Diskuskastning för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 1988
Herrarnas diskuskastning vid de XXIV:e olympiska sommarspelen | ||||
Piktogram för friidrott | ||||
Anläggning | Seouls Olympiastadion | |||
---|---|---|---|---|
Datum | 30 september (kval) 1 oktober (final) | |||
Deltagare | 29 från 21 nationer | |||
Vinnarlängd | 68,82 OR | |||
Medaljörer | ||||
| ||||
| ||||
| ||||
← Los Angeles 1984 Barcelona 1992 → |
Friidrott vid olympiska sommarspelen 1988 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
Diskuskastning för herrar vid olympiska sommarspelen 1988 i Seoul avgjordes den 1 oktober.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Diskuskastning | Jürgen Schult Östtyskland | 68,82 m | Romas Ubartas Sovjetunionen | 67,48 m | Rolf Danneberg Västtyskland | 67,38 m |
Resultat
Kval
Grupp A
Placering | Totalt | Kastare | Försök | Längd | Noteringar | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | |||||
1 | 7 | Mac Wilkins (USA) | 62.48 | X | 61.34 | 62.48 m | |
2 | 8 | Jurij Dumtjev (URS) | 61.30 | 60.24 | 62.08 | 62.08 m | |
3 | 9 | Imrich Bugár (TCH) | 61.94 | 61.48 | 61.00 | 61.94 m | |
4 | 12 | Gueorgui Gueorguiev (BUL) | 59.78 | 61.34 | X | 61.34 m | |
5 | 13 | Vaclavas Kidjkas (URS) | 58.82 | 60.88 | X | 60.88 m | |
6 | 14 | Svein-Inge Valvik (NOR) | 59.40 | X | 60.64 | 60.64 m | |
7 | 15 | Werner Reiterer (AUS) | X | 57.58 | 59.78 | 59.78m | |
8 | 17 | Randy Heisler (USA) | X | X | 59.08 | 59.08 m | |
9 | 18 | Patrick Journoud (FRA) | 58.94 | 57.62 | 55.82 | 58.94 m | |
10 | 22 | Wulf Brunner (FRG) | X | 57.50 | X | 57.50 m | |
11 | 23 | Adewale Olukoju (NGR) | 51.38 | 54.44 | 47.60 | 54.44 m | |
12 | 25 | Henry Smith (SAM) | 47.96 | 49.40 | 48.98 | 49.40 m | |
13 | 26 | Min Se-Hoon (KOR) | X | 46.52 | 47.84 | 47.84 m | |
— | — | Ibrahim Mohamed Al-Ouiran (KSA) | X | X | X | NM | |
— | — | Eggert Bogason (ISL) | X | X | X | NM |
Grupp B
Placering | Totalt | Kastare | Försök | Längd | Noteringar | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | |||||
1 | 1 | Rolf Danneberg (FRG) | 65.70 | — | — | 65.70 m | |
2 | 2 | Romas Ubartas (URS) | 65.58 | — | — | 65.58 m | |
3 | 3 | Jürgen Schult (GDR) | 64.70 | — | — | 64.70 m | |
4 | 4 | Knut Hjeltnes (NOR) | 63.50 | 62.66 | X | 63.50 m | |
5 | 5 | Géjza Valent (TCH) | 61.88 | 62.84 | 63.46 | 63.46 m | |
6 | 6 | Mike Buncic (USA) | X | 63.16 | X | 63.16 m | |
7 | 10 | Erik de Bruin (NED) | 58.56 | 60.72 | 61.66 | 61.66 m | |
8 | 11 | Alois Hannecker (FRG) | 61.44 | X | X | 61.44 m | |
9 | 16 | Bradley Cooper (BAH) | 59.74 | 56.88 | 56.44 | 59.74 m | |
10 | 19 | Vésteinn Hafsteinsson (ISL) | 58.94 | 57.10 | 55.70 | 58.94 m | |
11 | 20 | Paul Mardle (GBR) | 57.18 | 56.06 | 58.28 | 58.28 m | |
12 | 21 | Ray Lazdins (CAN) | 57.94 | X | X | 57.94 m | |
13 | 24 | Ramón Jiménez Gaona (PAR) | 50.18 | 48.80 | 50.90 | 50.90 m | |
— | — | Mohamed Hamed Naguib (EGY) | X | X | X | NM |
Final
Placering | Kastare | Försök | Längd | Noteringar | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||
Jürgen Schult (GDR) | 68.82 | 67.92 | 65.76 | 68.18 | 65.70 | 68.26 | 68.82 m | OR | |
Romas Ubartas (URS) | 66.86 | 66.20 | 66.24 | 64.40 | 63.74 | 67.48 | 67.48 m | ||
Rolf Danneberg (FRG) | 65.58 | 63.60 | X | 63.88 | 67.38 | 62.56 | 67.38 m | ||
4 | Jurij Dumtjev (URS) | 64.00 | 63.74 | 63.54 | 63.66 | 62.86 | 66.42 | 66.42 m | |
5 | Mac Wilkins (USA) | 61.88 | X | 65.12 | 63.84 | 65.90 | 62.96 | 65.90 m | |
6 | Géjza Valent (TCH) | X | 63.36 | 62.46 | 62.80 | 64.28 | 65.80 | 65.80 m | |
7 | Knut Hjeltnes (NOR) | 63.30 | X | 64.10 | 64.94 | 63.22 | X | 64.94 m | |
8 | Alois Hannecker (FRG) | 60.28 | 62.50 | 63.28 | 60.94 | 61.54 | X | 64.94 m | |
9 | Erik de Bruin (NED) | 63.06 | X | X | 63.06 m | ||||
10 | Mike Buncic (USA) | 62.46 | X | X | 62.46 m | ||||
11 | Gueorgui Gueorguiev (BUL) | 61.24 | 61.12 | 59.66 | 61.24 m | ||||
12 | Immrich Bugár (TCH) | 59.60 | X | 60.88 | 60.88 m |
Referenser
- Resultat
|