Drugi rząd Roberta Peela
Drugi gabinet Roberta Peela – rząd Partii Konserwatywnej pod przewodnictwem Roberta Peela istniał od 4 września 1841 do 27 czerwca 1846. Rząd upadł kiedy Peel, przy sprzeciwie większości konserwatystów, poparł zniesienie ustaw zbożowych.
Członków ścisłego gabinetu wyróżniono tłustym drukiem.
Skład rządu
Urząd | Imię i nazwisko | Kadencja |
---|---|---|
Premier Pierwszy lord skarbu Przewodniczący Izby Gmin | Robert Peel | 1841–1846 |
Kanclerz skarbu | Henry Goulburn | 1841–1846 |
Parlamentarny sekretarz skarbu | Thomas Fremantle John Young | 1841–1844 1844–1846 |
Finansowy sekretarz skarbu | George Clerk Edward Cardwell | 1841–1845 1845–1846 |
Młodsi lordowie skarbu | James Milnes Gaskell Henry Bingham Baring Alexander Perceval Alexander Pringle John Young Lord Arthur Lennox William Forbes Mackenzie William Cripps Swynford Thomas Carnegie Ralph Neville | 1841–1846 1841–1846 1841 1841–1845 1841–1844 1844–1845 1845–1846 1846 1846 |
Lord kanclerz | John Copley, 1. baron Lyndhurst | 1841–1846 |
Lord przewodniczący Rady | James Stuart-Wortley-Mackenzie, 1. baron Wharncliffe Walter Montagu-Douglas-Scott, 5. książę Buccleuch | 1841–1846 1846 |
Lord tajnej pieczęci | Richard Temple-Grenville, 2. książę Buckingham i Chandos Walter Montagu-Douglas-Scott, 5. książę Buccleuch Thomas Hamilton, 9. hrabia Haddington | 1841–1842 1842–1846 1846 |
Minister spraw wewnętrznych | James Graham | 1841–1846 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych | John Manners-Sutton | 1841–1846 |
Minister spraw zagranicznych | George Hamilton-Gordon, 4. hrabia Aberdeen | 1841–1846 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych | Charles Canning, 2. wicehrabia Canning George Smythe | 1841–1846 1846 |
Minister wojny i kolonii | Edward Stanley, lord Stanley William Ewart Gladstone | 1841–1845 1845–1846 |
Podsekretarz stanu w ministerstwie wojny i kolonii | George William Hope George Lyttelton, 4. baron Lyttelton | 1841–1846 1846 |
Pierwszy lord Admiralicji | Thomas Hamilton, 9. hrabia Haddington Edward Law, 1. hrabia Ellenborough | 1841–1846 1846 |
Sekretarz przy Admiralicji | Sidney Herbert Henry Thomas Lowry-Corry | 1841–1845 1845–1846 |
Cywilny lord Admiralicji | Henry Thomas Lowry-Corry Henry Fitzroy | 1841–1845 1845–1846 |
Przewodniczący Rady Kontroli | Edward Law, 1. hrabia Ellenborough William Vesey-FitzGerald, 2. baron FitzGerald i Vesey Frederick Robinson, 1. hrabia Ripon | 1841 1841–1843 1844–1846 |
Sekretarze Rady Kontroli | James Emerson Tennent William Baring Robert Jocelyn, wicehrabia Jocelyn Philip Stanhope, wicehrabia Mahon | 1841–1845 1841–1845 1845–1846 1845–1846 |
Kanclerz Księstwa Lancaster | Lord Granville Somerset[1] | 1841–1846 |
Paymaster-General | Edward Knatchbull William Baring | 1841–1845 1845–1846 |
Minister bez teki Przewodniczący Izby Lordów | Arthur Wellesley, 1. książę Wellington | 1841–1846 |
Przewodniczący Zarządu Handlu | Frederick Robinson, 1. hrabia Ripon William Ewart Gladstone James Broun-Ramsay, 10. hrabia Dalhousie | 1841–1843 1844–1845 1845–1846 |
Wiceprzewodniczący Zarządu Handlu | William Ewart Gladstone James Broun-Ramsay, 10. hrabia Dalhousie George Clerk | 1841–1843 1844–1845 1845–1846 |
Sekretarz ds. wojny | Henry Hardinge Thomas Fremantle Sidney Herbert | 1841–1844 1844–1845 1845–1846 |
Pierwszy komisarz ds. lasów | Henry Pelham-Clinton, hrabia Lincoln[2] Charles Canning, 2. wicehrabia Canning | 1841–1846 1846 |
Główny sekretarz Irlandii | Edward Eliot Thomas Fremantle Henry Pelham-Clinton, hrabia Lincoln | 1841–1845 1845–1846 1846 |
Lord namiestnik Irlandii | Thomas Robinson, 2. hrabia de Grey William à Court, 1. baron Heytesbury | 1841–1844 1844–1846 |
Zarządca mennicy | William Ewart Gladstone George Clerk | 1841–1845 1845–1846 |
Generał artylerii | George Murray | 1841–1846 |
Zastępca generała artylerii | Jonathan Peel | 1841–1846 |
Skarbnik artylerii | Henry George Boldero Lord Arthur Lennox | 1841–1845 1845–1846 |
Zaopatrzeniowiec artylerii | Francis Robert Bonham Thomas Hastings | 1841–1845 1845–1846 |
Poczmistrz generalny | William Lowther, 2. hrabia Lonsdale Edward Eliot, 3. hrabia St Germans | 1841–1845 1845–1846 |
Prokurator generalny | Frederick Pollock William Webb Follett Frederick Thesiger | 1841–1844 1844–1845 1845–1846 |
Radca generalny Anglii i Walii | William Webb Follett Frederick Thesiger Fitzroy Kelly | 1841–1844 1844–1845 1845–1846 |
Najwyższy Sędzia Wojskowy | John Nicholl James Stuart-Wortley | 1841–1846 1846 |
Lord adwokat | William Rae Duncan McNeill | 1841–1842 1842–1846 |
Solicitor General dla Szkocji | Duncan McNeill Adam Anderson | 1841–1842 1842–1846 |
Solicitor General dla Irlandii | Edward Pennefather John Devonshire Jackson Thomas Berry Cusack Smith Richard Wilson Greene Abraham Brewster | 1841 1841–1842 1842 1842–1846 1846 |
Lord steward | Charles Jenkinson, 3. hrabia Liverpool | 1841–1846 |
Lord szambelan | George Sackville-West, 5. hrabia De La Warr | 1841–1846 |
Wiceszambelan Dworu Królewskiego | Lord Ernest Brudenell-Bruce | 1841–1846 |
Koniuszy królewski | George Villiers, 5. hrabia Jersey | 1841–1846 |
Skarbnik Dworu Królewskiego | Frederick Hervey, hrabia Jermyn | 1841–1846 |
Kontroler Dworu Królewskiego | George Dawson-Damer | 1841–1846 |
Kapitan Gentelmen at Arms | John Weld-Forester, 2. baron Forester | 1841–1846 |
Kapitan Ochotników Gwardii | John Kerr, 7. markiz Lothian George Percy, 2. hrabia Beverley | 1841–1842 1842–1846 |
Opiekun stajni królewskich | James St Claire-Erskine, 3. hrabia Rosslyn | 1841–1846 |
Chief Equerry Clerk Marshal | Lord Charles Wellesley | 1841–1846 |
Mistress of the Robes | Charlotte Montagu-Douglas-Scott, księżna Buccleuch | 1841–1846 |
Lord-in-waiting | John Butler, 2. markiz Ormonde Henry Greville, 3. hrabia Warwick George Douglas, 17. hrabia Morton Charles Yorke, 4. hrabia Hardwicke George Pitt-Rivers, 4. baron Rivers Cornwallis Maude, 3. wicehrabia Hawarden George Murray, 2. baron Glenlyon | 1841–1846 1841–1846 1841–1846 1841–1846 1841–1846 1841–1846 1846 |
Przypisy
- p
- d
- e
Drugi gabinet Roberta Peela (1841–1846)
W dniu powstania |
|
---|---|
Późniejsi członkowie gabinetu |
|
- p
- d
- e
Rządy Królestwa Wielkiej Brytanii (1707–1800)
- Walpole I
- Walpole II
- Carteret
- Pelham I
- Bath
- Pelham II
- Newcastle I
- Devonshire
- Newcastle II
- Bute
- Grenville
- Rockingham I
- Chatham
- Grafton
- North
- Rockingham II
- Shelburne
- Koalicja Fox-North
- Pitt Młodszy I
Rządy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii (1801–1922)
- Addington
- Pitt Młodszy II
- Gabinet Wszystkich Talentów
- Portland II
- Perceval
- Liverpool
- Canning
- Goderich
- Wellington I
- Grey
- Melbourne I
- Wellington II
- Peel I
- Melbourne II
- Melbourne III
- Peel II
- Russell I
- Derby
- Aberdeen
- Palmerston I
- Derby II
- Palmerston II
- Russell II
- Derby III
- Disraeli I
- Gladstone I
- Disraeli II
- Gladstone II
- Salisbury I
- Gladstone III
- Salisbury II
- Gladstone IV
- Rosebery
- Salisbury III
- Balfour
- Campbell-Bannerman
- Asquith I
- Asquith II
- Lloyd George I
- Lloyd George II
Rządy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (od 1922)
- Bonar Law
- Baldwin I
- MacDonald I
- Baldwin II
- MacDonald II
- MacDonald III
- Baldwin III
- Chamberlain I
- Chamberlain II
- Churchill I
- Churchill II
- Attlee I
- Attlee II
- Churchill III
- Eden
- Macmillan I
- Macmillan II
- Douglas-Home
- Wilson I
- Wilson II
- Heath
- Wilson III
- Wilson IV
- Callaghan
- Thatcher I
- Thatcher II
- Thatcher III
- Major I
- Major II
- Blair I
- Blair II
- Blair III
- Brown
- Cameron I
- Cameron II
- May I
- May II
- Johnson I
- Johnson II
- Truss
- Sunak
- Starmer