Olimpiai érmesek listája gyorskorcsolyában
Ebben a szócikkben az orosz nevek magyaros átírásban szerepelnek. |
Ebben a szócikkben a japán nevek magyaros átírásban és keleti névsorrendben szerepelnek. |
Ebben a szócikkben a koreai nyelvű szavak átdolgozott latin betűs és magyaros, valamint a mandarin nyelvű szavak pinjin és magyaros átírása között ide kattintva szabadon lehet választani. |
Gyorskorcsolya a téli olimpiai játékokon | ||||||||||||||||
Sportág | Gyorskorcsolya | |||||||||||||||
Sportág szövetsége | ISU | |||||||||||||||
Versenyszámok | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||
Olimpiai játékok | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||
Ez a lap az olimpiai érmesek listája gyorskorcsolyában 1924-től 2022-ig.
Összesített éremtáblázat
(A táblázatokban Magyarország és a rendező nemzet sportolói eltérő háttérszínnel, az egyes számoszlopok legmagasabb értéke vagy értékei vastagítással kiemelve.)
A téli olimpiai játékok összesített éremtáblázata gyorskorcsolyában | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Hollandia (NED) | 48 | 44 | 41 | 133 |
2. | Egyesült Államok (USA) | 30 | 22 | 19 | 71 |
3. | Norvégia (NOR) | 28 | 29 | 30 | 87 |
4. | Szovjetunió (URS) | 24 | 17 | 19 | 60 |
5. | Németország (GER) | 13 | 15 | 10 | 38 |
6. | Kanada (CAN) | 10 | 16 | 16 | 42 |
7. | Svédország (SWE) | 9 | 4 | 5 | 18 |
8. | NDK (GDR) | 8 | 12 | 9 | 29 |
9. | Finnország (FIN) | 7 | 8 | 9 | 24 |
10. | Japán (JPN) | 5 | 10 | 11 | 26 |
11. | Dél-Korea (KOR) | 5 | 10 | 5 | 20 |
12. | Oroszország (RUS) | 3 | 5 | 5 | 13 |
13. | Csehország (CZE) | 3 | 2 | 3 | 8 |
14. | NSZK (FRG) | 3 | 0 | 0 | 3 |
15. | Kína (CHN) | 2 | 3 | 4 | 9 |
16. | Olaszország (ITA) | 2 | 1 | 4 | 7 |
17. | Ausztria (AUT) | 1 | 2 | 3 | 6 |
18. | Belgium (BEL) | 1 | 1 | 1 | 3 |
19. | Egyesült Német Csapat (EUA) | 1 | 1 | 0 | 2 |
20. | Lengyelország (POL) | 1 | 2 | 3 | 6 |
21. | Orosz Olimpiai Bizottság (ROC) | 0 | 1 | 1 | 2 |
22. | Fehéroroszország (BLR) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Észak-Korea (PRK) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
24. | Kazahsztán (KAZ) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Olimpikonok Oroszországból (OAR) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Összesen | 204 | 207 | 200 | 611 |
Férfiak
500 méter
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1924, Chamonix | Charles Jewtraw Egyesült Államok (USA) | Oskar Olsen Norvégia (NOR) | Roald Larsen Norvégia (NOR) |
Clas Thunberg Finnország (FIN) | |||
1928, St. Moritz | Bernt Evensen Norvégia (NOR) | holtverseny miatt nem osztották ki | John O’Neil Farrell Egyesült Államok (USA) |
Clas Thunberg Finnország (FIN) | Jaakko Friman Finnország (FIN) | ||
Roald Larsen Norvégia (NOR) | |||
1932, Lake Placid | Jack Shea Egyesült Államok (USA) | Bernt Evensen Norvégia (NOR) | Alexander Hurd Kanada (CAN) |
1936, Garmisch-Partenkirchen | Ivar Ballangrud Norvégia (NOR) | Georg Krog Norvégia (NOR) | Leo Freisinger Egyesült Államok (USA) |
1948, St. Moritz | Finn Helgesen Norvégia (NOR) | Ken Bartholomew Egyesült Államok (USA) | holtverseny miatt nem osztották ki |
Thomas Byberg Norvégia (NOR) | |||
Bob Fitzgerald Egyesült Államok (USA) | |||
1952, Oslo | Ken Henry Egyesült Államok (USA) | Don McDermott Egyesült Államok (USA) | Gordon Audley Kanada (CAN) |
Arne Johansen Norvégia (NOR) | |||
1956, Cortina d’Ampezzo | Jevgenyij Grisin Szovjetunió (URS) | Rafael Gracs Szovjetunió (URS) | Alv Gjestvang Norvégia (NOR) |
1960, Squaw Valley | Jevgenyij Grisin Szovjetunió (URS) | Bill Disney Egyesült Államok (USA) | Rafael Gracs Szovjetunió (URS) |
1964, Innsbruck | Terry McDermott Egyesült Államok (USA) | Alv Gjestvang Norvégia (NOR) | holtverseny miatt nem osztották ki |
Jevgenyij Grisin Szovjetunió (URS) | |||
Vlagyimir Orlov Szovjetunió (URS) | |||
1968, Grenoble | Erhard Keller NSZK (FRG) | Terry McDermott Egyesült Államok (USA) | holtverseny miatt nem osztották ki |
Magne Thomassen Norvégia (NOR) | |||
1972, Szapporo | Erhard Keller NSZK (FRG) | Hasse Börjes Svédország (SWE) | Valerij Muratov Szovjetunió (URS) |
1976, Innsbruck | Jevgenyij Kulikov Szovjetunió (URS) | Valerij Muratov Szovjetunió (URS) | Dan Immerfall Egyesült Államok (USA) |
1980, Lake Placid | Eric Heiden Egyesült Államok (USA) | Jevgenyij Kulikov Szovjetunió (URS) | Lieuwe de Boer Hollandia (HOL) |
1984, Szarajevó | Szergej Fokicsev Szovjetunió (URS) | Kitazava Josihiro Japán (JPN) | Gaétan Boucher Kanada (CAN) |
1988, Calgary | Uwe-Jens Mey NDK (GDR) | Jan Ykema Hollandia (HOL) | Kuroiva Akira Japán (JPN) |
1992, Albertville | Uwe-Jens Mey Németország (GER) | Kuroiva Tosijuki Japán (JPN) | Inoue Dzsunicsi Japán (JPN) |
1994, Lillehammer | Alekszandr Golubev Oroszország (RUS) | Szergej Klevcsenya Oroszország (RUS) | Horii Manabu Japán (JPN) |
1998, Nagano | Simizu Hirojaszu Japán (JPN) | Jeremy Wotherspoon Kanada (CAN) | Kevin Overland Kanada (CAN) |
2002, Salt Lake City | Casey FitzRandolph Egyesült Államok (USA) | Simizu Hirojaszu Japán (JPN) | Kip Carpenter Egyesült Államok (USA) |
2006, Torino | Joey Cheek Egyesült Államok (USA) | Dmitrij Dorofejev Oroszország (RUS) | I Gangszok Dél-Korea (KOR) |
2010, Vancouver | Mo Thebom Dél-Korea (KOR) | Nagasima Keiicsiró Japán (JPN) | Kató Dzsódzsi Japán (JPN) |
2014, Szocsi | Michel Mulder Hollandia (NED) | Jan Smeekens Hollandia (NED) | Ronald Mulder Hollandia (NED) |
2018, Phjongcshang | Håvard Lorentzen Norvégia (NOR) | Csha Mingju (Cha Min-gyu) Dél-Korea (KOR) | Kao Ting-jü (Gao Tingyu) Kína (CHN) |
2022, Peking | Kao Ting-jü (Gao Tingyu) Kína (CHN) | Csha Mingju (Cha Min-kyu) Dél-Korea (KOR) | Morisige Vataru Japán (JPN) |
1000 méter
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1976, Innsbruck | Peter Mueller Egyesült Államok (USA) | Jørn Didriksen Norvégia (NOR) | Valerij Muratov Szovjetunió (URS) |
1980, Lake Placid | Eric Heiden Egyesült Államok (USA) | Gaétan Boucher Kanada (CAN) | Vlagyimir Lobanov Szovjetunió (URS) |
Frode Rønning Norvégia (NOR) | |||
1984, Szarajevó | Gaétan Boucher Kanada (CAN) | Szergej Hlebnyikov Szovjetunió (URS) | Kai Arne Engelstad Norvégia (NOR) |
1988, Calgary | Nyikolaj Guljajev Szovjetunió (URS) | Uwe-Jens Mey NDK (GDR) | Ihar Zsaljazovszki Szovjetunió (URS) |
1992, Albertville | Olaf Zinke Németország (GER) | Kim Junman Dél-Korea (KOR) | Mijabe Jukinori Japán (JPN) |
1994, Lillehammer | Dan Jansen Egyesült Államok (USA) | Ihar Zsaljazovszki Fehéroroszország (BLR) | Szergej Klevcsenya Oroszország (RUS) |
1998, Nagano | Ids Postma Hollandia (NED) | Jan Bos Hollandia (NED) | Simizu Hirojaszu Japán (JPN) |
2002, Salt Lake City | Gerard van Velde Hollandia (NED) | Jan Bos Hollandia (NED) | Joey Cheek Egyesült Államok (USA) |
2006, Torino | Shani Davis Egyesült Államok (USA) | Joey Cheek Egyesült Államok (USA) | Erben Wennemars Hollandia (NED) |
2010, Vancouver | Shani Davis Egyesült Államok (USA) | Mo Thebom Dél-Korea (KOR) | Chad Hedrick Egyesült Államok (USA) |
2014, Szocsi | Stefan Groothuis Hollandia (NED) | Denny Morrison Kanada (CAN) | Michel Mulder Hollandia (NED) |
2018, Phjongcshang | Kjeld Nuis Hollandia (NED) | Håvard Holmefjord Lorentzen Norvégia (NOR) | Kim Thejun (Kim Tae-yun) Dél-Korea (KOR) |
2022, Peking | Thomas Krol Hollandia (NED) | Laurent Dubreuil Kanada (CAN) | Håvard Holmefjord Lorentzen Norvégia (NOR) |
1500 méter
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1924, Chamonix | Clas Thunberg Finnország (FIN) | Roald Larsen Norvégia (NOR) | Sigurd Moen Norvégia (NOR) |
1928, St. Moritz | Clas Thunberg Finnország (FIN) | Bernt Evensen Norvégia (NOR) | Ivar Ballangrud Norvégia (NOR) |
1932, Lake Placid | Jack Shea Egyesült Államok (USA) | Alexander Hurd Kanada (CAN) | Willy Logan Kanada (CAN) |
1936, Garmisch-Partenkirchen | Charles Mathiesen Norvégia (NOR) | Ivar Ballangrud Norvégia (NOR) | Birger Wasenius Finnország (FIN) |
1948, St. Moritz | Sverre Farstad Norvégia (NOR) | Åke Seyffarth Svédország (SWE) | Odd Lundberg Norvégia (NOR) |
1952, Oslo | Hjalmar Andersen Norvégia (NOR) | Wim van der Voort Hollandia (HOL) | Roald Aas Norvégia (NOR) |
1956, Cortina d’Ampezzo | Jevgenyij Grisin Szovjetunió (URS) | holtverseny miatt nem osztották ki | Toivo Salonen Finnország (FIN) |
Jurij Mihajlov Szovjetunió (URS) | |||
1960, Squaw Valley | Roald Aas Norvégia (NOR) | holtverseny miatt nem osztották ki | Borisz Sztyenyin Szovjetunió (URS) |
Jevgenyij Grisin Szovjetunió (URS) | |||
1964, Innsbruck | Ants Antson Szovjetunió (URS) | Kees Verkerk Hollandia (HOL) | Villy Haugen Norvégia (NOR) |
1968, Grenoble | Kees Verkerk Hollandia (HOL) | Ivar Eriksen Norvégia (NOR) | holtverseny miatt nem osztották ki |
Ard Schenk Hollandia (HOL) | |||
1972, Szapporo | Ard Schenk Hollandia (HOL) | Roar Grønvold Norvégia (NOR) | Göran Claeson Svédország (SWE) |
1976, Innsbruck | Jan Egil Storholt Norvégia (NOR) | Jurij Kondakov Szovjetunió (URS) | Hans van Helden Hollandia (HOL) |
1980, Lake Placid | Eric Heiden Egyesült Államok (USA) | Kay Arne Stenshjemmet Norvégia (NOR) | Terje Andersen Norvégia (NOR) |
1984, Szarajevó | Gaétan Boucher Kanada (CAN) | Szergej Hlebnyikov Szovjetunió (URS) | Oleg Bozsjev Szovjetunió (URS) |
1988, Calgary | André Hoffmann NDK (GDR) | Eric Flaim Egyesült Államok (USA) | Michael Hadschieff Ausztria (AUT) |
1992, Albertville | Johann Olav Koss Norvégia (NOR) | Ådne Søndrål Norvégia (NOR) | Leo Visser Hollandia (NED) |
1994, Lillehammer | Johann Olav Koss Norvégia (NOR) | Rintje Ritsma Hollandia (NED) | Falko Zandstra Hollandia (NED) |
1998, Nagano | Ådne Søndrål Norvégia (NOR) | Ids Postma Hollandia (NED) | Rintje Ritsma Hollandia (NED) |
2002, Salt Lake City | Derek Parra Egyesült Államok (USA) | Jochem Uytdehaage Hollandia (NED) | Ådne Søndrål Norvégia (NOR) |
2006, Torino | Enrico Fabris Olaszország (ITA) | Shani Davis Egyesült Államok (USA) | Chad Hedrick Egyesült Államok (USA) |
2010, Vancouver | Mark Tuitert Hollandia (NED) | Shani Davis Egyesült Államok (USA) | Håvard Bøkko Norvégia (NOR) |
2014, Szocsi | Zbigniew Bródka Lengyelország (POL) | Koen Verweij Hollandia (NED) | Denny Morrison Kanada (CAN) |
2018, Phjongcshang | Kjeld Nuis Hollandia (NED) | Patrick Roest Hollandia (NED) | Kim Minszok (Kim Min-seok) Dél-Korea (KOR) |
2022, Peking | Kjeld Nuis Hollandia (NED) | Thomas Krol Hollandia (NED) | Kim Minszok (Kim Min-seok) Dél-Korea (KOR) |
5000 méter
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1924, Chamonix | Clas Thunberg Finnország (FIN) | Julius Skutnabb Finnország (FIN) | Roald Larsen Norvégia (NOR) |
1928, St. Moritz | Ivar Ballangrud Norvégia (NOR) | Julius Skutnabb Finnország (FIN) | Bernt Evensen Norvégia (NOR) |
1932, Lake Placid | Irving Jaffee Egyesült Államok (USA) | Eddie Murphy Egyesült Államok (USA) | Willy Logan Kanada (CAN) |
1936, Garmisch-Partenkirchen | Ivar Ballangrud Norvégia (NOR) | Birger Wasenius Finnország (FIN) | Antero Ojala Finnország (FIN) |
1948, St. Moritz | Reidar Liaklev Norvégia (NOR) | Odd Lundberg Norvégia (NOR) | Göthe Hedlund Svédország (SWE) |
1952, Oslo | Hjalmar Andersen Norvégia (NOR) | Kees Broekman Hollandia (HOL) | Sverre Haugli Norvégia (NOR) |
1956, Cortina d’Ampezzo | Borisz Silkov Szovjetunió (URS) | Sigvard Ericsson Svédország (SWE) | Oleg Goncsarenko Szovjetunió (URS) |
1960, Squaw Valley | Viktor Koszicskin Szovjetunió (URS) | Knut Johannesen Norvégia (NOR) | Jan Pesman Hollandia (HOL) |
1964, Innsbruck | Knut Johannesen Norvégia (NOR) | Per Ivar Moe Norvégia (NOR) | Fred Anton Maier Norvégia (NOR) |
1968, Grenoble | Fred Anton Maier Norvégia (NOR) | Kees Verkerk Hollandia (HOL) | Peter Nottet Hollandia (HOL) |
1972, Szapporo | Ard Schenk Hollandia (HOL) | Roar Grønvold Norvégia (NOR) | Sten Stensen Norvégia (NOR) |
1976, Innsbruck | Sten Stensen Norvégia (NOR) | Piet Kleine Hollandia (HOL) | Hans van Helden Hollandia (HOL) |
1980, Lake Placid | Eric Heiden Egyesült Államok (USA) | Kay Arne Stenshjemmet Norvégia (NOR) | Tom Erik Oxholm Norvégia (NOR) |
1984, Szarajevó | Tomas Gustafson Svédország (SWE) | Igor Malkov Szovjetunió (URS) | René Schöfisch NDK (GDR) |
1988, Calgary | Tomas Gustafson Svédország (SWE) | Leo Visser Hollandia (HOL) | Gerard Kemkers Hollandia (HOL) |
1992, Albertville | Geir Karlstad Norvégia (NOR) | Falko Zandstra Hollandia (NED) | Leo Visser Hollandia (NED) |
1994, Lillehammer | Johann Olav Koss Norvégia (NOR) | Kjell Storelid Norvégia (NOR) | Rintje Ritsma Hollandia (NED) |
1998, Nagano | Gianni Romme Hollandia (NED) | Rintje Ritsma Hollandia (NED) | Bart Veldkamp Belgium (BEL) |
2002, Salt Lake City | Jochem Uytdehaage Hollandia (NED) | Derek Parra Egyesült Államok (USA) | Jens Boden Németország (GER) |
2006, Torino | Chad Hedrick Egyesült Államok (USA) | Sven Kramer Hollandia (NED) | Enrico Fabris Olaszország (ITA) |
2010, Vancouver | Sven Kramer Hollandia (NED) | I Szunghun Dél-Korea (KOR) | Ivan Szkobrev Oroszország (RUS) |
2014, Szocsi | Sven Kramer Hollandia (NED) | Jan Blokhuijsen Hollandia (NED) | Jorrit Bergsma Hollandia (NED) |
2018, Phjongcshang | Sven Kramer Hollandia (NED) | Ted-Jan Bloemen Kanada (CAN) | Sverre Lunde Pedersen Norvégia (NOR) |
2022, Peking | Nils van der Poel Svédország (SWE) | Patrick Roest Hollandia (NED) | Hallgeir Engebråten Norvégia (NOR) |
10 000 méter
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1924, Chamonix | Julius Skutnabb Finnország (FIN) | Clas Thunberg Finnország (FIN) | Roald Larsen Norvégia (NOR) |
1928, St. Moritz | a verseny a jég rossz minősége miatt félbeszakadt | ||
1932, Lake Placid | Irving Jaffee Egyesült Államok (USA) | Ivar Ballangrud Norvégia (NOR) | Franck Stack Kanada (CAN) |
1936, Garmisch-Partenkirchen | Ivar Ballangrud Norvégia (NOR) | Birger Wasenius Finnország (FIN) | Max Stiepl Ausztria (AUT) |
1948, St. Moritz | Åke Seyffarth Svédország (SWE) | Lassi Parkkinen Finnország (FIN) | Pentti Lammio Finnország (FIN) |
1952, Oslo | Hjalmar Andersen Norvégia (NOR) | Kees Broekman Hollandia (HOL) | Carl-Erik Asplund Svédország (SWE) |
1956, Cortina d’Ampezzo | Sigvard Ericsson Svédország (SWE) | Knut Johannesen Norvégia (NOR) | Oleg Goncsarenko Szovjetunió (URS) |
1960, Squaw Valley | Knut Johannesen Norvégia (NOR) | Viktor Koszicskin Szovjetunió (URS) | Kjell Bäckman Svédország (SWE) |
1964, Innsbruck | Jonny Nilsson Svédország (SWE) | Fred Anton Maier Norvégia (NOR) | Knut Johannesen Norvégia (NOR) |
1968, Grenoble | Johnny Höglin Svédország (SWE) | Fred Anton Maier Norvégia (NOR) | Örjan Sandler Svédország (SWE) |
1972, Szapporo | Ard Schenk Hollandia (HOL) | Kees Verkerk Hollandia (HOL) | Sten Stensen Norvégia (NOR) |
1976, Innsbruck | Piet Kleine Hollandia (HOL) | Sten Stensen Norvégia (NOR) | Hans van Helden Hollandia (HOL) |
1980, Lake Placid | Eric Heiden Egyesült Államok (USA) | Piet Kleine Hollandia (HOL) | Tom Erik Oxholm Norvégia (NOR) |
1984, Szarajevó | Igor Malkov Szovjetunió (URS) | Tomas Gustafson Svédország (SWE) | René Schöfisch NDK (GDR) |
1988, Calgary | Tomas Gustafson Svédország (SWE) | Michael Hadschieff Ausztria (AUT) | Leo Visser Hollandia (HOL) |
1992, Albertville | Bart Veldkamp Hollandia (NED) | Johann Olav Koss Norvégia (NOR) | Geir Karlstad Norvégia (NOR) |
1994, Lillehammer | Johann Olav Koss Norvégia (NOR) | Kjell Storelid Norvégia (NOR) | Bart Veldkamp Hollandia (NED) |
1998, Nagano | Gianni Romme Hollandia (NED) | Bob de Jong Hollandia (NED) | Rintje Ritsma Hollandia (NED) |
2002, Salt Lake City | Jochem Uytdehaage Hollandia (NED) | Gianni Romme Hollandia (NED) | Lasse Sætre Norvégia (NOR) |
2006, Torino | Bob de Jong Hollandia (NED) | Chad Hedrick Egyesült Államok (USA) | Carl Verheijen Hollandia (NED) |
2010, Vancouver | I Szunghun Dél-Korea (KOR) | Ivan Szkobrev Oroszország (RUS) | Bob de Jong Hollandia (NED) |
2014, Szocsi | Jorrit Bergsma Hollandia (NED) | Sven Kramer Hollandia (NED) | Bob de Jong Hollandia (NED) |
2018, Phjongcshang | Ted-Jan Bloemen Kanada (CAN) | Jorrit Bergsma Hollandia (NED) | Nicola Tumolero Olaszország (ITA) |
2022, Peking | Nils van der Poel Svédország (SWE) | Patrick Roest Hollandia (NED) | Davide Ghiotto Olaszország (ITA) |
Összetett
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1924, Chamonix | Clas Thunberg Finnország (FIN) | Roald Larsen Norvégia (NOR) | Julius Skutnabb Finnország (FIN) |
Tömegrajtos
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
2018, Phjongcshang | I Szunghun (Lee Seung-hoon) Dél-Korea (KOR) | Bart Swings Belgium (BEL) | Koen Verweij Hollandia (NED) |
2022, Peking | Bart Swings Belgium (BEL) | Csong Dzsevon (Jeong Jae-won) Dél-Korea (KOR) | I Szunghun (Lee Seung-hun) Dél-Korea (KOR) |
Csapatverseny
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
2006, Torino | Olaszország (ITA) Matteo Anesi Stefano Donagrandi Enrico Fabris Ippolito Sanfratello | Kanada (CAN) Arne Dankers Steven Elm Denny Morrison Jason Parker Justin Warsylewicz | Hollandia (NED) Sven Kramer Rintje Ritsma Mark Tuitert Carl Verheijen Erben Wennemars |
2010, Vancouver | Kanada (CAN) Mathieu Giroux Lucas Makowsky Denny Morrison | Egyesült Államok (USA) Brian Hansen Chad Hedrick Jonathan Kuck Trevor Marsicano | Hollandia (NED) Jan Blokhuijsen Sven Kramer Simon Kuipers Mark Tuitert |
2014, Szocsi | Hollandia (NED) Jan Blokhuijsen Sven Kramer Koen Verweij | Dél-Korea (KOR) Csu Hjongdzsun (Joo Hyong-jun) Kim Csholmin (Kim Cheol-min) I Szunghun (Lee Seung-hoon) | Lengyelország (POL) Zbigniew Bródka Konrad Niedźwiedzki Jan Szymański |
2018, Phjongcshang | Norvégia (NOR) Håvard Bøkko Simen Spieler Nilsen Sverre Lunde Pedersen | Dél-Korea (KOR) I Szunghun (Lee Seung-hoon) Chung Jae-won Kim Minszok (Kim Min-seok) | Hollandia (NED) Patrick Roest Jan Blokhuijsen Sven Kramer |
2022, Peking | Norvégia (NOR) Hallgeir Engebråten Peder Kongshaug Sverre Lunde Pedersen | Orosz Olimpiai Bizottság (ROC) Danyiil Aldoskin Szergej Trofimov Ruslan Zaharov | Egyesült Államok (USA) Casey Dawson Emery Lehman Joey Mantia Ethan Cepuran |
Férfi éremtáblázat
A téli olimpiai játékok éremtáblázata férfi gyorskorcsolyában | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Norvégia (NOR) | 27 | 29 | 29 | 85 |
2. | Hollandia (NED) | 25 | 30 | 26 | 81 |
3. | Egyesült Államok (USA) | 20 | 13 | 8 | 41 |
4. | Szovjetunió (URS) | 12 | 10 | 9 | 31 |
5. | Svédország (SWE) | 9 | 4 | 5 | 18 |
6. | Finnország (FIN) | 6 | 6 | 7 | 19 |
7. | Kanada (CAN) | 4 | 5 | 8 | 17 |
8. | Dél-Korea (KOR) | 3 | 8 | 5 | 16 |
9. | NDK (GDR) | 2 | 1 | 2 | 5 |
10. | Olaszország (ITA) | 2 | 0 | 3 | 5 |
11. | Németország (GER) | 2 | 0 | 1 | 3 |
12. | NSZK (FRG) | 2 | 0 | 0 | 2 |
13. | Japán (JPN) | 1 | 4 | 7 | 12 |
14. | Oroszország (RUS) | 1 | 3 | 2 | 6 |
15. | Belgium (BEL) | 1 | 1 | 1 | 3 |
16. | Kína (CHN) | 1 | 0 | 1 | 2 |
Lengyelország (POL) | 1 | 0 | 1 | 2 | |
18. | Ausztria (AUT) | 0 | 1 | 2 | 3 |
19. | Fehéroroszország (BLR) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Orosz Olimpiai Bizottság (ROC) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Összesen | 119 | 119 | 117 | 355 |
Nők
500 méter
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1960, Squaw Valley | Helga Haase Egyesült Német Csapat (EUA) | Natalja Doncsenko Szovjetunió (URS) | Jeanne Ashworth Egyesült Államok (USA) |
1964, Innsbruck | Ligyija Szkoblikova Szovjetunió (URS) | Irina Jegorova Szovjetunió (URS) | Tatyjana Szidorova Szovjetunió (URS) |
1968, Grenoble | Ljudmila Tyitova Szovjetunió (URS) | Jenny Fish Egyesült Államok (USA) | holtverseny miatt nem osztották ki |
Dianne Holum Egyesült Államok (USA) | |||
Mary Meyers Egyesült Államok (USA) | |||
1972, Szapporo | Anne Henning Egyesült Államok (USA) | Vera Krasznova Szovjetunió (URS) | Ljudmila Tyitova Szovjetunió (URS) |
1976, Innsbruck | Sheila Young Egyesült Államok (USA) | Cathy Priestner Kanada (CAN) | Tatyjana Averina Szovjetunió (URS) |
1980, Lake Placid | Karin Enke NDK (GDR) | Leah Poulos-Mueller Egyesült Államok (USA) | Natalja Petruszjova Szovjetunió (URS) |
1984, Szarajevó | Christa Rothenburger NDK (GDR) | Karin Enke NDK (GDR) | Natalja Glebova Szovjetunió (URS) |
1988, Calgary | Bonnie Blair Egyesült Államok (USA) | Christa Rothenburger NDK (GDR) | Karin Kania NDK (GDR) |
1992, Albertville | Bonnie Blair Egyesült Államok (USA) | Je Csiao-po (Ye Qiaobo) Kína (CHN) | Christa Luding Németország (GER) |
1994, Lillehammer | Bonnie Blair Egyesült Államok (USA) | Susan Auch Kanada (CAN) | Franziska Schenk Németország (GER) |
1998, Nagano | Catriona Le May Doan Kanada (CAN) | Susan Auch Kanada (CAN) | Okazaki Tomomi Japán (JPN) |
2002, Salt Lake City | Catriona Le May Doan Kanada (CAN) | Monique Garbrecht-Enfeldt Németország (GER) | Sabine Völker Németország (GER) |
2006, Torino | Szvetlana Zsurova Oroszország (RUS) | Vang Man-li (Wang Manli) Kína (CHN) | Zsen Huj (Ren Hui) Kína (CHN) |
2010, Vancouver | I Szanghva Dél-Korea (KOR) | Jenny Wolf Németország (GER) | Vang Pej-hszing (Wang Beixing) Kína (CHN) |
2014, Szocsi | I Szanghva Dél-Korea (KOR) | Olga Fatkulina Oroszország (RUS) | Margot Boer Hollandia (NED) |
2018, Phjongcshang | Kodaira Nao Japán (JPN) | I Szanghva Dél-Korea (KOR) | Karolína Erbanová Csehország (CZE) |
2022, Peking | Erin Jackson Egyesült Államok (USA) | Takagi Miho Japán (JPN) | Angelina Golikova Orosz Olimpiai Bizottság (ROC) |
1000 méter
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1960, Squaw Valley | Klara Guszeva Szovjetunió (URS) | Helga Haase Egyesült Német Csapat (EUA) | Tamara Rilova Szovjetunió (URS) |
1964, Innsbruck | Ligyija Szkoblikova Szovjetunió (URS) | Irina Jegorova Szovjetunió (URS) | Kaija Mustonen Finnország (FIN) |
1968, Grenoble | Carry Geijssen Hollandia (HOL) | Ljudmila Tyitova Szovjetunió (URS) | Dianne Holum Egyesült Államok (USA) |
1972, Szapporo | Monika Pflug NSZK (FRG) | Atje Keulen-Deelstra Hollandia (HOL) | Anne Henning Egyesült Államok (USA) |
1976, Innsbruck | Tatyjana Averina Szovjetunió (URS) | Leah Poulos Egyesült Államok (USA) | Sheila Young Egyesült Államok (USA) |
1980, Lake Placid | Natalja Petruszjova Szovjetunió (URS) | Leah Poulos-Mueller Egyesült Államok (USA) | Sylvia Albrecht NDK (GDR) |
1984, Szarajevó | Karin Enke NDK (GDR) | Andrea Schöne NDK (GDR) | Natalja Petruszjova Szovjetunió (URS) |
1988, Calgary | Christa Rothenburger NDK (GDR) | Karin Kania NDK (GDR) | Bonnie Blair Egyesült Államok (USA) |
1992, Albertville | Bonnie Blair Egyesült Államok (USA) | Je Csiao-po (Ye Qiaobo) Kína (CHN) | Monique Garbrecht Németország (GER) |
1994, Lillehammer | Bonnie Blair Egyesült Államok (USA) | Anke Baier Németország (GER) | Je Csiao-po (Ye Qiaobo) Kína (CHN) |
1998, Nagano | Marianne Timmer Hollandia (NED) | Chris Witty Egyesült Államok (USA) | Catriona Le May Doan Kanada (CAN) |
2002, Salt Lake City | Chris Witty Egyesült Államok (USA) | Sabine Völker Németország (GER) | Jennifer Rodriguez Egyesült Államok (USA) |
2006, Torino | Marianne Timmer Hollandia (NED) | Cindy Klassen Kanada (CAN) | Anni Friesinger Németország (GER) |
2010, Vancouver | Christine Nesbitt Kanada (CAN) | Annette Gerritsen Hollandia (NED) | Laurine van Riessen Hollandia (NED) |
2014, Szocsi | Csang Hung (Zhang Hong) Kína (CHN) | Ireen Wüst Hollandia (NED) | Margot Boer Hollandia (NED) |
2018, Phjongcshang | Jorien ter Mors Hollandia (NED) | Kodaira Nao Japán (JPN) | Takagi Miho Japán (JPN) |
2022, Peking | Takagi Miho Japán (JPN) | Jutta Leerdam Hollandia (NED) | Brittany Bowe Egyesült Államok (USA) |
1500 méter
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1960, Squaw Valley | Ligyija Szkoblikova Szovjetunió (URS) | Elwira Seroczyńska Lengyelország (POL) | Helena Pilejczyk Lengyelország (POL) |
1964, Innsbruck | Ligyija Szkoblikova Szovjetunió (URS) | Kaija Mustonen Finnország (FIN) | Albertyina Kolokolceva Szovjetunió (URS) |
1968, Grenoble | Kaija Mustonen Finnország (FIN) | Carry Geijssen Hollandia (HOL) | Stien Kaiser Hollandia (HOL) |
1972, Szapporo | Dianne Holum Egyesült Államok (USA) | Stien Baas-Kaiser Hollandia (HOL) | Atje Keulen-Deelstra Hollandia (HOL) |
1976, Innsbruck | Galina Sztyepanszkaja Szovjetunió (URS) | Sheila Young Egyesült Államok (USA) | Tatyjana Averina Szovjetunió (URS) |
1980, Lake Placid | Annie Borckink Hollandia (HOL) | Ria Visser Hollandia (HOL) | Sabine Becker NDK (GDR) |
1984, Szarajevó | Karin Enke NDK (GDR) | Andrea Schöne NDK (GDR) | Natalja Petruszjova Szovjetunió (URS) |
1988, Calgary | Yvonne van Gennip Hollandia (HOL) | Karin Enke NDK (GDR) | Andrea Ehrig-Mitscherlich NDK (GDR) |
1992, Albertville | Jacqueline Börner Németország (GER) | Gunda Niemann Németország (GER) | Hasimoto Szeiko Japán (JPN) |
1994, Lillehammer | Hunyady Emese Ausztria (AUT) | Szvetlana Fedotkina Oroszország (RUS) | Gunda Niemann Németország (GER) |
1998, Nagano | Marianne Timmer Hollandia (NED) | Gunda Niemann-Stirnemann Németország (GER) | Chris Witty Egyesült Államok (USA) |
2002, Salt Lake City | Anni Friesinger Németország (GER) | Sabine Völker Németország (GER) | Jennifer Rodriguez Egyesült Államok (USA) |
2006, Torino | Cindy Klassen Kanada (CAN) | Kristina Groves Kanada (CAN) | Ireen Wüst Hollandia (NED) |
2010, Vancouver | Ireen Wüst Hollandia (NED) | Kristina Groves Kanada (CAN) | Martina Sáblíková Csehország (CZE) |
2014, Szocsi | Jorien ter Mors Hollandia (NED) | Ireen Wüst Hollandia (NED) | Lotte van Beek Hollandia (NED) |
2018, Phjongcshang | Ireen Wüst Hollandia (NED) | Takagi Miho Japán (JPN) | Marrit Leenstra Hollandia (NED) |
2022, Peking | Ireen Wüst Hollandia (NED) | Takagi Miho Japán (JPN) | Antoinette de Jong Hollandia (NED) |
3000 méter
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1960, Squaw Valley | Ligyija Szkoblikova Szovjetunió (URS) | Valentyina Sztyenyina Szovjetunió (URS) | Eevi Huttunen Finnország (FIN) |
1964, Innsbruck | Ligyija Szkoblikova Szovjetunió (URS) | Han Philhva Észak-Korea (PRK) | holtverseny miatt nem osztották ki |
Valentyina Sztyenyina Szovjetunió (URS) | |||
1968, Grenoble | Ans Schut Hollandia (HOL) | Kaija Mustonen Finnország (FIN) | Stien Kaiser Hollandia (HOL) |
1972, Szapporo | Stien Baas-Kaiser Hollandia (HOL) | Dianne Holum Egyesült Államok (USA) | Atje Keulen-Deelstra Hollandia (HOL) |
1976, Innsbruck | Tatyjana Averina Szovjetunió (URS) | Andrea Mitscherlich NDK (GDR) | Lisbeth Korsmo Norvégia (NOR) |
1980, Lake Placid | Bjørg Eva Jensen Norvégia (NOR) | Sabine Becker NDK (GDR) | Beth Heiden Egyesült Államok (USA) |
1984, Szarajevó | Andrea Schöne NDK (GDR) | Karin Enke NDK (GDR) | Gabi Schönbrunn NDK (GDR) |
1988, Calgary | Yvonne van Gennip Hollandia (HOL) | Andrea Ehrig-Mitscherlich NDK (GDR) | Gabi Zange NDK (GDR) |
1992, Albertville | Gunda Niemann Németország (GER) | Heike Warnicke Németország (GER) | Hunyady Emese Ausztria (AUT) |
1994, Lillehammer | Szvetlana Bazsanova Oroszország (RUS) | Hunyady Emese Ausztria (AUT) | Claudia Pechstein Németország (GER) |
1998, Nagano | Gunda Niemann-Stirnemann Németország (GER) | Claudia Pechstein Németország (GER) | Anni Friesinger Németország (GER) |
2002, Salt Lake City | Claudia Pechstein Németország (GER) | Renate Groenewold Hollandia (NED) | Cindy Klassen Kanada (CAN) |
2006, Torino | Ireen Wüst Hollandia (NED) | Renate Groenewold Hollandia (NED) | Cindy Klassen Kanada (CAN) |
2010, Vancouver | Martina Sáblíková Csehország (CZE) | Stephanie Beckert Németország (GER) | Kristina Groves Kanada (CAN) |
2014, Szocsi | Ireen Wüst Hollandia (NED) | Martina Sáblíková Csehország (CZE) | Olga Graf Oroszország (RUS) |
2018, Phjongcshang | Carlijn Achtereekte Hollandia (NED) | Ireen Wüst Hollandia (NED) | Antoinette de Jong Hollandia (NED) |
2022, Peking | Irene Schouten Hollandia (NED) | Francesca Lollobrigida Olaszország (ITA) | Isabelle Weidemann Kanada (CAN) |
5000 méter
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1988, Calgary | Yvonne van Gennip Hollandia (HOL) | Andrea Ehrig-Mitscherlich NDK (GDR) | Gabi Zange NDK (GDR) |
1992, Albertville | Gunda Niemann Németország (GER) | Heike Warnicke Németország (GER) | Claudia Pechstein Németország (GER) |
1994, Lillehammer | Claudia Pechstein Németország (GER) | Gunda Niemann Németország (GER) | Jamamoto Hiromi Japán (JPN) |
1998, Nagano | Claudia Pechstein Németország (GER) | Gunda Niemann-Stirnemann Németország (GER) | Ljudmila Prokasova Kazahsztán (KAZ) |
2002, Salt Lake City | Claudia Pechstein Németország (GER) | Gretha Smit Hollandia (NED) | Clara Hughes Kanada (CAN) |
2006, Torino | Clara Hughes Kanada (CAN) | Claudia Pechstein Németország (GER) | Cindy Klassen Kanada (CAN) |
2010, Vancouver | Martina Sáblíková Csehország (CZE) | Stephanie Beckert Németország (GER) | Clara Hughes Kanada (CAN) |
2014, Szocsi | Martina Sáblíková Csehország (CZE) | Ireen Wüst Hollandia (NED) | Carien Kleibeuker Hollandia (NED) |
2018, Phjongcshang | Esmee Visser Hollandia (NED) | Martina Sáblíková Csehország (CZE) | Natalya Voronina Olimpikonok Oroszországból (OAR) |
2022, Peking | Irene Schouten Hollandia (NED) | Isabelle Weidemann Kanada (CAN) | Martina Sáblíková Csehország (CZE) |
Tömegrajtos
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
2018, Phjongcshang | Takagi Nana Japán (JPN) | Kim Borum (Kim Bo-reum) Dél-Korea (KOR) | Irene Schouten Hollandia (NED) |
2022, Peking | Irene Schouten Hollandia (NED) | Ivanie Blondin Kanada (CAN) | Francesca Lollobrigida Olaszország (ITA) |
Csapatverseny
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
2006, Torino | Németország (GER) Daniela Anschütz-Thoms Anni Friesinger Lucille Opitz Claudia Pechstein Sabine Völker | Kanada (CAN) Kristina Groves Clara Hughes Cindy Klassen Christine Nesbitt Shannon Rempel | Oroszország (RUS) Jekatyerina Abramova Varvara Bariseva Galina Lihacsova Jekatyerina Lobiseva Szvetlana Viszokova |
2010, Vancouver | Németország (GER) Daniela Anschütz-Thoms Stephanie Beckert Anni Friesinger-Postma Katrin Mattscherodt | Japán (JPN) Hozumi Maszako Kodaira Nao Tabata Maki | Lengyelország (POL) Katarzyna Bachleda-Curuś Katarzyna Woźniak Luiza Złotkowska |
2014, Szocsi | Hollandia (NED) Jorien ter Mors Marrit Leenstra Lotte van Beek Ireen Wüst | Lengyelország (POL) Katarzyna Bachleda-Curuś Natalia Czerwonka Luiza Złotkowska Katarzyna Woźniak | Oroszország (RUS) Olga Graf Jekatyerina Lobiseva Julija Szkokova Jekatyerina Sihova |
2018, Phjongcshang | Japán (JPN) Takagi Miho Szató Ajano Takagi Nana | Hollandia (NED) Marrit Leenstra Ireen Wüst Antoinette de Jong | Egyesült Államok (USA) Heather Bergsma Brittany Bowe Mia Manganello |
2022, Peking | Kanada (CAN) Ivanie Blondin Valérie Maltais Isabelle Weidemann | Japán (JPN) Szató Ajano Takagi Miho Takagi Nana | Hollandia (NED) Marijke Groenewoud Irene Schouten Ireen Wüst Antoinette de Jong |
Női éremtáblázat
A téli olimpiai játékok éremtáblázata női gyorskorcsolyában | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Hollandia (NED) | 23 | 14 | 15 | 52 |
2. | Szovjetunió (URS) | 12 | 7 | 10 | 29 |
3. | Németország (GER) | 11 | 15 | 9 | 35 |
4. | Egyesült Államok (USA) | 10 | 9 | 11 | 30 |
5. | NDK (GDR) | 6 | 11 | 7 | 24 |
6. | Kanada (CAN) | 6 | 9 | 8 | 23 |
7. | Japán (JPN) | 4 | 6 | 4 | 14 |
8. | Csehország (CZE) | 3 | 2 | 3 | 8 |
9. | Oroszország (RUS) | 2 | 2 | 3 | 7 |
10. | Dél-Korea (KOR) | 2 | 2 | 0 | 4 |
11. | Kína (CHN) | 1 | 3 | 3 | 7 |
12. | Finnország (FIN) | 1 | 2 | 2 | 5 |
13. | Ausztria (AUT) | 1 | 1 | 1 | 3 |
14. | Egyesült Német Csapat (EUA) | 1 | 1 | 0 | 2 |
15. | Norvégia (NOR) | 1 | 0 | 1 | 2 |
16. | NSZK (FRG) | 1 | 0 | 0 | 1 |
17. | Lengyelország (POL) | 0 | 2 | 2 | 4 |
18. | Olaszország (ITA) | 0 | 1 | 1 | 2 |
19. | Észak-Korea (PRK) | 0 | 1 | 0 | 1 |
20. | Kazahsztán (KAZ) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Olimpikonok Oroszországból (OAR) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Orosz Olimpiai Bizottság (ROC) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Összesen | 85 | 88 | 83 | 256 |
Források
- Speed Skating (angol nyelven). olympedia.org. (Hozzáférés: 2022. január 19.)
Kapcsolódó szócikkek
- Olimpiaportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap