Gimnàstica als Jocs Olímpics d'estiu de 2016
Tipus | disciplina esportiva olímpica |
---|---|
Esport | gimnàstica |
Part de | Jocs Olímpics d'Estiu de 2016 |
Format per | gimnàstica artística als Jocs Olímpics d'estiu de 2016 gimnàstica de trampolí als Jocs Olímpics d'estiu de 2016 gimnàstica rítmica als Jocs Olímpics d'estiu de 2016 gymnastics at the 2016 Summer Olympics – qualification (en) |
Participants | David Jessen (en) |
Localització i Dates | |
Localització | Jeunesse Arena (en) (Barra da Tijuca) 22° 58′ 31″ S, 43° 23′ 25″ O / 22.9753°S,43.3903°O / -22.9753; -43.3903 |
Estat | Brasil |
Interval de temps | 6 agost 2016 – 21 agost 2016 |
Data | 2016 |
← 2012 2020 → |
Als Jocs Olímpics d'Estiu de 2016, celebrats a la ciutat de Rio de Janeiro (Brasil), es disputaren 18 proves de gimnàstica, 14 en gimnàstica artística (vuit proves en categoria masculina i sis en categoria femenina), 2 en gimnàstica rítmica (ambdues en categoria femenina) i 2 en trampolí (una en categoria masculina i una altra en femenina).
Calendari
Q | Qualificació | F | Final |
Prova↓/Data → | Ds 6 | Dg 7 | Dl 8 | Dm 9 | Dc 10 | Dj 11 | Ds 14 | Dl 15 | Dm 16 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Concurs complet individual masculí | Q | F | |||||||
Concurs complet per equips | F | ||||||||
Salt sobre cavall | F | ||||||||
Exercici de terra | F | ||||||||
Cavall amb arcs | F | ||||||||
Anelles | F | ||||||||
Barres paral·leles | F | ||||||||
Barra fixa | F | ||||||||
Concurs complet individual masculí | Q | F | |||||||
Concurs complet per equips | F | ||||||||
Salt sobre cavall | F | ||||||||
Barra d'equilibris | F | ||||||||
Barres asimètriques | F | ||||||||
Exercici de terra | F |
Prova↓/Data → | Dv 19 | Ds 20 | Dg 21 |
---|---|---|---|
Concurs complet individual | Q | F | |
Concurs complet per equips | Q | F |
Prova↓/Data → | Dv 12 | Ds 13 | ||
---|---|---|---|---|
Categoria masculina | Q | F | ||
Categoria femenina | Q | F |
Resum de medalles
Gimnàstica artística
La competició es dugué a terme entre els dies 6 i 16 d'agost de 2016 a les instal·lacions del HSBC Arena.
Categoria masculina
Prova | Or | Argent | Bronze |
Concurs complet individual Detalls | Kōhei Uchimura (JPN) | Oleg Vernyayev (UKR) | Max Whitlock (GBR) |
Concurs complet per equips Detalls | Japó Kenzō Shirai Yusuke Tanaka Koji Yamamuro Kōhei Uchimura Ryōhei Katō | Rússia Denis Ablyazin David Belyavskiy Ivan Stretovich Nikolai Kuksenkov Nikita Nagornyy | R.P. de la Xina Deng Shudi Lin Chaopan Liu Yang You Hao Zhang Chenglong |
Exercici de terra Detalls | Max Whitlock (GBR) | Diego Hypólito (BRA) | Arthur Mariano (BRA) |
Barra fixa Detalls | Fabian Hambüchen (GER) | Danell Leyva (USA) | Nile Wilson (GBR) |
Barres paral·leles Detalls | Oleg Vernyayev (UKR) | Danell Leyva (USA) | David Belyavskiy (RUS) |
Cavall amb arcs Detalls | Max Whitlock (GBR) | Louis Smith (GBR) | Alexander Naddour (USA) |
Anelles Detalls | Eleftherios Petrounias (GRE) | Arthur Zanetti (BRA) | Denis Ablyazin (RUS) |
Salt sobre cavall Detalls | Ri Se-Gwang (PRK) | Denis Ablyazin (RUS) | Kenzō Shirai (JPN) |
Categoria femenina
Prova | Or | Argent | Bronze |
Concurs complet individual Detalls | Simone Biles (USA) | Aly Raisman (USA) | Alia Mustafina (RUS) |
Concurs complet per equips Detalls | Estats Units Simone Biles Gabrielle Douglas Laurie Hernandez Madison Kocian Aly Raisman | Rússia Anguelina Mélnikova Alia Mustafina Maria Paseka Daria Spiridonova Seda Tutkhalyan | R.P. de la Xina Fan Yilin Mao Yi Shang Chunsong Tan Jiaxin Wang Yan |
Exercici de terra Detalls | Simone Biles (USA) | Aly Raisman (USA) | Amy Tinkler (GBR) |
Barra d'equilibris Detalls | Sanne Wevers (NED) | Laurie Hernandez (USA) | Simone Biles (USA) |
Barres asimètriques Detalls | Alia Mustafina (RUS) | Madison Kocian (USA) | Sophie Scheder (GER) |
Salt sobre cavall Detalls | Simone Biles (USA) | Maria Paseka (RUS) | Giulia Steingruber (SUI) |
Gimnàstica rítmica
La competició es dugué a terme entre els dies 19 i el 21 d'agost de 2016 a les instal·lacions del HSBC Arena.
Prova | Or | Argent | Bronze |
Concurs complet individual Detalls | Margarita Mamun (RUS) | Yana Kudryavtseva (RUS) | Ganna Rizatdinova (UKR) |
Concurs complet per equip Detalls | Rússia Vera Biriukova Anastasia Bliznyuk Anastasia Maksimova Anastasiia Tatareva Maria Tolkacheva | Espanya Sandra Aguilar Artemi Gavezou Elena López Lourdes Mohedano Alejandra Quereda | Bulgària Reneta Kamberova Lyubomira Kazanova Mihaela Maevska-Velichkova Tsvetelina Naydenova Hristiana Todorova |
Gimnàstica en trampolí
La competició es dugué a terme entre els dies 12 i 13 d'agost de 2016 a les instal·lacions del HSBC Arena.
Categoria masculina
Prova | Or | Plata | Bronze |
Trampolí Detalls | Uladzislau Hancharou (BLR) | Dong Dong (CHN) | Lei Gao (CHN) |
Categoria femenina
Prova | Or | Plata | Bronze |
Trampolí Detalls | Rosie MacLennan (CAN) | Bryony Page (GBR) | Li Dan (CHN) |
Medaller
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Estats Units | 4 | 6 | 2 | 12 |
2 | Rússia | 3 | 5 | 3 | 10 |
3 | Regne Unit | 2 | 2 | 3 | 7 |
4 | Japó | 2 | 0 | 1 | 3 |
5 | Ucraïna | 1 | 1 | 1 | 3 |
6 | Alemanya | 1 | 0 | 1 | 2 |
7 | Belarús | 1 | 0 | 0 | 1 |
Canadà | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Corea del Nord | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Grècia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Països Baixos | 1 | 0 | 0 | 1 | |
12 | Brasil | 0 | 2 | 1 | 3 |
13 | R.P. de la Xina | 0 | 1 | 4 | 5 |
14 | Espanya | 0 | 1 | 0 | 1 |
15 | Suïssa | 0 | 0 | 1 | 1 |
Bulgària | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 18 | 18 | 18 | 54 |
Referències
Enllaços externs
- (anglès) www.olympic.org - Cercador olímpic