Czwarty gabinet Harolda Wilsona
Czwarty gabinet pod przewodnictwem premiera Harolda Wilsona powstał po wyborach w październiku 1974 (Partia Pracy w stosunku do wyborów z lutego 1974 zwiększyła swoją przewagę nad Partią Konserwatywną w Izbie Gmin z 5 do 43 miejsc). Gabinet przetrwał do rezygnacji Wilsona w kwietniu 1976[1][2].
Skład gabinetu
Urząd | Imię i nazwisko | Kadencja |
---|---|---|
Premier Pierwszy Lord Skarbu Minister służby cywilnej | Harold Wilson | 1974–1976 |
Lord kanclerz | Elwyn Jones, baron Elwyn Jones | 1974–1976 |
Lord przewodniczący Rady | Edward Short | 1974–1976 |
Lord tajnej pieczęci | Malcolm Shepherd, 2. baron Shepherd | 1974–1976 |
Kanclerz skarbu | Denis Healey | 1974–1976 |
Minister spraw zagranicznych | James Callaghan | 1974–1976 |
Minister spraw wewnętrznych | Roy Jenkins | 1974–1976 |
Minister rolnictwa, rybołówstwa i żywności | Fred Peart | 1974–1976 |
Minister obrony | Roy Mason | 1974–1976 |
Minister edukacji i nauki | Reginald Prentice Frederick Mulley | 1974–1975 1975–1976 |
Minister zatrudnienia | Michael Foot | 1974–1976 |
Minister energii | Eric Varley Tony Benn | 1974–1975 1975–1976 |
Minister środowiska | Anthony Crosland | 1974–1976 |
Minister służby socjalnej | Barbara Castle | 1974–1976 |
Minister przemysłu | Tony Benn Eric Varley | 1974–1975 1975–1976 |
Kanclerz Księstwa Lancaster | Harold Lever | 1974–1976 |
Minister ds. Irlandii Północnej | Merlyn Rees | 1974–1976 |
Minister ds. Szkocji | William Ross | 1974–1976 |
Minister cen i ochrony konsumenta | Shirley Williams | 1974–1976 |
Minister handlu | Peter Shore | 1974–1976 |
Minister ds. Walii | John Morris | 1974–1976 |
Chief Whip | Bob Mellish | 1974–1976 |
Minister ds. rozwoju zamorskiego | Reginald Prentice | 1975–1976 |
Minister ds. samorządu lokalnego i planowania | John Silkin | 1974–1976 |
Przypisy
- p
- d
- e
Czwarty gabinet Harolda Wilsona (1974–1976)
W dniu powstania |
|
---|---|
Późniejsi członkowie gabinetu |
- p
- d
- e
Rządy Królestwa Wielkiej Brytanii (1707–1800)
- Walpole I
- Walpole II
- Carteret
- Pelham I
- Bath
- Pelham II
- Newcastle I
- Devonshire
- Newcastle II
- Bute
- Grenville
- Rockingham I
- Chatham
- Grafton
- North
- Rockingham II
- Shelburne
- Koalicja Fox-North
- Pitt Młodszy I
Rządy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii (1801–1922)
- Addington
- Pitt Młodszy II
- Gabinet Wszystkich Talentów
- Portland II
- Perceval
- Liverpool
- Canning
- Goderich
- Wellington I
- Grey
- Melbourne I
- Wellington II
- Peel I
- Melbourne II
- Melbourne III
- Peel II
- Russell I
- Derby
- Aberdeen
- Palmerston I
- Derby II
- Palmerston II
- Russell II
- Derby III
- Disraeli I
- Gladstone I
- Disraeli II
- Gladstone II
- Salisbury I
- Gladstone III
- Salisbury II
- Gladstone IV
- Rosebery
- Salisbury III
- Balfour
- Campbell-Bannerman
- Asquith I
- Asquith II
- Lloyd George I
- Lloyd George II
Rządy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (od 1922)
- Bonar Law
- Baldwin I
- MacDonald I
- Baldwin II
- MacDonald II
- MacDonald III
- Baldwin III
- Chamberlain I
- Chamberlain II
- Churchill I
- Churchill II
- Attlee I
- Attlee II
- Churchill III
- Eden
- Macmillan I
- Macmillan II
- Douglas-Home
- Wilson I
- Wilson II
- Heath
- Wilson III
- Wilson IV
- Callaghan
- Thatcher I
- Thatcher II
- Thatcher III
- Major I
- Major II
- Blair I
- Blair II
- Blair III
- Brown
- Cameron I
- Cameron II
- May I
- May II
- Johnson I
- Johnson II
- Truss
- Sunak
- Starmer