Esgrima als Jocs Olímpics d'estiu de 2016
Tipus | disciplina esportiva olímpica |
---|---|
Esport | esgrima |
Part de | Jocs Olímpics d'Estiu de 2016 |
Nombre de participants | 212 |
Localització i Dates | |
Localització | Arena Carioca 3 (Rio de Janeiro) 22° 58′ 36″ S, 43° 23′ 33″ O / 22.976633°S,43.392425°O / -22.976633; -43.392425 |
Estat | Brasil |
Interval de temps | 6 agost 2016 – 14 agost 2016 |
Data | 2016 |
Competició | |
Resultat | Park Sang-young Daniele Garozzo |
← 2012 2020 → |
Als Jocs Olímpics d'Estiu de 2016, realitzats a la ciutat de Rio de Janeiro (Brasil), es disputaran deu proves d'esgrima, cinc en categoria masculina i cinc més en categoria femenina, en les modalitats d'espasa, floret i sabre.
La competició es realitzà entre els dies 6 i 14 d'agost de 2016 a les instal·lacions del Carioca Arena 3.
Calendari
Data → | Ds 6 | Dg 7 | Dl 8 | Dm 9 | Dc 10 | Dj 11 | Dv 12 | Ds 13 | Dg 14 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Categoria masculina | Floret individual | Espasa individual | Sabre individual | Floret per equips | Espasa per equips | ||||
Categoria femenina | Espasa individual | Sabre individual | Floret individual | Espasa per equips | Sabre per equips |
Resum medalles
Categoria masculina
Prova | Or | Plata | Bronze |
Espasa individual detalls | Park Sang-young (KOR) | Géza Imre (HUN) | Gauthier Grumier (FRA) |
Espasa per equips detalls | França Gauthier Grumier Yannick Borel Daniel Jérent Jean-Michel Lucenay | Itàlia Enrico Garozzo Marco Fichera Paolo Pizzo Andrea Santarelli | Hongria Gábor Boczkó Géza Imre András Rédli Péter Somfai |
Floret individual detalls | Daniele Garozzo (ITA) | Alexander Massialas (USA) | Timur Safin (RUS) |
Floret per equips detalls | Rússia[1] Timur Safin Artur Akhmatkhuzin Aleksey Cheremisinov | França Jérémy Cadot Enzo Lefort Erwan Le Péchoux Jean-Paul Tony Helissey | Estats Units Miles Chamley-Watson Race Imboden Alexander Massialas Gerek Meinhardt |
Sabre individual detalls | Áron Szilágyi (HUN) | Daryl Homer (USA) | Kim Jung-hwan (KOR) |
Categoria femenina
Prova | Or | Plata | Bronze |
Espasa individual detalls | Emese Szász (HUN) | Rossella Fiamingo (ITA) | Sun Yiwen (CHN) |
Espasa per equips detalls | Romania Loredana Dinu Simona Gherman Simona Pop Ana Maria Brânză | R.P. de la Xina Hao Jialu Sun Yiwen Sun Yujie Xu Anqi | Rússia Olga Kochneva Violetta Kolobova Tatiana Logunova Lyubov Shutova |
Floret individual detalls | Inna Deriglazova (RUS) | Elisa Di Francisca (ITA) | Inès Boubakri (TUN) |
Sabre individual detalls | Iana Egorian (RUS) | Sofiya Velikaya (RUS) | Olha Kharlan (UKR) |
Sabre per equips detalls | Rússia Sofia Velikaya Iana Egorian Ekaterina Dyachenko Iulia Gavrilova | Ucraïna Olha Kharlan Olena Kravatska Alina Komashchuk Olena Voronina | Estats Units Monica Aksamit Ibtihaj Muhammad Dagmara Wozniak Mariel Zagunis |
Medaller
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rússia | 4 | 1 | 2 | 7 |
2 | Hongria | 2 | 1 | 1 | 4 |
3 | Itàlia | 1 | 3 | 0 | 4 |
4 | França | 1 | 1 | 1 | 3 |
5 | Corea del Sud | 1 | 0 | 1 | 2 |
6 | Romania | 1 | 0 | 0 | 1 |
7 | Estats Units | 0 | 2 | 2 | 4 |
8 | Ucraïna | 0 | 1 | 1 | 2 |
R.P. de la Xina | 0 | 1 | 1 | 2 | |
10 | Tunísia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 10 | 10 | 10 | 30 |
Referències
- ↑ El substitut rus, Dmitry Zherebchenko, no participà en la competició, motiu pel qual no revé medalla. «Russian foil fencers score stunning victory at Rio Olympics - coach». TASS, 13-08-2016. «Còpia arxivada». Arxivat de l'original el 2016-09-17. [Consulta: 13 agost 2016].
Enllaços externs
- (anglès) Portal Rio 2016 - esgrima Arxivat 2016-08-26 a Wayback Machine.
- (anglès) www.olympic.org - Cercador olímpic