10 000 meter för damer i friidrott vid olympiska sommarspelen 1988
Damernas 10 000 meter vid de XXIV:e olympiska sommarspelen | ||||
Anläggning | Seouls Olympiastadion | |||
---|---|---|---|---|
Datum | 26 september 1988 (kval) 30 september 1988 (final) | |||
Deltagare | 42 från 31 nationer | |||
Vinnartid | 31.06,20 OR | |||
Medaljörer | ||||
| ||||
| ||||
| ||||
1992 → |
Friidrott vid olympiska sommarspelen 1988 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
10 000 meter för damer vid olympiska sommarspelen 1988 i Seoul avgjordes 30 september.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
10 000 meter | Olga Krentser-Bondarenko Sovjetunionen | 31.05,21 | Liz McColgan Storbritannien | 31.08,44 | Jelena Zjupijeva-Vjazova Sovjetunionen | 31.19,82 |
Resultat
- Q innebär avancemang utifrån placering i heatet.
- q innebär avancemang utifrån total placering.
- DNS innebär att personen inte startade.
- DNF innebär att personen inte fullföljde.
- DQ innebär diskvalificering.
- NR innebär nationellt rekord.
- OR innebär olympiskt rekord.
- WR innebär världsrekord.
- WJR innebär världsrekord för juniorer
- AR innebär världsdelsrekord (area record)
- PB innebär personligt rekord.
- SB innebär säsongsbästa.
Final
Placering | Final | Tid |
---|---|---|
Olga Bondarenko (URS) | 31.05,21(OR) | |
Liz McColgan (GBR) | 31.08,44 | |
Jelena Zjupijeva-Vjazova (URS) | 31.19,82 | |
4. | Kathrin Ullrich (GDR) | 31.29,27 |
5. | Francie Larrieu-Smith (USA) | 31.35,52 |
6. | Lynn Jennings (USA) | 31.39,93 |
7. | Xiuting Wang (CHN) | 31.40,23 |
8. | Sue Lee (CAN) | 31.50,51 |
9. | Albertina Machado (POR) | 32.02,13 |
10. | Albertina Dias (POR) | 32.07,13 |
11. | Anne Audain (NZL) | 32.10,47 |
12. | Ljudmila Matvejeva (URS) | 32.12,27 |
13. | Nancy Tinari (CAN) | 32.14,05 |
14. | Rosanna Munerotto (ITA) | 32.29,84 |
15. | Lynn Nelson (USA) | 32.32,24 |
16. | Carole Rouillard (CAN) | 32.41,43 |
17. | Carolyn Schuwalow (AUS) | 32.45,07 |
18. | Qinghuan Wang (CHN) | 32.49,86 |
19. | Annette Sergent (FRA) | 33.17,38 |
– | Ingrid Kristiansen (NOR) | DNF |
Icke-kvalificerade
Placering | Icke-kvalificerade | Tid |
---|---|---|
21. | Marleen Renders (BEL) | 32.11,49 |
22. | Akemi Matsuno (JPN) | 32:19.57 |
23. | Christine McMiken (NZL) | 32:20.39 |
24. | Martine Bouchonneau-Oppliger (SUI) | 32:28.26 |
25. | Ana Isabel Alonso (ESP) | 32:40.50 |
26. | Jane Shields (GBR) | 32:46.07 |
27. | Andri Avraam (CYP) | 32:59.30 |
28. | Elhassania Darami (MAR) | 33:01.52 |
29. | Angela Tooby (GBR) | 33:26.57 |
30. | Lihua Xie (CHN) | 33:28.13 |
31. | Jacqueline Perkins (AUS) | 33:45.22 |
32. | Chung Mi-Ja (KOR) | 33:48.96 |
33. | Lieve Slegers (BEL) | 33:51.36 |
– | Erika Fazekas (HUN) | DNF |
– | Päivi Tikkanen (FIN) | DNS |
– | Mar Mar Min (BIR) | DNS |
– | Danièle Kaber (LUX) | DNS |
– | Kerstin Preßler (FRG) | DNS |
– | Ludmila Melicherová (TCH) | DNS |
– | Wanda Panfil (POL) | DNS |
– | Maryse Justin (MRI) | DNS |
– | Tuija Jousimaa (FIN) | DNS |
Referenser
- Resultat
|