4 x 400 meter stafett för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 1972
Friidrott vid olympiska sommarspelen 1972 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
4 x 400 meter herrar vid olympiska sommarspelen 1972 i München avgjordes 9-10 september.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
4 x 400 meter | Kenya Charles Asati Hezahiah Nyamau Robert Ouko Julius Sang | 2.59,83 | Storbritannien Martin Reynolds Alan Pascoe David Hemery David Jenkins | 3.00,46 | Frankrike Gilles Bertould Daniel Velasques Francis Kerbiriou Jacques Carette | 3.00,65 |
Resultat
Heat
Heat ett
Placering | Namn | Nationalitet | Tid |
---|---|---|---|
1 | Martin Reynolds, Alan Pascoe, Dave Hemery, David Jenkins | Storbritannien | 3.01,26 |
2 | Charles Asati, Munyoro Nyamau, Robert Ouko, Julius Sang | Kenya | 3:01.27 |
3 | Erik Carlgren, Anders Faager, Kent Öhman, Ulf Rönner | Sverige | 3:03.05 |
4 | Ian Gordon, Brian McLaren, Craig Blackman, Tony Powell | Kanada | 3:04.22 |
5 | Miro Kocuvan, Laszlo Ubori, Jozo Alebić, Milorad Čikić | Jugoslavien | 3:05.70 |
6 | Omar Ghizlat, Ahmed Hasnaoui, Salah Fettouh, Mohamed Boubound | Marocko | 3:05.92 |
7 | Silva Fernando, Alberto Matos, José Carvalho, Fernando Mamede | Portugal | 3:10.00 |
– | Maurice Peoples, Tommie Turner, Lee Evans, John Smith | USA | DNS |
Heat två
Placering | Namn | Nationalitet | Tid |
---|---|---|---|
1 | Bernd Herrmann, Horst-Rüdiger Schlöske, Hermann Köhler, Karl Honz | Västtyskland | 3.03,27 |
2 | Arthur Cooper, Pat Marshall, Charles Joseph, Edwin Roberts | Trinidad och Tobago | 3:03.48 |
3 | Musa Dogon Yaro, Bruce Ijirighwo, Mamman Makama, Robert Ojo | Nigeria | 3:04.31 |
4 | Tegegne Bezabeh, Shoangizaw Worku, Ketema Benti, Mulugetta Tadesse | Etiopien | 3:08.59 |
5 | Daniele Giovanardi, Giacomo Puosi, Lorenzo Cellerino, Sergio Bello | Italien | 3:09.7 |
6 | Hamad Ndee, Obedi Mwanga, Omari Abdallah, Claver Kamanya | Tanzania | 3:10.1 |
7 | Omar Ba, Abdou Mamadou Sow, Samba Dièye, Jean-Pierre Mango | Senegal | 3:11.2 |
8 | Mohamed Musa Gadou, Dafallah Sultan Farah, Ibrahim Saad Abdel Galil, Angelo Hussein | Sudan | 3:14.5 |
Heat tre
Placering | Namn | Nationalitet | Tid |
---|---|---|---|
1 | Jan Werner, Jan Balachowski, Zbigniew Jaremski, Andrzej Badeński | Polen | 3.02,52 |
2 | Stig Lönnqvist, Ari Salin, Ossi Karttunen, Markku Kukkoaho | Finland | 3:02.97 |
3 | Gilles Bertould, Daniel Velasques, Francis Kerbiriou, Jacques Carette | Frankrike | 3:03.13 |
4 | Leighton Priestley, Kim Rowe, Trevor Campbell, Alfred Daley | Jamaica | 3:03.83 |
5 | Raúl Dome, Félix Pérez, José Jacinto Hidalgo, Eric Phillips | Venezuela | 3:06.99 |
6 | Tambusamy Krishnan, Sinnayah Sabapathy, Mohamed Hassan bin Osman, Baba Singhe Peyadesa | Malaysia | 3:13.51 |
– | Mohamad Younas, Norman Brinkworth, M. Seediq, Iqbal Nusrat | Pakistan | DNS |
Final
Placering | Namn | Nationalitet | Tid |
---|---|---|---|
Charles Asati, Munyoro Nyamau, Robert Ouko, Julius Sang | Kenya | 2.59,83 | |
Martin Reynolds, Alan Pascoe, Dave Hemery, David Jenkins | Storbritannien | 3.00,46 | |
Gilles Bertould, Daniel Velasques, Francis Kerbiriou, Jacques Carette | Frankrike | 3.00,65 | |
4 | Bernd Herrmann, Horst-Rüdiger Schlöske, Hermann Köhler, Karl Honz | Västtyskland | 3.00,88 |
5 | Jan Werner, Jan Balachowski, Zbigniew Jaremski, Andrzej Badeński | Polen | 3.01,05 |
6 | Stig Lönnqvist, Ari Salin, Ossi Karttunen, Markku Kukkoaho | Finland | 3.01,12 |
7 | Erik Carlgren, Anders Faager, Kent Öhman, Ulf Rönner | Sverige | 3.02,57 |
8 | Arthur Cooper, Pat Marshall, Charles Joseph, Edwin Roberts | Trinidad och Tobago | 3.03,58 |
Key: DNF = Did not finish (fullföljde inte)
* Wind assisted
|