Olimpiai érmesek listája íjászatban
Ebben a szócikkben a mandarin nyelvű szavak pinjin és magyaros átírása között ide kattintva szabadon lehet választani. |
Íjászat a nyári olimpiai játékokon | ||||||||||||||||
Sportág | Íjászat | |||||||||||||||
Sportág szövetsége | FITA | |||||||||||||||
Versenyszámok | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||
Olimpiai játékok | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||
Ez a lap az olimpiai érmesek listája íjászatban 1900-tól 2012-ig.
Összesített éremtáblázat
(A táblázatokban Magyarország és a rendező nemzet sportolói eltérő háttérszínnel, az egyes számoszlopok legmagasabb értéke vagy értékei vastagítással kiemelve.)
A nyári olimpiai játékok összesített éremtáblázata íjászatban | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Dél-Korea (KOR) | 19 | 9 | 6 | 34 |
2. | Egyesült Államok (USA) | 14 | 10 | 8 | 32 |
3. | Belgium (BEL) | 11 | 6 | 3 | 20 |
4. | Franciaország (FRA) | 6 | 10 | 7 | 23 |
5. | Nagy-Britannia (GBR) | 2 | 2 | 5 | 9 |
6. | Olaszország (ITA) | 2 | 2 | 3 | 7 |
7. | Kína (CHN) | 1 | 6 | 2 | 9 |
8. | Szovjetunió (URS) | 1 | 3 | 3 | 7 |
9. | Finnország (FIN) | 1 | 1 | 2 | 4 |
Ukrajna (UKR) | 1 | 1 | 2 | 4 | |
11. | Ausztrália (AUS) | 1 | 0 | 1 | 2 |
Hollandia (NED) | 1 | 0 | 1 | 2 | |
13. | Spanyolország (ESP) | 1 | 0 | 0 | 1 |
14. | Japán (JPN) | 0 | 3 | 2 | 5 |
15. | Svédország (SWE) | 0 | 2 | 0 | 2 |
16. | Lengyelország (POL) | 0 | 1 | 1 | 2 |
Mexikó (MEX) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Németország (GER) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Tajvan (TPE) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
20. | Indonézia (INA) | 0 | 1 | 0 | 1 |
21. | Egyesített Csapat (EUN) | 0 | 0 | 2 | 2 |
22. | Oroszország (RUS) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Összesen | 61 | 60 | 52 | 173 |
Aktuális versenyszámok
Férfiak
Egyéni
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1972, München | John Williams Egyesült Államok (USA) | Gunnar Jervill Svédország (SWE) | Kyösti Laasonen Finnország (FIN) |
1976, Montréal | Darrell Pace Egyesült Államok (USA) | Hirosi Micsinaga Japán (JPN) | Giancarlo Ferrari Olaszország (ITA) |
1980, Moszkva | Tomi Poikolainen Finnország (FIN) | Borisz Iszacsenko Szovjetunió (URS) | Giancarlo Ferrari Olaszország (ITA) |
1984, Los Angeles | Darrell Pace Egyesült Államok (USA) | Richard McKinney Egyesült Államok (USA) | Jamamoto Hirosi Japán (JPN) |
1988, Szöul | Jay Barrs Egyesült Államok (USA) | Pak Szung-Szu Dél-Korea (KOR) | Vlagyimir Jesejev Szovjetunió (URS) |
1992, Barcelona | Sébastien Flûte Franciaország (FRA) | Csung Dzsae-Hjun Dél-Korea (KOR) | Simon Terry Nagy-Britannia (GBR) |
1996, Atlanta | Justin Huish Egyesült Államok (USA) | Magnus Petersson Svédország (SWE) | O Kjomun Dél-Korea (KOR) |
2000, Sydney | Simon Fairweather Ausztrália (AUS) | Vic Wunderle Egyesült Államok (USA) | Wietse van Alten Hollandia (NED) |
2004, Athén | Marco Galiazzo Olaszország (ITA) | Jamamoto Hirosi Japán (JPN) | Tim Cuddihy Ausztrália (AUS) |
2008, Peking | Viktor Ruban Ukrajna (UKR) | Pak Kjongmo Dél-Korea (KOR) | Bair Bagyonov Oroszország (RUS) |
2012, London | O Dzsinhjok Dél-Korea (KOR) | Furukava Takaharu Japán (JPN) | Dai Xiaoxiang Kína (CHN) |
Csapat
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1988, Szöul | Dél-Korea (KOR) Csun In-Szu Ri Han-Szup Pak Szung-Szu | Egyesült Államok (USA) Jay Barrs Richard McKinney Darrell Pace | Nagy-Britannia (GBR) Steven Hallard Richard Priestman Leroy Watson |
1992, Barcelona | Spanyolország (ESP) Juan Holgado Alfonso Menéndez Antonio Vázquez | Finnország (FIN) Ismo Falck Jari Lipponen Tomi Poikolainen | Nagy-Britannia (GBR) Steven Hallard Richard Priestman Simon Terry |
1996, Atlanta | Egyesült Államok (USA) Justin Huish Butch Johnson Rod White | Dél-Korea (KOR) Csang Jongho Kim Boram O Kjomun | Olaszország (ITA) Matteo Bisiani Michele Frangilli Andrea Parenti |
2000, Sydney | Dél-Korea (KOR) O Kjomun Csang Jongho Kim Cshongthe | Olaszország (ITA) Matteo Bisiani Michele Frangilli Ilario Di Buò | Egyesült Államok (USA) Butch Johnson Rod White Vic Wunderle |
2004, Athén | Dél-Korea (KOR) Im Donghjon Csang Jongho Pak Kjongmo | Tajvan (TPE) Csen Szu-juan Liu Ming-huang Vang Cseng-pang | Ukrajna (UKR) Dmitro Hracsov Viktor Ruban Olekszandr Szergyuk |
2008, Peking | Dél-Korea (KOR) Im Donghjon I Cshanghvan Pak Kjongmo | Olaszország (ITA) Ilario Di Buò Marco Galiazzo Mauro Nespoli | Kína (CHN) Csiang Lin (Jiang Lin) Li Ven-csüan (Li Wenquan) Hszüe Haj-feng (Xue Haifeng) |
2012, London | Olaszország (ITA) Michele Frangilli Marco Galiazzo Mauro Nespoli | Egyesült Államok (USA) Brady Ellison Jake Kaminski Jacob Wukie | Dél-Korea (KOR) O Dzsinhjok Kim Bopmin Im Donghjon |
Férfi éremtáblázat
A nyári olimpiai játékok összesített éremtáblázata férfi íjászatban | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Belgium (BEL) | 11 | 6 | 3 | 20 |
2. | Egyesült Államok (USA) | 9 | 7 | 5 | 21 |
3. | Franciaország (FRA) | 6 | 10 | 6 | 22 |
4. | Dél-Korea (KOR) | 5 | 4 | 2 | 11 |
5. | Olaszország (ITA) | 2 | 2 | 3 | 7 |
6. | Nagy-Britannia (GBR) | 1 | 1 | 3 | 5 |
7. | Finnország (FIN) | 1 | 1 | 1 | 3 |
8. | Ausztrália (AUS) | 1 | 0 | 1 | 2 |
Hollandia (NED) | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Ukrajna (UKR) | 1 | 0 | 1 | 2 | |
11. | Spanyolország (ESP) | 1 | 0 | 0 | 1 |
12. | Japán (JPN) | 0 | 3 | 1 | 4 |
13. | Svédország (SWE) | 0 | 2 | 0 | 2 |
14. | Szovjetunió (URS) | 0 | 1 | 1 | 2 |
15. | Tajvan (TPE) | 0 | 1 | 0 | 1 |
16. | Kína (CHN) | 0 | 0 | 2 | 2 |
17. | Oroszország (RUS) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Összesen | 39 | 38 | 31 | 108 |
Nők
Egyéni
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1972, München | Doreen Wilber Egyesült Államok (USA) | Irena Szydłowska Lengyelország (POL) | Emma Gapcsenko Szovjetunió (URS) |
1976, Montréal | Luann Ryon Egyesült Államok (USA) | Valentyina Kovpan Szovjetunió (URS) | Zebinyisszo Rusztamova Szovjetunió (URS) |
1980, Moszkva | Ketevan Loszaberidze Szovjetunió (URS) | Natalja Butuzova Szovjetunió (URS) | Päivi Meriluoto Finnország (FIN) |
1984, Los Angeles | Szeo Hjang-Szun Dél-Korea (KOR) | Li Ling-csüan Kína (CHN) | Kim Dzsin-Ho Dél-Korea (KOR) |
1988, Szöul | Kim Szunjong Dél-Korea (KOR) | Vang Hi-Kjung Dél-Korea (KOR) | Jun Jung-Szuk Dél-Korea (KOR) |
1992, Barcelona | Cso Jun-Dzseong Dél-Korea (KOR) | Kim Szunjong Dél-Korea (KOR) | Natalia Valeeva Egyesített Csapat (EUN) |
1996, Atlanta | Kim Gjonguk Dél-Korea (KOR) | He Jing Kína (CHN) | Olena Szadovnicsa Ukrajna (UKR) |
2000, Sydney | Jun Midzsin Dél-Korea (KOR) | Kim Namszun Dél-Korea (KOR) | Kim Szunjong Dél-Korea (KOR) |
2004, Athén | Pak Szonghjon Dél-Korea (KOR) | I Szongdzsin Dél-Korea (KOR) | Alison Williamson Nagy-Britannia (GBR) |
2008, Peking | Csang Csüan-csüan (Zhang Juanjuan) Kína (CHN) | Pak Szonghjon Dél-Korea (KOR) | Jun Okhi Dél-Korea (KOR) |
2012, London | Ki Bobe Dél-Korea (KOR) | Aída Román Mexikó (MEX) | Mariana Avitia Mexikó (MEX) |
Csapat
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1988, Szöul | Dél-Korea (KOR) Kim Szunjong Vang Hi-Kjung Jun Jung-Szuk | Indonézia (INA) Lilies Handayani Nurfitriyana Saiman Kusuma Wardhani | Egyesült Államok (USA) Deborah Ochs Denise Parker Melanie Skillman |
1992, Barcelona | Dél-Korea (KOR) Cso Jun-Dzseong Kim Szunjong Ri Eun-Kjung | Kína (CHN) Ma Hsziang-jün Vang Hung Vang Hsziao-csu | Egyesített Csapat (EUN) Ljudmila Arzsannikova Hatuna Kvrivisvili Natalia Valeeva |
1996, Atlanta | Dél-Korea (KOR) Kim Dzsoszun Kim Gjonguk Jun Hjejong | Németország (GER) Barbara Mensing Cornelia Pfohl Sandra Wagner-Sachse | Lengyelország (POL) Iwona Dzięcioł Katarzyna Klata Joanna Nowicka |
2000, Sydney | Dél-Korea (KOR) Kim Szunjong Kim Namszun Jun Midzsin | Ukrajna (UKR) Olena Szadovnicsa Natalija Burdejna Katerina Szergyuk | Németország (GER) Barbara Mensing Cornelia Pfohl Sandra Wagner-Sachse |
2004, Athén | Dél-Korea (KOR) I Szongdzsin Pak Szonghjon Jun Midzsin | Kína (CHN) Ho Jing (He Ying) Csang Csüan-csüan (Zhang Juanjuan) Lin Szang (Lin Sang) | Tajvan (TPE) Csen Li-ju Vu Hui-ju Juan Szu-csi |
2008, Peking | Dél-Korea (KOR) Csu Hjondzsong Pak Szonghjon Jun Okhi | Kína (CHN) Csen Ling (Chen Ling) Kuo Tan (Guo Dan) Csang Csüan-csüan (Zhang Juanjuan) | Franciaország (FRA) Virginie Arnold Sophie Dodemont Bérengère Schuh |
2012, London | Dél-Korea (KOR) I Szongdzsin Ki Bobe Cshö Hjondzsu | Kína (CHN) Fang Ju-ting Cseng Ming Hszü Csing | Japán (JPN) Kavanaka Kaori Hajakava Ren Kanie Miki |
Női éremtáblázat
A nyári olimpiai játékok összesített éremtáblázata női íjászatban | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Dél-Korea (KOR) | 14 | 5 | 4 | 23 |
2. | Egyesült Államok (USA) | 5 | 3 | 3 | 11 |
3. | Kína (CHN) | 1 | 6 | 0 | 7 |
4. | Szovjetunió (URS) | 1 | 2 | 2 | 5 |
5. | Nagy-Britannia (GBR) | 1 | 1 | 2 | 4 |
6. | Lengyelország (POL) | 0 | 1 | 1 | 2 |
Mexikó (MEX) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Németország (GER) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Ukrajna (UKR) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
10. | Indonézia (INA) | 0 | 1 | 0 | 1 |
11. | Egyesített Csapat (EUN) | 0 | 0 | 2 | 2 |
12. | Finnország (FIN) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Franciaország (FRA) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Japán (JPN) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Tajvan (TPE) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Összesen | 22 | 22 | 21 | 65 |
Megszűnt versenyszámok (1900–1920)
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
Au cordon doré, 50 méter | Henri Hérouin Franciaország (FRA) | Hubert Van Innis Belgium (BEL) | Émile Fisseux Franciaország (FRA) |
Au cordon doré, 33 méter | Hubert Van Innis Belgium (BEL) | Victor Thibaud Franciaország (FRA) | Charles Frédéric Petit Franciaország (FRA) |
Au chapelet, 50 méter | Eugène Mougin Franciaország (FRA) | Henri Helle Franciaország (FRA) | Émile Mercier Franciaország (FRA) |
Au chapelet, 33 méter | Hubert Van Innis Belgium (BEL) | Victor Thibaud Franciaország (FRA) | Charles Frédéric Petit Franciaország (FRA) |
Sur la perche à la herse | Emmanuel Foulon Belgium (BEL) | Emile Druart Belgium (BEL) | Nem adták ki |
Auguste Serrurier Franciaország (FRA) | |||
Sur la perche à la pyramide | Émile Grumiaux Franciaország (FRA) | Auguste Serrurier Franciaország (FRA) | Louis Glineux Belgium (BEL) |
Férfiak
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
100, 80, 60 yard | George Bryant Egyesült Államok (USA) | Robert Williams Egyesült Államok (USA) | William Thompson Egyesült Államok (USA) |
60. 50, 40 yard | George Bryant Egyesült Államok (USA) | Robert Williams Egyesült Államok (USA) | William Thompson Egyesült Államok (USA) |
Csapat | Egyesült Államok (USA) William Thompson Robert Williams Louis Maxson Galen Spencer | Egyesült Államok (USA) Charles Woodruff William Clark Charles Hubbard Samuel Duvall | Egyesült Államok (USA) George Bryant Wallace Bryant Cyrus Edwin Dallin Henry B. Richardson |
Nők
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
60, 50 yard | Matilda Howell Egyesült Államok (USA) | Emma Cooke Egyesült Államok (USA) | Jessie Pollock Egyesült Államok (USA) |
50, 40, 30 yard | Matilda Howell Egyesült Államok (USA) | Emma Cooke Egyesült Államok (USA) | Jessie Pollock Egyesült Államok (USA) |
Csapat | Egyesült Államok (USA) Matilda Howell Jessie Pollock Laura Woodruff Louise Taylor | Egyesült Államok (USA) Emma Cooke Mabel Taylor | Nem adták ki |
Férfiak
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
50 méter | Eugène Grisot Franciaország (FRA) | Louis Vernet Franciaország (FRA) | Gustave Cabaret Franciaország (FRA) |
100, 80, 60 yard | William Dod Nagy-Britannia (GBR) | Reginald Brooks-King Nagy-Britannia (GBR) | Henry B. Richardson Egyesült Államok (USA) |
Nők
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
60, 50 yard | Queenie Newall Nagy-Britannia (GBR) | Charlotte Dod Nagy-Britannia (GBR) | Beatrice Hill-Lowe Nagy-Britannia (GBR) |
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
Egyéni, rögzített madárcél | Edmond Cloetens Belgium (BEL) | Louis van de Perck Belgium (BEL) | Firmin Flamand Belgium (BEL) |
Csapat, rögzített madárcél | Belgium (BEL) Edmond Cloetens Louis van de Perck Firmin Flamand Edmond van Moer Joseph Hermans Auguste Van de Verre | Nem adták ki | Nem adták ki |
Egyéni, rögzített kismadár cél | Edmond van Moer Belgium (BEL) | Louis van de Perck Belgium (BEL) | Joseph Hermans Belgium (BEL) |
Csapat, rögzített kismadár cél | Belgium (BEL) Edmond Cloetens Louis van de Perck Firmin Flamand Edmond van Moer Joseph Hermans Auguste van de Verre | Nem adták ki | Nem adták ki |
Egyéni, mozgó madárcél, 28 m | Hubert Van Innis Belgium (BEL) | Léonce Quentin Franciaország (FRA) | Nem adták ki |
Csapat, mozgó madárcél, 28 m | Hollandia (HOL) Janus Theeuwes Driekske van Bussel Joep Packbiers Janus van Merrienboer Jo van Gastel Theo Willems Piet de Brouwer Tiest van Gestel | Belgium (BEL) Hubert Van Innis Alphonse Allaert Edmond de Knibber Louis Delcon Jérome De Maeyer Pierre van Thielt Louis Fierens Louis van Beeck | Franciaország (FRA) Julien Brulé Léonce Quentin Pascal Fauvel Eugène Grisot Eugène Richez Artur Mabellon Léon Epin Paul Leroy |
Egyéni, mozgó madárcél, 33 m | Hubert Van Innis Belgium (BEL) | Julien Brulé Franciaország (FRA) | Nem adták ki |
Csapat, mozgó madárcél, 33 m | Belgium (BEL) Hubert Van Innis Pierre van Thielt Jérome De Maeyer Alphonse Allaert Edmond de Knibber Louis Delcon Louis van Beeck Louis Fierens | Franciaország (FRA) Julien Brulé Léonce Quentin Pascal Fauvel Eugène Grisot Eugène Richez Artur Mabellon Léon Epin Paul Leroy | Nem adták ki |
Egyéni, mozgó madárcél, 50 m | Julien Brulé Franciaország (FRA) | Hubert Van Innis Belgium (BEL) | Nem adták ki |
Csapat, mozgó madárcél, 50 m | Belgium (BEL) Hubert Van Innis Pierre van Thielt Jérome De Maeyer Alphonse Allaert Edmond de Knibber Louis Delcon Louis van Beeck Louis Fierens | Franciaország (FRA) Julien Brulé Léonce Quentin Pascal Fauvel Eugène Grisot Eugène Richez Artur Mabellon Léon Epin Paul Leroy | Nem adták ki |
Források
- Archery (angol nyelven). sports-reference.com. [2009. január 6-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. december 8.)
- Olimpiaportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap