Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968
Kod MKOl | URS | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1968 Meksyk | ||||||
Chorąży | ||||||
Liczba zawodników | 312 w 18 dyscyplinach | |||||
|
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968 reprezentowało 312 zawodników (246 mężczyzn i 66 kobiet). Był to piąty start reprezentacji ZSRR na letnich igrzyskach olimpijskich.
Zdobyte medale
Medal | Zawodnik | Dyscyplina sportowa | Konkurencja |
---|---|---|---|
Złoto | Michaił Woronin | Gimnastyka | Skok mężczyzn |
Złoto | Michaił Woronin | Gimnastyka | Drążek mężczyzn |
Złoto | Natalja Kuczinska | Gimnastyka | Równoważnia kobiet |
Złoto | Łarisa Pietrik | Gimnastyka | Ćwiczenia na podłodze kobiet |
Złoto | Natalja Kuczinska Zinaida Woronina Łarisa Pietrik Olga Karasiowa Ludmiła Turiszczewa Lubow Burda | Gimnastyka | Wielobój drużynowo kobiet |
Złoto | Wołodymyr Hołubnyczy | Lekkoatletyka | Chód na 20 km mężczyzn |
Złoto | Jānis Lūsis | Lekkoatletyka | Rzut oszczepem mężczyzn |
Złoto | Wiktor Saniejew | Lekkoatletyka | Trójskok mężczyzn |
Złoto | Walerian Sokołow | Boks | waga kogucia |
Złoto | Boris Łagutin | Boks | waga lekkośrednia |
Złoto | Danas Pozniakas | Boks | waga półciężka |
Złoto | Ludmiła Pinajewa | Kajakarstwo | K-1 500 m kobiet |
Złoto | Ołeksandr Szaparenko Wołodymyr Morozow | Kajakarstwo | K-2 1000 m mężczyzn |
Złoto | Iwan Kizimow | Jeździectwo | Ujeżdżenie indywidualnie |
Złoto | Jelena Nowikowa | Szermierka | Floret kobiet |
Złoto | Jelena Nowikowa Aleksandra Zabielina Tatjana Pietrienko Galina Gorochowa Swietłana Czirkowa | Szermierka | Floret kobiet drużynowo |
Złoto | Władimir Nazłymow Wiktor Sidiak Eduard Winokurow Mark Rakita Umiar Mawlichanow | Szermierka | Szabla mężczyzn drużynowo |
Złoto | Anatolij Sass Aleksandr Timoszynin | Wioślarstwo | Dwójka podwójna mężczyzn |
Złoto | Wałentyn Mankin | Żeglarstwo | Klasa Finn |
Złoto | Grigorij Kosych | Strzelectwo | Pistolet 50 m |
Złoto | Jewgienij Pietrow | Strzelectwo | Skeet |
Złoto | Ludmiła Bułdakowa Ludmiła Michajłowska Tatjana Veinberga Wiera Łantratowa Wiera Gałuszka Tatjana Saryczewa Tatjana Poniajewa Nina Smolejewa Inna Ryskal Galina Leontjewa Roza Salichowa Walentina Winogradowa | Siatkówka | kobiety |
Złoto | Eduard Sibiriakow Walerij Krawczenko Wołodymyr Bielajew Jewgienij Łapinski Oleg Antropow Vasilijus Matuševas Wiktor Michalczuk Jurij Pojarkow Borys Tereszczuk Wołodymyr Iwanow Ivans Bugajenkovs Gieorgij Mondzolewski | Siatkówka | mężczyźni |
Złoto | Łeonid Żabotynśkyj | Podnoszenie ciężarów | waga ciężka |
Złoto | Wiktor Kuriencow | Podnoszenie ciężarów | waga średnia |
Złoto | Boris Sielicki | Podnoszenie ciężarów | waga lekkociężka |
Złoto | Aleksandr Miedwied | Zapasy | +97 kg styl wolny |
Złoto | Boris Gurewicz | Zapasy | 87 kg styl wolny |
Złoto | Roman Rurua | Zapasy | +63 kg styl klasyczny |
Srebro | Michaił Woronin | Gimnastyka sportowa | Wielobój indywidualnie mężczyzn |
Srebro | Michaił Woronin | Gimnastyka sportowa | Poręcz mężczyzn |
Srebro | Michaił Woronin | Gimnastyka sportowa | Kółka mężczyzn |
Srebro | Michaił Woronin Siergiej Diomidow Walerij Iljinych Walerij Karasiow Wiktor Klimienko Wiktor Lisickij | Gimnastyka sportowa | skok przez konia mężczyzn |
Srebro | Zinaida Woronina | Gimnastyka sportowa | Wielobój indywidualnie kobiet |
Srebro | Romuald Klim | Lekkoatletyka | Rzut młotem mężczyzn |
Srebro | Antonina Łazariewa | Lekkoatletyka | skok wzwyż kobiet |
Srebro | Wiaczesław Lemieszew | Boks | waga średnia |
Srebro | Jonas Čepulis | Boks | waga ciężka |
Srebro | Ołeksandr Szaparenko | Kajakarstwo | K-1 1000 m mężczyzn |
Srebro | Natalja Łobanowa | Skoki do wody | Wieża 10 m mężczyzn |
Srebro | Tamara Safonowa | Skoki do wody | Trampolina 3 m mężczyzn |
Srebro | Jelena Pietuszkowa Iwan Kizimow Iwan Kalita | Jeździectwo | Ujeżdżenie drużynowo |
Srebro | Hryhorij Kriss | Szermierka | Szpada mężczyzn |
Srebro | Mark Rakita | Szermierka | Szabla mężczyzn |
Srebro | Hryhorij Kriss Josyp Witebśkyj Aleksiej Nikanczikow Jurij Smolakow Wiktor Modzolewski | Szermierka | Szpada mężczyzn drużynowo |
Srebro | German Swesznikow Jurij Szarow Wasyl Stankowycz Wiktor Putiatin Jurij Sisikin | Szermierka | Floret mężczyzn drużynowo |
Srebro | Stasys Šaparnis Boris Oniszczenko Pawieł Ledniow | Pięciobój nowoczesny | drużynowo |
Srebro | Walentin Korniew | Strzelectwo | Karabin dowolny 3 postawy 300 m |
Srebro | Galina Prozumienszczikowa | Pływanie | 100 m stylem klasycznym kobiet |
Srebro | Władimir Kosinski | Pływanie | 100 m stylem klasycznym mężczyzn |
Srebro | Władimir Kosinski | Pływanie | 200 m stylem klasycznym mężczyzn |
Srebro | Gieorgij Kulikow Wiktor Mazanow Siemion Bielic-Giejman Leonid Iljiczow | Pływanie | 4 × 100 m stylem dowolnym mężczyzn |
Srebro | Ołeksij Barkałow Aleksandr Dołguszyn Aleksandr Szydłowski Boris Griszyn Giwi Czikwanaia Leonid Osipow Oleg Bowin Wadim Gulajew Władimir Siemionow Wiaczesław Skok Jurij Grigorowski | Piłka wodna | mężczyźni |
Srebro | Dito Szanidze | Podnoszenie ciężarów | waga piórkowa |
Srebro | Wołodymyr Bielajew | Podnoszenie ciężarów | waga lekkociężka |
Srebro | Jaan Talts | Podnoszenie ciężarów | waga półciężka |
Srebro | Szota Lomidze | Zapasy | 97 kg styl wolny |
Srebro | Władimir Bakulin | Zapasy | 52 kg styl klasyczny |
Srebro | Walentin Olenik | Zapasy | 87 kg styl klasyczny |
Srebro | Nikołaj Jakowienko | Zapasy | 97 kg styl klasyczny |
Srebro | Anatolij Roszczin | Zapasy | +97 kg styl klasyczny |
Brąz | Łarisa Pietrik | Gimnastyka sportowa | Równoważnia kobiet |
Brąz | Natalja Kuczinska | Gimnastyka sportowa | Wielobój indywidualny kobiet |
Brąz | Natalja Kuczinska | Gimnastyka sportowa | Ćwiczenia na podłodze kobiet |
Brąz | Zinaida Woronina | Gimnastyka sportowa | Skok kobiet |
Brąz | Zinaida Woronina | Gimnastyka sportowa | Poręcz kobiet |
Brąz | Michaił Woronin | Gimnastyka sportowa | Koń z łękami mężczyzn |
Brąz | Wiktor Klimienko | Gimnastyka sportowa | Poręcz mężczyzn |
Brąz | Siergiej Diomidow | Gimnastyka sportowa | Skok mężczyzn |
Brąz | Mykoła Smaha | Lekkoatletyka | chód na 20 km mężczyzn |
Brąz | Natalja Czistiakowa | Lekkoatletyka | 400 m kobiet |
Brąz | Ludmiła Masłakowa Galina Bucharina Wira Popkowa Ludmiła Samotiosowa | Lekkoatletyka | 4 × 100 m kobiet |
Brąz | Walentin Gawriłow | Lekkoatletyka | Skok wzwyż mężczyzn |
Brąz | Wałentyna Kozyr | Lekkoatletyka | Skok wzwyż kobiet |
Brąz | Tatjana Tałyszewa | Lekkoatletyka | Skok w dal kobiet |
Brąz | Eduard Guszczin | Lekkoatletyka | Pchnięcie kulą mężczyzn |
Brąz | Nadieżda Cziżowa | Lekkoatletyka | Pchnięcie kulą kobiet |
Brąz | Anatolij Krikun Modestas Paulauskas Zurab Sakandelidze Wadim Kapranow Jurij Sielichow Anatolij Poliwoda Siergiej Biełow Priit Tomson Siergiej Kowalenko Giennadij Wolnow Jaak Lipso Władimir Andriejew | Koszykówka | mężczyźni |
Brąz | Władimir Musalimow | Boks | waga półśrednia |
Brąz | Witalij Gałkow | Kajakarstwo | C-1 1000 m mężczyzn |
Brąz | Naum Prokupiec Michaił Zamotin | Kajakarstwo | C-2 1000 m mężczyzn |
Brąz | Ludmiła Pinajewa Antonina Sieriedina | Kajakarstwo | K-2 500 m kobiet |
Brąz | Pawieł Ledniow | Pięciobój nowoczesny | indywidualnie |
Brąz | Zigmas Jukna Antanas Bagdonavičius Wołodymyr Sterłyk Juozas Jagelavičius Aleksandr Martyszkin Vytautas Briedis Wałentyn Krawczuk Wiktor Suslin Jurij Łoriencson | Wioślarstwo | ósemka mężczyzn |
Brąz | Rienart Sulejmanow | Strzelectwo | Pistolet szybkostrzelny 25 m |
Brąz | Witalij Parchimowicz | Strzelectwo | Karabin małokalibrowy 3 postawy 50 m |
Brąz | Nikołaj Pankin | Pływanie | 100 m stylem klasycznym mężczyzn |
Brąz | Galina Prozumienszczikowa | Pływanie | 200 m stylem klasycznym kobiet |
Brąz | Jurij Hromak Władimir Kosinski Władimir Niemszyłow Leonid Iljiczow | Pływanie | 4 x 100 m stylem zmiennym mężczyzn |
Brąz | Władimir Burie Siemion Bielic-Giejman Gieorgij Kulikow Leonid Iljiczow | Pływanie | 4 x 200 m stylem dowolnym mężczyzn |
Brąz | Iwan Koczergin | Zapasy | 57 kg styl klasyczny |
Skład kadry
Boks
- Osobny artykuł: Boks na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968.
Waga papierowa
- Wiktor Zaporożeć – druga runda
Waga musza
- Nikołaj Nowikow – ćwierćfinały
Waga kogucia
- Walerian Sokołow – złoty medal
Waga piórkowa
- Walerij Płotnikow – ćwierćfinały
Waga lekka
- Walerij Biełousow – trzecia runda
Waga lekkopółśrednia
- Jewgienij Frołow – ćwierćfinały
Waga półśrednia
- Władimir Musalimow – brązowy medal
Waga lekkośrednia
- Boris Łagutin – złoty medal
Waga średnia
- Aleksiej Kisielow – srebrny medal
Waga półciężka
- Danas Pozniakas – złoty medal
Waga ciężka
- Jonas Čepulis – srebrny medal
Gimnastyka
- Osobny artykuł: Gimnastyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968.
Mężczyźni
Wielobój indywidualnie
- Michaił Woronin – srebrny medal
- Siergiej Diomidow – 6. miejsce
- Wiktor Klimienko – 7. miejsce
- Walerij Karasiow – 10. miejsce
- Wiktor Lisickij – 14. miejsce
- Walerij Iljinych – 15. miejsce
Wielobój drużynowo
- Michaił Woronin, Siergiej Diomidow, Wiktor Klimienko, Walerij Karasiow, Wiktor Lisickij, Walerij Iljinych – srebrny medal
Ćwiczenia na podłodze
- Walerij Karasiow – 5. miejsce
- Michaił Woronin – odpadł w eliminacjach
- Siergiej Diomidow – odpadł w eliminacjach
- Wiktor Klimienko – odpadł w eliminacjach
- Wiktor Lisickij – odpadł w eliminacjach
- Walerij Iljinych – odpadł w eliminacjach
Skok
- Michaił Woronin – złoty medal
- Siergiej Diomidow – brązowy medal
- Walerij Karasiow – odpadł w eliminacjach
- Wiktor Klimienko – odpadł w eliminacjach
- Wiktor Lisickij – odpadł w eliminacjach
- Walerij Iljinych – odpadł w eliminacjach
Poręcz
- Michaił Woronin – srebrny medal
- Wiktor Klimienko – brązowy medal
- Siergiej Diomidow – odpadł w eliminacjach
- Walerij Karasiow – odpadł w eliminacjach
- Wiktor Lisickij – odpadł w eliminacjach
- Walerij Iljinych – odpadł w eliminacjach
Drążek
- Michaił Woronin – złoty medal
- Siergiej Diomidow – 5. miejsce
- Wiktor Klimienko – odpadł w eliminacjach
- Walerij Karasiow – odpadł w eliminacjach
- Wiktor Lisickij – odpadł w eliminacjach
- Walerij Iljinych – odpadł w eliminacjach
Kółka
- Michaił Woronin – srebrny medal
- Siergiej Diomidow – 6. miejsce
- Wiktor Klimienko – odpadł w eliminacjach
- Walerij Karasiow – odpadł w eliminacjach
- Wiktor Lisickij – odpadł w eliminacjach
- Walerij Iljinych – odpadł w eliminacjach
Koń z łęgami
- Michaił Woronin – brązowy medal
- Wiktor Klimienko – 6. miejsce
- Siergiej Diomidow – odpadł w eliminacjach
- Walerij Karasiow – odpadł w eliminacjach
- Wiktor Lisickij – odpadł w eliminacjach
- Walerij Iljinych – odpadł w eliminacjach
Kobiety
Wielobój indywidualnie
- Zinaida Woronina – srebrny medal
- Natalja Kuczinska – brązowy medal
- Łarisa Pietrik – 4. miejsce
- Olga Karasiowa – 7. miejsce
- Ludmiła Turiszczewa – 24. miejsce
- Lubow Burda – 25. miejsce
Wielobój drużynowo
- Natalja Kuczinska, Zinaida Woronina, Łarisa Pietrik, Olga Karasiowa, Ludmiła Turiszczewa, Lubow Burda – złoty medal
Ćwiczenia na podłodze
- Łarisa Pietrik – złoty medal
- Natalja Kuczinska – brązowy medal
- Zinaida Woronina – 4. miejsce
- Olga Karasiowa – 5. miejsce
- Ludmiła Turiszczewa – odpadła w eliminacjach
- Lubow Burda – odpadła w eliminacjach
Skok
- Zinaida Woronina – brązowy medal
- Natalja Kuczinska – 5. miejsce
- Łarisa Pietrik – odpadła w eliminacjach
- Olga Karasiowa – odpadła w eliminacjach
- Ludmiła Turiszczewa – odpadła w eliminacjach
- Lubow Burda – odpadła w eliminacjach
Poręcz
- Zinaida Woronina – brązowy medal
- Natalja Kuczinska – odpadła w eliminacjach
- Łarisa Pietrik – odpadła w eliminacjach
- Olga Karasiowa – odpadła w eliminacjach
- Ludmiła Turiszczewa – odpadła w eliminacjach
- Lubow Burda – odpadła w eliminacjach
Równoważnia
- Natalja Kuczinska – złoty medal
- Łarisa Pietrik – brązowy medal
- Zinaida Woronina – odpadła w eliminacjach
- Olga Karasiowa – odpadła w eliminacjach
- Ludmiła Turiszczewa – odpadła w eliminacjach
- Lubow Burda – odpadła w eliminacjach
Jeździectwo
- Osobny artykuł: Jeździectwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968.
Ujeżdżenie indywidualne
- Iwan Kizimow – złoty medal
- Iwan Kalita – 4. miejsce
- Jelena Pietuszkowa – 6. miejsce
Ujeżdżenie drużynowo
- Jelena Pietuszkowa, Iwan Kalita, Iwan Kizimow – złoty medal
WKKW indywidualnie
- Gierman Gaziumow – 10. miejsce
- Aleksandr Jewdokimow – 21. miejsce
- Pawieł Diejew – DNF
- Swietozar Głuszkow – DNF
WKKW drużynowo
- Gierman Gaziumow, Aleksandr Jewdokimow, Pawieł Diejew, Swietozar Głuszkow – DNF
Skoki przez przeszkody indywidualnie
- Wiktor Matwiejew – 26. miejsce
- Jewgienij Kuzin – DNF
Skoki przez przeszkody drużynowo
- Wiktor Matwiejew, Giennadij Samosiedienko, Jewgienij Kuzin – 12. miejsce
Kajakarstwo
- Osobny artykuł: Kajakarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968.
Mężczyźni
K-1 1000 m
- Ołeksandr Szaparenko – srebrny medal
K-2 1000 m
- Ołeksandr Szaparenko, Wołodymyr Morozow – złoty medal
K-4 1000 m
- Mykoła Czużykow, Jurij Stecenko, Dmitrij Matwiejew, Heorhij Kariuchin – odpadli w eliminacjach
C-1 1000 m
- Witalij Gałkow – brązowy medal
C-2 1000 m
- Naum Prokupiec, Michaił Zamotin – brązowy medal
Kobiety
K-1 500 m
- Ludmiła Pinajewa – złoty medal
K-2 500 m
- Ludmiła Pinajewa, Antonina Sieriedina – brązowy medal
Kolarstwo
- Osobny artykuł: Kolarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968.
Wyścig ze startu wspólnego
- Walerij Jardy – 17. miejsce
- Jurij Dmitrijew – 32. miejsce
- Władisław Nielubin – DNF
- Anatolij Starkow – DNF
Drużynowa jazda na czas
- Boris Szuchow, Aleksandr Dochlakow, Jurij Dmitrijew, Walerij Jardy – 9. miejsce
Sprint
- Omar Pchakadze – 4. miejsce
- Siergiej Krawcow – odpadł w eliminacjach
1 km
- Siergiej Krawcow – 8. miejsce
Tandemy
- Ihor Cełowalnykow, Imants Bodnieks – 5. miejsce
Wyścig drużynowy na dochodzenie
- Dzintars Lācis, Stanisław Moskwin, Władimir Kuzniecow, Michaił Koluszew, Wiktor Bykow – 4. miejsce
Koszykówka
- Osobny artykuł: Koszykówka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968.
Mężczyźni
- Anatolij Krikun, Modestas Paulauskas, Zurab Sakandelidze, Wadim Kapranow, Jurij Sielichow, Anatolij Poliwoda, Siergiej Biełow, Priit Tomson, Siergiej Kowalenko, Giennadij Wolnow, Jaak Lipso, Władimir Andriejew – brązowy medal
Lekkoatletyka
- Osobny artykuł: Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968.
Mężczyźni
100 m
- Władisław Sapieja — odpadł w eliminacjach
- Jewgienij Siniajew — odpadł w eliminacjach
- Ołeksij Chłopotnow — odpadł w eliminacjach
200 m
- Nikołaj Iwanow — odpadł w eliminacjach
- Walentin Masłakow — odpadł w eliminacjach
800 m
- Jewhen Arżanow — odpadł w eliminacjach
1500 m
- Oleg Rajko — odpadł w eliminacjach
- Michaił Żełobowski — odpadł w eliminacjach
5000 m
- Nikołaj Swiridow — 7. miejsce
- Raszyd Szarafietdinow — odpadł w eliminacjach
- Łeonid Mykytenko — odpadł w eliminacjach
10 000 m
- Nikołaj Swiridow — 5. miejsce
- Łeonid Mykytenko — 17. miejsce
- Wiaczesław Ałanow — 24. miejsce
Maraton
- Anatolij Sucharkow — 28. miesjce
- Muchamied Szakirow — DNF
- Jurij Wołkow — DNS
110 m przez płotki
- Ołeh Stepanenko — odpadł w eliminacjach
- Wiktor Balichin — odpadł w eliminacjach
400 m przez płotki
- Wiaczesław Skomorochow — 5. miejsce
3000 m przez przeszkody
- Aleksandr Morozow — 5. miejsce
- Wiktor Kudinski — odpadł w eliminacjach
4 × 100 m
- Ołeksij Chłopotnow, Jewgienij Siniajew, Nikołaj Iwanow, Władisław Sapieja — odpadli w eliminacjach
Chód na 20 km
- Wołodymyr Hołubnyczy — złoty medal
- Mykoła Smaha — brązowy medal
- Otto Barcz — 6. miesjce
Chód na 50 km
- Siergiej Grigorjew — 15. miejsce
- Giennadij Agapow — DNF
- Ihor Della-Rossa — DNF
Skok wzywż
- Walentin Gawriłow — brązowy medal
- Wałerij Skworcow — 4. miesjce
- Wiktor Bolszow — odpadł w eliminacjach
Skoko o tyczce
- Hennadij Błyznecow — 6. miesjce
- Aleksandr Malutin — 12. miesjce
Skok w dal
- Igor Ter-Owanesian — 4. miesjce
- Tõnu Lepik — 5. miesjce
- Łeonid Barkowski — 11. miesjce
Trójskok
- Wiktor Saniejew — złoty medal
- Nikołaj Dudkin — 5. miejsce
- Aleksandr Zołotariow — odpadł w eliminacjach
Pchnięcie kulą
- Eduard Guszczin — brązowy medal
Rzut dyskiem
- Guram Gudaszwili — odpadł w eliminacjach
Rzut młotem
- Romuald Klim — srebrny medal
- Giennadij Kondraszow — 6. miejsce
- Anatolij Szczuplakow — 9. miejsce
Rzut oszczepem
- Jānis Lūsis — złoty medal
- Mart Paama — odpadł w eliminacjach
Dziesięciobój
- Mykoła Awiłow — 4. miejsce
- Jānis Lanka — 14. miejsce
- Rein Aun — DNF
Kobiety
100 m
- Ludmiła Samotiosowa — odpadła w eliminacjach
- Ludmiła Gołomazowa — odpadła w eliminacjach
- Ludmiła Żarkowa — odpadła w eliminacjach
200 m
- Ludmiła Samotiosowa — odpadła w eliminacjach
- Wira Popkowa — odpadła w eliminacjach
- Ludmiła Gołomazowa — odpadła w eliminacjach
400 m
- Natalja Pieczonkina — brązowy medal
- Ingrīda Verbele — odpadła w eliminacjach
800 m
- Laine Erik — odpadła w eliminacjach
- Anna Zimina — odpadła w eliminacjach
80 m przez płotki
- Tatjana Tałyszewa — 8. miejsce
- Wiera Korsakowa — odpadła w eliminacjach
- Ludmiła Ijewlewa — odpadła w eliminacjach
4 × 100 m
- Ludmiła Żarkowa, Galina Bucharina, Wira Popkowa, Ludmiła Samotiosowa — brązowy medal
Skok wzywż
- Antonina Okorokowa — srebrny medal
- Wałentyna Kozyr — brązowy medal
- Wiera Gruszkina — 4. miejsce
Skok w dal
- Tatjana Tałyszewa — brązowy medal
- Helēna Ringa — odpadła w eliminacjach
Pchnięcie kulą
- Nadieżda Cziżowa — brązowy medal
- Irina Kudriawcewa-Sołoncowa — 9. miejsce
Rzut dyskiem
- Antonina Popowa — 5. miejsce
- Ludmiła Murawjowa — 9. miejsce
Rzut oszczepem
- Lidija Cymosz — 10. miejsce
- Walentina Ewert — 14. miejsce
Pięciobój
- Walentina Tichomirowa — 4. miejsce
- Galina Sofina — 28. miejsce
Pięciobój nowoczesny
- Osobny artykuł: Pięciobój nowoczesny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968.
Indywidualnie
- Pawieł Ledniow – brązowy medal
- Boris Oniszczenko – 5. miejsce
- Stasys Šaparnis – 9. miejsce
Drużynowo
- Pawieł Ledniow, Stasys Šaparnis, Boris Oniszczenko – srebrny medal
Piłka siatkowa
- Osobny artykuł: Piłka siatkowa na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968.
Turniej mężczyzn
- Eduard Sibiriakow, Walerij Krawczenko, Wołodymyr Bielajew, Jewgienij Łapinski, Oleg Antropow, Vasilijus Matuševas, Wiktor Michalczuk, Jurij Pojarkow, Borys Tereszczuk, Wołodymyr Iwanow, Ivans Bugajenkovs, Gieorgij Mondzolewski – złoty medal
Turniej kobiet
- Ludmiła Bułdakowa, Ludmiła Michajłowska, Tatjana Veinberga, Wiera Łantratowa, Wiera Gałuszka, Tatjana Saryczewa, Tatjana Poniajewa, Nina Smolejewa, Inna Ryskal, Galina Leontjewa, Roza Salichowa, Walentina Winogradowa – złoty medal
Piłka wodna
- Osobny artykuł: Piłka wodna na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968.
Turniej mężczyzn
- Ołeksij Barkałow, Aleksandr Dołguszyn, Aleksandr Szydłowski, Boris Griszyn, Giwi Czikwanaia, Leonid Osipow, Oleg Bowin, Wadim Gulajew, Władimir Siemionow, Wiaczesław Skok, Jurij Grigorowski – srebrny medal
Pływanie
- Osobny artykuł: Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968.
Mężczyźni
100 m stylem dowolnym
- Leonid Iljiczow – 5. miejsce
- Georgijs Kuļikovs – 6. miejsce
- Siergiej Gusiew – 17. miejsce
200 m stylem dowolnym
- Siemion Bielic-Giejman – 7. miejsce
- Leonid Iljiczow – 9. miejsce
- Georgijs Kuļikovs – 39. miejsce
400 m stylem dowolnym
- Siemion Bielic-Giejman – 9. miejsce
- Achmied Anarbajew – 25. miejsce
1500 m stylem dowolnym
- Władimir Burie – 17. miejsce
- Siemion Bielic-Giejman – DNS
4 × 100 m stylem dowolnym
- Siemion Bielic-Giejman, Wiktor Mazanow, Georgijs Kuļikovs, Leonid Iljiczow, Siergiej Gusiew – srebrny medal
4 × 200 m stylem dowolnym
- Władimir Burie, Siemion Bielic-Giejman, Georgijs Kuļikovs, Leonid Iljiczow – brązowy medal
100 m stylem grzbietowym
- Jurij Hromak – 10. miejsce
- Wiktor Mazanow – 12. miejsce
- Jewgienij Spiridonow – 20. miejsce
200 m stylem grzbietowym
- Leonid Dobroskokin – 6. miejsce
100 m stylem klasycznym
- Władimir Kosinski – srebrny medal
- Nikołaj Pankin – brązowy medal
- Jewhen Mychajłow – 5. miejsce
200 m stylem klasycznym
- Władimir Kosinski – srebrny medal
- Nikołaj Pankin – 4. miejsce
- Jewhen Mychajłow – 5. miejsce
100 m stylem motylkowym
- Władimir Niemszyłow – 4. miejsce
- Jurij Suzdalcew – 6. miejsce
- Siergiej Konow – 26. miejsce
200 m stylem motylkowym
- Walentin Kuzmin – 4. miejsce
- Jurij Suzdalcew – 7. miejsce
- Siergiej Konow – 12. miejsce
200 m stylem zmiennym
- Władimir Krawczenko – 13. miejsce
- Andriej Dunajew – 31. miejsce
400 m stylem zmiennym
- Andriej Dunajew – 7. miejsce
- Władimir Krawczenko – 14. miejsce
4 × 100 m stylem zmiennym
- Jurij Hromak, Władimir Kosinski, Władimir Niemszyłow, Leonid Iljiczow, Wiktor Mazanow, Nikołaj Pankin, Jurij Suzdalcew, Siergiej Gusiew – brązowy medal
Kobiety
100 m stylem dowolnym
- Lidija Hrebeć – 19. miejsce
- Natalja Ustinowa – 24. miejsce
- Zoja Duś – 26. miejsce
200 m stylem dowolnym
- Tamara Sosnowa – 25. miejsce
4 × 100 m stylem dowolnym
- Zoja Dus, Tamara Sosnowa, Natalja Ustinowa, Lidija Hrebeć – 10. miejsce
100 m stylem grzbietowym
- Tinatin Lekweiszwili – 14. miejsce
- Tatjana Sawieljewa – 17. miejsce
200 m stylem grzbietowym
- Tatjana Sawieljewa – 12. miejsce
- Tinatin Lekweiszwili – 23. miejsce
100 m stylem klasycznym
- Galina Prozumienszczikowa – srebrny medal
- Swietłana Babanina – 7. miejsce
- Ałła Griebiennikowa – 10. miejsce
200 m stylem klasycznym
- Galina Prozumienszczikowa – brązowy medal
- Ałła Griebiennikowa – 4. miejsce
- Swietłana Babanina – 6. miejsce
100 m stylem motylkowym
- Tetiana Dewiatowa – 10. miejsce
200 m stylem motylkowym
- Tetiana Dewiatowa – 9. miejsce
200 m stylem zmiennym
- Łarisa Zacharowa – 7. miejsce
400 m stylem zmiennym
- Łarisa Zacharowa – 11. miejsce
4 × 100 m stylem zmiennym
- Tinatin Lekweiszwili, Ałła Griebiennikowa, Tetiana Dewiatowa, Lidija Hrebeć, Łarisa Zacharowa – 4. miejsce
Podnoszenie ciężarów
- Osobny artykuł: Podnoszenie ciężarów na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968.
- Giennadij Czetin – 4. miejsce, waga kogucia
- Dito Szanidze – srebrny medal, waga piórkowa
- Wiktor Kuriencow – złoty medal, waga średnia
- Wołodymyr Bielajew – złoty medal, waga lekkociężka
- Boris Sielicki – srebrny medal, waga lekkociężka
- Jaan Talts – srebrny medal, waga półciężka
- Łeonid Żabotynśkyj – złoty medal, waga ciężka
Skoki do wody
- Osobny artykuł: Skoki do wody na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968.
Mężczyźni
Trampolina 3 m
- Michaił Safonow – 9. miejsce
- Władimir Wasin – 11. miejsce
- Boris Poluliachi – 20. miejsce
Wieża 10 m
- Michaił Safonow – 9. miejsce
- Władimir Wasin – 10. miejsce
- Wiktor Pogożew – 16. miejsce
Kobiety
Trampolina 3 m
- Tamara Safonowa – srebrny medal
- Wiera Bakłanowa – 6. miejsce
- Jelena Anochina – 8. miejsce
Wieża 10 m
- Natalja Łobanowa – srebrny medal
- Galina Aleksiejewa – 14. miejsce
- Natalja Karpuchina – 22. miejsce
Strzelectwo
- Osobny artykuł: Strzelectwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968.
Pistolet szybkostrzelny 25 m
- Rienart Sulejmanow – brązowy medal
- Anatolij Oniszczuk – 27. miejsce
Pistolet 50 m
- Grigorij Kosych – złoty medal
- Władimir Stołypin – 10. miejsce
Karabin dowolny 3 postawy 300 m
- Walentin Korniew – srebrny medal
- Szota Kweliaszwili – 4. miejsce
Karabin małokalibrowy 3 postawy 50 m
- Witalij Parchimowicz – brązowy medal
- Władimir Koniachin – 10. miejsce
Karabin małokalibrowy leżąc 50 m
- Walentin Korniew – 16. miejsce
- Witalij Parchimowicz – 36. miejsce
Trap
- Pāvels Seničevs – 4. miejsce
- Aleksandr Alipow – 7. miejsce
Skeet
- Jewgienij Pietrow – złoty medal
- Jurij Curanow – 4. miejsce
Szermierka
- Osobny artykuł: Szermierka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968.
Mężczyźni
Floret
- Gierman Swiesznikow – 7. miejsce
- Wasyl Stankowycz – 9. miejsce
- Wiktor Putiatin – 9. miejsce
Floret drużynowo
- Jurij Sisikin, Wiktor Putiatin, Gierman Swiesznikow, Jurij Szarow, Wasyl Stankowycz – srebrny medal
Szpada
- Hryhorij Kriss – srebrny medal
- Wiktor Modzolewski – 4. miejsce
- Aleksiej Nikanczikow – 9. miejsce
Szpada drużynowo
- Hryhorij Kriss, Wiktor Modzolewski, Josyp Witebśkyj, Aleksiej Nikanczikow, Jurij Smolakow – srebrny medal
Szabla
- Mark Rakita – srebrny medal
- Władimir Nazłymow – 4. miejsce
- Umiar Mawlichanow – 7. miejsce
Szabla drużynowo
- Umiar Mawlichanow, Wiktor Sidiak, Mark Rakita, Władimir Nazłymow, Eduard Winokurow – srebrny medal
Kobiety
Floret
- Jelena Nowikowa – złoty medal
- Galina Gorochowa – 6. miejsce
- Aleksandra Zabielina – odpadła w eliminacjach
Floret drużynowo
- Jelena Nowikowa, Galina Gorochowa, Aleksandra Zabielina, Tatjana Pietrienko, Swietłana Czirkowa – złoty medal
Wioślarstwo
- Osobny artykuł: Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968.
Jedynka mężczyzn
- Wiktor Mielnikow – DNS
Dwójka podwójna mężczyzn
- Aleksandr Timoszynin, Anatolij Sass – złoty medal
Dwójka bez sternika mężczyzn
- Apolinaras Grigas, Władimir•Rikkanien – DNF
Dwójka ze sternikiem mężczyzn
- Leonid Draczewski, Tiit Helmja, Igor Rudakow – DNS
czwórka bez sternika mężczyzn
- Vitolds Barkāns, Elmārs Rubīns, Pawieł Iljinski, Guntis Niedra – 11. miejsce
czwórka ze sternikiem mężczyzn
- Anatolij Niemtyriow, Nikołaj Surow, Aleksiej Miszyn, Arkadij Kudinow, Wiktor Michiejew, Boris Dujunow – 6. miejsce
ósemka mężczyzn
- Zigmas Jukna, Antanas Bagdonavičius, Wołodymyr Sterlik, Juozas Jagelavičius, Aleksandr Martyszkin, Vytautas Briedis, Wałentyn Krawczuk, Wiktor Suslin, Jurij Łoriencson – brązowy medal
Zapasy
- Osobny artykuł: Zapasy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968.
- Władimir Bakulin – srebrny medal, 52 kg styl klasyczny
- Iwan Koczergin – brązowy medal, 57 kg styl klasyczny
- Roman Rurua – złoty medal, 63 kg styl klasyczny
- Giennadij Sapunow – odpadł w eliminacjach, 70 kg styl klasyczny
- Wiktor Igumenow – odpadł w eliminacjach, 78 kg styl klasyczny
- Walentin Olenik – srebrny medal, 87 kg styl klasyczny
- Nikołaj Jakowienko – srebrny medal, 97 kg styl klasyczny
- Anatolij Roszczin – srebrny medal, +97 kg styl klasyczny
- Nazar Albarjan – 4. miejsce, 52 kg styl wolny
- Ali Alijew – 4. miejsce, 57 kg styl wolny
- Elkan Tedejew – 6. miejsce, 63 kg styl wolny
- Sarberg Beriaszwili – 5. miejsce, 70 kg styl wolny
- Jurij Szachmuradow – 6. miejsce, 78 kg styl wolny
- Boris Gurewicz – złoty medal, 87 kg styl wolny
- Szota Lomidze – srebrny medal, 97 kg styl wolny
- Aleksandr Miedwied – złoty medal, +97 kg styl wolny
Żeglarstwo
- Osobny artykuł: Żeglarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968.
Klasa Finn
- Wałentyn Mankin – złoty medal
Klasa Star
- Timir Piniegin, Fiodor Szutkow – 16. miejsce
Klasa Dragon
- Jurij Anisimow, Walerij Afanasjew, Walerij Rużnikow – 11. miejsce
Latający Holender
- Lew Rwałow, Wiktor Pilczin – 15. miejsce
Klasa 5,5 m
- Konstantin Aleksandrow, Konstantin Mielgunow, Władimir Aleksandrow – złoty medal
Bibliografia
- Olympeda – Soviet Union at the 1968 Summer Olympics. olympedia.org. [dostęp 2021-09-25]. (ang.).
- p
- d
- e
- p
- d
- e
Afryka | |
---|---|
Ameryka |
|
Azja | |
Europa |
|
Australia i Oceania |