1985 IAAF Dünya Kupası
IAAF Kıtalararası Kupa'nın 4'üncüsü olan 1985 IAAF Dünya Kupası 4-6 Ekim 1985 tarihinde Avusturalya'nın Canberra kentinde bulunan Bruce Stadyumunda Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği sponsorluğunda gerçekleştirilen bir atletizm yarışmasıdır.[1]
Toplam sonuçlar
Erkekler[2]
| Kadınlar[2]
|
Madalya özeti
Erkekler
Branş | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metre | Ben Johnson (CAN) Amerika | 10.00 | Chidi Imoh (NGR) Afrika | 10.11 | Frank Emmelmann (GDR) Doğu Almanya | 10.17 |
200 metre | Robson da Silva (BRA) Amerika | 20.44 | Frank Emmelmann (GDR) Doğu Almanya | 20.51 | Darren Clark (AUS) Okyanusya | 20.78 |
400 metre | Mike Franks (ABD) ABD | 44.47 | Thomas Schönlebe (GDR) Doğu Almanya | 44.72 | Innocent Egbunike (NGR) Afrika | 44.99 |
800 metre | Sammy Koskei (KEN) Afrika | 1:45.14 | Viktor Kalinkin (URS) Sovyetler Birliği | 1:45.72 | Agberto Guimarães (BRA) Amerika | 1:45.80 |
1500 metre | Omer Khalifa (SUD) Afrika | 3:41.16 | Olaf Beyer (GDR) Doğu Alman | 3:41.26 | Igor Lotaryov (URS) Sovyetler Birliği | 3:41.92 |
5000 metre | Doug Padilla (ABD) ABD | 14:04.11 | Stefano Mei (ITA) Avrupa | 14:05.99 | Wodajo Bulti (ETH) Afrika | 14:07.17 |
10,000 metre | Wodajo Bulti (ETH) Afrika | 29:22.96 | Pat Porter (ABD) ABD | 29:23.02 | Werner Schildhauer (GDR) Doğu Almany | 29:25.63 |
110 metre engelli | Tonie Campbell (ABD) ABD | 13.35 | Sergey Usov (URS) Sovyetler Birliği | 13.62 | Jörg Naumann (GDR) Doğu Almany | 13.76 |
400 metre engelli | Andre Phillips (ABD) ABD | 48.42 | Aleksandr Vasilyev (URS) Sovyetler Birliği | 48.61 | Harald Schmid (FRG) Avrupa | 48.83 |
3000 metre engelli koşu | Julius Kariuki (KEN) Afrika | 8:39.51 | Henry Marsh (ABD) ABD | 8:39.55 | Graeme Fell (CAN) America | 8:40.30 |
4×100 metre bayrak | ABD Harvey Glance Kirk Baptiste Calvin Smith Dwayne Evans | 38.10 | America Desai Williams Robson da Silva Leandro Peñalver Ben Johnson | 38.31 | Sovyetler Birliği Nikolay Yushmanov Aleksandr Semyonov Aleksandr Yevgenyev Vladimir Muravyov | 38.35 |
4×400 metre bayrak | ABD Walter McCoy Andre Phillips Ray Armstead Mike Franks | 3:00.71 | Doğu Almany Frank Möller Mathias Schersing Guido Lieske Thomas Schönlebe | 3:00.82 | Oceania Bruce Frayne Gary Minihan Alan Ozolins Darren Clark | 3:01.35 |
Yüksek atlama | Patrik Sjöberg (SWE) Avrupa | 2.31 | Jim Howard (ABD) ABD | 2.28 | Javier Sotomayor (CUB) America | 2.28 |
Sırıkla atlama | Sergey Bubka (URS) Sovyetler Birliği | 5.85 | Philippe Collet (FRA) Avrupa | 5.50 | Tim Bright (ABD) ABD | 5.40 |
Uzun atlama | Mike Conley (ABD) ABD | 8.20 | Robert Emmiyan (URS) Sovyetler Birliği | 8.09 | László Szalma (HUN) Avrupa | 7.95 |
Üç adım atlama | Willie Banks (ABD) ABD | 17.58 | Oleg Protsenko (URS) Sovyetler Birliği | 17.47 | Khristo Markov (BUL) Avrupa | 17.13 |
Gülle atma | Ulf Timmermann (GDR) Doğu Almany | 22.00 | Sergey Smirnov (URS) Sovyetler Birliği | 21.72 | Alessandro Andrei (ITA) Avrupa | 21.14 |
Disk atma | Georgiy Kolnootchenko (URS) Sovyetler Birliği | 69.08 | Jürgen Schult (GDR) Doğu Almany | 68.30 | Luis Delís (CUB) America | 67.60 |
Çekiç atma | Jüri Tamm (URS) Sovyetler Birliği | 82.12 | Günther Rodehau (GDR) Doğu Almany | 78.44 | Jud Logan (ABD) ABD | 76.88 |
Cirit atma | Uwe Hohn (GDR) Doğu Almany | 96.96 | Heino Puuste (URS) Sovyetler Birliği | 87.40 | Tom Petranoff (ABD) ABD | 87.34 |
Kadınlar
Branş | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 metre | Marlies Göhr (GDR) Doğu Almanya | 11.10 | Grace Jackson (JAM) Amerika Marina Zhirova (URS) Sovyetler Birliği | 11.30 | ||
200 metre | Marita Koch (GDR) Doğu Almanya | 21.90 | Grace Jackson (JAM) Amerika | 22.61 | Marina Zhirova (URS) Sovyetler Birliği | 22.66 |
400 metre | Marita Koch (GDR) Doğu Almanya | 47.60 WR | Olga Vladykina (URS) Sovyetler Birliği | 48.27 | Lillie Leatherwood (USA) ABD | 50.43 |
800 metre | Christine Wachtel (GDR) Doğu Almanya | 2:01.57 | Jarmila Kratochvílová (TCH) Avrupa | 2:01.99 | Nadiya Olizarenko (URS) Sovyetler Birliği | 2:02.17 |
1500 metre | Hildegard Körner (GDR) Doğu Almanya | 4:10.86 | Ravilya Agletdinova (URS) Sovyetler Birliği | 4:11.21 | Doina Melinte (ROU) Avrupa | 4:19.66 |
3000 metre | Ulrike Bruns (GDR) Doğu Almanya | 9:14.65 | Tatyana Pozdnyakova (URS) Sovyetler Birliği | 9:15.65 | Cindy Bremser (USA) ABD | 9:21.15 |
10,000 metre | Aurora Cunha (POR) Avrupa | 32:07.50 | Mary Knisely (USA) ABD | 32:19.93 | Olga Bondarenko (URS) Sovyetler Birliği | 32:27.70 |
100 metre engelli | Cornelia Oschkenat (GDR) Doğu Almanya | 12.72 | Ginka Zagorcheva (BUL) Avrupa | 12.72 | Svetlana Gusarova (URS) Sovyetler Birliği | 13.01 |
400 metre engelli | Sabine Busch (GDR) Doğu Almanya | 54.44 | Judi Brown-King (USA) ABD | 55.10 | Debbie Flintoff (AUS) Okyanusya | 55.34 |
4×100 metre bayrak | Doğu Almanya Silke Gladisch Sabine Rieger Ingrid Auerswald Marlies Göhr | 41.37 WR | Sovyetler Birliği Antonina Nastoburko Natalya Bochina Marina Zhirova Elvira Barbashina | 42.54 | Avrupa Iwona Pakuła Ginka Zagorcheva Ewa Pisiewicz Ewa Kasprzyk | 43.38 |
4×400 metre bayrak | Doğu Almanya Kirsten Emmelmann Sabine Busch Dagmar Neubauer Marita Koch | 3:19.49 | Sovyetler Birliği Tatyana Alekseyeva Irina Nazarova Mariya Pinigina Olga Vladykina | 3:20.60 | Avrupa Rositsa Stamenova Erica Rossi Alena Bulirová Jarmila Kratochvílová | 3:28.47 |
Yüksek atlama | Stefka Kostadinova (BUL) Avrupa | 2.00 | Tamara Bykova (URS) Sovyetler Birliği | 1.97 | Susanne Helm (GDR) Doğu Almanya | 1.97 |
Uzun atlama | Heike Drechsler (GDR) Doğu Almanya | 7.27 | Galina Chistyakova (URS) Sovyetler Birliği | 7.00 | Carol Lewis (USA) ABD | 6.88 |
Gülle atma | Natalya Lisovskaya (URS) Sovyetler Birliği | 20.69 | Heike Hartwig (GDR) Doğu Almanya | 19.98 | Helena Fibingerová (TCH) Avrupa | 19.17 |
Disk atma | Martina Opitz (GDR) Doğu Almanya | 69.78 | Galina Savinkova (URS) Sovyetler Birliği | 67.30 | Maritza Martén (CUB) Amerika | 66.54 |
Cirit atma | Olga Gavrilova (URS) Sovyetler Birliği | 66.80 | Petra Felke (GDR) Doğu Almanya | 66.22 | Fatima Whitbread (GBR) Avrupa | 65.12 |
Kaynakça
- ^ "4th IAAF World Cup in Athletics". worldathletics.org (İngilizce). 18 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2023.
- ^ a b "Athletics Podium". Athletics Podium (İngilizce). 3 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2023.
Dış bağlantılar
- Dünya Kupası Sonuçları 26 Aralık 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
- IAAF tarafından Tam Sonuçlar