Melhor Série Dramática | Melhor Minissérie |
- The Cops (BBC Two)
- Cold Feet (ITV)
- Playing the Field (BBC One)
- Psychos (Channel 4)
| - Warriors (BBC One)
- Births, Marriages and Deaths (BBC Two)
- Kid in the Corner (Channel 4)
- Wives and Daughters (BBC One)
|
Melhor Telefilme | Melhor Novela e Drama Contínuo |
- The Murder of Stephen Lawrence (ITV)
- Dockers (Channel 4)
- Lost for Words (ITV)
- Sex 'n' Death (BBC Two)
| - EastEnders (BBC One)
- Brookside (Channel 4)
- Coronation Street (ITV)
- Emmerdale (ITV)
|
Melhor Ator | Melhor Atriz |
- Michael Gambon – Wives and Daughters como Squire Hamley (BBC One)
- Aidan Gillen – Queer as Folk como Stuart Alan Jones (Channel 4)
- Pete Postlethwaite – Lost for Words como Deric Longden (ITV)
- Timothy Spall – Shooting the Past como Oswald Bates (BBC Two)
| - Thora Hird – Lost for Words como Annie Longden (ITV)
- Francesca Annis – Wives and Daughters como Hyacinth Gibson (BBC One)
- Lindsay Duncan – Shooting the Past como Marilyn Truman (BBC Two)
- Maggie Smith – David Copperfield como Betsey Trotwood (BBC One)
|
Melhor Performance de Comédia | Melhor Comédia |
- Caroline Aherne – The Royle Family como Denise Best (BBC One)
- Dawn French – The Vicar of Dibley como Geraldine Granger (BBC One)
- Sue Johnston – The Royle Family como Barbara Royle (BBC One)
- Ricky Tomlinson – The Royle Family como Jim Royle (BBC One)
| - The League of Gentlemen (BBC Two)
- The Best of Ali G (Channel 4)
- People Like Us (BBC Two)
- Smack the Pony (Channel 4)
|
Melhor Sitcom | Melhor Performance de Entretenimento |
- The Royle Family (BBC One)
| |
Melhor Série/Programa de Entretenimento | Melhor Cobertura Jornalística |
- Robbie the Reindeer: Hooves of Fire (BBC One)
- Have I Got News for You (BBC Two)
- Robot Wars (BBC Two)
- So Graham Norton (Channel 4)
| - Cobertura do conflito de Kosovo (BBC One)
- Cobertura do conflito de Kosovo (Sky News)
- Acidente ferroviário de Ladbroke Grove (Channel 4)
- Tonight with Trevor McDonald (ITV)
|
Melhor Série Factual | Melhor Programa/Série de Artes |
- The Mayfair Set (BBC Two)
- Manhunt - The Search for the Yorkshire Ripper (ITV)
- The Second World War in Colour (ITV)
- Shanghai Vice (Channel 4)
| - This is Modern Art (Channel 4)
- The ABBA Story (ITV)
- Hitchcock (Reputations) Alfred the Great / Alfred the Auteur (BBC Two)
- The Hip Hop Years (Channel 4)
|
Prêmio de Documentário Robert Flaherty | Melhor Participação |
- True Stories – Divorce Iranian Style (Channel 4)
- Gulag (BBC Two)
- True Stories – Kosovo - The Valley (Channel 4)
- Malcolm and Barbara - A Love Story (ITV)
| - Blood on the Carpet (BBC Two)
- Giants with Nigel Marven (ITV)
- Grand Designs (Channel 4)
- The Naked Chef (BBC Two)
|
Melhor Evento Esportivo | Prêmio Inovação |
| - Walking with Dinosaurs (BBC One)
- The 1900 House (Channel 4)
- The League of Gentlemen (BBC Two)
- Tina Goes Shopping (Channel 4)
|
Prêmio do Público Lew Grade | Prêmio Dennis Potter |
- A Touch of Frost (ITV)
- Dinnerladies (BBC One)
- Ground Force (BBC One)
- The Vicar of Dibley (BBC One)
- Walking with Dinosaurs (BBC One)
| |
Prêmio Alan Clarke | Prêmio Especial |
| |