | M | Gy | D | V | G+ | G– | Gk | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Szovjetunió | 5 | 5 | 0 | 0 | 32 | 10 | +22 | 10 |
NSZK | 5 | 4 | 0 | 1 | 19 | 12 | +7 | 8 |
Csehszlovákia | 5 | 3 | 0 | 2 | 23 | 14 | +9 | 6 |
Egyesült Államok | 5 | 2 | 0 | 3 | 27 | 27 | 0 | 4 |
Ausztria | 5 | 0 | 1 | 4 | 12 | 29 | –17 | 1 |
Norvégia | 5 | 0 | 1 | 4 | 11 | 32 | –21 | 1 |
1988. február 13. | Szovjetunió | 5 – 0 (0–0, 3–0, 2–0) | Norvégia | Calgary |
1988. február 15. | Szovjetunió | 8 – 1 (3–1, 5–0, 0–0) | Ausztria | Calgary |
1988. február 17. | Szovjetunió | 7 – 5 (2–0, 4–2, 1–3) | Egyesült Államok | Calgary |
1988. február 19. | Szovjetunió | 6 – 3 (2–1, 2–1, 2–1) | NSZK | Calgary |
1988. február 21. | Szovjetunió | 6 – 1 (2–0, 3–0, 1–1) | Csehszlovákia | Calgary |
- Hatos döntő
1988. február 24. | Kanada | 0 – 5 (0–0, 0–2, 0–3) | Szovjetunió | Calgary |
1988. február 26. | Szovjetunió | 7 – 1 (4–0, 1–0, 2–1) | Svédország | Calgary |
1988. február 28. | Szovjetunió | 1 – 2 (0–0, 0–1, 1–1) | Finnország | Calgary |
- Végeredmény
A táblázat tartalmazza
- az A csoportban lejátszott
- Kanada – Finnország 1–3-as,
- Svédország – Finnország 3–3-as,
- Kanada – Svédország 2–2-es, valamint
- a B csoportban lejátszott
- Csehszlovákia – NSZK 1–2-es,
- Szovjetunió – NSZK 6–3-as és a
- Szovjetunió – Csehszlovákia 6–1-es mérkőzés eredményeit is.
Csapat | M | Gy | D | V | G+ | G– | Gk | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Szovjetunió | 5 | 4 | 0 | 1 | 25 | 7 | +18 | 8 |
Finnország | 5 | 3 | 1 | 1 | 18 | 10 | +8 | 7 |
Svédország | 5 | 2 | 2 | 1 | 15 | 16 | –1 | 6 |
Kanada | 5 | 2 | 1 | 2 | 17 | 14 | +3 | 5 |
NSZK | 5 | 1 | 0 | 4 | 8 | 24 | –16 | 2 |
Csehszlovákia | 5 | 1 | 0 | 4 | 12 | 22 | –10 | 2 |
Csapat | Helyezés |
---|---|
Szovjetunió |
Műkorcsolya
Bővebben: Műkorcsolya az 1988. évi téli olimpiai játékokon |
Versenyző | Versenyszám | Kötelező elemek | Rövid program | Kűr | Összesítés | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Több. hely. száma | Hely. | Hely. pont. | Több. hely. száma | Hely. | Hely. pont. | Több. hely. száma | Hely. | Hely. pont. | Helyezési pontszám | Helyezés | ||
Viktor Petrenko | Férfi egyéni | 5×5+ | 6. | 3,6 | 9×3+ | 3. | 1,2 | 7×3+ | 3. | 3,0 | 7,8 | |
Alekszandr Fagyejev | 9×1+ | 1. | 0,6 | 6×8+ | 9. | 3,6 | 9×4+ | 4. | 4,0 | 8,2 | 4. | |
Vlagyimir Kotyin | 6×5+ | 5. | 3,0 | 5×6+ | 6. | 2,4 | 5×7+ | 8. | 8,0 | 13,4 | 6. | |
Kira Ivanova | Női egyéni | 5×1+ | 1. | 0,6 | 9×10+ | 10. | 4,0 | 5×9+ | 9. | 9,0 | 13,6 | 7. |
Anna Kondrasova | 6×8+ | 9. | 5,4 | 6×7+ | 7. | 2,8 | 5×7+ | 7. | 7,0 | 15,2 | 8. | |
Jekatyerina Gorgyejeva Szergej Grinykov | Páros | 9×1+ | 1. | 0,4 | 9×1+ | 1. | 1,0 | 1,4 | ||||
Jelena Valova Oleg Vasziljev | 9×3+ | 2. | 0,8 | 9×2+ | 2. | 2,0 | 2,8 | |||||
Larisza Szeleznyova Oleg Makarov | 7×6+ | 6. | 2,4 | 6×4+ | 4. | 4,0 | 6,4 | 4. |
Versenyző | Versenyszám | Kötelező elemek | Rövid program | Kűr | Összesítés | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Több. hely. száma | Hely. | Hely. pont. | Több. hely. száma | Hely. | Hely. pont. | Több. hely. száma | Hely. | Hely. pont. | Helyezési pontszám | Helyezés | ||
Natalja Besztyemjanova Andrej Bukin | Jégtánc | 9×1+ | 1. | 0,4 | 9×1+ | 1. | 0,6 | 9×1+ | 1. | 1,0 | 2,0 | |
Marina Klimova Szergej Ponomarenko | 8×2+ | 2. | 0,8 | 8×2+ | 2. | 1,2 | 8×2+ | 2. | 2,0 | 4,0 | ||
Natalja Annyenko Genrih Szretyenszkij | 9×4+ | 4. | 1,6 | 8×4+ | 4. | 2,4 | 8×4+ | 4. | 4,0 | 8,0 | 4. |
Sífutás
Bővebben: Sífutás az 1988. évi téli olimpiai játékokon |
- Férfi
Versenyző | Versenyszám | Eredmény | Helyezés |
---|---|---|---|
Olekszandr Batyuk | 15 km | 43:08,7 | 15. |
Jurij Burlakov | 30 km | 1:28:02,4 | 12. |
50 km | 2:12:02,2 | 26. | |
Mihail Gyevjatyjarov | 15 km | 41:18,9 | |
30 km | 1:25:31,3 | 4. | |
50 km | 2:12:01,7 | 25. | |
Alekszej Prokurorov | 15 km | 43:36,9 | 18. |
30 km | 1:24:26,3 | ||
50 km | 2:14:01,0 | 38. | |
Vlagyimir Szahnov | 50 km | 2:09:00,1 | 12. |
Vlagyimir Szmirnov | 15 km | 41:48,5 | |
30 km | 1:24:35,1 | ||
Vlagyimir Szmirnov Vlagyimir Szahnov Mihail Gyevjatyjarov Alekszej Prokurorov | 4 × 10 km váltó | 1:44:11,3 |
- Női
Versenyző | Versenyszám | Eredmény | Helyezés |
---|---|---|---|
Nyina Gavriljuk | 20 km | kizárták | |
Szvetlana Nagejkina | 5 km | 15:29,9 | 8. |
10 km | 30:26,5 | 4. | |
Anfisza Rezcova | 20 km | 56:12,8 | |
Raisza Szmetanyina | 5 km | 15:35,9 | 10. |
10 km | 30:17,0 | ||
20 km | 57:22,1 | ||
Tamara Tyihonova | 5 km | 15:05,3 | |
10 km | 30:38,9 | 5. | |
20 km | 55:53,6 | ||
Vida Vencienė | 5 km | 15:11,1 | |
10 km | 30:08,3 | ||
Szvetlana Nagejkina Nyina Gavriljuk Tamara Tyihonova Anfisza Rezcova | 4 × 5 km váltó | 59:51,1 |
Síugrás
Bővebben: Síugrás az 1988. évi téli olimpiai játékokon |
Versenyző | Versenyszám | 1. ugrás | 2. ugrás | Összesítés | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Pont | Hely. | Pont | Hely. | Pont | Helyezés | ||
Eduard Szubocs | Normálsánc | 83,7 | 44. | 89,9 | 22. | 173,6 | 38. |
Mihail Jeszin | 92,1 | 29. | 79,5 | 46. | 171,6 | 39. |
Szánkó
Bővebben: Szánkó az 1988. évi téli olimpiai játékokon |
Versenyző | Versenyszám | 1. futam | 2. futam | 3. futam | 4. futam | Összesítés | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Hely. | Idő | Helyezés | ||
Szergej Danyilin | Férfi egyes | 46,564 | 5. | 46,827 | 7. | 46,648 | 5. | 47,059 | 10. | 3:07,098 | 6. |
Valerij Dugyin | 47,812 | 28. | 46,982 | 13. | 47,061 | 13. | 47,025 | 9. | 3:08,880 | 17. | |
Jurij Harcsenko | 46,391 | 3. | 46,605 | 3. | 46,475 | 3. | 46,803 | 4. | 3:06,274 | ||
Julija Antipova | Női egyes | 46,449 | 7. | 46,425 | 5. | 46,610 | 5. | 46,303 | 4. | 3:05,787 | 5. |
Nagyezsda Danyilina | 46,597 | 10. | 46,447 | 6. | 46,613 | 6. | 46,707 | 11. | 3:06,364 | 8. | |
Irina Kuszakina | 46,690 | 11. | 47,071 | 12. | 46,643 | 8. | 46,639 | 9. | 3:07,043 | 10. | |
Vitalij Melnyik Dmitrij Alekszejev | Kettes | 46,060 | 6. | 46,399 | 6. | 1:32,459 | 6. | ||||
Jevgenyij Belouszov Alekszandr Beljakov | 45,973 | 3. | 46,580 | 8. | 1:32,553 | 7.* |
* - egy másik csapattal azonos időt értek el
Források
- Soviet Union at the 1988 Winter Olympics (angol nyelven). www.olympedia.org. (Hozzáférés: 2021. július 30.)
- Oroszország-portál
- Olimpiaportál