Az 1948. évi nyári olimpia magyarországi résztvevőinek listája
Az 1948. évi nyári olimpiai játékokon a magyar csapat tagjaként 128 sportoló – 107 férfi és 21 nő – vett részt. Az olimpia műsorán szereplő – a művészeti versenyeket is beleértve – húsz sportszakág közül tizenötben indult magyarországi versenyző. A magyarországi résztvevők száma az egyes szakágakban a következő:
Sportág, szakág | Magyar résztvevő | ||
férfi | nő | összesen | |
atlétika | 11 | 1 | 12 |
birkózás | 11 | 0 | 11 |
evezés | 9 | 0 | 9 |
kajak-kenu | 4 | 1 | 5 |
kosárlabda | 12 | 0 | 12 |
műugrás | 0 | 1 | 1 |
művészeti versenyek | 1 | 1 | 2 |
ökölvívás | 6 | 0 | 6 |
öttusa | 3 | 0 | 3 |
sportlövészet | 4 | 0 | 4 |
súlyemelés | 3 | 0 | 3 |
torna | 8 | 8 | 16 |
úszás | 9 | 6 | 15 |
vívás | 15 | 3 | 18 |
vízilabda | 11 | 0 | 11 |
Összesen | 107 | 21 | 128 |
Nem indult magyarországi versenyző a következő sportágakban: gyeplabda, kerékpározás, lovaglás, labdarúgás és vitorlázás.
A következő táblázat ABC-rendben sorolja fel azokat a magyarországi sportolókat, akik az olimpián részt vettek.
A, Á B C Cs D Dz Dzs E, É F G Gy H I, Í J K L Ly M N Ny O, Ó Ö, Ő P Q R S Sz T Ty U, Ú Ü, Ű V W X Y Z Zs
Sportoló | Sportág, szakág | Versenyszám | Helyezés (elért eredmény) |
A
Andrási Gyula | kajak-kenu | kajak kettes, 10 000 m | 5. (47:33,1) |
B
B. Nagy Bálint | súlyemelés | pehelysúly | 15. (290,0 kg – 82,5, 90,0, 117,5) |
Bakos László | birkózás | szabadfogás, könnyűsúly | a 3. fordulóban kiesett |
Balázs Erzsébet | torna | összetett, csapat | 2 Ezüst (52,10 csapat: 440,55) |
Balogh Ambrus | sportlövészet | sportpisztoly, 50 m | 7. (532) |
gyorstüzelő pisztoly, 25m | 38. (555) | ||
Balthazár Lajos | vívás | párbajtőr, csapat | 5. |
Bánfalvi Klára | kajak-kenu | kajak egyes, 500 m | 4. (2:33,8) |
Bánhalmi Ferenc | atlétika | 400 m sík | az előfutamban kiesett (49,6) |
Bánkuti Antal | kosárlabda | 16. | |
Baranyai László | torna | összetett, csapat | 3 Bronz (222,40 csapat: 1330,85) |
Bartha László | atlétika | 4×100 m váltófutás | 4. (41,6) |
100 m síkfutás | az előfutamban kiesett (11,1) | ||
Bay Béla | vívás | tőr, csapat | 5. |
párbajtőr, csapat | 5. | ||
Bencze Lajos | birkózás | szabadfogás, légsúly | 5. |
kötöttfogás, légsúly | 6. | ||
Bene Gusztáv | ökölvívás | váltósúly | az 1. fordulóban kiesett |
Berczelly Tibor | vívás | kard, csapat | 1 Arany |
kard, egyéni | a 2. fordulóban kiesett | ||
Blahó Kálmán | kajak-kenu | kajak kettes 1000 m | kizárva (pályaelhagyás miatt) |
Bóbis Gyula | birkózás | szabadfogás, nehézsúly | 1. |
Bondi Miksa | ökölvívás | légsúly | az 1. fordulóban kiesett |
Börzsönyi Lajos | sportlövészet | sportpisztoly, 50 m | 13. (525) |
gyorstüzelő pisztoly, 25 m | 7. (562) | ||
Brandi Jenő | vízilabda | 2 Ezüst | |
Buronyi László | súlyemelés | félnehézsúly | 10. (355 kg – 102,5, 112,5, 140,0) |
Cs
Csányi György | atlétika | 4×100 m váltófutás | 4. (41,6) |
100 m síkfutás | az előfutamban kiesett (11,1) | ||
Csík Tibor | ökölvívás | harmatsúly | 1 Arany |
Csordás György | úszás | 1500 m gyors | 4. (19:54,2) |
Csuvik Oszkár | vízilabda | 2 Ezüst |
D
Dunay Pál | vívás | tőr, csapat | 5. |
párbajtőr, csapat | 5. | ||
párbajtőr, egyéni | a 2. fordulóban kiesett |
E
Elek Ilona | vívás | tőr, egyéni | 1 Arany |
Elek Margit | vívás | tőr, egyéni | 6. |
F
Fábián Dezső | vízilabda | 2 Ezüst | |
Farkas Béla | ökölvívás | pehelysúly | az 1. fordulóban kiesett |
Fehér Anna | torna | összetett, csapat | 2 Ezüst (49,15 csapat: 440,55) |
Fekete József | torna | összetett, csapat | 3 Bronz (218,60 csapat: 1330,85) |
Ferencz Károly | birkózás | kötöttfogás, könnyűsúly | 3 Bronz |
Földes Éva | művészeti versenyek | irodalom, epika | 3 Bronz |
G
Garay Sándor | atlétika | 1500 m síkfutás | 7. (3:52,8) |
Gerevich Aladár | vívás | kard, egyéni | 1 Arany |
kard, csapat | 1 Arany | ||
tőr, csapat | 5. | ||
Goldoványi Béla | atlétika | 4×100 m váltófutás | 4. (41,6) |
100 m síkfutás | a középfutamban kiesett (10,9) |
Gy
Gyarmati Dezső | vízilabda | 2 Ezüst | |
Gyarmati Olga | atlétika | távolugrás | 1 Arany (569,5 cm) |
magasugrás | helyezetlen (140 cm) | ||
Győrfi Endre | vízilabda | 2 Ezüst |
H
Halász János | kosárlabda | 16. | |
Hátszegi József | vívás | tőr, csapat | 5. |
tőr, egyéni | az elődöntőben kiesett | ||
Hegedűs Frigyes | öttusa | egyéni | 12. (95) |
Hennyey Imre | vívás | párbajtőr, csapat | 5. |
párbajtőr, egyéni | a 2. fordulóban kiesett | ||
Holop Miklós | vízilabda | 2 Ezüst |
J
Jeney László | vízilabda | 2 Ezüst | |
Joós Miklós | művészeti versenyek | irodalom, epika | helyezetlen |
K
Kádas Géza | úszás | 4×200 m gyorsváltó | 2 Ezüst (8:48,4) |
100 m gyors | 3 Bronz (58,1) | ||
400 m gyors | 4. (4:49,4) | ||
Kapocsi György | ökölvívás | félnehézsúly | a 2. fordulóban kiesett |
Karácson László | öttusa | egyéni | 45. (sérülés miatt visszalépett) |
Karcsics Irén | torna | összetett, csapat | 2 Ezüst (53,25 csapat: 440,55) |
Kardos Géza | kosárlabda | 16. | |
Kárpáti Rudolf | vívás | kard, csapat | 1 Arany |
Kiss József | atlétika | maratoni futás | 19. (2:50:20,0) |
Klics Ferenc | atlétika | diszkoszvetés | 5. (48,21 m) |
Kovács Gyula | birkózás | kötöttfogás, félnehézsúly | 4. |
Kovács Pál | vívás | kard, csapat | 1 Arany |
kard, egyéni | 3. | ||
Kozma József | kosárlabda | 16. | |
Köteles Erzsébet | torna | összetett, csapat | 2 Ezüst (52,25 csapat: 440,55) |
Kövi Mária | torna | összetett, csapat | 2 Ezüst (53,40 csapat: 440,55) |
Kun Éva | vívás | tőr, egyéni | a 2. fordulóban kiesett |
L
László Sándor | atlétika | 50 km gyaloglás | 13. (5:16:30,0) |
Lemhényi Dezső | vízilabda | 2 Ezüst | |
Littomeritzky Mária | úszás | 4×100 m gyorsváltó | 5. (4:44,8) |
100 m gyors | az előfutamban kiesett (1:13,0) | ||
Lovrics István | kosárlabda | 16. |
M
Maszlay Lajos | vívás | tőr, egyéni | 3 Bronz |
tőr, csapat | 5. | ||
Mezőfi Tibor | kosárlabda | 16. | |
Mikla Béla | vívás | párbajtőr, csapat | 5. |
párbajtőr, egyéni | az elődöntőben kiesett | ||
Mitró György | úszás | 4×200 m gyorsváltó | 2 Ezüst (8:48,4) |
1500 m gyors | 3 Bronz (19:43,2) | ||
400 m gyors | 5. (4:49,9) | ||
Mogyorósi-Klencs János | torna | talaj | 2 Ezüst (38,4) |
lóugrás | 3 Bronz (38,5) | ||
összetett, csapat | 3 Bronz (218,95 csapat: 1330,85) | ||
Mogyoróssy Győző | torna | összetett, csapat | 3 Bronz (218,30 csapat: 1330,85) |
N
Nádas Tibor | evezés | kormányos négyes | 4. (7:46,1) |
kormányos nélküli négyes | a reményfutamban kiesett | ||
Nádor Zsuzsa | úszás | 100 m gyors | az előfutamban kiesett (1:15,8) |
Nagy György | kosárlabda | 16. | |
Nagy Lajos | evezés | kormányos négyes | 4. (7:46,1) |
kormányos nélküli négyes | a reményfutamban kiesett | ||
Nagy Margit | torna | összetett, csapat | 2 Ezüst (39,10 csapat: 440,55) |
Németh Imre | atlétika | kalapácsvetés | 1 Arany (56,07 m) |
Németh Sándor | úszás | 200 m mell | a középfutamban kiesett (2:48,1) |
Németi Gyula | birkózás | kötöttfogás, középsúly | a 4. fordulóban kiesett |
Novák Éva | úszás | 200 m mell | 3 Bronz (3:02,5) |
Novák Ilona | úszás | 100 m hát | 4. (1:18,4) |
4×100 m gyorsváltó | 5. (4:44,8) | ||
Novakovszky László | kosárlabda | 16. |
Ny
Nyéki Imre | úszás | 4×200 m gyorsváltó | 2 Ezüst (8:48,4) |
400 m gyors | a középfutamban visszalépett (5:01,8) |
O
Ormándi Sándor | evezés | kétpárevezős | a reményfutamban kiesett |
P
Palócz Endre | vívás | tőr, csapat | 5. |
tőr, egyéni | a 2. fordulóban kiesett | ||
Papp Bertalan | vívás | kard, csapat | 1 Arany |
Papp László | ökölvívás | középsúly | 1 Arany |
Pataki Ferenc | torna | talaj | 1 Arany (38,7) |
összetett, csapat | 3 Bronz (221,30 csapat: 1330,85) | ||
lóugrás | 3 Bronz (38,5) | ||
Pók Pál | vízilabda | 2 Ezüst | |
Porubszky Ernő | súlyemelés | légsúly | 12. (270 kg – 72,5, 87,5, 110,0) |
R
Rajcsányi László | vívás | kard, csapat | 1 Arany |
Rerrich Béla | vívás | párbajtőr, csapat | 5. |
S
Sántha Lajos | torna | összetett, csapat | 3 Bronz (224,30 csapat: 1330,85) |
nyújtó | 4. (38,8) | ||
Sátori József | evezés | kormányos négyes | 4. (7:46,1) |
kormányos nélküli négyes | a reményfutamban kiesett | ||
Simó József | evezés | kétpárevezős | a reményfutamban kiesett |
Sóvári Kálmán | birkózás | szabadfogás, váltósúly | 5. |
Sz
Szatmáry Elemér | úszás | 4×200 m gyorsváltó | 2 Ezüst (8:48,4) |
100 m gyors | a középfutamban kiesett (1:00,5) | ||
Székely Éva | úszás | 200 m mell | 4. (3:02,5) |
4×100 m gyorsváltó | 5. (4:44,8) | ||
Szendey Antal | evezés | kormányos kettes | 3 Bronz (8:25,2) |
Szilágyi Gyula | birkózás | kötöttfogás, lepkesúly | 5. |
Szilárd Zoltán | úszás | 100 m gyors | 7. (59,7) |
Szilvásy Miklós | birkózás | kötöttfogás, váltósúly | 2 Ezüst |
Szittya Károly | vízilabda | 2 Ezüst | |
Szívós István | vízilabda | 2 Ezüst | |
Szondy István | öttusa | egyéni | 18. (105) |
T
Takács Károly | sportlövészet | gyorstüzelő pisztoly, 25 m | 1 Arany (580) |
Tarányi József | birkózás | kötöttfogás, nehézsúly | 5. |
Tass Olga | torna | összetett, csapat | 2 Ezüst (51,45 csapat: 440,55) |
Temes Judit | úszás | 4×100 m gyorsváltó | 5. (4:44,8) |
100 m gyors | a középfutamban kiesett (1:09,7) | ||
Tima Ferenc | atlétika | 4×100 m váltófutás | 4. (41,6) |
Timár Geng Attila | kosárlabda | 16. | |
Timár Geng István | kosárlabda | 16. | |
Toldi János | kajak-kenu | kajak egyes, 1000 m | az előfutamban kiesett (4:59,8) |
Tóth Ferenc | birkózás | kötöttfogás, pehelysúly | 3 Bronz |
szabadfogás, pehelysúly | 4. | ||
Tóth Lajos | torna | összetett, csapat | 3 Bronz (225,20 csapat: 1330,85) |
Tölgyesi Sándor | sportlövészet | sportpisztoly, 50 m | 14. (525) |
U
Urányi János | kajak-kenu | kajak kettes, 10 000 m | 5. (47:33,1) |
kajak kettes 1000 m | kizárva (pályaelhagyás miatt) |
V
Vadászi Ede | kosárlabda | 16. | |
Válent Gyula | úszás | 100 m hát | az előfutamban kiesett (1:11,8) |
Várkői Ferenc | torna | összetett, csapat | 3 Bronz (218,70 csapat: 1330,85) |
Várszegi József | atlétika | gerelyhajítás | 3 Bronz (67,03 m) |
Vásárhelyi Edit | torna | összetett, csapat | 2 Ezüst (54,25 csapat: 440,55) |
Vörös Ferenc | úszás | 1500 m gyors | a középfutamban kiesett (20:31,4) |
Z
Zágon Miklós | evezés | kormányos négyes | 4. (7:46,1) |
kormányos nélküli négyes | a reményfutamban kiesett | ||
Zimonyi Róbert | evezés | kormányos kettes | 3 Bronz (8:25,2) |
kormányos négyes | 4. (7:46,1) |
Zs
Zságot Irén | műugrás | toronyugrás | 9. (56,62) |
Zsíros Tibor | kosárlabda | 16. | |
Zsitnik Béla | evezés | kormányos kettes | 3 Bronz (8:25,2) |
Kapcsolódó szócikkek
- Olimpiaportál
- Magyarságportál