Oseaniamesterskapet i friidrett 2019
Oseaniamesterskapet i friidrett 2019 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Arrangør | Det oseaniske friidrettsforbundet | ||
Vertsby | Townsville | ||
Vertsland | Australia | ||
Arena(er) | Townsville | ||
Utgavenummer | 17 |
Oseaniamesterskapet i friidrett 2019 ble arrangert i Townsville i Australia i 2019.[1]
Medaljevinnere
Medaljevinnere:[2]
Utøvere i kursiv konkurrerte som gjester, utenfor konkurranse.
Menn
Baneøvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Edward Osei-Nketia New Zealand New Zealand | 10,34 | Jake Doran Australia Australia | 10,39 | Jack Hale Australia Australia | 10,51 | |
200 meter | Jeremy Dodson Samoa | 21,11 | Banuve Tabakaucoro Fiji | 21,15 | Alex Hartmann Australia Australia | 21,17 | |
400 meter | Steven Solomon Australia Australia | 46,12 CR | Tyler Gunn Australia Australia | 46,51 | Alex Beck Australia Australia | 46,61 | |
800 meter | Josh Ralph Australia Australia | 1:49,34 CR | Mason Cohen Australia Australia | 1:49,77 | Brad Mathas New Zealand New Zealand | 1:50,47 | |
1500 meter | Matthew Ramsden Australia Australia | 3:44,41 | Rorey Hunter Australia Australia | 3:44,67 | Samuel Tanner New Zealand New Zealand | 3:46,30 | |
5000 meter | Oli Chignell New Zealand New Zealand | 14:07,17 CR | Matthew Baxter New Zealand New Zealand | 14:08,87 | Andrew Buchanan Australia Australia | 14:19,53 | |
10.000 meter | Harry Summers Australia Australia | 29:19,99 CR | Jack Rayner Australia Australia | 29:55,41 | Siune Kagl Papua Ny-Guinea | 32:47,14 | |
10.000 meter kappgang | Rhydian Cowley Australia Australia | 41:57,57 CR | Declan Tingay Australia Australia | 42:42,44 | |||
100 meter hekk | Nicholas Hough Australia Australia | 13,77 CR | Nicholas Andrews Australia Australia | 13,84 | Jacob McCorry Australia Australia | 14,13 | |
400 meter hekk | Ian Dewhurst Australia Australia | 50,79 | Michael Cochrane New Zealand New Zealand | 51,54 | Daniel Baul Papua Ny-Guinea | 52,30 | |
3000 meter hinder | Ben Buckingham Australia Australia | 8:41,15 | Max Stevens Australia Australia | 8:43,22 | Matthew Clarke Australia Australia | 8:45,14 | |
4 × 100 meter stafett | Australia Australia Jake Doran Alex Hartmann Jack Hale Zach Holdsworth | 39,36 | Papua Ny-Guinea Linus Kuravi Benjamin Aliel Manoka John Michael Penny | 41,85 | Samoa Paulo Wallwork-Tuala Tapasu Paea Kolone Alefosio Kelvin Masoe | 41,97 | |
4 × 400 meter stafett | Australia Australia Alex Beck Tyler Gunn Ian Halpin Steven Solomon | 3:08,67 | Papua Ny-Guinea Emmanuel Wanga Kaminiel Matlaun Daniel Baul Benjamin Aliel | 3:13,32 | New Zealand New Zealand Max Attwell Luke Mercieca Samuel Tanner Joshua Ledger | 3:14,33 | |
AR Områderekord · CR Mesterskapsrekord · CUR Mesterskapsrekord (U23) · DNF Ikke fullført · DNS Ikke møtt til start · DQ Diskvalifisert · EL Årsbeste i Europa · MR Banerekord · NR Nasjonal rekord · OR Olympisk rekord · PB Personlig rekord · SB Sesongbestenotering for utøveren · WL Årsbeste i verden · WJR Juniorverdensrekord · WR Verdensrekord · MWR Verdensrekord veteraner · DLR Diamond League-rekord |
Tekniske øvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Høydehopp | Hamish Kerr New Zealand New Zealand | 2,30 m CR, =NR | Brandon Starc Australia Australia | 2,22 m | Joel Baden Australia Australia | 2,14 m | |
Stavsprang | Angus Armstrong Australia Australia | 5,40 m CR | Stephen Clough Australia Australia | 5,30 m | Nick Southgate New Zealand New Zealand | 5,30 m | |
Lengdehopp | Henry Smith Australia Australia | 7,91 m CR | Jordan Peters New Zealand New Zealand | 7,61 m | Christopher Mitrevski Australia Australia | 7,50 m | |
Tresteg | Alwyn Jones Australia Australia | 15,85 m | Ayo Ore Australia Australia | 15,73 m | Peniel Richard Papua Ny-Guinea | 15,24 m | |
Kulestøt | Jacko Gill New Zealand New Zealand | 20,75 m CR | Damien Birkenhead Australia Australia | 19,55 m | Ryan Ballantyne New Zealand New Zealand | 19,05 m | |
Diskos | Mitchell Cooper Australia Australia | 60,25 m | Alexander Parkinson New Zealand New Zealand | 58,32 m | Marshall Hall New Zealand New Zealand | 57,03 m | |
Sleggekast | Costa Kousparis Australia Australia | 66,20m | Ned Weatherly Australia Australia | 65,94m | Anthony Nobilo New Zealand New Zealand | 64,93m | |
Spydkast | Nash Lowis Australia Australia | 79,10 m CR | Liam O’Brien Australia Australia | 77,32 m | Alex Wood New Zealand New Zealand | 71,44 m | |
AR Områderekord · CR Mesterskapsrekord · CUR Mesterskapsrekord (U23) · DNF Ikke fullført · DNS Ikke møtt til start · DQ Diskvalifisert · EL Årsbeste i Europa · MR Banerekord · NR Nasjonal rekord · OR Olympisk rekord · PB Personlig rekord · SB Sesongbestenotering for utøveren · WL Årsbeste i verden · WJR Juniorverdensrekord · WR Verdensrekord · MWR Verdensrekord veteraner · DLR Diamond League-rekord |
Mangekamp
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Tikamp | Ashley Moloney Australia Australia | 8.103 p | Cedric Dubler Australia Australia | 8.031 p | Kyle Cranston Australia Australia | 7.702 p |
AR Områderekord · CR Mesterskapsrekord · CUR Mesterskapsrekord (U23) · DNF Ikke fullført · DNS Ikke møtt til start · DQ Diskvalifisert · EL Årsbeste i Europa · MR Banerekord · NR Nasjonal rekord · OR Olympisk rekord · PB Personlig rekord · SB Sesongbestenotering for utøveren · WL Årsbeste i verden · WJR Juniorverdensrekord · WR Verdensrekord · MWR Verdensrekord veteraner · DLR Diamond League-rekord |
Parafriidrett
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Chad Perris (T13) Australia Australia | 11,18 | Scott Reardon (T63/F63) Australia Australia | 12,98 | Elias Larry Papua Ny-Guinea | 14,29 | |
200 meter | Chad Perris (T13) Australia Australia | 22,51 | Joshua Lush (T20/F20) Australia Australia | 23,81 | Steven Abraham (T46) Papua Ny-Guinea | 23,91 | |
400 meter | James Turner (T36) Australia Australia | 53,24 | Steven Abraham (T46) Papua Ny-Guinea | 56,30 | James Tirado (T13) Australia Australia | 59,03 | |
Lengdehopp | Joshua Lush (T20/F20) New Zealand New Zealand | 6,18 m | Lleyton Lloyd (T20) Australia Australia | 5,66 m | Blake Carr (T20/F20) Australia Australia | 5,20 m | |
Kulestøt | Marty Jackson (F38) Australia Australia | 14,27 m | Todd Hodgetts (F20) Australia Australia | 15,43 m | Ben Tuimaseve (F37) New Zealand New Zealand | 12,01 m | |
Spydkast | Jayden Sawyer (T38/F38) Australia Australia | 50,57 m | Inosi Bulimairewa (F63) Fiji | 49,55 m | Morea Mararos (F34) Papua Ny-Guinea | 19,62 m | |
AR Områderekord · CR Mesterskapsrekord · CUR Mesterskapsrekord (U23) · DNF Ikke fullført · DNS Ikke møtt til start · DQ Diskvalifisert · EL Årsbeste i Europa · MR Banerekord · NR Nasjonal rekord · OR Olympisk rekord · PB Personlig rekord · SB Sesongbestenotering for utøveren · WL Årsbeste i verden · WJR Juniorverdensrekord · WR Verdensrekord · MWR Verdensrekord veteraner · DLR Diamond League-rekord |
Kvinner
Baneøvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Zoe Hobbs New Zealand New Zealand | 11,56 CR | Naa Anang Australia Australia | 11,67 | Georgia Hulls New Zealand New Zealand | 11,99 | |
200 meter | Riley Day Australia Australia | 23,51 | Zoe Hobbs New Zealand New Zealand | 23,68 | Nana-Adoma Owusu-Afriyie Australia Australia | 23,86 | |
400 meter | Bendere Oboya Australia Australia | 52,76 CR | Caitlin Jones Australia Australia | 53,65 | Angeline Blackburn Australia Australia | 55,00 | |
800 meter | Catriona Bisset Australia Australia | 2:02,16 CR | Angela Petty New Zealand New Zealand | 2:03,41 | Morgan Mitchell Australia Australia | 2:05,02 | |
1500 meter | Georgia Griffith Australia Australia | 4:12,53 CR | Bernadette Williams Australia Australia | 4:13,52 | Sarah Billings Australia Australia | 4:16,41 | |
5000 meter | Melissa Duncan Australia Australia | 15:41,44 CR | Paige Campbell Australia Australia | 15:46,25 | Tara Palm Australia Australia | 16:35,16 | |
10.000 meter | Sinead Diver Australia Australia | 32:25,86 | Ellie Pashley Australia Australia | 32:29,08 | Emily Brichacek Australia Australia | 33:23,45 | |
10.000 meter kappgang | Jemima Montag Australia Australia | 43:50,84 CR | Katie Hayward Australia Australia | 45:35,81 | |||
100 meter hekk | Brianna Beahan Australia Australia | 13,30 | Celeste Mucci Australia Australia | 13,49 | Michelle Jenneke Australia Australia | 13,81 | |
400 meter hekk | Sara Klein Australia Australia | 56,07 CR | Sarah Carli Australia Australia | 56,72 | Portia Bing New Zealand New Zealand | 57,11 | |
3000 meter hinder | Paige Campbell Australia Australia | 9:46,40 | Georgia Winkcup Australia Australia | 9:46,51 | Stella Radford Australia Australia | 10:16,50 | |
4 × 100 meter stafett | Australia Australia Nana-Adoma Owusu-Afriyie Kristie Edwards Riley Day Celeste Mucci | 44,47 | New Zealand New Zealand Olivia Eaton Brooke Somerfield Georgia Hulls Natasha Eady | 45,19 | Papua Ny-Guinea Adrine Monagi Toea Wisil Nancy Malamut Leonie Beu | 47,08 | |
4 × 400 meter stafett | Australia Australia Angeline Blackburn Caitlin Jones Ellie Beer Morgan Mitchell | 3:38,86 CR | New Zealand New Zealand Stella Pearless Angela Petty Katherine Camp Krystie Solomon | Papua Ny-Guinea Leonie Beu Donna Koniel Isilia Apkup Nancy Malamut | 3:53,49 | ||
AR Områderekord · CR Mesterskapsrekord · CUR Mesterskapsrekord (U23) · DNF Ikke fullført · DNS Ikke møtt til start · DQ Diskvalifisert · EL Årsbeste i Europa · MR Banerekord · NR Nasjonal rekord · OR Olympisk rekord · PB Personlig rekord · SB Sesongbestenotering for utøveren · WL Årsbeste i verden · WJR Juniorverdensrekord · WR Verdensrekord · MWR Verdensrekord veteraner · DLR Diamond League-rekord |
Tekniske øvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Høydehopp | Josephine Reeves New Zealand New Zealand | 1,86 m | Alysha Burnett Australia Australia | 1,86 m | Hannah Joye Australia Australia | 1,84 m | |
Stavsprang | Liz Parnov Australia Australia | 4,60 m | Olivia McTaggart New Zealand New Zealand | 4,25 m | Lisa Campbell Australia Australia | 4,10 m | |
Lengdehopp | Rellie Kaputin Papua Ny-Guinea | 6,50 m CR,NR | Brooke Stratton Australia Australia | 6,49 m | Naa Anang Australia Australia | 6,44 m | |
Tresteg | Rellie Kaputin Papua Ny-Guinea | 13,04 m | Ellen Pettitt Australia Australia | 12,94 m | Aliyah Johnson Australia Australia | 12,87 m | |
Kulestøt | Maddi Wesche New Zealand New Zealand | 18,04 m CR | Victoria Owers New Zealand New Zealand | 16,26 m | 'Ata Maama Tu'utafaiva Tonga | 16,15 m | |
Diskos | Kimberley Mulhall Australia Australia | 55,88 m | Taryn Gollshewsky Australia Australia | 55,14 m | Sositina Hakeai New Zealand New Zealand | 54,96 m | |
Sleggekast | Julia Ratcliffe New Zealand New Zealand | 71,39 m CR | Alexandra Hulley Australia Australia | 65,81 m | Nicole Bradley New Zealand New Zealand | 64,49 m | |
Spydkast | Kelsey-Lee Barber Australia Australia | 65,61m CR | Mackenzie Little Australia Australia | 57,74m | Tori Peeters New Zealand New Zealand | 51,79m | |
AR Områderekord · CR Mesterskapsrekord · CUR Mesterskapsrekord (U23) · DNF Ikke fullført · DNS Ikke møtt til start · DQ Diskvalifisert · EL Årsbeste i Europa · MR Banerekord · NR Nasjonal rekord · OR Olympisk rekord · PB Personlig rekord · SB Sesongbestenotering for utøveren · WL Årsbeste i verden · WJR Juniorverdensrekord · WR Verdensrekord · MWR Verdensrekord veteraner · DLR Diamond League-rekord |
Mangekamp
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Sjukamp | Kiara Reddingius Australia Australia | 5.149 p | Chistina Ryan New Zealand New Zealand | 4.756 p | Kun to som fullførte | n/a |
AR Områderekord · CR Mesterskapsrekord · CUR Mesterskapsrekord (U23) · DNF Ikke fullført · DNS Ikke møtt til start · DQ Diskvalifisert · EL Årsbeste i Europa · MR Banerekord · NR Nasjonal rekord · OR Olympisk rekord · PB Personlig rekord · SB Sesongbestenotering for utøveren · WL Årsbeste i verden · WJR Juniorverdensrekord · WR Verdensrekord · MWR Verdensrekord veteraner · DLR Diamond League-rekord |
Parafriidrett
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Alexandria Eves (T36) Australia Australia | 16,67 | Libby Leikis (T37/F37) New Zealand New Zealand | 16,61 | Karlee Symonds (T11/F11) Australia Australia | 15,46 | |
200 meter | Jessie Venner (T20) Australia Australia | 29,00 | Amelia Mazzei (T20) Australia Australia | 30,29 | Libby Leikis (T37/F37) New Zealand New Zealand | 33,90 | |
400 meter | Torita Blake (T38) Australia Australia | 66,64 | Amelia Mazzei (T20) Australia Australia | 68,14 | |||
Lengdehopp | Summer Giddings (T35) Australia Australia | 2,99 m | Vanessa Low (T61/F61) Australia Australia | 4,71 m | |||
Kulestøt | Lisa Adams (F37) New Zealand New Zealand | 15,21 m | Claire Keefer (F41) Australia Australia | 8,78 m | Amy Dunn (T41/F41) New Zealand New Zealand | 5,42 m | |
Kulestøt med sikring | Jess Gillan (F34) New Zealand New Zealand | 7,68 m | Julie Charlton (T54/F57) Australia Australia | 5,60 m | |||
Spydkast | Holly Robinson (T47/F46) New Zealand New Zealand | 40,78 m | Samamtha Schmidt (F38) Australia Australia | 27,86 m | |||
Javelin Secured | Julie Charlton (T54/F57) Australia Australia | 12,06 m | |||||
AR Områderekord · CR Mesterskapsrekord · CUR Mesterskapsrekord (U23) · DNF Ikke fullført · DNS Ikke møtt til start · DQ Diskvalifisert · EL Årsbeste i Europa · MR Banerekord · NR Nasjonal rekord · OR Olympisk rekord · PB Personlig rekord · SB Sesongbestenotering for utøveren · WL Årsbeste i verden · WJR Juniorverdensrekord · WR Verdensrekord · MWR Verdensrekord veteraner · DLR Diamond League-rekord |
Miks
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4 × 400 meter stafett | Australia Australia Rebecca Bennett Ellie Beer Tom Willems Ian Halpin | 3:23,56 | Guam Maurine De La Paz Paul Dimalanta Genina Criss Christian Ruder | 4:02,38 |
Medaljetabell
* Vertsnasjon ( Australia)
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Australia* | 44 | 40 | 22 | 106 |
2 | New Zealand | 12 | 12 | 16 | 40 |
3 | Papua Ny-Guinea | 2 | 2 | 7 | 11 |
4 | Samoa | 1 | 0 | 1 | 2 |
5 | / Nord-Australia | 0 | 2 | 3 | 5 |
6 | Fiji | 0 | 2 | 0 | 2 |
7 | Guam | 0 | 0 | 1 | 1 |
Wallis- og Futunaøyene | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Tonga | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt (9 land) | 59 | 58 | 52 | 169 |