Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie 1978
| |||
Data | 10–13 sierpnia 1978 | ||
---|---|---|---|
Gospodarz | Belgrad | ||
Liczba konkurencji | 18 |
14. Mistrzostwa świata w kajakarstwie odbyły się w dniach 10–13 sierpnia 1978 w Belgradzie[1].
Rozegrano 15 konkurencji męskich i 3 kobiece. Mężczyźni startowali w kanadyjkach jedynkach (C-1) i dwójkach (C-2) oraz w kajakach jedynkach (K-1), dwójkach (K-2) i czwórkach (K-4), zaś kobiety w kajakach jedynkach, dwójkach i czwórkach. Liczba i rodzaj konkurencji nie zmieniły się od poprzednich mistrzostw.
Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej wywalczyli reprezentanci Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
Medaliści
Mężczyźni
Kanadyjki
Konkurencja: | Złoto: | Rezultat | Srebro: | Rezultat | Brąz: | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
C-1 500 m | Lubomir Lubenow | 1:57,14 | Gyula Hajdú | 1:57,30 | Serhij Łymynowycz | 1:57,90 |
C-1 1000 m | Matija Ljubek | 4:05,26 | Tamás Wichmann | 4:05,62 | Ivan Patzaichin | 4:05,99 |
C-1 10 000 m | Ivan Patzaichin | 47:03,33 | Tamás Wichmann | 47:15,40 | Matija Ljubek | 47:18,08 |
C-2 500 m | Węgry László Foltán István Vaskuti | 1:46,50 | ZSRR Serhij Petrenko Petras Grigonis | 1:46,96 | Rumunia Gheorghe Simionov Toma Simionov | 1:48,10 |
C-2 1000 m | Węgry Tamás Buday Oszkár Frey | 3:46,02 | Rumunia Gheorghe Simionov Toma Simionov | 3:46,35 | ZSRR Siergiej Postriechin Jurij Łobanow | 3:49,49 |
C-2 10 000 m | Węgry Tamás Buday István Vaskuti | 42:53,15 | Rumunia Gheorghe Simionov Toma Simionov | 43:15,73 | ZSRR Wiktar Worobiow Aleksandr Bieły | 43:21,99 |
Kajaki
Konkurencja: | Złoto: | Rezultat | Srebro: | Rezultat | Brąz: | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
K-1 500 m | Vasile Dîba | 1:47,45 | Uładzimir Parfianowicz | 1:48,27 | Peter Hempel | 1:48,74 |
K-1 1000 m | Rüdiger Helm | 3:49,43 | Milan Janić | 3:50,42 | Witalij Trukszin | 3:50,64 |
K-1 10 000 m | Milan Janić | 44:34,76 | Mikałaj Stiepanienka | 44:37,03 | István Joós | 44:53,10 |
K-2 500 m | NRD Bernd Olbricht Rüdiger Helm | 1:36,12 | Rumunia Nicușor Eșanu Ion Bîrlădeanu | 1:37,34 | ZSRR Siergiej Czuchraj Uładzimir Tajnikow | 1:37,81 |
K-2 1000 m | ZSRR Siergiej Czuchraj Uładzimir Tajnikow | 3:27,29 | Norwegia Einar Rasmussen Olaf Søyland | 3:27,38 | Węgry Zoltán Bakó István Szabó | 3:29,29 |
K-2 10 000 m | Węgry Zoltán Bakó István Szabó | 40:23,91 | Francja Alain Lebas Jean-Paul Hanquier | 40:24,36 | Rumunia Nicușor Eșanu Grigore Constantin | 40:32,70 |
K-4 500 m | NRD Frank-Peter Bischof Bernd Duvigneau Roland Graupner Harald Marg | 1:29,26 | Hiszpania Herminio Menéndez Martin Vázquez José Ramón López Luis Gregorio Ramos | 1:30,10 | Polska Ryszard Oborski Daniel Wełna Grzegorz Kołtan Henryk Budzicz | 1:30,19 |
K-4 1000 m | NRD Frank-Peter Bischof Bernd Duvigneau Rüdiger Helm Harald Marg | 3:05,64 | Rumunia Nicușor Eșanu Ion Bîrlădeanu Mihai Zafiu Alexandru Giura | 3:06,74 | Hiszpania Herminio Menéndez José María Esteban José Ramón López Luis Gregorio Ramos | 3:07,34 |
K-4 10 000 m | ZSRR Aleksandr Szaparenko Siergiej Nikolski Władimir Morozow Aleksandr Awdiejew | 35:43,39 | Polska Andrzej Klimaszewski Krzysztof Lepianka Zbigniew Torzecki Zdzisław Szubski | 35:59,55 | Rumunia Cuprian Macarencu Ciobann Marian Ștefan Popa Nicolae Țicu | 36:32,21 |
Kobiety
Kajaki
Konkurencja: | Złoto: | Rezultat | Srebro: | Rezultat | Brąz: | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
K-1 500 m | Roswitha Eberl | 1:59,80 | Olga Makarova | 2:03,02 | Maria Cosma | 2:03,23 |
K-2 500 m | NRD Marion Rösiger Martina Fischer | 1:48,50 | ZSRR Natalja Kałasznikowa Nina Doroch | 1:49,52 | Rumunia Agafia Orlov Nastasia Nikitov | 1:50,01 |
K-4 500 m | NRD Marion Rösiger Roswitha Eberl Carsta Genäuß Martina Fischer | 1:38,00 | Bułgaria Wania Geszewa Marija Minczewa Natasza Janakiewa Ilana Nikołowa | 1:40,88 | Rumunia Agafia Orlov Nastasia Nikitov Maria Nicolae Nastasia Buri | 1:40,91 |
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Państwo | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1 | NRD | 7 | 0 | 1 | 8 |
2 | Węgry | 4 | 3 | 2 | 9 |
3 | ZSRR | 2 | 5 | 5 | 12 |
4 | Rumunia | 2 | 4 | 7 | 13 |
5 | Jugosławia | 2 | 1 | 1 | 4 |
6 | Bułgaria | 1 | 1 | 0 | 2 |
7 | Hiszpania | 0 | 1 | 1 | 2 |
Polska | 0 | 1 | 1 | 2 | |
9 | Francja | 0 | 1 | 0 | 1 |
Norwegia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Razem | 18 | 18 | 18 | 54 |
Przypisy
- ↑ Zbigniew Chmielewski, Ryszard Żochowski: Sport ’78. Kalejdoskop. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1979, s. 75.
Bibliografia
- 1978 WCh Belgrad, YUG [online], canoeresults.eu [dostęp 2022-04-24] (ang.).
- RaymondR. Kamber RaymondR., MEDAL WINNERS Olympic Games and World Championships Since 1936-2007 [online], canoeicf.com, 5 lutego 2008, s. 31 [dostęp 2022-04-24] (ang.).