Zemská soutěž 1948
2. československá fotbalová liga 1948 | |
---|---|
Země | Československo Československo |
Informace | |
Ročník | 19. ročník |
Vítěz | JTO Sokol Viktoria Žižkov (sk. A) MZK Pardubice (sk. B) ZK Vítkovické železárny (sk. C) JTO Sokol Sparta Prešov (sk. D) |
Postupující | žádní |
Sestupující | žádní |
←1947/1948 1949→ |
V soubojích 19. ročníku druhé nejvyšší fotbalové soutěže – Zemské soutěže 1948 – se utkalo 50 mužstev ve čtyřech skupinách každý s každým jednokolově na podzim 1948.[1] Skupiny A, B a C měly po 12 účastnících, skupiny D se účastnilo 14 mužstev.[1][2][3]
Soutěž byla ukončena po podzimní části, nepostoupilo ani nesestoupilo žádné mužstvo (v Kladně proběhla fúze klubů). Po zrušení zemského zřízení v Československu k 31. prosinci 1948 byla nahrazena Oblastní soutěží 1949.
Skupina A
Poř. | Tým | Z | V | R | P | VG | OG | B |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | JTO Sokol Viktoria Žižkov | 11 | 9 | 0 | 2 | 30 | 19 | 18 |
2. | JTO Sokol JČE České Budějovice (S) | 11 | 7 | 2 | 2 | 41 | 16 | 16 |
3. | JTO Sokol Jawa Nusle | 11 | 7 | 2 | 2 | 47 | 19 | 16 |
4. | JTO Sokol Plzeň I | 11 | 7 | 1 | 3 | 45 | 18 | 15 |
5. | JTO Sokol Sparta Kladno | 11 | 5 | 1 | 5 | 36 | 31 | 11 |
6. | JTO Sokol Kopisty | 11 | 5 | 1 | 5 | 19 | 20 | 11 |
7. | JTO Sokol Rakovník | 11 | 4 | 2 | 5 | 22 | 23 | 10 |
8. | ZK Železničáři Slaný | 11 | 5 | 0 | 6 | 29 | 32 | 10 |
9. | JTO Sokol Břevnov | 11 | 4 | 1 | 6 | 19 | 32 | 9 |
10. | JTO Sokol Meteor České Budějovice | 11 | 3 | 1 | 7 | 22 | 41 | 7 |
11. | JTO Sokol Admira Praha VIII | 11 | 1 | 4 | 6 | 13 | 37 | 6 |
12. | ZK Alba Hořovice | 11 | 1 | 1 | 9 | 10 | 45 | 3 |
Poznámky:
- Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body; (S) = Sestoupivší z vyšší soutěže
Přechod do Oblastní soutěže – sk. B 1949 |
Skupina B
Poř. | Tým | Z | V | R | P | VG | OG | B |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | MZK Pardubice | 11 | 8 | 1 | 2 | 40 | 18 | 17 |
2. | JTO Sokol Aston Villa Mladá Boleslav | 11 | 6 | 2 | 3 | 27 | 18 | 14 |
3. | JTO Sokol Polaban Nymburk | 11 | 5 | 3 | 3 | 25 | 22 | 13 |
4. | ZK Kovo Chotěboř | 11 | 5 | 3 | 3 | 29 | 23 | 13 |
5. | JTO Sokol Čechie Karlín (S) | 11 | 4 | 4 | 3 | 18 | 16 | 12 |
6. | ZK Tesla Pardubice | 11 | 5 | 2 | 4 | 26 | 27 | 12 |
7. | JTO Sokol Náchod | 11 | 4 | 3 | 4 | 21 | 15 | 11 |
8. | JTO Sokol Meteor Praha VIII | 11 | 5 | 1 | 5 | 23 | 28 | 11 |
9. | ZK TOS Čelákovice | 11 | 4 | 3 | 4 | 23 | 28 | 11 |
10. | ZK Dynamo Praha (N) | 11 | 3 | 3 | 6 | 29 | 30 | 9 |
11. | JTO Sokol Libeň | 11 | 2 | 4 | 5 | 13 | 29 | 8 |
12. | JTO Sokol ČSD Kolín | 11 | 1 | 0 | 10 | 15 | 40 | 2 |
Poznámky:
- Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body; (N) = Nováček (postoupivší z nižší soutěže); (S) = Sestoupivší z vyšší soutěže
Skupina C
Poř. | Tým | Z | V | R | P | VG | OG | B |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | ZK Vítkovické železárny | 11 | 8 | 2 | 1 | 49 | 21 | 18 |
2. | JTO Sokol II Prostějov | 11 | 7 | 1 | 3 | 28 | 22 | 15 |
3. | ZK Botostroj Zlín | 11 | 6 | 1 | 4 | 46 | 21 | 13 |
4. | ZK GZ Královo Pole | 11 | 5 | 3 | 3 | 26 | 21 | 13 |
5. | ZK Botostroj Letná | 11 | 6 | 1 | 4 | 26 | 24 | 13 |
6. | ZK ASO Olomouc | 11 | 5 | 1 | 5 | 24 | 29 | 11 |
7. | JTO Sokol Valašská Sparta Vsetín | 11 | 4 | 2 | 5 | 24 | 30 | 10 |
8. | ZK Fatra Napajedla | 11 | 4 | 2 | 5 | 25 | 37 | 10 |
9. | ZK Botostroj Baťov | 11 | 3 | 3 | 5 | 23 | 26 | 9 |
10. | ZK Mosilana Žabovřesky | 11 | 3 | 2 | 6 | 20 | 30 | 8 |
11. | ZK OP Prostějov | 11 | 3 | 1 | 7 | 25 | 33 | 7 |
12. | JTO Sokol Arsenal Husovice | 11 | 2 | 1 | 8 | 14 | 43 | 5 |
Poznámky:
- Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body
Skupina D
Poř. | Tým | Z | V | R | P | VG | OG | B |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | JTO Sokol Sparta Prešov (N) | 13 | 9 | 1 | 3 | 59 | 25 | 19 |
2. | JTO Sokol Svit | 13 | 8 | 3 | 2 | 41 | 22 | 19 |
3. | ZK Baťovany | 13 | 7 | 2 | 4 | 29 | 20 | 16 |
4. | JTO Sokol Handlová (N) | 13 | 5 | 5 | 3 | 28 | 23 | 15 |
5. | JTO Sokol TTS Trenčín | 13 | 7 | 1 | 5 | 26 | 23 | 15 |
6. | JTO Sokol Malacky | 13 | 6 | 2 | 5 | 27 | 28 | 14 |
7. | JTO Sokol NV Topoľčany | 13 | 5 | 3 | 5 | 20 | 26 | 13 |
8. | JTO Sokol Nitra | 13 | 5 | 3 | 5 | 23 | 31 | 13 |
9. | JTO Sokol Sparta Košice | 13 | 6 | 0 | 7 | 31 | 22 | 12 |
10. | JTO Sokol Železničiari Vrútky | 13 | 5 | 1 | 7 | 21 | 27 | 11 |
11. | JTO Sokol Liptovský Mikuláš (N) | 13 | 4 | 3 | 6 | 24 | 33 | 11 |
12. | JTO Sokol Dynamitka Bratislava (N) | 13 | 3 | 3 | 7 | 28 | 36 | 9 |
13. | JTO Sokol NV Banská Bystrica | 13 | 4 | 1 | 8 | 16 | 36 | 9 |
14. | JTO Sokol Pezinok (N) | 13 | 2 | 2 | 9 | 16 | 37 | 6 |
Poznámky:
- Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body; (N) = Nováček (postoupivší z nižší soutěže)
Odkazy
Reference
- ↑ a b Jindřich Horák, Lubomír Král: Encyklopedie našeho fotbalu (1896 – 1996/97), Libri 1997
- ↑ Rovnost (30.11.1948): Zemská footballová liga na Moravě dohrála [online]. digitalniknihovna.cz [cit. 2019-01-25]. Dostupné online.
- ↑ Rudé právo (30.11.1948): Také na Moravě dohráno [online]. digitalniknihovna.cz [cit. 2019-01-25]. Dostupné online.
Literatura
- Jindřich Horák, Lubomír Král: Encyklopedie našeho fotbalu (1896 – 1996/97), Libri 1997
Externí odkazy
- Digitalizovaný archiv časopisů – Rudé právo
Nižší fotbalové soutěže v Československu | |
---|---|
2. nejvyšší celostátní soutěž | 2. československá liga: 1929/30 • 1930/31 • 1931/32 • 1932/33 • 1933/34 • 1934/35 • 1935/36 • 1936/37 • 1937/38 • 1938/39 • 1939/40 • 1940/41 • 1941/42 • 1942/43 • 1943/44 • 1944/45 • 1945/46 • 1946/47 • 1947/48 • 1948 • 1949 • 1950 • 1951 – 1952 • 1953 • 1954 • 1955 • 1956 • 1957/58 • 1958/59 • 1959/60 • 1960/61 • 1961/62 • 1962/63 • 1963/64 • 1964/65 • 1965/66 • 1966/67 • 1967/68 • 1968/69 • 1969/70 • 1970/71 • 1971/72 • 1972/73 • 1973/74 • 1974/75 • 1975/76 • 1976/77 |
2. nejvyšší soutěž (nejvyšší v ČSR/ČR) | |
2. nejvyšší soutěž (nejvyšší v SSR/SR) | |
3. nejvyšší soutěž | Župní I. A třídy: do 1947/48 • Divize: 1948 • Krajské soutěže/mistrovství: 1949, 1953 – 1954 • Okresní soutěže/přebory/mistrovství: 1951 – 1952 Oblastní soutěže: 1950 • 1955 • 1956 • 1957/58 • 1958/59 • 1959/60 Krajské přebory/mistrovství: 1960/61 – 1964/65 Divize: 1965/66 – 1968/69, 1977/78 – 1980/81 (skupiny A, B, C, D + slovenské) ČNFL/SNFL: 1969/70 – 1976/77 (viz níže) II. ČNFL/II. SNFL: 1981/82 – 1990/91 (viz níže) • ČFL/MSFL/II. SNFL: 1991 – 1993 (viz níže) |
3. nejvyšší soutěž (2. nejvyšší v ČSR/ČR) | Národní liga: 1969/70 • 1970/71 • 1971/72 • 1972/73 • 1973/74 • 1974/75 • 1975/76 • 1976/77 |
3. nejvyšší soutěž (2. nejvyšší v SSR/SR) | |
Následovnické ligy: 2. česká fotbalová liga (od sezóny 1993/94) • 2. slovenská fotbalová liga (od sezóny 1993/94) • Česká fotbalová liga (od sezóny 1993/94) • Moravskoslezská fotbalová liga (od sezóny 1993/94) • 3. slovenská fotbalová liga (od sezóny 1993/94) |