50 kilometer gång för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 1988
Herrarnas 50 kilometer gång vid de XXIV:e olympiska sommarspelen | ||||
Anläggning | Seouls Olympiastadion | |||
---|---|---|---|---|
Datum | 30 september | |||
Deltagare | 42 från 22 nationer | |||
Vinnartid | 3:36.29 OR | |||
Medaljörer | ||||
| ||||
| ||||
| ||||
← 1984 1992 → |
Friidrott vid olympiska sommarspelen 1988 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
50 kilometer gång för herrar vid olympiska sommarspelen 1988 i Seoul avgjordes den 30 september.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
50 kilometer gång | Vjatjeslav Ivanenko Sovjetunionen | 3:38.29 (OR) | Ronald Weigel Östtyskland | 3:38.56 | Hartwig Gauder Östtyskland | 3:39.45 |
Resultat
Placering | Gångare | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|
Vjatjeslav Ivanenko (URS) | 3:38.29 | OR | |
Ronald Weigel (GDR) | 3:38.56 | ||
Hartwig Gauder (GDR) | 3:39.45 | ||
4 | Aleksandr Potasjov (URS) | 3:41.00 | |
5 | José Marín (ESP) | 3:43.03 | |
6 | Simon Baker (AUS) | 3:44.07 | |
7 | Bo Gustafsson (SWE) | 3:44.49 | |
8 | Raffaello Ducceschi (ITA) | 3:45.43 | |
9 | Dietmar Meisch (GDR) | 3:46.31 | |
10 | Pavol Szikora (TCH) | 3:47:04 | |
11 | Giovanni Perricelli (ITA) | 3:47.14 | |
12 | Pavol Blažek (TCH) | 3:47.31 | |
13 | Jorge Llopart (ESP) | 3:48.09 | |
14 | François Lapointe (CAN) | 3:48.15 | |
15 | Martín Bermúdez (MEX) | 3:49.22 | |
16 | Alain Lemercier (FRA) | 3:50.28 | |
17 | Roman Mrázek (TCH) | 3:50.46 | |
18 | Reima Salonen (FIN) | 3:51.36 | |
19 | Andrew Jachno (AUS) | 3:53.23 | |
20 | Stefan Johansson (SWE) | 3:53.34 | |
21 | José Pinto (POR) | 3:55.57 | |
22 | Marco Evoniuk (USA) | 3:56.55 | |
23 | Carl Schueler (USA) | 3:57.44 | |
24 | Jacek Bednarek (POL) | 3:58.31 | |
25 | Manuel Alcalde (ESP) | 3:59.13 | |
26 | Vitalij Popovitj (URS) | 3:59.23 | |
27 | Les Morton (GBR) | 3:59.30 | |
28 | Paul Blagg (GBR) | 4:00.07 | |
29 | Li Baojin (CHN) | 4:00.07 | |
30 | Héctor Moreno (COL) | 4:01.31 | |
31 | Tadahiro Kosaka (JPN) | 4:03.12 | |
32 | Sandro Bellucci (ITA) | 4:04.56 | |
33 | Arturo Bravo (MEX) | 4:08.08 | |
34 | Andrew Kaestner (USA) | 4:12.49 | |
35 | William Sawe (KEN) | 4:25.24 | |
Fullföljde inte (DNF) | |||
— | Erling Andersen (NOR) | DNF | |
— | Godfried Dejonckheere (BEL) | DNF | |
— | Sándor Urbanik (HUN) | DNF | |
— | Jan Staaf (SWE) | DNF | |
Diskvalificerade (DSQ) | |||
— | Jean-Marie Neff (FRA) | DSQ | |
— | Eric Neisse (FRA) | DSQ | |
— | Hernán Andrade (MEX) | DSQ |
Referenser
- Resultat
- 1932: Tommy Green
- 1936: Harold Whitlock
- 1948: John Ljunggren
- 1952: Giuseppe Dordoni
- 1956: Norman Read
- 1960: Don Thompson
- 1964: Abdon Pamich
- 1968: Christoph Höhne
- 1972: Bernd Kannenberg
- 1980: Hartwig Gauder
- 1984: Raúl González
- 1988: Vjatjeslav Ivanenko
- 1992: Andrej Perlov
- 1996: Robert Korzeniowski
- 2000: Robert Korzeniowski
- 2004: Robert Korzeniowski
- 2008: Alex Schwazer
- 2012: Jared Tallent
- 2016: Matej Tóth
- 2020: Dawid Tomala
|