EM i friidrett 1962 – 100 meter menn
EM i friidrett 1962 – 100 meter menn | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 100 meter menn | ||
Arrangement | EM i friidrett 1962 | ||
Sted | Beograd, Jugoslavia | ||
Dato | 12. august (forsøksheat, semifinale) 13. september (finale) | ||
Deltakere | 29 | ||
Deltakernasjoner | 14 | ||
Vinnertid | 10,4 | ||
Medaljevinnere | |||
Claude Piquemal, Frankrike | |||
Jocelyn Delecour, Frankrike | |||
Peter Gamper, Vest-Tyskland | |||
Forrige | 1958 | ||
Neste | 1966 |
Friidrett | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | |||
5000 m | menn | |||
10 000 m | menn | |||
80 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | |||
3000 m hinder | menn | |||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | |||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | |||
10 km kappgang | menn | |||
50 km kappgang | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | |||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | |||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | |||
Sammensatte øvelser | ||||
Femkamp | kvinner | |||
Tikamp | menn |
Øvelsen 100 meter menn ved EM i friidrett 1962 ble avholdt i Beograd, Jugoslavia 12. og 13. september.[1]
Carl-Fredrik Bunæs representerte Norge. Han kom ikke videre fra innledende heat.
Rekorder
Rekorder før dette mesterskapet:
Rekord | Rekordholder | Nasjonalitet | Tid | Sted | Dato | Stevne |
---|---|---|---|---|---|---|
Europarekord | Armin Hary | Vest-Tyskland | 10,0 | Zürich, Sveits | 21. juni 1960 | |
Mesterskapsrekord | Armin Hary | Vest-Tyskland | 10,3 | Stockholm, Sverige | 20. august 1958 | EM 1958 |
Det ble ikke satt ny mesterskapsrekord under konkurransen, men den ble tangert en rekke ganger.
Rekordholder | Nasjonalitet | Dato | Kommentar |
---|---|---|---|
Marian Foik | Polen | 12. september 1962 | |
Peter Gamper | Vest-Tyskland | 12. september 1962 | 2. ganger |
Alfred Hebauf | Vest-Tyskland | 12. september 1962 |
Resultater
Kvalifisering (norske deltagere)
Plassering | Heat | Navn | Nasjonalitet | Resultat | Kommentar |
---|---|---|---|---|---|
4 | Heat 5 | Carl-Fredrik Bunæs | Norge | 10,7 s | Ikke kvalifisert til semifinale |
Forsøksheat
12. september
Heat 1
Vind: 0m/s
Plassering | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|
1 | Heinz Schumann | Vest-Tyskland | 10.4 | Q |
2 | Nikolay Politiko | Sovjetunionen | 10.5 | Q |
3 | Vilém Mandlík | Tsjekkoslovakia | 10.5 | Q |
4 | Jean-Louis Descloux | Sveits | 10.5 | |
5 | Gyula Rábai | Ungarn | 10.6 | |
6 | Eucharist Agreach | Malta | 11.8 |
Heat 2
Vind: 0.2m/s
Plassering | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|
1 | Marian Foik | Polen | 10.3 | MR Q |
2 | Peter Radford | Storbritannia | 10.4 | Q |
3 | Guy Lagorce | Frankrike | 10.6 | Q |
4 | Veselin Valov | Bulgaria | 10.7 |
Heat 3
Vind: 0m/s
Plassering | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|
1 | Peter Gamper | Vest-Tyskland | 10.3 | CR Q |
2 | Jerzy Juskowiak | Polen | 10.4 | Q |
3 | Armin Tuyakov | Sovjetunionen | 10.5 | Q |
4 | László Mihályfi | Ungarn | 10.6 | |
5 | Sven Hortewall | Sverige | 10.6 | |
6 | Ferruh Oygur | Tyrkia | 11.0 |
Heat 4
Vind: 0m/s
Plassering | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|
1 | Alfred Hebauf | Vest-Tyskland | 10.3 | CR Q |
2 | Edvin Ozolin | Sovjetunionen | 10.5 | Q |
3 | Andrzej Zieliński | Polen | 10.6 | Q |
4 | Sven-Åke Lövgren | Sverige | 10.7 |
Heat 5
Vind: 0m/s
Plassering | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|
1 | Jocelyn Delecour | Frankrike | 10.5 | Q |
2 | Mikhail Bachvarov | Bulgaria | 10.6 | Q |
3 | Alf Meakin | Storbritannia | 10.6 | Q |
4 | Carl-Fredrik Bunæs | Norge | 10.7 |
Heat 6
Vind: 0m/s
Plassering | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|
1 | Claude Piquemal | Frankrike | 10.5 | Q |
2 | Livio Berruti | Italia | 10.5 | Q |
3 | Berwyn Jones | Storbritannia | 10.5 | Q |
4 | Owe Jonsson | Sverige | 10.5 | |
5 | Csaba Csutorás | Ungarn | 10.6 |
Semifinaler
12. september
Semifinale 1
Vind: -0.6m/s
Plassering | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|
1 | Alfred Hebauf | Vest-Tyskland | 10.4 | Q |
2 | Claude Piquemal | Frankrike | 10.4 | Q |
3 | Livio Berruti | Italia | 10.5 | |
4 | Peter Radford | Storbritannia | 10.5 | |
5 | Mikhail Bachvarov | Bulgaria | 10.5 | |
6 | Nikolay Politiko | Sovjetunionen | 23.4 |
Semifinale 2
Vind: -0.3m/s
Plassering | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|
1 | Peter Gamper | Vest-Tyskland | 10.3 | MR Q |
2 | Marian Foik | Polen | 10.4 | Q |
3 | Guy Lagorce | Frankrike | 10.5 | |
4 | Andrzej Zieliński | Polen | 10.6 | |
5 | Armin Tuyakov | Sovjetunionen | 10.6 | |
6 | Alf Meakin | Storbritannia | 10.7 |
Semifinale 3
Vind: -0.4m/s
Plassering | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|
1 | Jerzy Juskowiak | Polen | 10.4 | Q |
2 | Jocelyn Delecour | Frankrike | 10.4 | Q |
3 | Heinz Schumann | Vest-Tyskland | 10.4 | |
4 | Edvin Ozolin | Sovjetunionen | 10.5 | |
5 | Berwyn Jones | Storbritannia | 10.5 | |
6 | Vilém Mandlík | Tsjekkoslovakia | 10.6 |
Finale
13. september Vind: -0.6m/s
Plassering | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|
01 | Claude Piquemal | Frankrike | 10.4 | |
02 | Jocelyn Delecour | Frankrike | 10.4 | |
03 | Peter Gamper | Vest-Tyskland | 10.4 | |
4 | Alfred Hebauf | Vest-Tyskland | 10.4 | |
5 | Jerzy Juskowiak | Polen | 10.4 | |
6 | Marian Foik | Polen | 10.5 |
Referanser
- ^ European Athletics Championships Zürich 2014 - STATISTICS HANDBOOK, European Athletics Association, ss. 391-397, http://www.european-athletics.org/mm/Document/EventsMeetings/General/01/27/31/44/StatisticsHandbookZ%C3%BCrich2014_Neutral.pdf, besøkt 13. august 2014
Eksterne lenker
- Resultater
- Norske EM-deltakere
- v
- d
- r
Europamestere på 100 meter, menn
- 1934: Christiaan Berger
- 1938: Martinus Osendarp
- 1946: John Archer
- 1950: Etienne Bally
- 1954: Heinz Fütterer
- 1958: Armin Hary
- 1962: Claude Piquemal
- 1966: Wieslaw Maniak
- 1969: Valerij Borzov
- 1971: Valerij Borzov
- 1974: Valerij Borzov
- 1978: Pietro Mennea
- 1982: Frank Emmelmann
- 1986: Linford Christie
- 1990: Linford Christie
- 1994: Linford Christie
- 1998: Darren Campbell
- 2002: Francis Obikwelu
- 2006: Francis Obikwelu
- 2010: Christophe Lemaitre
- 2012: Christophe Lemaitre
- 2014: James Dasaolu
- 2016: Churandy Martina
- 2018: Zharnel Hughes
- 2022: Marcell Jacobs
- 2024: Marcell Jacobs
Menn: EM, VM, OL • Kvinner: EM, VM, OL
Autoritetsdata