4 x 400 meter stafett för damer i friidrott vid olympiska sommarspelen 1972
Friidrott vid olympiska sommarspelen 1972 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
4 x 400 meter för damer vid olympiska sommarspelen 1972 i München avgjordes 9-10 september.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
4 x 400 meter | Östtyskland Dagmar Käsling Rita Kühne Helga Seidler Monika Zehrt | 3.22,95 | USA Mable Fergerson Madeline Manning Cheryl Toussaint Kathy Hammond | 3.25,15 | Västtyskland Anette Rückes Inge Bödding Hildegard Falck Rita Wilden | 3.26,51 |
Resultat
Heat
Heat ett
Placering | Namn | Nationalitet | Tid |
---|---|---|---|
1. | Västtyskland | • Anette Rückes • Inge Bödding • Hildegard Falck • Rita Wilden | 3.29,3 |
2. | Frankrike | • Martine Duvivier • Colette Besson • Bernadette Martin • Nicole Duclos | 3.30,0 |
3. | Sovjetunionen | • Lubov Runtso • Olga Sirovatskaja • Natalja Tjistjakova • Nadezjda Kolesnikova | 3.30,2 |
4. | Finland | • Marika Eklund • Pirjo Wilmi • Tuula Rautanen • Mona-Lisa Strandvall | 3.30,8 |
5 | Kuba | • Asuncion Acosta • Carol Cummings • Jacquel Pusey • Ruth Simpson | 3.32,4 |
6. | Sverige | • Charlotta Malmstrom • Elisabeth Randerz • Ann Larsson • Karin Lundgren | 3.32,6 |
7. | Barbados | • Lorna Forde • Barbara Bishop • Marcia Trotman • Heather Gooding | 3.44,5 |
Heat två
Placering | Namn | Nationalitet | Tid |
---|---|---|---|
1. | Östtyskland | • Dagmar Käsling • Rita Kühne • Helga Seidler • Monika Zehrt | 3.28,5 |
2. | USA | • Mable Fergerson • Madeline Manning • Cheryl Toussaint • Kathy Hammond | 3.28,6 |
3. | Australien | • Alison Ross-Edwards • Raelene Boyle • Cheryl Peasley • Charlene Rendina | 3.30,0 |
4. | Storbritannien | • Janet Simpson • Verona Bernard • Jannette Roscoe • Rosemary Stirling | 3.30,1 |
5. | Jamaica | • Ruth Williams • Una Morris • Rosie Allwood • Yvonne Saunders | 3.31,98 |
6. | Österrike | • Christiane Casapicola • Helga Kapfer • Gerlinde Massing • Karoline K¤fer | 3.42,2 |
— | Polen | • Bozena Zientarska • Krystyna Kacperczyk • Elzbieta Skowronska • Danuta Piecyk | DSQ |
Final
Placering | Namn | Nationalitet | Tid |
---|---|---|---|
Östtyskland | • Dagmar Käsling • Rita Kühne • Helga Seidler • Monika Zehrt | 3:22,95 (WR) | |
USA | • Mable Fergerson • Madeline Manning • Cheryl Toussaint • Kathy Hammond | 3:25,15 | |
Västtyskland | • Anette Rückes • Inge Bödding • Hildegard Falck • Rita Wilden | 3:26,51 | |
4. | Frankrike | • Martine Duvivier • Colette Besson • Bernadette Martin • Nicole Duclos | 3:27,5 |
5. | Storbritannien | • Verona Bernard • Janet Simpson • Jannette Roscoe • Rosemary Stirling | 3:28,7 |
6. | Australien | • Alison Ross-Edwards • Raelene Boyle • Cheryl Peasley • Charlene Rendina | 3:28,8 |
7. | Finland | • Marika Eklund • Pirjo Wilmi • Tuula Rautanen • Mona-Lisa Strandvall | 3:29,4 |
8. | Sovjetunionen | • Lubov Runtso • Olga Sirovatskaja • Natalja Tjistjakova • Nadezjda Kolesnikova | 3:31,9 |
Key: DNF = Did not finish (fullföljde inte)
* Wind assisted
|