Stall/Tillverkare | Nummer | Förare |
A J Watson (Watson-Offenhauser)[1][2] | 45 | Dick Rathmann, USA |
Alfa Romeo | 1, 6, 10, 14, 18, 34, 60 | Juan Manuel Fangio, Argentina |
2, 8, 10, 16, 32 | Nino Farina, Italien |
3, 4, 12, 36 | Luigi Fagioli, Italien |
4 | Reg Parnell, Storbritannien |
46 | Consalvo Sanesi, Italien |
60 | Piero Taruffi, Italien |
Antonio Branca (Maserati) | 30 | Antonio Branca, Schweiz |
Bob Gerard (ERA) | 12, 26 | Bob Gerard, Storbritannien |
Bowes Racing Inc (Lesovsky-Offenhauser)[1][2] | 55 | Troy Ruttman, USA |
Carl Marchese (Marchese-Offenhauser)[1] | 2 | Myron Fohr, USA |
Charles Pozzi (Talbot-Lago-Talbot)[2] | 26 | Charles Pozzi, Frankrike |
Louis Rosier, Frankrike |
Charles Pritchard (Kurtis Kraft-Offenhauser)[1][2] | 4 | Walt Brown, USA |
15 | Mack Hellings, USA |
Clemente Biondetti (Ferrari-Jaguar)[2] | - | Clemente Biondetti, Italien |
Cummins Engine Co (Kurtis Kraft-Cummins)[1] | 61 | Jimmy Jackson, USA |
Cuth Harrison (ERA) | 11, 24, 32 | Cuth Harrison, Storbritannien |
Ecurie Belge (Talbot-Lago-Talbot) | 2, 4, 6, 18, 24, 42 | Johnny Claes, Belgien |
Ecurie Bleue (Talbot-Lago-Talbot) | 44 | Harry Schell, USA |
101 | Louis Rosier, Frankrike |
Ecurie Lutetia (Talbot-Lago-Talbot)[2] | 20 | Eugène Chaboud, Frankrike |
Ecurie Rosier (Talbot-Lago-Talbot) | 16, 58 | Louis Rosier, Frankrike |
64 | Henri Louveau, Frankrike |
Enrico Platé (Maserati) | 20, 32, 38, 52 | Emmanuel de Graffenried, Schweiz |
21, 50, 30 | Prince Bira, Thailand |
Ervin Wolfe (Kurtis Kraft-Offenhauser)[1][2] | 17 | Joie Chitwood, USA |
Tony Bettenhausen, USA |
Ferrari | 2, 22, 38 | Luigi Villoresi, Italien |
4, 16, 18, 40, 48 | Alberto Ascari, Italien |
20, 42 | Raymond Sommer, Frankrike |
48 | Dorino Serafini, Italien |
Geoffrey Crossley (Alta) | 24, 26 | Geoff Crossley, Storbritannien |
Gordini (Simca-Gordini) | 10, 44 | Robert Manzon, Frankrike |
12, 42 | Maurice Trintignant, Frankrike |
Grancor Auto Specialists (Kurtis Kraft-Offenhauser)[1] | 59 | Pat Flaherty, USA |
Guy Mairesse (Talbot-Lago-Talbot)[2] | 40 | Guy Mairesse, Frankrike |
Horschell Racing Corporation (Cooper-JAP)[2] | 8 | Harry Schell, USA |
Howard Keck Co (Deidt-Offenhauser)[1] | 31 | Mauri Rose, USA |
Indianapolis Race Cars Inc (Maserati-Offenhauser)[1][2] | 12 | Henry Banks, USA |
Fred Agabashian, USA |
J C Agajanian (Kurtis Kraft-Offenhauser)[1] | 98 | Walt Faulkner, USA |
Jack B Hinkle (Kurtis Kraft-Offenhauser)[1] | 49 | Jack McGrath, USA |
Joe Fry (Maserati)[2] | 10 | Joe Fry, Storbritannien |
Brian Shawe-Taylor, Storbritannien |
Joe Kelly (Alta) | 23 | Joe Kelly, Irland |
Joe Langley (Langley-Offenhauser)[1][2] | 75 | Gene Hartley, USA |
John Lorenz (Wetteroth-Offenhauser)[1][2] | 76 | Jim Rathmann, USA |
Kurtis Kraft Inc (Kurtis Kraft-Offenhauser)[1] | 1 | Johnnie Parsons, USA |
28 | Fred Agabashian, USA |
Ludson D Morris (Kurtis Kraft-Offenhauser)[1] | 81 | Jerry Hoyt, USA |
Lou Moore (Deidt-Offenhauser)[1] | 3 | Bill Holland, USA |
14 | Tony Bettenhausen, USA |
Lou Moore (Lesovsky-Offenhauser)[1] | 5 | George Connor, USA |
Lou Moore (Moore-Offenhauser)[1] | 8 | Lee Wallard, USA |
Louis Rassey (Snowberger-Offenhauser)[1] | 67 | Bill Schindler, USA |
M A Walker (Kurtis Kraft-Offenhauser)[1] | 54 | Cecil Green, USA |
M Pete Wales (Kurtis Kraft-Offenhauser)[1] | 62 | Johnny McDowell, USA |
Maserati | 4, 28, 44 | Franco Rol, Italien |
6, 19, 26, 30, 48 | Louis Chiron, Monaco |
Milano (Maserati & Maserati-Milano) | 34, 40, 52 | Felice Bonetto, Italien |
62 | Franco Comotti, Italien |
Milt Marion (Kurtis Kraft-Offenhauser)[1][2] | 23 | Sam Hanks, USA |
Murrell Belanger (Stevens-Offenhauser)[1] | 18 | Duane Carter, USA |
Norm Olson (Olson-Offenhauser)[1][2] | 77 | Jackie Holmes, USA |
Pat Clancy (Ewing-Offenhauser)[1] | 22 | Jimmy Davies, USA |
Paul Pietsch (Maserati)[2] | 28 | Paul Pietsch, Tyskland |
Paul Russo & Ray Nichels (Nichels-Offenhauser)[1][2] | 7 | Paul Russo, USA |
Peter Walker (ERA)[2] | 9 | Peter Walker, Storbritannien |
Tony Rolt, Storbritannien |
Peter Whitehead (Ferrari) | 8, 14, 28 | Peter Whitehead, Storbritannien |
Philippe Étancelin (Talbot-Lago-Talbot) | 14, 16, 24, 42 | Philippe Étancelin, Frankrike |
16 | Eugène Chaboud, Frankrike |
Pierre Levegh (Talbot-Lago-Talbot) | 56 | Pierre Levegh, Frankrike |
R A Cott (Maserati-Offenhauser)[1][2] | 21 | Spider Webb, USA |
Raymond Sommer (Talbot-Lago-Talbot) | 6, 12 | Raymond Sommer, Frankrike |
Richard L Palmer (Adams-Offenhauser)[1][2] | 24 | Bayliss Levrett, USA |
Bill Cantrell, USA |
Sampson Manufacturing Co (Rae-Offenhauser)[1][2] | 27 | Walt Ader, USA |
Scuderia Achille Varzi (Maserati) | 2 | Nello Pagani, Italien |
2, 36 | José Froilán González, Argentina |
4 | Alfredo Piàn, Argentina |
40 | Antonio Branca, Schweiz |
Scuderia Ambrosiana (Maserati) | 5, 50 | David Murray, Storbritannien |
6, 34 | David Hampshire, Storbritannien |
32 | Reg Parnell, Storbritannien |
Talbot-Lago-Talbot | 6, 14, 18 | Yves Giraud-Cabantous, Frankrike |
8, 17 | Eugène Martin, Frankrike |
10, 14, 15, 20 | Louis Rosier, Frankrike |
12 | Raymond Sommer, Frankrike |
16 | Philippe Étancelin, Frankrike |
22 | Pierre Levegh, Frankrike |
TASO Mathieson (ERA)[2] | 8 | Leslie Johnson, Storbritannien |
Verlin Brown (Kurtis Kraft-Offenhauser)[1][2] | 69 | Duke Dinsmore, USA |