Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie 1990
| |||
Gospodarz | Poznań | ||
---|---|---|---|
Liczba konkurencji | 22–26 sierpnia 1990 |
23. Mistrzostwa świata w kajakarstwie odbyły się w dniach 22–26 sierpnia 1990 w Poznaniu[1].
Rozegrano 17 konkurencji męskich i 5 kobiecych. Mężczyźni startowali w kanadyjkach jedynkach (C-1), dwójkach (C-2) i czwórkach (C-4) oraz w kajakach jedynkach (K-1), dwójkach (K-2) i czwórkach (K-4), zaś kobiety w kajakach jedynkach, dwójkach i czwórkach. Liczba i rodzaj konkurencji nie zmieniły się od poprzednich mistrzostw.
Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej wywalczyli reprezentanci Związku Radzieckiego.
Medaliści
Mężczyźni
Kanadyjki
Konkurencja: | Złoto: | Rezultat | Srebro: | Rezultat | Brąz: | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
C-1 500 m | Michał Śliwiński | 1:55,95 | Thomas Zereske | 1:56,14 | Nikołaj Buchałow | 1:57,01 |
C-1 1000 m | Ivans Klementjevs | 4:01,06 | György Zala | 4:02,15 | Thomas Zereske | 4:02,23 |
C-1 10 000 m | Zsolt Bohács | 48:48,24 | Jan Bartůněk | 48:49,39 | Ivans Klementjevs | 48:50,10 |
C-2 500 m | ZSRR Wiktar Raniejski Nicolae Juravschi | 1:46,01 | NRD Ulrich Papke Ingo Spelly | 1:47,24 | Węgry Attila Pálizs György Zala | 1:48,26 |
C-2 1000 m | NRD Ulrich Papke Ingo Spelly | 3:38,45 | Rumunia Vasile Lehaci Gheorghe Andriev | 3:40,14 | ZSRR Jurij Hurin Aleksandr Gramowicz | 3:40,22 |
C-2 10 000 m | Dania Arne Nielsson Christian Frederiksen | 43:04,38 | Rumunia Vasile Lehaci Gheorghe Andriev | 44:02,77 | ZSRR Wiktor Dobrotworski Andrij Bałabanow | 44:05,59 |
C-4 500 m | ZSRR Wiktar Raniejski Nicolae Juravschi Jurij Hurin Wałerij Weszko | 1:37,00 | Węgry Ervin Hoffmann Attila Szabó Zsolt Bohács Gusztáv Leikep | 1:38,51 | Bułgaria Dejan Bonew Paisij Lubenow Nikołaj Buchałow Trajczo Draganow | 1:38,68 |
C-4 1000 m | ZSRR Wiktar Raniejski Nicolae Juravschi Jurij Hurin Wałerij Weszko | 3:24,74 | Węgry Attila Szabó Ervin Hoffmann Gáspár Boldizsár Gusztáv Leikep | 3:26,66 | Bułgaria Dejan Bonew Paisij Lubenow Nikołaj Buchałow Trajczo Draganow | 3:27,67 |
Kajaki
Konkurencja: | Złoto: | Rezultat | Srebro: | Rezultat | Brąz: | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
K-1 500 m | Siarhiej Kalesnik | 1:43,58 | Mike Herbert | 1:43,93 | Martin Hunter | 1:44,52 |
K-1 1000 m | Knut Holmann | 3:33,18 | Maciej Freimut | 3:35,29 | Philippe Boccara | 3:35,40 |
K-1 10 000 m | Philippe Boccara | 42:24,03 | Greg Barton | 42:24,36 | Torsten Krentz | 42:26,64 |
K-2 500 m | ZSRR Siarhiej Kalesnik Anatolij Tiszczenko | 1:33,82 | Stany Zjednoczone Mike Herbert Terry Kent | 1:34,96 | NRD Kay Bluhm Torsten Gutsche | 1:35,05 |
K-2 1000 m | NRD Kay Bluhm Torsten Gutsche | 3:15,77 | ZSRR Władimir Bobrieszow Artūras Vieta | 3:16,84 | Węgry Béla Petrovics Gábor Szabó | 3:17,05 |
K-2 10 000 m | Wielka Brytania Grayson Bourne Ivan Lawler | 39:28,21 | Nowa Zelandia Paul MacDonald Ian Ferguson | 39:49,48 | ZSRR Boris Daniłow Władimir Możejko | 39:49,70 |
K-4 500 m | ZSRR Ołeksandr Motuzenko Andriej Plitkin Oleg Gorobij Serhij Kirsanow | 1:25,20 | NRD Uwe Münch Andreas Stähle Matthias Hoppe André Wohllebe | 1:26,40 | Węgry Béla Petrovics Ferenc Csipes Gyula Kajner Attila Ábrahám | 1:27,05 |
K-4 1000 m | Węgry Ferenc Csipes László Fidel Attila Ábrahám Zsolt Gyulay | 2:57,89 | ZSRR Ołeksandr Motuzenko Siarhiej Kalesnik Anatolij Tiszczenko Serhij Kirsanow | 2:58,98 | NRD Kay Bluhm Torsten Gutsche André Wohllebe Torsten Krentz | 2:59,05 |
K-4 10 000 m | ZSRR Władimir Bobrieszow Dmitrij Bańkowski Artūras Vieta Aleksandr Myzgin | 35:21,86 | Polska Andrzej Gajewski Mariusz Rutkowski Andrzej Gryczko Grzegorz Kaleta | 35:24,30 | Szwecja Gunnar Olsson Karl Sundqvist Peter Orban Hans Olsson | 35:30,63 |
Kobiety
Kajaki
Konkurencja: | Złoto: | Rezultat | Srebro: | Rezultat | Brąz: | Rezultat |
---|---|---|---|---|---|---|
K-1 500 m | Josefa Idem | 1:57,58 | Yvonne Knudsen | 1:57,87 | Katrin Borchert | 1:57,96 |
K-1 5000 m | Katrin Borchert | 22:34,17 | Josefa Idem | 22:35,23 | Irina Sałomykowa | 22:39,04 |
K-2 500 m | NRD Anke von Seck Ramona Portwich | 1:46,92 | Węgry Éva Dónusz Erika Mészáros | 1:48,45 | RFN Katrin Borchert Monika Bunke | 1:49,34 |
K-2 5000 m | NRD Anke von Seck Ramona Portwich | 20:46,63 | Węgry Éva Dónusz Erika Mészáros | 20:47,16 | ZSRR Nelli Korbukowa Jekatierina Koniowska | 20:51,71 |
K-4 500 m | NRD Anke von Seck Ramona Portwich Heike Rabenow Silke Bull | 1:35,58 | Węgry Rita Kőbán Éva Dónusz Erika Mészáros Henriette Huber | 1:36,29 | RFN Katrin Borchert Monika Bunke Catrin Fischer Marcela Bednar | 1:37,09 |
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Państwo | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1 | ZSRR | 9 | 2 | 6 | 17 |
2 | NRD | 5 | 3 | 4 | 12 |
3 | Węgry | 2 | 6 | 3 | 11 |
4 | Dania | 1 | 1 | 0 | 2 |
Włochy | 1 | 1 | 0 | 2 | |
6 | RFN | 1 | 0 | 3 | 4 |
7 | Francja | 1 | 0 | 1 | 2 |
8 | Norwegia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Wielka Brytania | 1 | 0 | 0 | 1 | |
10 | Stany Zjednoczone | 0 | 3 | 0 | 3 |
11 | Polska | 0 | 2 | 0 | 2 |
Rumunia | 0 | 2 | 0 | 2 | |
13 | Czechosłowacja | 0 | 1 | 0 | 1 |
Nowa Zelandia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
15 | Bułgaria | 0 | 0 | 3 | 3 |
16 | Australia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Szwecja | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Razem | 22 | 22 | 22 | 66 |
Przypisy
- ↑ Memoria 90 [online], REAL FEDERACION ESPAÑOLA DE PIRAGÜISMO, s. 90 [dostęp 2022-05-04] (hiszp.).
Bibliografia
- 1990 WCh Poznan, POL [online], canoeresults.eu [dostęp 2022-05-04] (ang.).
- RaymondR. Kamber RaymondR., MEDAL WINNERS Olympic Games and World Championships Since 1936-2007 [online], canoeicf.com, 5 lutego 2008 [dostęp 2022-05-04] (ang.).
- XXIII Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie – Canoe World Championship POZNAŃ ’90. Resultados de semifinales y finales [online], REAL FEDERACION ESPAÑOLA DE PIRAGÜISMO [dostęp 2022-05-04] (ang. • pol.).