EM i friidrett 2012 – 100 meter menn
EM i friidrett 2012 – 100 meter menn | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 100 meter menn | ||
Arrangement | EM i friidrett 2012 | ||
Sted | Helsingfors | ||
Arena | Helsingfors Olympiastadion | ||
Dato | 27. juni (runde 1) 28. juni (semifinale og finale) | ||
Vinnertid | 10,09 | ||
Medaljevinnere | |||
Christophe Lemaitre, Frankrike | |||
Jimmy Vicaut, Frankrike | |||
Jaysuma Saidy Ndure, Norge | |||
Forrige | 2010 | ||
Neste | 2014 |
Øvelser under EM i friidrett 2012 | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | kvinner | ||
5000 m | menn | kvinner | ||
10 000 m | menn | kvinner | ||
100 meter hekk | kvinner | |||
110 meter hekk | menn | |||
400 meter hekk | menn | kvinner | ||
3000 m hinder | menn | kvinner | ||
4 x 100 m stafett | menn | kvinner | ||
4 x 400 m stafett | menn | kvinner | ||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | kvinner | ||
20 kilometer kappgang | menn | kvinner | ||
50 kilometer kappgang | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | kvinner | ||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | kvinner | ||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | kvinner | ||
Mangekamp | ||||
Sjukamp | kvinner | |||
Tikamp | menn | |||
Denne boksen:
|
Herrenes 100 meter under EM i friidrett fant sted den 27. og 28. juni 2012 på Helsingfors Olympiastadion.
Jaysuma Saidy Ndure representerte Norge og vant bronsemedalje.
Rekorder
Rekorder før mesterskapet | ||||
---|---|---|---|---|
Verdensrekord | Usain Bolt | 9,58 | Berlin, Tyskland | 16. august 2009 |
Europarekord | Francis Obikwelu | 9,86 | Athen, Hellas | 22. august 2004 |
Mesterskapsrekord | Francis Obikwelu | 9,99 | Göteborg, Sverige | 8. august 2006 |
Årsbeste i verden | Usain Bolt | 9,76 | Roma, Italia | 31. mai 2012 |
Årsbeste i Europa | Christophe Lemaitre | 10,04 | Roma, Italia | 31. mai 2012 |
Program
Dato | Klokkeslett | Runde |
---|---|---|
27. juni 2012 | 11:40 | Runde 1 |
27. juni 2012 | 20:15 | Semifinale |
28. juni 2012 | 19:45 | Finale |
Resultater
Runde 1
De første 4 i hvert heat (Q) og de 4 utøverne beste med de beste tidene ellers (q) gikk videre til semifinale.
Vind:
Heat 1: +1,4 m/s, Heat 2: +1,0 m/s, Heat 3: +0,4 m/s, Heat 4: 0,0 m/s, Heat 5: +1,7 m/s
Plassering | Heat | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 5 | Christophe Lemaitre | Frankrike | 10,14 | Q |
2 | 1 | 1 | Jimmy Vicaut | Frankrike | 10,18 | Q |
3 | 2 | 5 | Rytis Sakalauskas | Litauen | 10,23 | Q |
4 | 5 | 2 | Jaysuma Saidy Ndure | Norge | 10,24 | Q |
5 | 4 | 6 | Lucas Jakubczyk | Tyskland | 10,26 | Q |
5 | 5 | 1 | Dariusz Kuć | Polen | 10,26 | Q |
7 | 3 | 4 | Harry Aikines-Aryeetey | Storbritannia | 10,27 | Q, SB |
8 | 2 | 4 | Ronalds Arājs | Latvia | 10,28 | Q, SB |
8 | 5 | 7 | Emmanuel Biron | Frankrike | 10,28 | Q, PB |
10 | 3 | 1 | Julian Reus | Tyskland | 10,31 | Q |
10 | 4 | 3 | Simone Collio | Italia | 10,31 | Q |
12 | 1 | 7 | Serhiy Smelyk | Ukraina | 10,32 | Q, SB |
13 | 5 | 3 | Stefan Tärnhuvud | Sverige | 10,35 | Q, PB |
14 | 1 | 6 | Fabio Cerutti | Italia | 10,36 | Q |
15 | 2 | 3 | Reto Schenkel | Sveits | 10,38 | Q |
16 | 1 | 5 | Mark Lewis-Francis | Storbritannia | 10,39 | Q |
17 | 3 | 7 | Jacques Riparelli | Italia | 10,42 | Q |
18 | 2 | 2 | Jason Smyth | Irland | 10,47 | Q |
19 | 4 | 1 | Jan Veleba | Tsjekkia | 10,48 | Q |
20 | 2 | 6 | Arnaldo Abrantes | Portugal | 10,49 | q, SB |
21 | 1 | 4 | Rolf Fongué | Sveits | 10,53 | q |
21 | 5 | 5 | Rostislav Šulc | Tsjekkia | 10,53 | q |
23 | 4 | 5 | Richard Pulst | Estland | 10,57 | Q |
24 | 2 | 1 | Ruslan Abbasov | Aserbajdsjan | 10,58 | q |
25 | 3 | 3 | Demitri Barski | Israel | 10,59 | |
26 | 1 | 3 | Matic Osovnikar | Slovenia | 10,60 | =SB |
27 | 3 | 6 | Catalin Cîmpeanu | Romania | 10,65 | |
28 | 3 | 2 | Panagiotis Ioannou | Kypros | 10,67 | |
29 | 1 | 2 | Eetu Rantala | Finland | 10,73 | |
30 | 5 | 6 | Rachid Chouhal | Malta | 10,86 | |
31 | 4 | 4 | Mikel de Sa | Andorra | 11,26 | |
32 - | 2 | 7 | İzzet Safer | Tyrkia | 99,99 - | Fullførte ikke |
32 - | 4 | 2 | Georgi Kirilov Georgiev | Bulgaria | 99,99 - | Fullført ikke |
32 - | 4 | 7 | Ángel David Rodríguez | Spania | 99,99 - | Startet ikke |
32 - | 5 | 4 | Tobias Unger | Tyskland | 99,99 - | Startet ikke |
Semifinale
De 2 første i hvert heat (Q) og de 2 utøverne med de beste tidene ellers (q) gikk videre til finale.
Vind:
Heat 1: +1,1 m/s, Heat 2: +0,1 m/s, Heat 3: +0,8 m/s
Plassering | Heat | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | 4 | Jaysuma Saidy Ndure | Norge | 10,13 | Q, SB |
2 | 2 | 6 | Christophe Lemaitre | Frankrike | 10,14 | Q |
3 | 3 | 3 | Jimmy Vicaut | Frankrike | 10,22 | Q |
4 | 1 | 5 | Rytis Sakalauskas | Litauen | 10,23 | Q |
5 | 3 | 5 | Serhiy Smelyk | Ukraina | 10,28 | Q, PB |
6 | 3 | 4 | Ronalds Arājs | Latvia | 10,29 | q |
7 | 2 | 3 | Harry Aikines-Aryeetey | Storbritannia | 10,30 | Q |
7 | 1 | 3 | Simone Collio | Italia | 10,30 | q |
9 | 3 | 6 | Lucas Jakubczyk | Tyskland | 10,32 | |
10 | 3 | 8 | Jacques Riparelli | Italia | 10,33 | |
11 | 3 | 7 | Mark Lewis-Francis | Storbritannia | 10,36 | |
12 | 2 | 4 | Dariusz Kuć | Polen | 10,38 | |
13 | 1 | 6 | Emmanuel Biron | Frankrike | 10,43 | |
14 | 2 | 5 | Julian Reus | Tyskland | 10,44 | |
15 | 1 | 7 | Stefan Tärnhuvud | Sverige | 10,47 | |
16 | 1 | 1 | Arnaldo Abrantes | Portugal | 10,47 | Sesongbeste |
17 | 2 | 8 | Reto Schenkel | Sveits | 10,48 | |
18 | 1 | 2 | Rolf Fongué | Sveits | 10,50 | |
18 | 2 | 7 | Fabio Cerutti | Italia | 10,50 | |
20 | 2 | 2 | Jason Smyth | Irland | 10,52 | |
21 | 3 | 1 | Richard Pulst | Estland | 10,57 | |
22 | 1 | 8 | Jan Veleba | Tsjekkia | 10,60 | |
22 | 3 | 2 | Rostislav Šulc | Tsjekkia | 10,60 | |
24 | 2 | 1 | Ruslan Abbasov | Aserbajdsjan | 10,71 |
Finale
Vind: -0,7 m/s
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | 5 | Christophe Lemaitre | Frankrike | 10,09 | |
02 | 6 | Jimmy Vicaut | Frankrike | 10,12 | Sesongbeste |
03 | 3 | Jaysuma Saidy Ndure | Norge | 10,17 | |
04 4 | 7 | Harry Aikines-Aryeetey | Storbritannia | 10,31 | |
05 5 | 8 | Serhiy Smelyk | Ukraina | 10,34 | |
06 6 | 2 | Ronalds Arājs | Latvia | 99,97 - | Fullførte ikke |
07 | 4 | Rytis Sakalauskas | Litauen | 99,98 - | Fullførte ikke |
08 | 1 | Simone Collio | Italia | 99,99 - | Diskvalifisert, tyvstart |
Referanser
- Runde 1 resultater
- Semifinal resultater
- Finale resultater
Autoritetsdata