Celostátní československá soutěž v kopané 1954
Celostátní československá soutěž v kopané 1954 | |
---|---|
Země | Československo Československo |
Informace | |
Ročník | 23. ročník |
Vítěz | DSO Jiskra Liberec (Skupina A) DŠO Spartak Trnava (Skupina B) |
Postupující | DSO Jiskra Liberec DŠO Spartak Trnava |
Sestupující | DSO Spartak Dukla Karlín DSO Spartak Třebíč DŠO Spartak Topoľčany DŠO Iskra Opatová DSO Jiskra Podvesná Gottwaldov DSO Tatran Prostějov |
←1953 1955→ |
V soubojích 23. ročníku 2. nejvyšší fotbalové soutěže – Celostátní československé soutěže v kopané 1954 – se utkalo 20 mužstev ve dvou skupinách po 10 účastnících každý s každým dvoukolovým systémem jaro–podzim.[1] Tento ročník začal v neděli 28. března 1954 a skončil v neděli 31. října 1954.[2][3]
Každý z účastníků celostátní soutěže musel obhájit své druholigové místo ve dvojzápase s vítězem příslušné krajské soutěže. V těchto soubojích neuspěly a tím pádem sestoupily týmy DSO Spartak Dukla Karlín, DSO Spartak Třebíč, DŠO Spartak Topoľčany, DSO Jiskra Gottwaldov, DSO Tatran Prostějov a DŠO Iskra Opatová.[1]
Skupina A
Poř. | Tým | Z | V | R | P | VG | OG | B |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | DSO Jiskra Liberec | 18 | 16 | 1 | 1 | 52 | 17 | 33 |
2. | DSO Tatran Teplice | 18 | 10 | 3 | 5 | 51 | 18 | 23 |
3. | DSO Jiskra Semtín | 18 | 10 | 1 | 7 | 60 | 25 | 21 |
4. | DSO Spartak Hradec Králové ZVÚ | 18 | 10 | 1 | 7 | 29 | 25 | 21 |
5. | DSO Slavoj České Budějovice (N) | 18 | 10 | 1 | 7 | 37 | 36 | 21 |
6. | Posádkový dům armády Plzeň | 18 | 8 | 3 | 7 | 31 | 37 | 19 |
7. | DSO Spartak Dukla Karlín (N) | 18 | 7 | 4 | 7 | 39 | 34 | 18 |
8. | DSO Spartak Čelákovice (N) | 18 | 5 | 3 | 10 | 25 | 38 | 13 |
9. | DSO Spartak Třebíč (N) | 18 | 2 | 3 | 13 | 33 | 60 | 7 |
10. | DSO Dynamo Karlovy Vary (N) | 18 | 2 | 0 | 16 | 22 | 87 | 4 |
Poznámky:
- Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body; (N) = Nováček (postoupivší z nižší soutěže); (S) = Sestoupivší z vyšší soutěže
Postup do Přeboru československé republiky 1955 | |
Sestup do Oblastní soutěže 1955 |
Skupina B
Poř. | Tým | Z | V | R | P | VG | OG | B |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | DŠO Spartak Trnava | 18 | 12 | 4 | 2 | 52 | 19 | 28 |
2. | TJ Rudá hvězda Brno | 18 | 12 | 2 | 4 | 58 | 26 | 26 |
3. | DŠO Spartak Topoľčany (N) | 18 | 12 | 2 | 4 | 54 | 25 | 26 |
4. | DSO Jiskra Podvesná Gottwaldov (S) | 18 | 9 | 4 | 5 | 25 | 21 | 22 |
5. | DSO Baník Vítkovice | 18 | 8 | 3 | 7 | 32 | 28 | 19 |
6. | DSO Tatran Prostějov (N) | 18 | 8 | 1 | 9 | 35 | 38 | 17 |
7. | DŠO Spartak VSS Košice | 18 | 4 | 7 | 7 | 23 | 24 | 15 |
8. | DŠO Iskra Opatová | 18 | 4 | 3 | 11 | 10 | 46 | 11 |
9. | DŠO Iskra Ružomberok (N) | 18 | 4 | 0 | 14 | 26 | 54 | 8 |
10. | DŠO Tatran Vranov nad Topľou | 18 | 3 | 2 | 13 | 16 | 50 | 8 |
Poznámky:
- Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body; (N) = Nováček (postoupivší z nižší soutěže); (S) = Sestoupivší z vyšší soutěže
Postup do Přeboru československé republiky 1955 | |
Sestup do Oblastní soutěže 1955 |
Odkazy
Reference
- ↑ a b Jindřich Horák, Lubomír Král: Encyklopedie našeho fotbalu (1896 – 1996/97), Libri 1997
- ↑ Rudé právo (pondělí 29. března 1954): Celostátní soutěž kopané [online]. archiv.ucl.cas.cz [cit. 2016-11-22]. Dostupné online.
- ↑ Rudé právo (pondělí 1. listopadu 1954): Přebor republiky v kopané – Celostátní soutěž v kopané [online]. archiv.ucl.cas.cz [cit. 2016-11-22]. Dostupné online.
Literatura
- Jindřich Horák, Lubomír Král: Encyklopedie našeho fotbalu (1896 – 1996/97), Libri 1997
Externí odkazy
- Digitalizovaný archiv časopisů – Rudé právo
- Odznaky plzeňských fotbalových klubů
Nižší fotbalové soutěže v Československu | |
---|---|
2. nejvyšší celostátní soutěž | 2. československá liga: 1929/30 • 1930/31 • 1931/32 • 1932/33 • 1933/34 • 1934/35 • 1935/36 • 1936/37 • 1937/38 • 1938/39 • 1939/40 • 1940/41 • 1941/42 • 1942/43 • 1943/44 • 1944/45 • 1945/46 • 1946/47 • 1947/48 • 1948 • 1949 • 1950 • 1951 – 1952 • 1953 • 1954 • 1955 • 1956 • 1957/58 • 1958/59 • 1959/60 • 1960/61 • 1961/62 • 1962/63 • 1963/64 • 1964/65 • 1965/66 • 1966/67 • 1967/68 • 1968/69 • 1969/70 • 1970/71 • 1971/72 • 1972/73 • 1973/74 • 1974/75 • 1975/76 • 1976/77 |
2. nejvyšší soutěž (nejvyšší v ČSR/ČR) | |
2. nejvyšší soutěž (nejvyšší v SSR/SR) | |
3. nejvyšší soutěž | Župní I. A třídy: do 1947/48 • Divize: 1948 • Krajské soutěže/mistrovství: 1949, 1953 – 1954 • Okresní soutěže/přebory/mistrovství: 1951 – 1952 Oblastní soutěže: 1950 • 1955 • 1956 • 1957/58 • 1958/59 • 1959/60 Krajské přebory/mistrovství: 1960/61 – 1964/65 Divize: 1965/66 – 1968/69, 1977/78 – 1980/81 (skupiny A, B, C, D + slovenské) ČNFL/SNFL: 1969/70 – 1976/77 (viz níže) II. ČNFL/II. SNFL: 1981/82 – 1990/91 (viz níže) • ČFL/MSFL/II. SNFL: 1991 – 1993 (viz níže) |
3. nejvyšší soutěž (2. nejvyšší v ČSR/ČR) | Národní liga: 1969/70 • 1970/71 • 1971/72 • 1972/73 • 1973/74 • 1974/75 • 1975/76 • 1976/77 |
3. nejvyšší soutěž (2. nejvyšší v SSR/SR) | |
Následovnické ligy: 2. česká fotbalová liga (od sezóny 1993/94) • 2. slovenská fotbalová liga (od sezóny 1993/94) • Česká fotbalová liga (od sezóny 1993/94) • Moravskoslezská fotbalová liga (od sezóny 1993/94) • 3. slovenská fotbalová liga (od sezóny 1993/94) |