Drugi rząd Stanleya Baldwina
Drugi rząd Stanleya Baldwina – drugi rząd Partii Konserwatywnej pod przewodnictwem Stanleya Baldwina powstał 4 listopada 1924 r. i przetrwał do 4 czerwca 1929 r.
Członków ścisłego gabinetu wyróżniono tłustym drukiem.
Skład rządu
Urząd | Imię i nazwisko | Kadencja |
---|---|---|
Premier Pierwszy lord skarbu Przewodniczący Izby Gmin | Stanley Baldwin | 1924–1929 |
Przewodniczący Izby Lordów | George Curzon, 1. markiz Curzon of Kedleston James Gascoyne-Cecil, 4. markiz Salisbury | 1924–1925 1925–1929 |
Lord kanclerz | George Cave, 1. wicehrabia Cave Douglas Hogg, 1. wicehrabia Hailsham | 1924–1928 1928–1929 |
Lord przewodniczący Rady | George Curzon, 1. markiz Curzon of Kedleston Arthur Balfour, 1. hrabia Balfour | 1924–1925 1925–1929 |
Lord tajnej pieczęci | James Gascoyne-Cecil, 4. markiz Salisbury | 1924–1929 |
Kanclerz skarbu | Winston Churchill | 1924–1929 |
Parlamentarny sekretarz skarbu | Bolton Eyres-Monsell | 1924–1929 |
Finansowy sekretarz skarbu | Walter Guinness Ronald McNeill Arthur Samuel | 1924–1925 1925–1927 1927–1929 |
Młodsi lordowie skarbu | George Hennessy Edward Stanley, lord Stanley Frederick Thomson William Cope Francis Curzon David Margesson George Bowyer Frederick Penny William Cavendish-Bentinck, markiz Titchfield Euan Wallace | 1924–1925 1924–1927 1924–1928 1924–1928 1924–1929 1926–1929 1927–1929 1928–1929 1928–1929 1929 |
Minister spraw zagranicznych | Austen Chamberlain | 1924–1929 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych | Ronald McNeill Godfrey Locker-Lampson | 1924–1925 1925–1929 |
Minister spraw wewnętrznych | William Joynson-Hicks | 1924–1929 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych | Godfrey Locker-Lampson Douglas Hacking Vivian Henderson | 1924–1925 1925–1927 1927–1929 |
Pierwszy lord Admiralicji | William Bridgeman | 1924–1929 |
Parlamentarny i finansowy sekretarz przy Admiralicji | John Davidson Cuthbert Headlam | 1924–1926 1926–1929 |
Cywilny lord Admiralicji | James Stanhope, 7. hrabia Stanhope | 1924–1929 |
Minister rolnictwa i rybołówstwa | Edward Wood Walter Guinness | 1924–1925 1925–1929 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie rolnictwa i rybołówstwa | Charles Bathurst, 1. baron Bledisloe George Rous, 3. hrabia Stradbroke | 1924–1928 1928–1929 |
Minister lotnictwa | Samuel Hoare | 1924–1929 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie lotnictwa | Philip Sassoon | 1924–1929 |
Minister ds. kolonii | Leo Amery | 1924–1929 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie ds. kolonii | William Ormsby-Gore | 1924–1929 |
Minister ds. dominiów | Leo Amery | 1925–1929 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie ds. dominiów | George Villiers, 6. hrabia Clarendon Simon Fraser, 14. lord Lovat Ivor Windsor-Clive, 2. hrabia Plymouth | 1925–1927 1927–1929 1929 |
Przewodniczący Rady Edukacji | lord Eustace Percy | 1924–1929 |
Parlamentarny sekretarz przy Radzie Edukacji | Katharine Stewart-Murray, księżna Atholl | 1924–1929 |
Minister zdrowia | Neville Chamberlain | 1924–1929 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie zdrowia | Kingsley Wood | 1924–1929 |
Minister ds. Indii | Frederick Smith, 1. hrabia Birkenhead William Peel, 2. wicehrabia Peel | 1924–1928 1928–1929 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie ds. Indii | Edward Turnour, 6. hrabia Winterton | 1924–1929 |
Minister pracy | Arthur Steel-Maitland | 1924–1929 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie pracy | Henry Betterton | 1924–1929 |
Kanclerz Księstwa Lancaster | Robert Cecil, 1. wicehrabia Cecil of Chelwood Ronald McNeill, 1. baron Cushendun | 1924–1927 1927–1929 |
Paymaster-General | George Sutherland-Leveson-Gower, 5. książę Sutherland Richard Onslow, 5. hrabia Onslow | 1925–1928 1928–1929 |
Minister emerytur | George Tryon | 1924–1929 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie emerytur | George Frederick Stanley | 1924–1929 |
Poczmistrz generalny | William Mitchell-Thomson | 1924–1929 |
Asystent poczmistrza generalnego | Roundell Palmer, wicehrabia Wolmer | 1924–1929 |
Minister ds. Szkocji | John Gilmour | 1924–1929 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie ds. Szkocji | Walter Elliot | 1924–1929 |
Przewodniczący Zarządu Handlu | Philip Cunliffe-Lister | 1924–1929 |
Parlamentarny sekretarz przy Zarządzie Handlu | Robert Burton-Chadwick Herbert Williams | 1924–1928 1928–1929 |
Sekretarz handlu zamorskiego | Arthur Samuel Douglas Hacking | 1924–1927 1927–1929 |
Sekretarz ds. kopalń | George Lane-Fox Henry Douglas King | 1924–1928 1928–1929 |
Minister transportu | Wilfrid Ashley | 1924–1929 |
Parlamentarny sekretarz w ministerstwie transportu | John Moore-Brabazon | 1924–1927 |
Minister wojny | Laming Worthington-Evans | 1924–1929 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie wojny | Richard Onslow, 5. hrabia Onslow George Sutherland-Leveson-Gower, 5. książę Sutherland | 1924–1928 1928–1929 |
Finansowy sekretarz w ministerstwie wojny | Henry Douglas King Duff Cooper | 1924–1928 1928–1929 |
Pierwszy komisarz ds. prac publicznych | William Peel, 2. wicehrabia Peel Charles Vane-Tempest-Stewart, 7. markiz Londonderry | 1924–1928 1928–1929 |
Prokurator generalny | Douglas Hogg Thomas Inskip | 1924–1928 1928–1929 |
Radca generalny Anglii i Walii | Thomas Inskip Frank Merriman | 1924–1928 1928–1929 |
Lord adwokat | William Watson Alexander Munro MacRobert | 1924–1929 1929 |
Solicitor General dla Szkocji | David Fleming Alexander Munro MacRobert Wilfrid Normand | 1924–1925 1925–1929 1929 |
Skarbnik Dworu Królewskiego | George Gibbs George Hennessy | 1924–1928 1928–1929 |
Kontroler Dworu Królewskiego | Harry Barnston William Cope | 1924–1928 1928–1929 |
Wiceszambelan Dworu Królewskiego | Douglas Hacking George Hennessy Frederick Thomson | 1924–1925 1925–1928 1928–1929 |
Kapitan Gentelmen-at-Arms | George Villiers, 6. hrabia Clarendon Ivor Windsor-Clive, 2. hrabia Plymouth George Bingham, 5. hrabia Lucan | 1924–1925 1925–1929 1929 |
Kapitan Ochotników Gwardii | William Grenfell, 1. baron Desborough | 1924–1929 |
Lord-in-waiting | Henry Gage, 6. wicehrabia Gage Arthur Somers-Cocks, 6. baron Somers George Bingham, 5. hrabia Lucan David Ogilvy, 12. hrabia Airlie Arthur Chichester, 4. baron Templemore | 1924–1929 1924–1926 1924–1929 1926–1929 1929 |
- p
- d
- e
Drugi gabinet Stanleya Baldwina (1924–1929)
W dniu powstania |
|
---|---|
Późniejsi członkowie gabinetu |
|
- p
- d
- e
Rządy Królestwa Wielkiej Brytanii (1707–1800)
- Walpole I
- Walpole II
- Carteret
- Pelham I
- Bath
- Pelham II
- Newcastle I
- Devonshire
- Newcastle II
- Bute
- Grenville
- Rockingham I
- Chatham
- Grafton
- North
- Rockingham II
- Shelburne
- Koalicja Fox-North
- Pitt Młodszy I
Rządy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii (1801–1922)
- Addington
- Pitt Młodszy II
- Gabinet Wszystkich Talentów
- Portland II
- Perceval
- Liverpool
- Canning
- Goderich
- Wellington I
- Grey
- Melbourne I
- Wellington II
- Peel I
- Melbourne II
- Melbourne III
- Peel II
- Russell I
- Derby
- Aberdeen
- Palmerston I
- Derby II
- Palmerston II
- Russell II
- Derby III
- Disraeli I
- Gladstone I
- Disraeli II
- Gladstone II
- Salisbury I
- Gladstone III
- Salisbury II
- Gladstone IV
- Rosebery
- Salisbury III
- Balfour
- Campbell-Bannerman
- Asquith I
- Asquith II
- Lloyd George I
- Lloyd George II
Rządy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (od 1922)
- Bonar Law
- Baldwin I
- MacDonald I
- Baldwin II
- MacDonald II
- MacDonald III
- Baldwin III
- Chamberlain I
- Chamberlain II
- Churchill I
- Churchill II
- Attlee I
- Attlee II
- Churchill III
- Eden
- Macmillan I
- Macmillan II
- Douglas-Home
- Wilson I
- Wilson II
- Heath
- Wilson III
- Wilson IV
- Callaghan
- Thatcher I
- Thatcher II
- Thatcher III
- Major I
- Major II
- Blair I
- Blair II
- Blair III
- Brown
- Cameron I
- Cameron II
- May I
- May II
- Johnson I
- Johnson II
- Truss
- Sunak
- Starmer